Forum

Forum

Měření spotřeby ply...
 
Notifications
Clear all

Měření spotřeby plynu

75 Posts
24 Users
3 Likes
25.1 K Views
(@marsl)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 44
 
Posted by: Kuba

@Marsl - jo jasne je to videt jak v liveview tak v aplikaci na mobilu, kdysi jsem na tom el i statistiku ale pak jsme ji vypnul, jsou to opravdu dlouhe pulsy maximalne s frekvenci radove v sekundach - prakticky jako bys cvakal tlacitkem (jestli jsem to spravne pochopil tak to tvoje reseni neni originalni a dle mych testu toto nikdy moc nefunguje)

Mam pokud se nemylim v plynomeru toto:  http://www.esl.cz/eshop/prislusenstvi/snimac-impulzu-g6-rf1/

primo v tom vyrezu nad cislenikem (to cidlo je primo pro to delane)

Kdysi jsem zkousel nejaky dverni kontakt ale nefungovalo to. Tohhleto reseni funguje uplne bez problemu. (pro spravny prepocet je treba zjistit na kterem cisle je ten magnet myslim ze ne vsechny plynomery jsou stejne)

Fotku ted nemuzu najit, kdyz tak vecer to muzu vyfotit.

Nastaveni plynomeru viz. obrazek dole

Co se tyka pulsu primo na Miniserver - podle me to funguje bez problemu mam tam poveseny i Elektromer, kde se jedna opravdu o pulsy v radech desitek milisekund (z toho optickeho oddelovace) a funguje taktez bez problemu uz vice nez pul roku

Co se  tyka delky kablu tak myslim, ze frekvencene neni o cem diskutovat, pouze muzes zmerit kolik ti prichayi zpatky napeti (jinymi slovy jaky je ubytek) ale nemyslim si ze by to mel byt problem pri proudech 00 nic. (mam tam nejaky sdelovaci kabel cca 25 m a nepozoroval jsem zadny problem)

02JVAshot000393

Vies mi prosim Ta blizsie popisat co vsetko davas do statistik? Nerozumiem tym analogo... co je vystup s toho?

Dakujem


   
ReplyQuote
 Kuba
(@kuba)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 109
 

Viem 🙂 je to proto aby byl status text cely den stejny a posilal email jenom jednou za den tedy 23:59 kdyz prijde puls na ty analogove pameti, jinak posila pri kazde zmene (jestli si to dobre pamatuju) pres ten VI se to da poslat rucne . VQ je tam pro sbirani dennich spotreb jako rady cisel protoze statistika plynomeru zapisuje absolutni stav plynomeru (I kdyz appka zobrazuje denni spotreby v csv jsou stavy plynomeru).

Kdyz budes potrebovat dej vedet poslu ten kousek loxplanu.

 


   
ReplyQuote
 odis
(@odis)
New Member
Joined: 6 years ago
Posts: 2
 

Jenom bych upozornil, že u RWE-Innogy musíte "požádat o měření", jinak pokud sahnete na merak a oni prijdou na kontrolu, tak muze byt i pruser. V nejhorsim se vypocte odber podle prumeru...

Tedy pokud v pripojovacich podminkach neudelali za posledni 2,5roku zmenu.


   
ReplyQuote
(@vlada)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 99
 
Posted by: gisbern

Pro vsechny, kdo maji od rwe (jako ja) nebo od jineho distributora plynu plynomer  BK G4 a podobne, lze pomerne jednoduse a lacino vyresit mereni spotreby plynu. 

Tyto plynomery maji pod poslednimi cislicemi takove vybrani plastu, kam si distributor umistuje vlastni merici udelatka. Napr. Z61 - ktere pak pripojji na bezdratovy sber dat. Principielne je to udelano tak, ze pod posledni cifrou je na kolecku umisteny magnet. Po rozebrani uvedeneho hyperzarizeni za hypercenu narazite pouze na dve jazyckova rele, reagujici na uvedeny magnet.

za bratru 1900,- hezky vydelek. Koupil jsem na TME vhodny jazyckovy kontakt od MEDER, Outdoor verzi se stredovym vyvedenim kabelu.
pekne tam zapada a staci lehce prilepit nejakym vhodnym fixatorem (aby to slo pak pripadne odendat, vymenit). Jsou i lacinejsi, ale tenhle tam pasuje presne a funguje.

IMG 20170427 2039105
IMG 20170427 2039056
IMG 20170302 1121413

Pripojit na dig. vstup a napojit na merici blok. Asi 14 dni jsem chodil kontrolovat cisla na plynomeru a na loxone a navypadnul ani jeden puls, tak snad na to bude spolehnuti. Nechalo by se experimentovat i s Hallovou sondou, ktera stoji take par korun, ale tohle se zda citlive dostatecne. Uvidime jak se to popere s casem.

Jednani s RWE o instalaci takoveho zarizeni na jejich plynomer probehlo bez problemu, dokonce i sam technik doporucil nejake lacinejsi zarizeni nez zminene z61. Slibili i oficialni papir s povolenkou.

Toz tak. 

Gisbern,

určitě jsi sem dal správný odkaz na ten MEDER kontakt? Koupil jsem ho totiž a nefunguje to. Možná kvůli tomu, že je to verze NC - je pořád sepnutá a ten malý magnet v plynoměru kontakt nerozepne. Můžeš se prosím podívat, jaký máš přesně typ? Plynoměr mám stejný, tak není důvod, aby to nefungovalo...

Dávat 1800 Kč za originál se mi také nechce...

Díky


   
ReplyQuote
(@vitaddd)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

Všechno, co je u plynoměru musí mít EEx provedení, i když se jedná o pitomý jazyčkový kontakt zatavený ve skle. Proto ta cena


   
ReplyQuote
 odis
(@odis)
New Member
Joined: 6 years ago
Posts: 2
 

Zdravím,

neříkám, že s technikem si domluví někdo něco nebo mu povolí "jinak nad rámec", ale podle ceníku gasnetu:

https://www.gasnet.cz/cs/cenik-sluzeb/

se za poskytnutí impulsů je zpoplatněno. Pokud ALE zapojíte vlastní čítač až ZA plynoměrem a dostanete "pouze" povolení, že ten váš čítač bude ve skříni RWE, pak to není pod tou ceníkovou položkou a jenom o tom papíru, že můžete. Asi jako dát svůj elektroměr za elektroměr ČEZ/EON/PRE...

 Edit:

Chcou za to cca 350kč a musí zařízení splňovat: https://www.gasnet.cz/cs/snimace-pulzu-specifikace/

ALE montuje technik RWE pod hrozbou pokuty 100.000,-kč 😉


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
 

Tak to je taky slušný, doufám, že není pokuta bilion za to, že si odměřuju vodu z vodovodu, když chci vařit podle receptu  ? a doufám, že si smím v elektroskladu přeměřit ten metrovej kus kabelu, jestli není podmírák 😀


   
Stingray reacted
ReplyQuote
MartinB
(@martinb)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 132
 

Ja objednal  https://www.tme.eu/cz/details/mk02_0-1a66-500w/jazyckove-kontakty/meder/ a funguje jen se musí přilepit k hrane tak jak je na obrázcích a je to klasila NO. Jen nevím jak resetovat blok měření spotřeby? Jak jsem stim blbnul a napočítal tam plno impulzu tak se mi to nepodařilo resetovat? 


   
ReplyQuote
(@vacko)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 16
 

Originál možná lépe koupit v polsku

 


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 440
 

@martinb

Trochu pozde, ale - normalne ten prvek z Loxone Configu smazat a vytvorit novej


   
ReplyQuote
MartinB
(@martinb)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 132
 

No tomu jsem se chtel vyhnout 🙂


   
ReplyQuote
storm8
(@storm8)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 24
 

já si požádal u distributora a dostal jsem od nich pulzní čítač co mám připojen na digitální vstup; dává 100 impulzů/m^3. Ale řekli si asi o 2500 :/


   
ReplyQuote
(@vlada)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 99
 

Jakého máš distributora? Já zjišťoval u Innogy/GasNet a ti si řekli o 4500 Kč, tak jsem je poslal do háje...

Ještě mě upozorňovali, že nesmím použít svoje zařízení, byť je od stejného výrobce, jako je samotný plynoměr. Takže něco bastlit pomocí kontaktů od TME je úplně mimo 🙁 Pokuta za to je až 100 tis., jak už tu někdo psal...


   
ReplyQuote
storm8
(@storm8)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 24
 

pražskou plynárenskou. 

nejsem na to expert ale myslím, že (v případě bastlení) u případného soudu by museli prokázat že k úniku plynu vůbec mohlo dojít. 

Možná je na čase změnit distributora, nebo alespoň povyhrožovat.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Pokud nejsou pokuty uvedené ve smlouvě, tak mají smůlu.


   
ReplyQuote
Page 3 / 5
Share: