X
Forum

Forum

Nove Loxon touch tl...
 
Notifications
Clear all

Nove Loxon touch tlačítko

40 Posts
13 Users
6 Likes
7,368 Views
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

Z Ali došel TTP223. Funguje obstojně.

Překuchal jsem NFC čtečku od @jirin.sv tak, aby Arduino posílalo kódy až 4 touch tlačítek připojených k Arduinu. Z Arduina pak posílám do Loxone po 1-wire.

Jednostisky funguje korektně, s tím problémy nejsou. Ještě ladím vícestisky - nevím, zda to nakonec půjde. V arduinu jsem šel s SendingDelay až na 200ms a pořád se pakety posílají korektně. V Loxone vidím, že se správně navyšuje počet přijatých paketů. Problém u vícestisků je pak jejich vyhodnocení v kódu Loxone. Když připojím vstup k bloku "čítač" a "vícenásobný klik", tak se ne vždy korektně připočte daný vícestisk, i-když přijatý počet paketů se inkrementoval korektně.. ještě to prozkoumám.

Pokud by stačily k implementaci obyčejné jednostisky, myslím, že je to přijatelná cesta implementace. Určitě by bylo třeba mít tlačítka na samostatně 1-Wire síti - třeba jak nastínil @jirin.sv zde: ARDUINO 1-WIRE UDP GATEWAY.

Anebo touch tlačítka napěťově dostat pro připojení na digitální vstupy Loxone - třeba přes nějaký ten optocoupler. Je to jednodušší a vícestisky by neměly být problém..


   
ReplyQuote
(@alladdin)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 48
 

K tomu primemu pripojeni na Loxone, tak ten TTP223 je od vyroby nastaveny na open collector (teda vlastne open drain), ten jde pripojit jak je psane v dokumentaci.

Takze staci vyresit napajeni 5V se spolecnou zemi a melo by to chodit.


   
Georgio reacted
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

@alladdin: Díky za info ! Vyzkouším.

Objednal jsem tento optocoupler z Ali. Až ho budu mít, tak vyzkouším a dám vědět, zda funguje i tento přístup.

 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 
Posted by: Georgio

@alladdin: Díky za info ! Vyzkouším.

Objednal jsem tento optocoupler z Ali. Až ho budu mít, tak vyzkouším a dám vědět, zda funguje i tento přístup.

 

Georgio, pokročil jsi nějak? Díky.


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

tak ten Loxne touch pure by byl skvelej, kdyby to melo 5 tlacitek a po stranach jeste swipe nahoru/dolu... ale 5k za peti tlacitko? 🙂 nebo to ty swajpy ma?


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 
Posted by: Pavel

Georgio, pokročil jsi nějak? Díky.

Coupler mi přišel minulý týden. Než jsem to však stačil vyzkoušet, musel jsem odjet na služebku do zahraničí... Budu pryč ještě týden, ale hned jak přijedu domů, tak to mám v plánu zkusit. Mám to ToDoListu úplně nahoře.. Fungovat by to mělo, dám pak vědět.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Super, díky.


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

Tak jsem to zkoušel včera zapojit, zatím neúspěšně.

Zapojení TP223 (s 5V napájením) k optocoupleru je v pořádku. Zkoušel jsem připojit výstup z TP223 k optocoupleru přímo i přes pull-up a vždy mi to fungovalo stejně - LED dioda na vstupu optocoupleru svítila, když jsem aktivoval snímač. Zkoušel jsem zapojení se společnou katodou i anodou (podle toho který typ jsem zapojil, tak LED na vstupu optcoupleru byla typu NO nebo NC) podle návodu na Ali:

Schema3
Schema2

Ještě je možné zapojení Differential signalu input:

Schema4

Nicméně jsem nerozchodil výstup optocoupleru a jeho vstup do Loxone.

Zkoušel jsem zapojení s pull-up rezistorem 4k7 i bez něj:

Schema5

Ale nefungovalo to nikdy korektně. I-když jsem na vstupu optocoupleru nic neměl, LED na výstupu opto vždy svítila. Při použití rezistoru bylo na výstupu (a na vstupu Loxone) kolem 14V, když jsem použil rezistor, tak bylo na vstupu Loxone 19V. 

Pomohl by mi názor nějakého elektrotechnika, kde dělám chybu. Špatně použitý pull-up ? Díky!

Ještě přikládám schéma optocoupleru:

Schema1

   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 

Podlamna napajas inym napajanim ten modul a inym MS.

Skus nepripojit +vcc  napajanie toho modulu a daj 4K7 pullup . Nebude fungovat indikacia na module, ale to ti hadam nevadi.


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

Ok díky za tip. 24VDC beru ze svorek přímo na modulu Loxone. 5VDC beru teď z 1-wire extensionu, senzory jsem si pro test tlačítek odpojil z 1-wire sítě a 1-wire extension používám jako zdroj 5VDC, což tedy nemusí být korektní použití ...


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 

Tych 5v tam bude robit neplechu.

su dve moznosti:
- nepouzit napajanie modulu, a dat pullup 4k7 (alebo 10K), na 24V
- pozret ten R2 (a ostatne pre dalsie kanali) aku ma hodnotu a dat tam taky aby to znieslo 24V (podla mna kludne 4k7)  a v tom pripade napajat ten modul z 24V a nepouzit dalsie pullupy.


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

Ok díky moc za tipy, večer vyzkouším a dám vědět..


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 
Posted by: smotek7

Tych 5v tam bude robit neplechu.

su dve moznosti:
- nepouzit napajanie modulu, a dat pullup 4k7 (alebo 10K), na 24V
- pozret ten R2 (a ostatne pre dalsie kanali) aku ma hodnotu a dat tam taky aby to znieslo 24V (podla mna kludne 4k7)  a v tom pripade napajat ten modul z 24V a nepouzit dalsie pullupy.

Zkusil jsem první možnost a funguje korektně.

Nepoužívám 24VDC napájení modulu a zkoušel jsem dát pullup 4k7 a 10K. Při 4k7 je napětí 12V při log.1. Při použití 10k je pak napětí jen 5,4V, což je pod prahem detekce log.1 (mělo by být kolem 8V-24V).

Na straně 24VDC při tomto řešení nefunguje detekce LED diody sepnutí výstupu a samozřejmě napájení modulu...

Druhou možnost jsem ještě nezkoušel. Ten odpor R2 tam není jeden, ale reálně jsou tam dva SMD odpory 510 Ohm v sérii ..

Ještě zkusím pobádat a najít řešení tak, aby to fungovalo, jak si myslím, že by mělo - to znamená 24VDC při log.1 a detekce úrovně na LEDkách...

 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 

Aku verziu mas toho modulu?
Co si daval link tak ho robia 1,8  3,3 5  12, 24V. Ked tam je cca 1,02K tak tipujem 5V
Rozdiel bude len v tych odrporoch.
Skus na jednom kanale vyhodit obydva 510 a daj ten jeden 4k7.

Ak mas volny analog vstup skus este ten, bez opto modulu.

Este som pozeral foto na ali a na 24V verzii, maju 3K3.


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

Objednal jsem verzi 5VDC=>24VDC. Fotka zde:

IMG 20180307 203314

Na fotce jdou vidět hodnoty odporů. To, co jsem psal ohledně odporu R2 v minulém postu, jsem napsal špatně. Ty dva odpory nejsou v sérii, zmátlo mě fyzické umístění odporů.

Prošel jsem zapojení detailně a zkusil nakreslit zapojení. Tady je:

IMG 20180308 192506

Strana 5VDC funguje korektně, u strany 24VDC pak zatím nevím, jak správně zapojit (pull-up ano/ne, popř. jaká velikost odporu ?), aby fungovalo tak, jak předpokládám...

Díky za případné rady.


   
ReplyQuote
Page 2 / 3
Share: