X
Forum

Forum

Ochrana vodicov z/d...
 
Notifications
Clear all

Ochrana vodicov z/do baraku

11 Posts
5 Users
0 Likes
970 Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Zdar, zacina sa mi mnozit mnozstvo dratov, ktore nechranene opustaju barak a zvazujem, ci/aku ochranu na ne aplikovat. Napriklad ventily na zavlahu (485, 24V DC) budem mat riesene cca 80m cyky kablom polozenym v zahone na hranici pozemku do C - antena jak svina. Pripadne rozne senzory, momentalne plavaky v povrchovej ibc nadrzi. Atd... Riesil niekto tento problem? Transily, bleskoistky, poistky, atd...?


   
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3066
 

neni lepsi dat ventily pobliz nejake rozvodne skrine a tahnout kolem pozemku jen hadici s vodou?

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Neriesi povodny dotaz. Ja som zavlahu nemal ani v plane, pocital som ze dostreknem vsade zo zahonu, takze som po obvode pozemku polozil na povrchu PE32 trubku s tym, ze si na nej urobim podla potreby odbocky. Ale pustil som sa do zavlahy komplet, takze ventilove sachty budem mat 3, do kazdej pojde cyky 5x1.5 (2 pary napajanie, 2 pary 485, rozvetvenie na ventily az za tym). K tomu mam ale von (cast v zemi, cast povrchovo) tahane utp-cko, v nom +24V (to co mam na loxone v baraku) a na nom tlakovy spinac a plavaky v nadrzi. No a tu pomaly konci sranda...


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3066
 

@dusanmsk Jasny, puvodni dotaz neresi a ani neznam odpoved, naopak jsem zvedav, co ti kdo poradi, protoze bych to mel poresit taky ;-). Jen me zajimal ten duvod, proc to tahas kolem, ale uz to chapu 😉


   
ReplyQuote
(@peterj)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 16
 

@dusanmsk Každý kábel by si mal chrániť samostatnou prepäťovou ochranou


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Konzultoval som to s byvalym kolegom elektrotechnikom a dospeli sme k nasledovnemu zapojeniu:

 

image

GND je v tomto zmysle kostra rozvadzaca, nie gnd svorka 24V zdroja (ta je oznacena ako -24V). Malo by to teoreticky do urcitej miery chranit pred indukovanym napatim pri burke a proti zaskodnictvu z vonka (niekto vlezie na zahradu, pripoji sa na kabel a praskne do 24V vetvy vyssie napatie).


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1504
 

Co je toto za součástky?

image

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Bleskoistka.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1504
 

Budeš to řešit nějakou deskou? Nebo to jen jednorázově zbastlíš?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Budem.


   
ReplyQuote
(@petr86)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

Řeším to galvanicky oddělenou datovou větví 485, co jde ven a galvanicky odděleným zdrojem pro venkovní prvky. RS485 izolátory lze koupit hotové, já jelikož jsem potřeboval ještě nějakou další bižuterii narvat na DPS, tak jsem si tam hodil šváb ADM2486. Ten má 2,5kV izolační pevnost, skoro vše potřebné na čipu. Jsou tuším i další modely s izolační barierou až 4kV, ale v poslední době to bývá horší s dostupností.


   
ReplyQuote
Share: