Forum

Forum

EMP aneb když udeří...
 
Notifications
Clear all

EMP aneb když udeří bouřka do Loxone sběrnice

16 Posts
8 Users
0 Likes
2,099 Views
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
Topic starter  

Ahoj všem,

jsou jen dva typy uživatelů " Ti kteří o data již přišli a ti, kteří o data teprve přijdou" :-).

Ti z první kategorie podceňují zálohování a ti druzi z jejich pohledu jsou mírně řečeno paranoidní ( no ale jen dočsu  ....!)

Přeneseno do Loxone platí o pro HW a já od včerejší bouřky která v 21:03 způsobila, že mi dcera hlásí že "nejede Loxon" jen sčítám ztráty. Výsledek je takový ( doufám že horší už to nebude ...) že mi odešlel LoxLink na MS a ve stejném rozvaděči AirBase . Miniserver jinak chodí dá se nahrávat LANka je v okeju  i spínají relátka program běž a světla svítí ( jen ty z MS samozřejmě )  jen jaxi .... po sběrnici neleze nic, a AirBase se ani nerozsvítila a definitivně je po smrti. 

Takže chci se poučit a zeptat jestli máte nějak vyřešeno, krom samozřejmě oficiální dokumentace zapojení LoxLink, jak zodolnit sběrnici aby to nebylo příště to stejné ... ( o data jsem poprvé přišel v roce 1990 měsíc a půl práce na projektu automatické odizolovávačky  a bylo to už tehdy ve 3D)... takže: ANO JSEM PARANOIDNÍ KU... !!! 

Vtip je v tom, že nám do baráku neudeřilo a revize na bleskosvody je 3 roky stará a v OK ( postaveno před pěti lety ). "jen se přehnala bouřka " mydlilo to kolem do cca 2 km a to je vše. Taky byl, ale ve stejnou dobu výpadek fifiny co k nám leze po optice ( přežvejkávací krabka je venku na přívodním sloupu )... souvislost ? Dál jen podotýkám, že mám v domě krom hlavního rozvaděče ještě dva malé podružné a pak jde CAT7 zemí do stodoly přes dvůr cca 30 m. Žádný jiný Ext. neumřel ani jiná Air krabička.

No prostě: máte to nějak řešeno ??? 

Je mi jasné, že totálně to ochránit nepůjde ( kdysi 1986 na Státní zkušebně 202 jsem měl simulátor průmyslového rušení a testovali jsem odolnost řídících NC/CNC systémů ne uvnitř skříně na sběrnicích, ale na káblu do mašiny... A to byly věci co to s tím dělalo !! )  ale ... jsem prostě paranoidní ..

Jo a sorry jako za toto vlákno a že jsem se tak zakecal ( dnes jsem skončil v 01:37 např ) .


   
Quote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

skoro bych rekl, ze lepsi je nechat delat automaticky kazdy den zalohu z MS a pak si pojistit barak. 


   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
 

Ahoj, koukni se na tohle vlakno na moje prispevky (gisbern), treba ho vratis k zivotu.

https://www.vodnici.net/community/loxone-a-arduino/reset-extension/

Jinak na ochranu vedeni 24V mam zapojeno (POUZE LOXONE vetev) 

https://www.vodnici.net/community/bazar-nabidkypoptavky/nabizim-ochrana-omron-24v/

Jeste se mi doma nejake vali, kdybys chtel.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
Topic starter  

@Gisbern

Děkuji za ty ochrany ale mám čtyři rozvaděče a v každém na aku zálohovaný zdroj NW AD-155B ( ten asi špičky nechytne ) což by znamenalo 4x ty ochrany mezi rozvaděči  ( pro Loxone 2x CAT7 a dva zemnící 1,5 vodiče )  a hlavně v rozvaděčích moc místa není 🙁 ale vedle by to dát taky nejspíš šlo 

zaujala mne ta oprava budiče sběrnice, podle mne jinak MS nic není a AirBase asi bude definitivně v ......

pokud mi to pojišťovna neuzná byl bys ochoten MS spravit ? SMD výbavu tedy nemám ani jsem to nikdy nedělal

 


   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
 

@dalibor

Ahoj, jestli to nebude nic zavaznejsiho, nejake budice doma jeste mam, muzu se pak na to zkusit kouknout. 


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
Topic starter  

@Gisbern

supper dej mi vědět co najdeš ... a ta omron ochrana ? máš ještě něco doma ?

díky


   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
 

@dalibor

Ten OMRON minimalne jeden jeste mam, mozna i 2. Ty budice CAN sbernice taky jeste mam.

Kdyz ti nedopadne ta pojistka, dej mi pak vedet. Asi pres SZ, at to zde zbytecne nezaplevelujeme soukr. zpravami. Pa.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
Topic starter  
image

Jen jak to vypadá když “umře” Air ...


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1499
 

Jak si pěkně čoudil...To skoro vypadá na pomalou smrt, když brouk dostane šlupku, tak většinou exploduje.

 


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
Topic starter  

Po včerejší bouřce ( zase neděle ) spadl router i switch a... naštěstí po “ totálním resetu “ se zase rozjely ... Loxík je OK.

Máte to taky tak někdo ? 

PS. jen pro zajímavost vlhkost zeminy na zahradě za týden z 22 % na 34% v hloubce 20 cm ovšem 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1499
 

Naštěstí nemáme, máš ty aktivní prvky za nějakou UPS?


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
Topic starter  

ahoj ( pokud vás to zajímá 🙂 

takže po cca 14-ti dnech mi přišla odpověď z AXA pojišťovny : uzavřeno faktura za HW proplacena na 100%  po odečtení spoluúčasti -1000,- Kč.

To mi přijde jako "dobrý výsledek" a hlavně zkušenost, že bez pojistky na zařízení domu bych byl -18 tis.


   
ReplyQuote
(@pavka28)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 308
 

Mě projistotu odešel po letech AIR ext.. (už je po záruce) - už mám nový ale..záloha by se hodila

důvod neznámý, vůbec se nerosvítí a vizuálně není nic odpáleno... můžu postnout foto..

nápad co prověřit??


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 146
 

Ahoj všem, nezkoušel jste někdo nějaký konvertor pro loxlink případně Tree na optiku a potom zpět? potřeboval bych kvůli bouřkám galvanicky oddělil budovy, stožár na pozemku od baráku, kde je MS.Koukal jsem na nějaké konvektory u papoucha, ale píšou RS232,485, modbus. To ale asi bude jiný protokol. Rada z Loxonu je dát všude MS a použít optiku pro ethernet - nechce se mi starat o další MS a SD karty. díky za info.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 483
 

@petrp Loxlink je CAN bus a údajně běží na 125 kHz, tak by měl fungovat převodník na optiku, který zvládnu tuto rychlost. I na ali něco je ale řešení se najde víc. Ale odpověď je nezkoušel, jen jsem o něčem podobném uvažoval.


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: