X
Forum

Forum

Integrace TČ NIBE p...
 
Notifications
Clear all

Integrace TČ NIBE pře API

61 Posts
20 Users
0 Likes
11.5 K Views
(@hl-jarda)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 48
 

@kynio

Pokud si neplatíš premium účet na Nibe tak nic ovládat nemůžeš takže pokud vím tak všichni vyčítáme pouze stavy 🙂

Je to vlastně to co vidíš přez nibeuplink přez webové rozhraní.

Dělám si statistiky do Loxonu případně tyto hodnoty používám jako další proměnné....


   
ReplyQuote
(@petr86)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

Také hlavně jako statistiky. Aktuálně mám předplaceno Premium, takže ručně občas hejbu s offsetem teploty u ekvitermní regulace.


   
ReplyQuote
(@kynio)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 106
 

Jak často vám spíná kompresor denně? Teď v té zimě, kdy je venku v noci pod nulou a během dne ne víc jak 5? Pořád to ladím, ale včera za den 20 zapnutí. Včetně ohřevu vody samozřejmě. Ale i tak mi to přijde moc. Předpokládám, že všichni máte podlahové topení, kde běží 30 až 35°C. Jak ale nastavený loxone, který při nastavené teplotě 21.5 čeká až v domě spadne na 20 a pak zapne topení a vypíná jej až kdy je tak 22 až 22.5. Máte to už nějak vyladěné? Jsem v domě teprve rok, takže se topení teprve snažím vyřešit.

 

Diky 


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 492
 

@kynioTo máš docela vořech, když TČ chce jet podle svého čidla teploty a ty chceš regulaci od Loxone. Taky jsem si říkal, že by se hodilo hloupé TČ a logiku nechat na Loxone. Nevýhoda by byla, že v případě poruchy Loxone by byla zima..., i když TČ by bylo funkční. Ale abych odpověděl, včera mi TČ seplo 5x. Počet sepnutí mám o necelých 20% vyšší než hodiny běhu kompresoru (údaje z TČ). Ze začátku jsem kvůli tomu měnil nastavení hodnoty stupňů-minut až jsem to nechal na -160, ale Loxone do toho TČ stejně nechávám kecat. Někdy odložím sepnutí, někdy si ho Loxone naopak vyžádá. Vše přes Modbus, ale mělo by to jít i ořes vstupní kontakty. Dá se nastavit kontakt na blokaci topení. Myslím, že by se nedalo přes kontakty spustit topení, ale to se dá vyřešit nastavením SM.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 492
 

@kynio ještě bys měl napsat na jak dlouho TČ spíná. Jestli je to na pár minut, tak to dobře není, jestli třeba na půl hodiny, tak to teplo dům asi potřebuje.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
Topic starter  

Já mám za včerejšek 11 sepnutí. Většinou mi to spína tak po 1,5hod.

Mě kdysi techni Nibe tvrdil, že je dobrý sledovat aby počet sepnutí cca. odpovídal provozní době (v hod).

Ja jsem po 3 letech na 8150 startu a 6654hod provozní doba. Mel sem tu techni před 2 měsíci, a tvrdil mi ze je to ok, že se to časem může trochu rozchazet, ale nemělo by moc.

Kompresory jsou prý držáky, že mají už TČ které jedou přes 10 let pořád bez problémů... 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

U Nibe platí, že počet startů = počet hodin běhu TČ.

A pokud nemáte TČ NIBE připojené do akumulační nádrže, tak bych mu do fungování moc nekecal a nechal ho běžet na základě jim výpočtených hodnot.

Pokud ho máte připojen do akumulační nádrže, tak ho můžete nastavit do režimu, že v akumulační nádrži udržuje konstantní teplotu a zbytek už si můžete řídit Loxonem. 

A pokud je strach z kolapsu Loxone, tak není nic jednoduššího, než oběhové čerpadlo topného systému mít s přepínačem do standardní sítě 230V a v případě nouze pustit napájení ze sítě.


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

ahoj, mě to sepne 4x - 7x denně (nibe); počet startů neodpovídá době provozu. U mě má vliv na počet sepnutí taky fakt, že ve vysokém tarifu jde povel, aby kompresor nejel a stejně tak, pokud průměrná teplota v domě překročí určitou mez tak loxone dává povel, aby nibe přestalo topit; ladil jem to 3 roky a musím říct, že mi klesla spotřeba, zlepšil se komfort bytí a počet startů je rozhodně nižší než v předchozích letech. patronu mám zakázanou stále.

(edit: divam se ze jak se vic ochladilo, tak to sepne i 9x za den; roli hraje, i to jak se sprchujeme a ohriva se voda)

2020 11 28 14 09 21 Tepelné čerpadlo   Grafana

   
ReplyQuote
(@petr86)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

@mira: Má nějaký důvod blokovat kompresor v VT? Podle podmínek sazby stačí blokace elektrokotle (který jsem za 3 roky krom oživení nevyužil).

 

Jinak když píšete počet sepnutí, započítáváte také počet sepnutí při odmrazování (propad frekvence na nulu, na druhém grafu zelená)? Já jsem po konzultaci s technikem snižoval SM pro sepnutí kompresoru (aktuálně -300) a jsem při běžných podmínkách zhruba na té hodině běhu na start. Odmrazování v těchto dnech (mlha, lehce pod nulou) to trochu (víc) snižuje (NIBE 2040 vzduch-voda). Dokonce si říkám, jestli neodmrazuje až moc často:

image
image
This post was modified 3 years ago by Petr86

   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Tak 2040 se chová hůře jak 2120. Je potřeba to rozlišovat.


   
ReplyQuote
(@kynio)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 106
 

Zapomněl jsem dodat, že mám svou logiku a využívám aux blokace topení na nibe vnitřní jednotce, kdy blokuju topení do té doby, než loxone chce topit. A ještě to blokuju 20minut po požadavku na topení, aby se topení nespinalo třeba na 10 minut. Takže loxone chce topit, 20min TČ nic nedělá a pokud i po 20min požadavek na topení trbe, vypne se blokace a TČ veselé ohřívá vodu.

Ale jde mi spíše o počet sepnutí, přijde mi že tu vodu nahřívá moc rychle, takže potom vypne a už jede jen oběhové čerpadlo. Až voda schládne, zase sepne kompresor. Zkusím technika zda lze snížit výkon kompresoru aby běžel delší dobu a ne kratší doby a častěji.

 

Edit: nač řešit vysoký a nízký tarif, když jsou ceny prakticky stejné? 

This post was modified 3 years ago by Kynio

   
ReplyQuote
Ptačí hnízdo
(@ptacihnizdo)
Active Member
Joined: 4 years ago
Posts: 14
 

Ahoj. Mám objednané TČ Nibe S1255-6 PC (s podporou Modbus) a mám teplovodní podlahovku bez hlavic. Zajímá mě, jak máte zaintegrovaná vaše čerpadla do Loxone? Moje představa je taková, že bych chtěl nechat Nibe žít si vlastním životem a propojení s Loxone by zajišťovalo pouze 3 funkce:

  1. Centrální nastavení teploty, na kterou chci vytápět/chladit dům
  2. Loxone by Nibéčku poskytlo data o venkovní a vnitřní teplotě
  3. Statistiky používání TČ

Dává vám to takhle smysl? Může to tak fungovat?

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

 

6F8CA01C 0E13 403A 92BC 7C29BE60976D
A7231C03 7579 4EEE 8351 F7A0D6713591

Takhle to má @dalibor. Jistě ti podá více informací, každopádně jdeš na to dobře, že tomu TČ do toho nechceš moc kecat. 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
Topic starter  

@ptacihnizdo obecně souhlas, hlavně abys měl spolehlivé teplotní čidla - já osobně bych to 1-wire teplotním čidlům nesvěřil (zdají se mi nespolehlivá).

Pokud ale budeš TČ jen monitorovat + plus mu říkat žádanou teplotu, mohl sis ušetřit x tis. za modbus modul. Monitoring je možný přes jejich API rozhraní a žádanou teplotu můžeš simulovat přes pokojovou teplotu, kterou mu budeš definovat.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

U Nibe S řady Modbus modul nepotřebuješ. Jede to přes TCP.


   
ReplyQuote
Page 3 / 5
Share: