X
Forum

Forum

KNX - externí kompo...
 
Notifications
Clear all

KNX - externí komponenty

24 Posts
10 Users
0 Likes
5,551 Views
(@honza)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
Topic starter  

 Zdravím,

stále sem v procesu plánování a musím tedy konstatovat že čím více čtu jak vše vyřešit, tím více se přikláním k nějakému standardizovanému řešení. Jednak nemám tolik času vše tak nějak testovat a bastlit a jednak vím jaké to je vracet se po 10 letech k nějakému projektu.

Po přečtení všech možných řešení bych řekl že vhodnou volbou by mohlo být použití externích komponent kde se používá KNX sběrnice t.j. něco standardizovaného sčím loxone pracuje a kde předpokládám, že se bude i třeba za 10 let vyměnit kus za kus bez nějakých složitostí.

Cenově se nejedná oproti loxone o nějakou extra výhru, každopádně například pro reley extension ( http://www.schrack.cz/eshop/knx-smart-home/knx-komponenty/knx-spinaci-akcni-clen-16-x-230-v-ac-10-16-a-kxsk0fra.html ) je cena přijatelnější i v profi provedení. Nehledě na možnost zapojit i nějaké komponety KNX koupené na alibabě. 

Nezvažoval jste někdo toto řešení, případně nějaké pro a proti?

Děkuji.

 

 


   
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

Zajimava alternativa. Akorat teda ja kdyz jsem tenkrat hledal (a ani ted jsem nenasel) na Aliexpresu cokoli na KNX, tak tam nic neni. Oni to maji pod jinym oznacenim?


   
ReplyQuote
(@honza)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
Topic starter  

Já sem koukal na alibaba a tam se pro KNX dají nějaké věci najít, na prvnípohled bych řekl že se jedná o nějakou firmu vyrábějící KNX zařízení, samozřejmě to je na další prozkoumání.

https://www.alibaba.com/product-detail/home-automation-KNX-smart-home-touch_60301702751.html

 

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

Aha, koukam ze na Alibabe to je a na Aliexpresu ne. A dokonce to jde objednat po jednom kusu. Tak to neni spatny.


   
ReplyQuote
MartinR
(@martinr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 156
 

Dokaze uz dnes Loxone ovladat takovy KNX relay? Jak se sbernice pripoji k miniserveru?Je k tomu potreba nejaky dalsi komunikacni modul?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Jenže na KNX bude zapotřebí ještě SW ETS nebo něco podobného, čím se daná komponenta nakonfiguruje. Samozřejmě že není zadarmo a je zapotřebí být v tuším v KNX asociaci.

Jinak KNX je spolehlivý standard, který zřejmě přežije i Loxone. Obrovskou výhodou Loxone je, že vizualizuje jinak nepřehledné nastavení KNX. Podle mého názoru buď Loxone zpoplatní svůj SW nebo zkrachuje.

Pro připojení KNX zařízení k miniserveru je potřeba dvou vodičů - ale pozor je nutný ještě zdroj KNX, ten jsem koupil o hodně levněji v Německu. Takže výstup zdroje KNX se paralelně zapojí na sběrnici KNX miniserveru (černá a červená svorka).

Já mám takto udělané ovládání vrat, takže vím jestli jsou vrata otevřená, zavřená nebo jsou v pohybu atd...


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

@koldavideo To zpoplatneni je imho jedna ze dvou cest aby prezili(ackoli se mi to samozrejme libit nebude). Ta druha jsou doplnkove sluzby, jako to delaji napriklad antivirove sluzby. Jenze na to jsou chytre baraky jeste malo rozsirene. Jejich problem je, ze SW ktery je jejich dodavaji zdarma a prodavaji HW, ktery jejich neni a pritom je ma zivit. 

Takze HW musi prodavat poradne predrazeny, aby mohli zaplatit dodavatelum a jeste na tom vydelali na cely svuj provoz. Imho toto proste neni cesta.

Cesta podle me je mit velmi kvalitni SW pro domaci automatizaci, uplne otevreny vsem standardum a zarizenim a ten bud primo prodavat, nebo davat zdarma a nad tim zpoplatnovat sluzby (VPN, hotove moduly,...). A HW prodavat jen jako privydelek, ale ne hlavni zdroj businessu.

Jenze k takovemuto SW ma loxone daleko. Na to by museli otevrit mnohem vice moznosti pokrocilejsiho programovani uvnitr Loxone configu, dodelat vsechny chybejici moduly tak, aby se to nemuselo vsemozne lepit  (chybejici demultiplexer, nesmyslne omezeni na pocet vstupu u ruznych bloku,...)

Osobne si myslim, ze do tohoto stavu se Loxone nepretransformuje, ale prijde na trh nejaky jiny velky hrac, ktery si to bude moct dovolit. Udela vymazleny SW a k tomu doplnkove sluzby a nabidne propojeni treba i s existujicim Loxone a Loxone bude mit po ptakach. Pripadne to bude nejaky jiny vekly vyrobce PLC, ktery pochopi, ze je v tomto budoucnost a bude mit SW jako hlavni podporu sveho prodeje.

Loxone je navic ted ve schyzofreni situaci, kdy potrebuje byt co nejvice otevreny aby mel co nejvetsi podporu externich HW a zaroven potrebuji byt co nejuzavrenejsi, aby si lidi kupovali jejich predrazeny HW. To je proste business model nah**o.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
 

Ty ceny KNX zdrojů jsou dost masakr 🙁


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Máš pravdu. Nejlepší by bylo, a ono tak i dopadne, aby se Loxone spojilo s velkým hráčem na trhu - což je podle mě KNX. Jinde totiž svůj sw prodávají - např Inels (Teco).

To je ale "náš" pohled - lidí kteří si tím chceme hrát. Běžný uživatel toto neřeší a elektrikář už vůbec ne. Elektrikář co zapojí chytrý dům, potřebuje jednoduchý nástroj k tomu aby vše udělal co nejrychleji. Ten nikdy nebude shánět levnější relé a pod. Ten moc dobře ví jak relátka odchází - slepené kontakty a pod. Takže pro něj je nejlepší vše vzít od jednoho dodavatele a hotovo.

Jako největší slabinu všech těchto systémů vidím záruku 2 roky. Kdyby někdo prodával Loxone rellay extension se zárukou 20 let - to by bylo jiné kafe - ale hlavně zákazníci by se na chytré domy dívali trošku z jiného úhlu pohledu.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

Ja myslim, ze i Inels(Teco) by udelal lepe, kdyby koupil Loxone nez to jejich ;-). Z toho co jsem nasel na webu je jejich aplikace opravdu hodne tragicka

- https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.tefora.foxtrotclientfull


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Na to ze Loxone brzy koupi nejaky velky hrac na trhu bych si i docela vsadil. Poslední kroky a nektere vyroky na sociálních sitich, tomu dost napovidaji 🙂


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

@nksh Fakt? Nejaky link? Pripadne info?


   
ReplyQuote
(@honza)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
Topic starter  

Defakto zmiňovanou cestu dodávky software pro automatizaci a zároveň otevřenosti pro hardware je možné najít třeba zde:

https://www.comfortclick.com/

Každopádně chápu, že loxone se zaměřuje na jednoduchost instalace tak aby jí zvládl prakticky každý. Pokud si někdo nechá uvedený systém do domu namontovat, což předpokládám bude většina loxone uživatelů tak asi to co tady řešíme nikdo neřeší.

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

@honza: tusis cenu? Na strankach je, ze se ma poslat quote


   
ReplyQuote
(@honza)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
Topic starter  

Ne to jsem nezjišťoval, spíše to bylo jen takové info co jsem našel. Pokud to bude někdo zjišťovat tak by bylo asi nejlepší kontaktovat toho Polského integrátora ten předpokládám poskytne lokální cenu.

Každopádně jen taková uvaha Loxone extension vs KNX sám loxone říká k čemu je pro KNX dobrej

"Přidání Loxone Miniserveru do systému EIB pro získání pokročilé logiky, časovačů a tak dále." 

Vzhledem k bouřlivému vývoji je pravděpodobné že vznikne více možností podobných Loxone, které budou komunikovat i pomocí KNX. Pokud postavím rozvaděč za nemalé prachy pomocí Loxone Extension, jsem navždy svázán s touto platformou, nebo případně mne to bude stát pěkný ranec vše předělat. KNX je tady a asi pravděpodobně i bude dlouho. Pak tedy stačí vyměnit kdykoliv jen řídící server za cokoliv jiného a vše funguje dál. Pokud se momentálně Loxone rozhodne spoplatnit svuj SW třeba cenou 5000 za rok, pak prakticky všichni její současní zákazníci budou muset platit nebo ..... 


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: