X
Forum

Forum

1wire - chyby čidel
 
Notifications
Clear all

1wire - chyby čidel

26 Posts
10 Users
0 Likes
3,178 Views
(@keany)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 42
Topic starter  

Ahoj,

máme v baráku 4 railduina, kde využíváme 1wire a k tomu unica čidla pod vypínače.

Už od minulého roku, kdy jsme se nastěhovali se snažím vychytat všechny mouchy, ale teď už mě dochází možnosti. 

Řešil jste někdy někdo chyby u 1wire čidel, že prostě nepřišla hodnota a nebo byla chvíli teplota např 0? Mám jich na sběrnici 8 (limit dle dokumentace je 10). Čekal bych, že kdyby bylo jedno čidlo špatný, tak to veme jen ty za ním. Ale děje se to náhodně u všech. 

Tím že třeba 30minut je teplota 0, tak se otevře ventil na podlahovku a začne topit do místnosti i když reálně je třeba 21 stupnu (tedy zbytečně). 

Pomalu začínám uvažovat, že všechny 3.strany nahradím origo řešením od loxone (což je z pohledu financí raketa, ale..pokud to bude spolehlivé? 

Díky za každý nápad.


   
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Uz jsme to tu resili nekolikrat, zkousel si hledat?

Ve zkratce, 1-wire sbernice je nachylna na uplne na cokoli, nemusi to byt chyba cidla, muze to byt jen "trochu" chybny zdroj, ktery rusi v rozvadeci, muze to byt odchazejici triak z ciny, proste cokoli.

Hleda se to hodne blbe, idealni je nejake logovani, zjistit treba casy kdy se to deje a z toho pak odvozovat co zrovna bezelo. Pokud se to deje nonstop, zkusit odpojovat ruzne zdroje a jine zarizeni v dome a testovat.

Zkus prohledat forum, najdes moje predchozi posty, kde jsem to popisoval


   
ReplyQuote
(@keany)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 42
Topic starter  

jojo našel jsem to, ale bohužel nic z toho nemůžu použít - teda myslim.

1) Triak - žádný nemám, stmívám jen LED pásky pomocí dimmeru z T-ledu.

2) Zem od 1wire mám propojenou. 

Jediné co by to mohlo rušit by byl zdroj na LED pásky z T-LEDu. 

Bohužel se to děje vždy večer. A když to teď tak píšu, tak v době, kdy mi běží LED v ložnici a tedy je sepnutý zdroj....

Zkusím dnes odpojit a sledovat co se bude dít. Pokud to bude tím, dá se to nějak jednoduše odstínit? Bohužel nemám moc možností, kam zdroje přemístit.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Nahradit to originálem je dobré řešení. Člověk když pak spočítá ty člověkohodiny strávené hledáním příčiny a řešením, tak zjistí, že originální Extension by byl levnější.


   
ReplyQuote
(@keany)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 42
Topic starter  
Posted by: kobra23

Nahradit to originálem je dobré řešení. Člověk když pak spočítá ty člověkohodiny strávené hledáním příčiny a řešením, tak zjistí, že originální Extension by byl levnější.

jenže to není jen Extension :), pak se dostáváme k vypínáčům atd atd...a jsme v tom za půl mega 🙂 

je ale fakt, že do zahradního domku, kde bude další malý rozvaděč na meteostanici, zavlažování a připadný bazén, tak kupuju origo. Přece jen, bych nechtěl, aby mi ventil na závlahu nezavřel a vytekla všechna voda z retence. 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

LED zdroje urcite rusit muzou.

Nevim, jestli se to da odstinit, vetsinou pomuze koupe noveho / kvalitnejsiho zdroje. Samotne stineni nedokazu rict, to uz je asi otazka na zkusenejsi.

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Jinak ohledne vody, zrovna tu ridim arduinem ;-). Ohledne vyteceni vody se nebojim, protoze ventily jsou v zakladni poloze vypnute. To by leda muselo nejak arduino zablbnout a "omylem" sepnout dva vstupy (privod + jendotliva vetev) a v tehle poloze se zaseknout.

Ale i to asi casem predelam na KNX, ale hlavne proto, ze se nam tenkrat podarilo nakoupit ty levne moduly


   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 643
 

@keany

ty zdroje jsou svine, jak pise @L poridit nejakej kvalitni ci jiz odzkouseny nekym. Ja mam vsechny LEDky v kazdem patre jen na jeden silny 24V zdroj a bez problemu.

Osobne jiz vice jak rok pouzivam reseni od @jirina.sv pro 1-wire, je i ve wiki a nemam sebemensi problem s vypadkem cidla. Pokud nejake vypadne, arduino hlasi seriove cislo toho cidla + ERROR, takze to jde docela dobre osetrit. Jeste koukni, zda zrovna v te tebou zminene mistnosti ve vypinaci, nemas blizko sebe kabliky od 1-wire cidla a jestli se Ti pri stiknuti tlacitka nedotykaji, to Ti muze kompletne zrusit celou vetev a neleze zni pak vubec nic ( vlastni zkusenost ).

Vlastne jediny problem jsem mel ted cca pres 2 tydny, kde mi kazdy den kolem 13 hodiny zacal barak blikat, houkat a vse se otvirat, protoze hori ( teplota na jednom cidle nad 45st). Stacilo, ze vtech teplych dnech na vypinac pod pergolou svitilio primo slunce(proste si vybralo idealni uhel) a pod vypinacem najednou rust teploty jako prase. Prvne jsem vymenil 3 cidla, nez jsem vydedukoval, ze to bude proste primym sluncem + "blbe umisteny vypinac". Reseni bylo, vyhodit cidlo z bloku pozaru a od te doby je klid 🙂


   
ReplyQuote
(@keany)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 42
Topic starter  

Možná @L bude mít nějaký osvědčený zdroj, když to už řešil 🙂 

Mě jen mate to, že mám 4Railduina v podstatě 1 řada DIN 2x a hned na další totéž. A až u další řady průmyslový zdroj na LED přišroubovaný na záda rozvaděče. 

Na 3 railduinech mám 1wire čidla, ale problém je vždy jen na jednom. 

Našel jsem, že T-Led už nabízí i na DIN lištu, takže bych ho hodil do vedlejšího "silového" a pak by to mohlo ustat.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

U me to nedelal zdroj, ale ty triaky. 1-wire sbernici rusil zdroj u souseda, ten tam mel nejaky starsi zdroj co bzucel.

A jen bacha, ten zdroj vubec nemusi byt nekde pobliz. On ho mel pod schodistem na nocni osvetleni, cca 20m daleko od rozvadece. Ale za co to pak vymenil, to uz bohuzel nevim. Ja to tenkrat jen analyzoval a hledal, vymenu pak uz delal nekdo jiny.


   
ReplyQuote
(@keany)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 42
Topic starter  

Já mám zdroje 2 (protože mám dost LED pásků) a je fakt, že ty moje také vydávají jemný bzukot. LED pásky mám 12V/12W na metr. 

Tuším, že mám cca 16 metrů pásků + LED žárovky v koupelně (8x 12V/3,5W). 

Na tohle většinou 1 zdroj nestačí, pokud počítám rezervu 20-30%. 


   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 643
 

ja mam teda 24V pasky+bodovky a k tomu 350W zdroj taky z T-LED a spokojenost, zatim. Kdyz to zapnu vsechno, jsem teda asi blizko  k 320W, ale ze by jelo vsechno zaroven je skoro nemozne, zvlast ty LED pasky co zerou nejvic. Vubec led pasky jako sceny to byla blbost, pouzivam je jen jako signalizacni nejakych stavu ci poruch. V obyvaku jsem myslim za ty 2 roky co bydlime s Loxone pouzival presne 3x 🙂


   
ReplyQuote
(@keany)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 42
Topic starter  

@David a ty máš LED pásky na 24V? Který zdroj? Ten průmyslák a nebo na DINku. 

My bohužel máme LED pásky v zádveří a chodbě jako hlavní zdroj světla a jediný 🙂 

Pak máme ještě jeden v obýváku v takovém jakoby SDK podhledu (to máme když zrovna jeden TV a je již po soumraku, tak aby TV netahala oči 🙂 No a poslední máme v ložnici u stropu, když jdeme spát a ještě si třeba čteme apod. 


   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 643
 

Jj,24v uz jen kvuli ubytku napeti a taky teda nemuset mit dalsi zdroj.

Mam ten průmyslový zdroj, u tech pasku jsem myslel hlavne RGB, ty využívám spis jrn pro ty stavy,jak jsem psal.


   
ReplyQuote
(@keany)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 42
Topic starter  

Všem díky! Koupil jsem dva nové meanwell zdroje 12v 100W, rozdělil okruhy a tradá, 1 wire funguje v cajku. 👍 


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: