Forum
Pokud si neplatíš premium účet na Nibe tak nic ovládat nemůžeš takže pokud vím tak všichni vyčítáme pouze stavy 🙂
Je to vlastně to co vidíš přez nibeuplink přez webové rozhraní.
Dělám si statistiky do Loxonu případně tyto hodnoty používám jako další proměnné....
Také hlavně jako statistiky. Aktuálně mám předplaceno Premium, takže ručně občas hejbu s offsetem teploty u ekvitermní regulace.
Jak často vám spíná kompresor denně? Teď v té zimě, kdy je venku v noci pod nulou a během dne ne víc jak 5? Pořád to ladím, ale včera za den 20 zapnutí. Včetně ohřevu vody samozřejmě. Ale i tak mi to přijde moc. Předpokládám, že všichni máte podlahové topení, kde běží 30 až 35°C. Jak ale nastavený loxone, který při nastavené teplotě 21.5 čeká až v domě spadne na 20 a pak zapne topení a vypíná jej až kdy je tak 22 až 22.5. Máte to už nějak vyladěné? Jsem v domě teprve rok, takže se topení teprve snažím vyřešit.
Diky
@kynioTo máš docela vořech, když TČ chce jet podle svého čidla teploty a ty chceš regulaci od Loxone. Taky jsem si říkal, že by se hodilo hloupé TČ a logiku nechat na Loxone. Nevýhoda by byla, že v případě poruchy Loxone by byla zima..., i když TČ by bylo funkční. Ale abych odpověděl, včera mi TČ seplo 5x. Počet sepnutí mám o necelých 20% vyšší než hodiny běhu kompresoru (údaje z TČ). Ze začátku jsem kvůli tomu měnil nastavení hodnoty stupňů-minut až jsem to nechal na -160, ale Loxone do toho TČ stejně nechávám kecat. Někdy odložím sepnutí, někdy si ho Loxone naopak vyžádá. Vše přes Modbus, ale mělo by to jít i ořes vstupní kontakty. Dá se nastavit kontakt na blokaci topení. Myslím, že by se nedalo přes kontakty spustit topení, ale to se dá vyřešit nastavením SM.
@kynio ještě bys měl napsat na jak dlouho TČ spíná. Jestli je to na pár minut, tak to dobře není, jestli třeba na půl hodiny, tak to teplo dům asi potřebuje.
Já mám za včerejšek 11 sepnutí. Většinou mi to spína tak po 1,5hod.
Mě kdysi techni Nibe tvrdil, že je dobrý sledovat aby počet sepnutí cca. odpovídal provozní době (v hod).
Ja jsem po 3 letech na 8150 startu a 6654hod provozní doba. Mel sem tu techni před 2 měsíci, a tvrdil mi ze je to ok, že se to časem může trochu rozchazet, ale nemělo by moc.
Kompresory jsou prý držáky, že mají už TČ které jedou přes 10 let pořád bez problémů...
U Nibe platí, že počet startů = počet hodin běhu TČ.
A pokud nemáte TČ NIBE připojené do akumulační nádrže, tak bych mu do fungování moc nekecal a nechal ho běžet na základě jim výpočtených hodnot.
Pokud ho máte připojen do akumulační nádrže, tak ho můžete nastavit do režimu, že v akumulační nádrži udržuje konstantní teplotu a zbytek už si můžete řídit Loxonem.
A pokud je strach z kolapsu Loxone, tak není nic jednoduššího, než oběhové čerpadlo topného systému mít s přepínačem do standardní sítě 230V a v případě nouze pustit napájení ze sítě.
ahoj, mě to sepne 4x - 7x denně (nibe); počet startů neodpovídá době provozu. U mě má vliv na počet sepnutí taky fakt, že ve vysokém tarifu jde povel, aby kompresor nejel a stejně tak, pokud průměrná teplota v domě překročí určitou mez tak loxone dává povel, aby nibe přestalo topit; ladil jem to 3 roky a musím říct, že mi klesla spotřeba, zlepšil se komfort bytí a počet startů je rozhodně nižší než v předchozích letech. patronu mám zakázanou stále.
(edit: divam se ze jak se vic ochladilo, tak to sepne i 9x za den; roli hraje, i to jak se sprchujeme a ohriva se voda)
@mira: Má nějaký důvod blokovat kompresor v VT? Podle podmínek sazby stačí blokace elektrokotle (který jsem za 3 roky krom oživení nevyužil).
Jinak když píšete počet sepnutí, započítáváte také počet sepnutí při odmrazování (propad frekvence na nulu, na druhém grafu zelená)? Já jsem po konzultaci s technikem snižoval SM pro sepnutí kompresoru (aktuálně -300) a jsem při běžných podmínkách zhruba na té hodině běhu na start. Odmrazování v těchto dnech (mlha, lehce pod nulou) to trochu (víc) snižuje (NIBE 2040 vzduch-voda). Dokonce si říkám, jestli neodmrazuje až moc často:
Tak 2040 se chová hůře jak 2120. Je potřeba to rozlišovat.
Zapomněl jsem dodat, že mám svou logiku a využívám aux blokace topení na nibe vnitřní jednotce, kdy blokuju topení do té doby, než loxone chce topit. A ještě to blokuju 20minut po požadavku na topení, aby se topení nespinalo třeba na 10 minut. Takže loxone chce topit, 20min TČ nic nedělá a pokud i po 20min požadavek na topení trbe, vypne se blokace a TČ veselé ohřívá vodu.
Ale jde mi spíše o počet sepnutí, přijde mi že tu vodu nahřívá moc rychle, takže potom vypne a už jede jen oběhové čerpadlo. Až voda schládne, zase sepne kompresor. Zkusím technika zda lze snížit výkon kompresoru aby běžel delší dobu a ne kratší doby a častěji.
Edit: nač řešit vysoký a nízký tarif, když jsou ceny prakticky stejné?
Ahoj. Mám objednané TČ Nibe S1255-6 PC (s podporou Modbus) a mám teplovodní podlahovku bez hlavic. Zajímá mě, jak máte zaintegrovaná vaše čerpadla do Loxone? Moje představa je taková, že bych chtěl nechat Nibe žít si vlastním životem a propojení s Loxone by zajišťovalo pouze 3 funkce:
- Centrální nastavení teploty, na kterou chci vytápět/chladit dům
- Loxone by Nibéčku poskytlo data o venkovní a vnitřní teplotě
- Statistiky používání TČ
Dává vám to takhle smysl? Může to tak fungovat?
Takhle to má @dalibor. Jistě ti podá více informací, každopádně jdeš na to dobře, že tomu TČ do toho nechceš moc kecat.
@ptacihnizdo obecně souhlas, hlavně abys měl spolehlivé teplotní čidla - já osobně bych to 1-wire teplotním čidlům nesvěřil (zdají se mi nespolehlivá).
Pokud ale budeš TČ jen monitorovat + plus mu říkat žádanou teplotu, mohl sis ušetřit x tis. za modbus modul. Monitoring je možný přes jejich API rozhraní a žádanou teplotu můžeš simulovat přes pokojovou teplotu, kterou mu budeš definovat.
U Nibe S řady Modbus modul nepotřebuješ. Jede to přes TCP.