X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

DMX Triak 12V AC

4 Posts
2 Users
0 Likes
1,409 Views
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
Topic starter  

Ahoj všem,

v koupelnách mám ventilátory s "bezpečným napětím" 12V střídavého. Rád bych reguloval otáčky, ale nevím jak a čím (jsem laik). Nenapadá vás prosím nějaké řešení?

Regulace DC ventilátorů se dělá relativně snadno přes PWM (třeba přes klasický DMX stmívač). Ale AC? Teoreticky mě napadly 2 řešení:

1) Změna frekvence přes nějaký inventor. Nic jsem ale nenašel.

2) Regulace nějakým triakem. Ideálně pokud by byl nějaký DMX triak na 12V. Zase jsem ale nic nenašel. Zkoušel jsem na 12V AC napojit DMX triak z Ali (S1-DR od Skydance), ale bez úspěchu. Na výstupu jsem sice naměřil 12V, ale displej se nerozsvítil. Před časem tu někdo psal, že elektronika triaku je napájena vnitřním zdrojem 230V AC -> 12V DC. Vypadá to, že těch 12V AC na rozběhání elektroniky nestačilo.

Nenarazil jste někdy někdo na funkční DMX triak na 12V AC? Případně nevíte, zda a případně jak by se dal upravit čínský triak, aby fungoval s 12V AC? Nebo nějaké jiné řešení na regulaci 12V AC?

Díky moc


   
Quote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Co třeba loxone dimmer?


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
Topic starter  

Aha, dík, Loxone Dimmer mě nenapadl... Dostal jsem se do stádia, kdy loxoňácký věci automaticky a podvědomně vyřazuju z úvah... Cenově je to mimo.


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
Topic starter  

Narazil jsem na možnost regulace AC přes solid state relay. Co myslíte, mohlo by to fungovat?

Výstup 0-220V AC, řízení přes 0-10V DC (tj. analogové výstupy Loxone):

https://www.aliexpress.com/item/10A-SSR-input-DC-0-10V-single-phase-ssr-solid-state-relay-voltage-regulator/32824663220.html

 


   
ReplyQuote
Share: