Forum

Forum

Elektroměr přes Mod...
 
Notifications
Clear all

Elektroměr přes Modbus

83 Posts
23 Users
1 Likes
15.1 K Views
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 483
 

@danielcada zabýval jste se nějak dál tím vodoměrem? Mám stejný typ a vodárny možnost příjmu (odposlechu) dat bohužel nenabízejí.

Vůbec nemám zkušenost, jestli se liší jednotlivé technologie dálkového odečtu nebo je hw např. pro všechny měřiče využívající 868MHz v podstatě stejný a liší se jen formát dat a ano to, do jaké míry jsou data šifrována. Máte s tím někdo zkušenosti?


   
ReplyQuote
(@danielcada)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 31
 

@_petr_ Dospěl jsem k závěru, že bych si mohl naběhnout. My potřebujeme z iPerl dostávat hodnoty neustále. Perl je ale jen na občasné odečty. Baterie má proto vydržet 15 let. 

Praktičtější je koupit water flow sensor, který má uvnitř vrtulku spínající při průtoku vody kontakt. Ten jsem přivedl na vstup Loxone a měřím počet sepnutí. Zjistil jsem , že 293 700 sepnutí= 1m3 vody. Za pomocí senzoru za 200Kč měřím spotřebu, aktuální průtok, přepočítávám na cenu atd. Taky mám v Loxone nastaveno, že když vytéká voda déle než 30 min. zavře se hlavní ventil. Už mě to dvakrát zafungovalo, vypadla hadice na zahradě:)

Není to samozřejmě úplně přesné, ale u mě OK.

IMG 2542

 

https://www.ebay.com/itm/Water-Flow-Sensor-G3-4-Hall-Flowmeter-Switch-DN20-1-30L-min-Liquid-Flow-Meter-s/153755359117?hash=item23cc88978d:g:I3oAAOSwSgFd7f8p


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 483
 

@danielcada Například u měřičů v bytových domech vím, že se nastavuje, kdy mají vysílat data. U iPerl jsem narazil na informaci, že dokáže detekovat a upozornit na neobvyklý odběr, tak jsem uvažoval, že možná funguje jinak. Díky za reakci.

Právě ta vypadlá hadice mě zase přivedlo k myšlence na příjem dat. V domě mám impulsní vodoměr, ale zahrada je zatím provizorní a vodoměr ani tu vrtulku tam zatím nemám.

 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Nevíte někdo o nějakém dostupném DC elektroměru, ideálně s modbus výstupem? Možná by stačil i nějaký DC proudový senzor s výstupem 0-10V. Potřebuji měřit výstup za 12VDC zdrojem. O některých elektroměrech vím ale 5000kč se mi za to opravdu dávat nechce. Modbus preferuji ale zárověň mám několik volný analogových vstupů.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 483
 

@koldavideo možná napíšu blbost, ale nestačilo by měřit napětí na nejakém děliči s přesných odporů a pak proud pomocí napětí na malém odporu? Nevím tedy jaké výkony chceš měřit.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

@koldavideo aky velky prud?


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577

   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ahoj,

ten bazmek z Aliexpressu bude asi to co budu potřebovat 🙂

O co mi vlastně jde? Pro účely orientačního osvětlení na chatě používám pouze jeden Meanwell zdroj (zálohovaný malou baterií 9Ah), takže je docela důležité sledovat jaký je odběr. Původně jsem chtěl i monitorovat stav baterie - ale nevím jak bych to realizoval. Bylo by to docela super sledovat i kapacitu baterie 🙂


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 483
 

Orientačně se dá stav akumulátoru určit z napětí

Screen Shot 08 04 20 at 08.30 PM

   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ideální by bylo zařízení All in one 🙂 Tzn měření proudu, napětí a úplně nejlepší s modbus rozhraním 🙂 

Samozřejmě že to vypadá jako úplná zbytečnost ale ten kdo mně zná, to chápe 🙂

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2192
 

@koldavideo

Victron to dělá, ale chce za to cca 7.200,-


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1499

   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 483
 

Tohle do 10A

Nebo až do 300A


   
budulinek reacted
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

@koldavideo ako si poriesil to meranie prudu? Hladam nieco podobne.


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@smotek7

Ber DC elektroměry Peacefair, na které už tady odkazoval @_petr_ . Měří napětí, proud a připojují se přes Modbus. Koupeno za pár šupů, zapojeno, funguje to.


   
ReplyQuote
Page 5 / 6
Share: