X
Forum

Forum

Loxone Modbus exten...
 
Notifications
Clear all

Loxone Modbus extension + Nilan

12 Posts
3 Users
0 Likes
2,726 Views
(@michald)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 13
Topic starter  

Ahoj,

Potkal se někdo z vás s napětím 24V na GND svorce z Loxone Modbus extensionu? Snažím se zapojit rekuperaci od Nilanu do Loxonu, kde na Modbus sběrnici mám již Loxone 3f elektroměr (jen A a B, bez GND). Na straně Nilanu je dle jejich schématu GND připojeno na PE z přívodního kabelu. 

V rozvaděči mám 2x 24VDC zdroje, které napájí Loxone a relé a 1x 12VDC zdroj pro kouřové čidla a magnety. Všechny DC zdroje mají propojenou V- svorku aby měly společnou nulu. Při propojení GND z Nilanu a GND z Modbus extensionu mi jeden 24V zdroj vypnul kvůli přetížení (zrovna ten, který nenapájí Loxone). Při měření jsem zjsitil, že  mezi Nilan GND a Lox Modbus GND mám napětí cca 24V (+ se zdá být na straně Nilanu, ovšem oproti nulovému můstku má Nilan GND 0V, Modbus Extension GND má oproti nulovému můstku 24V DC).

Nenapadá vás někoho, co s tím? Už jsem v koncích.


   
Quote
 Vena
(@vena)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 19
 

Nemas nekde svod +24V na zem? Zkus mezi zem a -24V pripojit treba zarovku na 24V jestli se rozsviti


   
ReplyQuote
(@michald)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 13
Topic starter  

Tak jsem na to postupně přišel - svod nebyl viditelný. Na 1 kanále RGBW, který byl napájený stejným zdrojem a který jsem původně přetížil mám připravu pro světlo v koupelně CYKY 3x1,5. V rozvaděči je ZŽ vodič spojen se zemí a zbylé dva na dimmer. Mám pocit, že mám někde po cestě kabelu spojené všechny vodiče kabelu (na konci v koupelně vidím že to není). Taky mezi zemí a každým ze zbylých vodičů je téměř nulový odpor, což by neměl být jelikož zdroj je SELV. Po odpojení z dimmeru už mezi Nilanem a Loxone napětí není.

Teď mám ovšem problém, že mi Nilan s Loxone nekomunikuje. Na sběrnici mám i Loxone elektroměr a s ten komunikuje. Rychlost a parita jsou na extensionu nastavené dle požadavků Nilan a modbus adresu používám základní 30. Nevíte, jestli značení A a B na Nilanu odpovídá A a B na extensionu? Nemůžou být přehozené?


   
ReplyQuote
(@juraj)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 74
 

Ahoj,
mám Nilan VP 18 pripojený do Loxone.
Skontroloval som nastavenie a vyzerá, že je značené rovnako (nie je prehodené) - posielam fotky.

Z dosky Nilanu (CTS602) mi vedie A1(hnedý), B1(žltý), Zem(modrý).
V Loxone mám pripojený A1(hnedý) na A, B1(žltý) na B, Zem(modrý) na GND.
V configu mam nastavenú rýchlosť: “19200”, stop bit: “1” a paritu: “Sudé” (even).
Nilan je na adrese 30.

Inak zvažoval som tiež mimo Nilan na ModBus pripojiť zopár elektromerov, ale mal som problém nájisť za rozumnú cenu taký, ktorý by komunikoval na rovnakej rýchlosti ako nilan (19200).

Čo za typ máš ty?
Ja som našiel (zatiaľ nekúpil):  https://www.enika.cz/em111din-av81x-s1pfb_z23894/ za 2052,-.
A lacnejší Noark za 912,- ale tu neviem či sa dá nastaviť 19,2 kbs:   https://www.elinas.cz/product/ex9em-1p-1m-80a-mo-mt-elektromer-1p-1m-80-a-modbus-komunikace-multi-tarifni-lcd-display/97021/

Juraj

loxone config
nilan cts
loxone modbus

   
ReplyQuote
(@michald)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 13
Topic starter  

Ahoj, mám ten od Loxone. Nastavení Modbus extensionu máme stejné, elektroměr se přizpůsobil. Vidím, že 120 ohm terminátor na Nilanu taky nemáš, tak tam problém taky nebude. Jaké máš prosím napětí mezi A a B? Já mám už na extensionu cca +-100mV ale pokud vím tak na modbusu jsou stavy specifikovány +-200mV (měřím to ale multimetrem, tak je možné že to plně nestíhá).


   
ReplyQuote
(@juraj)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 74
 

Ahoj,
pripojil som multimeter (nič extra z Lidla) na A a B na ModBus extension a ukazuje to +-462mV.


   
ReplyQuote
(@michald)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 13
Topic starter  

To vypadá jak vy mělo. Změříš mi ještě odpor mezi A a GND a B a GND? Podle Loxone by měl být kolem 3,6Mohm, já mám ale vyšší. Možná 2 vadné kusy...


   
ReplyQuote
(@juraj)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 74
 

Nameral som cca 0,98Mohm. Kde si našiel tu hodnotu, niekde na stránkach loxone?


   
ReplyQuote
(@michald)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 13
Topic starter  

No já mám právě kolem 9Mohm, takže asi vystřelím další dotaz na Loxone support. To info o 3,6Mohm mám taky od Loxone supportu, tam mi ovšem řekli že když je větší tak prý nevadí. Můžu tě poprosit ještě o změření odporu mezi A a B?


   
ReplyQuote
(@juraj)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 74
 

Nameral som cca 0,44Mohm.


   
ReplyQuote
(@michald)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 13
Topic starter  

Tak pořád jsem neuspěl. Všiml jsem si ale, že u té svorkovnice na připojení pro modbus jsou nějaké 2 jakoby jumpery. U mne jsou nepropojené, u tebe na fotce mi přijdou propojené - nebo se mi to zdá?


   
ReplyQuote
(@michald)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 13
Topic starter  

Tak vyřešeno - na desce byl spálený čip pro modbus komunikaci, po reklamaci a výměně desky všechno jede jak má.


   
ReplyQuote
Share: