X
Forum

Forum

Mereni teploty/podl...
 
Notifications
Clear all

Mereni teploty/podlahovka/tepelko/solary

4 Posts
3 Users
0 Likes
1,339 Views
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
Topic starter  

Cauves panove,

v lete budu delat solarni panely, tepelko, akumulacku a boiler a zamavam plynu 🙂

nicmene resim naledujici:

- jak merit teplotu vody na/v trubkach u trojcestnych ventilu? Zaisolovane 1wire cidlo? Rs485 z tepelka?

- jak resite vodu do podlahovky? Mam v plany dat smesovaci ventil rizeny loxonem na vstupu do celeho okruhu a tim cely system topeni v podstate ridit

- kvuli dynamice podlahovky je ne-ekvitermni system imho zbytecny a je lepsi vse nastavit napevno per-pokoj a pak uz jen ridit teplotu v celem okruhu v zavislosti na teplote venku?

tim by prakticky odpadla nutnost porizovat elektromagneticke ventily na vetve a jen stahnout teplotu do okruhu/vypnout telepko...

a posledni vec, mate nekdo tepelne cerpadlo a ovladate ho skrz RS485? Pouzivate i na nastavovani parametru (vystupni teplota) nebo jen na vycitani hodnot?

thx!

 


   
Quote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 

Na měření teploty v trubkách existují šachty a určitě jsou výsledky přesnější než čidlo na trubce. Jen je nesmí dělat někdo, kdo to neumí, jako se to stalo mě, ale musí je osadit správně. Výstup z trojcestného ventilu nakonec měřím přiloženým čidlem. Mám čidlo v AN a na trubce z AN, takže můžu porovnávat naměřené údaje a je vidět, že měření na trubce je horší varianta, ale použitelná.

Ohledně řízení TČ jsem na tom zatím tak, že se mi nepodařilo parametry TČ nastavit tak, aby topilo optimálně, když je řízeno jen vlastním venkovním čidlem, jedním vnitřním a křivkou. Často do AN topilo zbytečně, tak jsem nastavil, že mu do regulace Loxone kecá. Zatím jen tím, že sepnutí čerpadla zpozdí nebo občas vynutí dřív. Je to ale zasahování do technologie, která na spolupráci s nadřazeným systémem není připravená. K tomu mám AN jen 300l a se soláry nepočítám.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2207
 

Opravil bych název šachty za správný název = jímky. A existují do nich i teplovodivé pasty, aby bylo měření co nejpřesnější.

This post was modified 5 years ago by kobra23

   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 

Je to tak, jímka, díky za opravu. Přidám ještě odkaz https://vytapeni.tzb-info.cz/mereni-a-regulace/4182-spravne-umistovani-cidel-v-technologiich


   
ReplyQuote
Share: