Forum

Forum

Loxone Tree technol...
 
Notifications
Clear all

Loxone Tree technologie

125 Posts
26 Users
8 Likes
32.9 K Views
MartinR
(@martinr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 156
Topic starter  

V Loxone show roomu jsem se take dozvedel, ze budoucnost vidi v Tree technologii. V pristim roce se ma v nabidce objevit nekolik dalsich komponentu Tree, hned v lednu 2017 konkretne RGBW Dimmer 24V bez nutnosti DMX extesionu.

Jejich argument je hlavne to, ze clovek usetri digitalni vstupy a tim padem nepotrebuju tolik extesionu, na druhou stranu se ale musim ptat, jak vyresim chybejici digitalni vystupy a jestli stejne nebudu muset extension koupit. Je o konkretnim pocitani kolik I/O bude potreba.

 Vyhodu vidim v redukci mnozstvi kabelaze a usetreni digitalnich vstupu, jako nevyhoda me ale napada, ze takto vlastne vznikne misto zapojeni do hvezdy spise sbernicovy system a kdyz se nekde nahodou poskodi kabel, nepojede cela vetev…

 Na forum se probira spousta variant a moznosti reseni pomoci externich prvku, na druhou stranu pokud si clovek neni jist, co vse zvladne sam a kolik casu mu zabere zprovoznit ruzne veci, vcetne tech nervu, googleni atd., stale si pokladam otazku, zda to dobrovolne absolvovat, nebo si proste koupit hotove reseni, ktere funguje.  Je to asi jako se stavbou na klic a stavbou svepomoci, vse je jen o financich…


   
Quote
tomas_iw
(@tomas_iw)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 147
 

Ja budem používať Tree technológiu na tlačidlá a PIR stropné senzory. Mám to už nakúpené. Prepočítaval som si cenu za 1 DI na Loxone Extension a sedtronic 1-wire senzor do Unica vypínača vs. cenu Tree komponentov a vyšlo mi to +- rovnako.

Navyše sa mi páčil aj dizajn Tree komponentov takže som dlho nerozmýšľal. Nemám až tak veľký dom a počet miestností takže som ku tlačítkam v rámci jednej miestnosti ťahal samostatný CAT7 kábel a takisto k PIR senzoru takže v prípade nahradenia technológie v budúcnosti viem stále prejsť na klasické DI (aj keď tomu už nezodpovedá počet krabičiek pre vypínače na stene).

Vypínače a zásuvky budem brať od Schneider, séria Merten. Pekne doň Touch tlačidlo pasuje.

IMG_3733.jpg

   
MartinB reacted
ReplyQuote
MartinR
(@martinr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 156
Topic starter  

Kdyz mas vedeny samostatny kabel pro Tree komponenty a nevyuzivas tedy sbernicovy system, kdy kabel v ramci mistnosti neputuje od jednoho komponentu k dalsimu..... spojujes je do Tree tedy az nekde v rozvadeci nebo je vedes primo na sbernici Loxone?Ty Schneider tlacitka vypadaji moc pekne..diky za inspiraci...


   
ReplyQuote
tomas_iw
(@tomas_iw)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 147
 

Zbernicový systém samozrejme využívam, ale pokračovanie jednej vetvy využívam minimálne. Len v jednom prípade v obývačke kde mám na jeden CAT7 zapojené v sérii dve Touch Tree tlačítka a kábel pokračuje do rozdeľovača podlahovky pre Tree hlavice (uvidím po prvej vykurovacej sezóne či budú potrebné). Inak bude hlavný uzol až v rozvádzači. Chápem argument Loxone, že to zjednodušuje kabeláž, ale pokiaľ nebudú mať RGBW dimmer, okenné senzory atď. na Tree technológii budeš potrebovať aj tak viac ako jeden CAT kábel na miestnosť.

Konzultoval som to s Loxone partnerom a nemal by s tým byť problém. Možno pri dvojpodlažnom dome a viac zariadeniach by som sa viac držal ich doporučenia rozdeliť podlažia na dva vstupy na Tree ext. a viac ich vetviť.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Já to vcelku chápu, že Loxone směřuje ke sběrnicové technologii. Loxone bylo do nedávna snad jedinou dostupnou technikou zapojení do hvězdy. Také to uváděli jako výhodu. Ovšem doba pokročila a sami pochopili že je budoucnost ve sběrnici. Nejen cena za kabeláž ale hlavně práce je o mnoho méně. Navíc na tom více vydělají. Teco (inels) je právě technologií sběrnicovou. Elko dokonce dodávalo vypínače přímo jako senzor. To je super nápad jak dostat z lidí peníze. Každé tlačítko v domě je perfektně zaplacené. Později umožnili vložení senzoru přímo do krabičky pod vypínač - stejně ale cena hooodně vysoká. Odtud také plyne ponaučení, že krabička pod vypínačem musí být vždy hluboká, protože nikdy nevíš co tam časem budeš strkat 🙂 

Mě se v době výstavby domu sběrnice nelíbila kvůli ceně, takže jsem tahal kabely jako šílenec. Dnes bych určitě šel do sběrnicového řešení.


   
ReplyQuote
MartinR
(@martinr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 156
Topic starter  

My prave budeme mit dvoupodlazni dum, a tam uz clovek podle me usetri hodne metru kabelaze, a hlavne jde i o ty digitalni vstupy.
Take jeste cekam na schuzku s Loxone partnerem a vzajemnou diskusi. Na jednu stranu clovek snizi potrebne digitalni vstupy, v mem kontretnim pripade cca 40 DI.
Na druhou stranu, pokud budu mit vse hodne komponentu do sbernice mezi sebou a ne draty natazene do rozvadece, budu muset vzdy kupovat nove tlacitka,PIR a RGBW tree dimery od Loxone, cimz clovek ztrati jakousi nezavislost...protoze je odkazany na jednoho vyrobce..


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

To jestli koupíš DI v podobě Extensionu nebo přes tree je podle mě úplně jedno. Já jsem to vyřešil částečně tak, že jsem si do domu dal alarm Paradox. Některé věci pak řeším přes virtuální IO jak v Loxone tak v Paradoxu. Nahrazovat alarm systémem Loxone není zrovna nejrozumnější. Stejně člověk alarm potřebovat bude, takže je lepší pořídit třeba Jablotron nebo ten Paradox a vytvořit vzájemnou kontinuitu. Využití PIR čidel jde v pohodě aplikovat na orientační osvětlení, spouštění oběh čerpadla teplé vody atd... I přes delší vyhodnocovací čas PIR čidel je to celkem dobré.  


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

U dvojpodlazneho domu je mozne mat podruzny rozvadzac a mat potrebne extensions v nom a prepojit rozvadzace len loxone zbernicou.

Ja taham skoro vsetko do hviezdy, odmietam v buducnosti riesit nefunkcnost polovice domu kvoli poskodenemu kablu od zbernice na neznamom mieste domu. Ked som riesil, ci tahat fasadu do hviezdy, alebo okruhovat, dosiel som k 2500 vs 4300 Kc za draty. Na rozvadzac mam miesta dost, takse ten ma tiez netrapi.

40 DI stoji v podani Railduina 10kczk, v podani mojho boardu co prave vyvijam odhadom 2-3k + trochu pajkovania (spravi stredoskolak za pivo).


   
ReplyQuote
MartinR
(@martinr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 156
Topic starter  

Ten podruzny rozvadec je urcite dobre reseni pro dvoupatrovy dum, s tim souhlasim. Ja ale porad trochu bojuju s nejistotou, kterou muze prinest externi komponent jako Quido nebo Railduino do celeho system.
Pokud mi vypadne Loxone miniserver, mam sveho Loxone partnera s nahradnimi dily, ktery muze dovezt novy dil a system opet pojede, dejme tomu v radu hodin  max. 1 dne. V pripade Quida si budu muset poradit sam, protoze na to mi nikdo zaruku neda.
Tohle je podle me opravdu reseni pro lidi co se uz vyznaji a vedi,umi programovat, maji zkusenosti…a jak psal i L., kdyby delal dum dnes, na Loxone si da minimalne hlavni svetla, protoze u takovych “bastl” reseni ci clovek nikdy nemuze byt uplne jisty. To je pohled me jako uplneho zacatecnika s Loxone.

 Zapojeni do hvezdy ma urcite svuj vyznam, a mozna u neho prece jen skoncim. Co se ale tyce samotnych vypinacu, fascinuje me, ze jednim Loxone touch dokazu ovladat 3 veci – svetla,zaluzie a hudbu. Pomoci bezpotencialu je tohleto mozno asi jen s 3-mi vedle sebe umistenymi tlacitky..

 Co se tyce alarmu, zde uplne nerozumim, proc mi jako uzivateli prinese vice Jablotron nebo nekdo jiny. Neplanuju platit nejakou security agenturu, ktera v pripade potreby vyjede ke me domu. Dulezite pro me je, ze pokud nekdo narusi chraneny prostor, pres okenni kontakt nebo PID sensor se o tom dozvim… to je to, co potrebuju…a to Loxone dokaze. V cem tedy vidite hlavni nevyhodu alarmu pomoci Loxone?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

5 slov - zalozny zdroj, spotreba a poistovna.

Multitlacitkovy vypinac nie je problem ani do hviezdy, v utp ma clovek 8 zil, takze 7 tlacitok.

S bastlom sa da trochu suhlasit, ale ja si zaprve robim zalozne spinace v rozvadzaci a zadruhe pokial si vyrobim vlastne IO boardy, vzdy budem mat minimalne 2-3 do zalohy, takze vymenim kus za kus (+ integrace budu v paticiach takze pojdu menit po kusoch).

Osobne si myslim ze sam mam pri smrti boardu problem vyrieseny do 10 minut, skuseny elektrikar na telefone na dialku do hodiny a susedova babicka na telefone za 4 hodiny. Skor sa bojim, aby mi bastl hypoteticky pri pripadnej poruche nezosalel a nezacal mlatit s rele kadenciou obranneho gulometu a nesundal nejaku drahu elektroniku za nim. Ale budem to mat asi aj tak zvacsa na svetla, tak tam ma to netrapi a bavime sa cisto ciste hypoteticky (riziko s railduinom ideticke, s loxone nedokazem posudit).


   
ReplyQuote
tomas_iw
(@tomas_iw)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 147
 

Áno cenovo to výjde zhruba na rovnako či použiješ DI alebo Tree technológiu, ten rozdiel v kabeláži nespravý až taký cenový rozdiel ak vôbec.

U mňa bol hlavne dôvod, že sa mi páčil dizajn Touch tlačidla ešte v dobe keď bol len pre Air a nemusím mať x tlačidiel. Takže ak by ponúkal Loxone verziu pre DI Touch tlačítka pred Tree technológiu šiel by som do nej.

Pre mňa je alarm až na poslednom mieste, a nechcel som do domu ťahať technológiu ktorú si neviem sám inštalovať / servisovať. Známy čo inštaluje Jablotron u nás na slovensku mi ani neodporúčal v poisťovni riešiť certifikovaný alarm lebo to za tie problémy pri plnení poistenia nestojí.

Na druhej strane Loxone nemá HW poriešené blokovanie/odblokovanie objektu (pokiaľ nerátam iButton), záložný zdroj...všetko je riešitelné, ale je to zas o bastlení. Takže pre koho je alarm dôležitý nech použije Paradox/Jablotron. Ale pôvodná otázka bola iná 🙂


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

I-Button se tu už někde diskutoval a je to k ničemu. Ovládat vstup pomocí i-buttonu je vražda. Chce to opravdu něco sofistikovaného. Ten alarm je mnohem jednodužší než třeba Loxone 🙂 Řeším přes něj jak požární čidla, tak i záplavové. Celý systém je "odolný", vyhodnocuje napájení, poskytuje klávesnice nebo čtečky,  atd ... ale to je už v tomto threadu OT.


   
ReplyQuote
MartinR
(@martinr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 156
Topic starter  

to Koldavideo: Ovladat vstupni dvere bych nikdy nechtel jinak nez klasickym klicem. I-Button umisteny v presini by sel vyuzit jen k aktivaci/deaktivaci alarmu. Budu mit FVE s bateriema, takze zalozni zdroj mam take vyresen. Co mi tedy prinese Paradox navic?Stale zde nevidim nejakou velikou vyhodu...mas tedy pohybove  a dalsi cidla jen pro system Paradox a vyuzivas to zaroven i pro Loxone?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Pozor na nemoznost pouzitia cidiel od alarmu na nocne svetla - cidla od alarmu vyhodnocuju dhlsie a v medzicase si clovek rozbije hubu o zavrete dvere.

Osobne budem mat cidla pre alarm zvlast (do alarmu) a cidla na nocne svetla pre sluzby loxone zvlast.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ano vše co se děje v Paradoxu odesílám i do loxone a opačně. I v Paradoxu lze využít jak klasické vstupy tak virtuální vstupy i výstupy. Výhodou je, že mám možnost venkovní klávesnice nebo čtečky čipů nebo otisku přes widegand protokol. Konkrétně dveře se po zavření samy uzamknou (mechanická záležitost) a odemknou se zevnitř klikou a zvenčí klávesnicí, čipem nebo otiskem. 

V podstatě vše jde i v loxone ale bylo by to dražší, navíc tyto systémy jsou HW vyladěny a fungují spolehlivě. Počítal jsem s certifikací pro pojišťovnu atd... I v paradoxu jsou sběrnicová čidla a celé řešení vyjde levněji než origo Loxone. Navíc v případě Black-out miniserveru bude alarm fungovat dál. Vycházel jsem z toho, že se tyto systémy instalují už léta (sám jej mám cca 13let bez závady !!!) což o Loxone zatím říci nemůžeme. 

Ideální je podle mého názoru tyto funkcionality rozdělit. Alarm, zabezpečení a přístup řeším přes paradox a zbytek Loxone. Samozřejmě při 100% vzájemné komunikaci a spolupráci.


   
ReplyQuote
Page 1 / 9
Share: