X
Forum

Forum

Fungování Modbus v ...
 
Notifications
Clear all

Fungování Modbus v Loxone

8 Posts
3 Users
1 Likes
1,018 Views
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 492
Topic starter  

Kvůli chybvým stavům v modbus komunikaci jsem se trochu ponořil do principu fungování TCP modbus v Loxone a zažil jsem šok. Buď mám něco blbě nastavené a nebo je něco špatně v Loxone.

Moje představa byla, že si nastavím interval dotazování na jednotlivé hodnoty a Loxone se bude v tomto intervalu dotazovat. Když tedy nastavím např. 15 s, tak jednou za 15 s budu mít nová data. Když pak nastavím, že chybový stav se má aktivovat, pokud data nedorazí do 120 s, tak když vypadne 8 cyklů, tak se to vyhodnotí jako chyba.

Skutečnost je ale v mém případě jiná a ovlivňuje jí parametr Timeout Modbus Serveru. Když tam nastavím např. 5000, tedy timeout 5 s, tak se Loxone na jednotlivé hodnoty dotazuje v tomto intervalu, i když odpověď dostává ihned. Pokud tedy na sběrnici pověsím třeba 5 zařízení a u každého budu číst 5 hodnot, tedy celkem 25 hodnot, tak při timeoutu 5 s se kolečko dotazování udělá za 125 s a kratší interval nedosáhnu. 

Skutečně funguje Loxone takhle blbě nebo mám někde něco špatně nastavené. Nebo je to jen specialita novějších verzí configu?

Když se jim teď nedaří už pěkně dlouho vyřešit problém v TCP Modbus a doporučují zvětšit timeout, tak je to na regulaci v podstatě nepoužitelné.


   
Quote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 492
Topic starter  

Ještě k tomu jedna otázka, existuje v configu nějaký monitor TCP modbus, podobně jako pro UDP komunikaci?


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

@_petr_ Tak to je zajimave, ja mam pres TCP Modbus jen jedno zarizeni, takze jsem si toho jeste nevsiml. Jinak monitorovat muzes normalne pres Wireshark, Loxone svuj monitor AFAIK nema.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 492
Topic starter  

Wireshark je fajn, mně šlo o to jak zjistit, jestli Loxone data opravdu zpracuje. Myslím si, že zpracuje, ale nechápu pak proč čeká s další komunikací až mu vyprší okno pro timeout.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 492
Topic starter  

Pokud by někdo potřeboval řešit u TCP modbus intervaly dotazování, tak mám potvrzené, že dotazování opravdu běží v jednom vlákně a nastavení timeoutu určuje interval dotazování na jednotlivé senzory. To, že senzor vrátí hodnotu dřív nemá na interval dotazování vliv. Vysoká hodnota timeoutu tedy negativně ovlivní intervaly čtení senzorů.

V mém případě je například problém, že NIBE u modbus komunikace TČ doporučuje timeout 2s.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Povedal by som, ze ma to neprekvapuje, pretoze loxone je banda amaterskych curakov, ale popravde ma to prekvapuje 🙂


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

@_petr_ Takova implementace je ze strany Loxone docela smutna. Dik, ze jsi to vyzjistil, usetri to prekvapeni v budoucnu.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 492
Topic starter  

Požádal jsem je o předání vývojářům, protože čekání na timeout, i když mám data, je opravdu zvěrstvo. Předání mi potvrdili, tak třeba se chování časem změní. Kdo ví...


   
Jakub reacted
ReplyQuote
Share: