X
Forum

Forum

Problém s venkovním...
 
Notifications
Clear all

Problém s venkovními LED svítidly

14 Posts
6 Users
0 Likes
1,220 Views
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

Ahoj,

potřeboval bych konzultaci s někým, kdo rozumí elektrice. Mám na fasádě tato svítidla:

https://www.nej-svitidla.cz/greenlux-vila-12w-anthracite-nw-gxps068

https://www.nej-svitidla.cz/greenlux-vila-16w-anthracite-nw-gxps071

 

vše zapojeno, svítilo to týden úplně v pohodě; Pak jedno 12w svítidlo odešo, reklamace proběhla, dostal jsem opravený kus, namontoval a od té doby (ikdyž souvislost fakt nechápu) začaly zvláštní problémy.

 

Když světla rozsvítím, tak začnou "mrkat", blikat, někdy svítí některá na 100%, jiny třeba jen na 10%, u tech světel 16w svítí třeba jen horní část a nikoliv spodní. Pak to vypnu/zapnu, a problém se přesune náhdoně na jiná světla 🙂

když světlo sundám, připojím na zásuvku v pracovně, svítí, jako by se nechumelilo.

Ke světlům vede normálně 230V (na kabelech naměřeno 230-245V) z rozvaděče. Světla spínám relé relpol papouchem; Na jednom relé jsou vždy 2 světla; všechna venkovní světla jsou na jednom společném jističi;

Myslel jsem, že je špatný kontakt mezi světlem a přívodním kabelem, takže jsem "čokolády" podotahoval, myslel jsem, že to zabralo, protože to svítilo dobře, do dalšího dne, pak se problém začal opakovat.

Netušíte někdo, na co se zaměřit? Už jsem i laboroval, jestli se nějaká světla neruší navzájem, v celém baráku máme led světla ve stropu, ale na nic jsem nepřišel.

Díky za jakýkoliv hint 🙂

 

20211117 132723624 iOS
20211121 164156764 iOS

   
Quote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Zkusil bych obejít relé a propojit dráty napevno wago svorkou.


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

tak jsem obešel relé a propojil to na wago svorce. tzn připojl jsem 2 světla (na každém relé jsou 2 světla). Výsledek je takový, že světla stále mrkají ALE intenzita svícení je pocitově trochu vyšší; nepodařilo se mi rozsvítit přes wago třeba 6 světel (nemám svorky);

když to shrnu

- obejitím relé se neeliminovalo to blikání

- obejitím relé (tím že svítí méně svítidel) se zdá, že intenzita světla je vyšší na těch dvou (běžně mi svítí 6 najednou)

na tom jističi jsou jen venkovní světla (co dalšího je na té fázi ale nedovedu říct)


   
ReplyQuote
(@kimot)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 80
 

A nepodařilo se vám nějakým úplně nepravděpodobným zázrakem zapojit ta světla seriově za sebou místo paralelně vedle sebe?

Vím, je to nepravděpodobné, ale pro tohle zvláštní chování mne nic jiného nenapadá.


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

nene, jsou vedle sebe; mám tu udělané tak, že od každého světla vede sólo kabel do rozvaděče a až v rozvaděči je to napojeno na jednotlivá relátka;


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

To je záhada, to bude nějaká blbost 🙂 Na stěně máš zapojen přechod cyky-světlo čokoládou? Wago?


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

Nono, záhada, bavím se tím už asi měsíc. První, co mě napadlo, když začalo první světlo, že je někde po cestě chycenej kabel, ale když to dělají všechna světla tak to kabelem nebude;

na stěně je čokoláda; když jsem to testoval v baráku v zásuvce, tak to bylo na wago; čokoládový kontakty jsem dotahovat, měl jsem pocit, že to zabralo, ale ten pocit druhý den zase přešel 🙂


   
ReplyQuote
(@vacko)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 16
 

Ještě by to chtělo podotahovat spoje kolem jističe, jak přívod, tak výstup k relátkům.


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 

dej místo jednoho světla žárovku a uvidíš, jestli taky bude blikat. Možná jsou všechna světla nekvalitní - může jim vadit zima - ztráta kapacity na kondenzátorech.


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

se žárovkou to vyzkouším;

podotahoval jsem všechny svorky "po cestě", vše mám dotažený a nedovedu posoudit jestli se to zlepšilo; přijde mi že spíš je to pořád stejný; když to svítislo sundám ze zdi a dám do zásuvky, svítí jak za mlada 🙂

ale s tou žárovkou to prověřím, to je dobrej hint;

nemám problém i s tím, že bych nechal to kovové tělo a vyměnil ten svítící led pásek, ale nenašel jsem nikde ani na ALI vhodný rozměr


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Nemáš k dispozici osciloskop 😀 ?


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

za prvé nevím co to je a za druhé mě to uráží 😀

čoveče osciloskop nemám, takhle inženýrsky na to jít mě ani nenapadlo...


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 
Posted by: @mira

se žárovkou to vyzkouším;

podotahoval jsem všechny svorky "po cestě", vše mám dotažený a nedovedu posoudit jestli se to zlepšilo; přijde mi že spíš je to pořád stejný; když to svítislo sundám ze zdi a dám do zásuvky, svítí jak za mlada 🙂

ale s tou žárovkou to prověřím, to je dobrej hint;

nemám problém i s tím, že bych nechal to kovové tělo a vyměnil ten svítící led pásek, ale nenašel jsem nikde ani na ALI vhodný rozměr

Jestli máš doma zdroj na 24V, tak do světel dej led pásky a můžeš to ovládat přes loxone dimrem


   
ReplyQuote
(@milan53)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 64
 

Když máš všechna světla samostatně do rozvaděče, tak zjisti postupným odpínáním jednotlivých světel, které způsobuje problém.


   
ReplyQuote
Share: