Forum

Forum

Externí moduly na z...
 
Notifications
Clear all

Externí moduly na zvýšení počtu vstupů/výstupů

453 Posts
40 Users
42 Likes
83.5 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Asi sa to neda generalizovat. Onehda som mal v praci rozobrany ten 220V dmx dimmer, pozerali kolegovia v praci, vraveli ze snad ok. Detto zdroje k led panelom - az na chybajucu tepelnu poistku relativne ok. Pobavila ma vsak "tavna poistka" vytvorena malinkou sinusovkou tenkeho spoja priamo na plosaku - v pripade smrdi streli ta med a zdroj vypne 😀


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Mnozia sa dotazy ohladne samodomo vyroby mojich i/o modulov. Nez odpisovat kazdemu zvlast, dam to sem.

Plosaky su nakreslene v DesignSpark PCB (je to free), valaju sa na githube: https://github.com/dusanmsk/relayduino

Tu je k tomu pokec a navod na vyrobu: https://docs.google.com/document/d/1_stPS8TCJUynI3xVYBJSf9iD4v7BYg14Ruum1ePXZ84/edit?usp=sharing

Master board postaveny nad arduino nano je tam tiez, ale je to netestovany work in progress, nemam paru ci sa po par dnoch behu neprejavia nejake problemy (najvacsie podozrenie zatial pada na ethernet shieldy, aj ked w5100 by mali byt tie iste ako na mege, problemy byvaju len so shitoznymi enc-ckami). Pokial to niekto dokonci skor ako ja, dajte mi pullrq, inak to budem robit vo volnej chvili (pol roka az nekonecno).

Moje "vyrobne" kapacity su momentalne limitovane (v zmysle nemam absolutne cas ani chut sa tomu venovat), mam na ceste ale nejaky batch dosiek ktore dam nasledne skompletovat, takze nejake drobne zasoby budu. Pokial by o to bol nejaky vacsi zaujem, ze sa pozbieha k vyrobe 10+ sad, rozmyslam oslovit nejaky bastlicsky elektroklub, ci by si to nezobral pod kridla cele komplet. Cenu od tej chvile ale nijak neovplyvnim, na druhu stranu co si moze zobrat skuseny pajec za 30 min prace ...

V hospode padli aj nejake dotazy na stabilitu i2c zbernice a obavy z rusenia (kedze su boardy medzi sebou poprepajane 30cm plochymi kablami) - u mna sa za pol roka nic take neprejavilo, boardy mam od silnoprudu oddelene, ale zas na druhu stranu poza ne ide 100 cykyn hore-dole.

Za mna vsetko.


   
krata and Georgio reacted
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

Ohledně stability mohu potvrdit, že po celou dobu co mám moduly spuštěné (4měsíce) nebyl jediný problém, zásek nebo podobné, od nasazení to jede a nevím o tom.


   
Georgio reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Hlasim problemy s dc-dc zdrojmi na mojich masterboardoch. Dnes som (kokot, vecer o 10 som sa na to vrhol) chcel zmerat, kolko vlastne tie moje moduly typicky zeru, pretoze zvazujem do modelu s arduino nano pouzit ine stepdowny a potrebujem vybrat nejake s rozumnou cenou a rezervou. No, co cert nechcel, nenapadlo ma nic ine len to zmerat v rozvadzaci. Odpojenie a pripojenie napajania sposobilo unik magickeho dymu a v dome zostalo polosero.

Takze @Pavle, nie je to len problem novej varky, pretoze mne tie stepdowny bezia v rozvadzaci od leta, 1000x som to vypol a zapol a chcipli az teraz (resp. druhy este zije).

No nic, este ze mam v zalohe dalsi masterboard (osadzoval som cez vikend do novej varky) - zapojim, vsetko ok. Osadim na arduino, znovu zapojim - a - znovu magicky dym.

Resume - kto mate moje moduly, drzte si preventivne niekde po ruke nejaky 5V zdroj, alebo pouzitelny dc-dc 24->5V konvertor, pretoze zhodenie a nahodenie napajania obcas tieto male moduly nepreziju. Do dalsich dosiek pocitam skor s niecim takymto:  https://www.tme.eu/cz/details/amsr1-7805-nz/menice-dcdc/aimtec/

EDIT - inak je pekne blby napad skusat prstom, ako sa ten menic hreje. 2x sa mi stalo, ze prst sa stal vodic pre spatnu vazbu toho menica a napatie na vystupe vyletelo z 5V niekam na 11. Chvala boho to bolo nasucho bez arduina, inak by to (zase) neprezilo, To len tak pre info pod ciarou pre ostatnych bastlicov, aby sa nedotykali prstami obvodov pod napatim, lebo clovek nikdy nevie, co tym ovplyvni.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

A takhle to pak vypadá 🙂 

chcip

   
fridlik reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Jojo, mam 2 ks  takto vytunenych modulov a k tomu 2 ks prerazenych 2A poistiek, keby mal niekto zaujem ... 😀


   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 641
 
Posted by: budulinek

Ahoj,

chci zkusit hotové čínské řešení:

https://www.aliexpress.com/item/16-way-250V-AC-10A-network-relay-remote-centralized-control-LAN-Ethernet-WEB-TCP-UDP-TCP/32833205394.html

ale nevyznám se v relátkách. Myslíte, že použitá relé jsou OK? Vypadá to, že na tom jsou relé JQC-3FF

https://www.generationrobots.com/media/JQC-3FF-v1.pdf

Používat chci hlavně na žaluzie.

Díky za názor!

Cao,

tento board mam na par mistech doma a zatim s nima nemam zadny problem. Jedou jak na TCP, tak i na MODBUS TCP(nepotrebujes modbus ext.)


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Pre info - dokreslil som masterboard pre arduino nano, tento tyzden budem objednavat proto dosku a cez vikend mozno osadim a nasadim u mna na baraku.

https://github.com/dusanmsk/relayduino/blob/master/i2cMasterNano/gerber/nanoi2c%20-%20PCB.pdf


   
ReplyQuote
(@jereminius)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 48
 

Zdravím,

chcel by som sa vás spýtať, či tu reálne niekto má implementované riešenie Loxone Miniserver + Railduino 2. Ako to je so spolahlivosťou? Na viacerých miestach som tu čítal, že nedávať dôležité komponenty na railduino. Môže s tým byť problém? Teoreticky na celý dom by mi stačilo použiť jeden Miniserver a 2 Railduina. Cez Railduino by som ovládal Devi podlahovku (cez ďalšie relé, stikač?), osvetlenie, atď. Vidíte v tom nejaký problém?

Diky za odpovede.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Bezim 2/3 baraku na arduine (coz je srdce railduina) uz pol roka, nemam problem. Dolezite veci mam ale stale priamo v miniserveri (kurenie a najdolezitejsie svetla) a takisto dokazem dolezite veci zapnut spinacom priamo v rozvadzaci (pripad top nudze). Zatial som to (okrem ladenia) vobec nepotreboval.

Osobne by som sa toho nebal, len to chce mat par veci v zalohe v supliku na zle casy (nahradny zdroj, aspon po jednom kuse arduina mega a ethernet shieldu - toto bude inak celkovo kamen urazu za 5-10 rokov pre vsetkych kto si nespravia zasoby este pocas lifecycle tychto hraciek ... a tak podobne).


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

Mám to v produkci více jak 4 měsíce, nebyl jediný problém.


   
ReplyQuote
Sedtronic
(@sedtronic)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 61
 

OK, přidám si taky trochu do mlýna .. Jede mi komplet barák se zahradou na 8mi Railduinech už celkem tři roky, bez problémů. Tento týden budu u sebe nasazovat verzi 2.0 do ostrého provozu ... testy dopadly parádně.

Nedělám rozdíl mezi tím, jestli připojit nebo nepřipojit důležité věci na Railduino, prostě všechno musí fungovat - jen je potřeba znát jmenovité hodnoty zdrojů/spotřebičů a mít to vše správně nadimenzované, což už není pro laika..

Přikládám foto z realizace, jak vypadá 6 Railduin v rozvaděči s Loxonem

DSC 0637

   
Georgio and MartinB reacted
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 
Posted by: Sedtronic

 

Přikládám foto z realizace, jak vypadá 6 Railduin v rozvaděči s Loxonem

 

Díky za sdílení.. můžu dotaz, jaké typy svorek používáš - levá část fotky ? Díky.

 


   
ReplyQuote
Sedtronic
(@sedtronic)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 61
 

@Georgio

Jsou to Weidmuller řada ZDU, např. 1.5/4AN (4 svorky), 2.5/4AN atd... výborná úspora místa za slušnou cenu ... mají třeba na TME zde


   
Georgio reacted
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Vypadá to hezky, ale na mě je to pořád příliš prostorově náročné. Tohle nemám šanci do rozvaděče nacpat 🙁

Svorkovnice (Krone) budu dávat jenom na UTP kabely. Silové kabely půjdou přímo. Je nějaký důvod, proč by silové kabely měly (musely) jít přes svorky?


   
ReplyQuote
Page 15 / 31
Share: