Forum

Forum

Orientační osvětlen...
 
Notifications
Clear all

Orientační osvětlení z číny (230AC na DC)

56 Posts
13 Users
0 Likes
7,888 Views
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

Ahoj

dnes mi přišly na testování LED světla na zeď. Jsou na 230V ale když jsem je rozebral, zjistil jsem, že je tam normální LED pásek a cívka která transformuje 230V AC na nějaký DC ale nevím, zda je to 12Vss nebo 24Vss. Neuměl by někdo podle fotek říct, zda, když odpájím tu cívku a na svorky + / - přivedu 12V / 24V, jestli to bude fungovat? A pokud ano, tak na jakou vzdálenost, protože tím chci osvětlit všechny chodby a schodiště a rozvaděč mám až ve sklepě.

Jinak jsou to tato světla: https://www.aliexpress.com/item/Wall-lamp-led-stair-lights-SMD5730-1-5W-AC85-260V-led-floor-lighting-night-light-For/32306325469.html?spm=2114.13010608.0.0.YS3UQ3

bral jsem 4 ks od 4 různých prodejců a všechno je to úplně stejný, liší se jen cenou.

Chtěl jsem sem hodit fotky, ale končí to chybou , tak jsem narychlo uplácal galerku zde:

http://stavba.web-systemy.net/index.php/2017/02/10/orientacni-osvetleni-schodiste-led-z-ciny/

 

Edit: fotky jsem doplnil


   
Quote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Z obrázků se mi to nikde nepodařilo vyčíst. Ale LED čipy 5730 mají napětí 2,8-3,4V / 150 mA.


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

 

@radek - to znamená, že bych na to musel mít v rozvaděči další zdroj jen na osvětlení


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

pohled z venku

orientacni-osvetlein-led-01.jpg

   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  
orientacni-osvetlein-led-06.jpg

   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  
orientacni-osvetlein-led-03.jpg

   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  
orientacni-osvetlein-led-04.jpg

   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  
orientacni-osvetlein-led-07.jpg

   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780

   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

To nevím.

Záleží, jak jsou napájený - jestli z proudového nebo napěťového zdroje.

U napěťového zdroje jsou LED zapojen sériově spolu s odporem, který sráží max. napětí na diodách na bezpečnou mez (2,8-3,4V). Proud je v celém obvodu 150mA. Tedy na diodách bys měl napětí 28-34V + napětí na rezistoru, což ti dá dohromady napájecí napětí zdroje. Neznáme ale ten odpor, těžko tedy říct o co jde.

U proudového zdroje je to naopak. Běžně jsou LED zapojeny na zdroj napřímo, bez rezistoru. Ve tvém případě by muselo jít o proudový zdroj 150mA / 28-34VDC.

Osobně bych tedy tipoval spíš ten proudový zdroj.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Já mám třeba (zatím na zkoušku) doma z Ali stropní LED světla (stejný jak píše kolda) a ty jsou napájený proudovým zdrojem 300mA/12-24VDC. Ty jsem vzal 8W.

A ještě tyto s proudovým zdrojem  300mA/24-48VDC. Ty mám 9W a 12W - zamýšlím jako hlavní světlo do chodby. Musím zkusit na místě, jestli budou stačit ty 9W nebo raději 12W. Každopádně svítí dobře.


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

@kolda - to tvoje osvětlení sleduju velmi pozorně; ty spoty se mi moc líbí, sice se mi nechce lepit je silikonem na zeď, ale na strop bych je klidně dal. co mě ale není moc jasné je právě to spínání pomocí DMX. Ten LED panel co popisuješ je napájen 230VAC; čili má, tak jako ten můj, dba kontakty L + N; ty potom z toho DMX vedeš "dvoulinku" ke každému spotu, nebo je máš prosmyčkované;

mohl bys načmrknout schéma zapojení prosím tě? sic disponuji nějakým základním elektro vzděláním ,ale tohle mi hlava nebere a štve mě to 🙂

 

díky moc


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Je to velmi jednoduché. 

Ty původní zdroje dodané ke svítidlům jsem vyhodil, a všechny napájím z jednoho zdroje 12V (MeanWell AD155A). Za zdojem mám DMX dimmery a na jednotlivé kanály pak svítidla. 

Velká svítidla 600x600mm spínám bez DMX, tedy klasicky spínám 230VAC.

Jen jsem chtěl poukázat na to, že když použiješ jeden centrální zdroj a chceš spínat jednotlivá svítidla na sekundáru tedy na těch 12VAC tak je velká pravděpodobnost že se ty relátka spečou.

V reálu to mám zapojené tak, že mám jeden zdroj 12V pro orientační osvětlení. Pokud je potřeba rozsvítit orientační osvětlení např. na chodbě (informace od paradoxového PIR čidla), pomocí digitálního výstupu sepnu 230VAC do centrálního zdroje a zároveň aktivuju DMX kanál na kterém jsou zapojeny svítidla na chodbě. Pokud již není potřeba na chodbě pomocí orientačních světel svítit, deaktivuji dmx kanál chodby a po cca 10 sekundách vypnu centrální zdroj. To znamená, že zdroj zapínám pomocí relé (spínám ale 230V) a jednotlivá svítidla mi spíná dmx dimmer.

Jakmile budu mít po dovolené tak sem zkusím hodit schéma. Celkové schéma domu mám ale moc se mi to nechce publikovat. 


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

Tak to budeš hodnej pokud bys nějaké schímátko dodal. nejde mi o schéma celého baráku, spíše principielně jak to je napojený;

Chápu, že když nepoužiješ ten dodávaný zdroj, tak ti zbyde jen konektror - ten asi živíš tema 12VDC. Ke spotu tedy vedeš 2 kabely (ne L + N ale + a - )

Pak máš v rozvaděči: Loxone <=> DMX extension <=> DMX DIMMER <=> zdroj spínaný přes relé <=> LED Spot

co nechápu, jak můžeš stmívat non-dimmable LEDky (pokud teda máš ty z odkazu, nestmívatelné); co jsem pochopil, tak ke každému spotu vedeš sólo kabel - nesmičkuješ.

Užij si dovolenou, jak budeš zpět v realitě, tak to proberem 🙂


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
 

Ledky jako takové jdou stmívat bez problémů. Problém je ten zdroj. Se zdrojem by nešlo to LED světlo přes DMX stmívat. Pokud zdroj vyhodí a za DMX jsou už jen ledky tak je to OK.


   
ReplyQuote
Page 1 / 4
Share: