Forum

Forum

1-Wire / Loxone / A...
 
Notifications
Clear all

1-Wire / Loxone / Arduino UDP

70 Posts
12 Users
4 Likes
16.2 K Views
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
Topic starter  

pozrem nato , dik 😉


   
ReplyQuote
(@vasut)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 57
 

Má někdo ty 1-wire snímače zprovozněný na D1 mini? Mám jich tu několik, tak by se mi to docela hodilo, páč né všude mám UTP. Navíc je to trochu skladnější.


   
ReplyQuote
(@gorgar91)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 21
 

@vasut ano mam, nahraj si tam espeasy a potom popridavaj 1wire, controller udp do loxone a vybavene … slape to roky stabilne, pred tym som mam gateway cez arduino …


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Zdar děcka,

pokračuju v dodělávání Web UI ke svým Arduinům.... Tentokrát tu mám na Arduino 1-Wire senzory + BH1750 (světlo). Automaticky to detekuje senzory, Arduino si piny a IDčka detekovaných senzorů ukládá do EEPROM. Pokud senzor odpojíte, ve web UI se ukáže error. V nastavených intervalech Arduino posílá UDP zprávy (JSON), které parsujete v Loxonu. Kdo chce, může otestovat v dev větvi na githubu

https://github.com/budulinek/arduino-sensors-udp-gateway/tree/dev

README jsem zatím neaktualizoval, zatím hážu jenom sem pár screenshotů. Jo a projděte si nastavení v advanced_settings.h

 

DS18x20 bb

 

BH1750 bb

 

Snímek obrazovky 2023 09 06 151142

 

Snímek obrazovky 2023 09 06 151259

 


   
smotek7 reacted
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

@budulinek kde sa nastavuje ktore piny su 1 wire? Nejak to nemozem najst.


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@smotek7 

1-wire je "DS18x20". Pro popisky ve web UI (a pro identifikaci senzorů v JSON zprávách) používám názvy senzorů, nikoliv sběrnic. Nebo myslíte, že bych měl radši používat 1-wire (= sběrnice) nebo třeba Dallas (= bývalý výrobce)?

Takže piny pro 1-wire sběrnice nastavuješ tím "Bus Pin". V nové verzi už nastavování pinů zmizí, protože se mi povedlo zprovoznit automatickou detekci.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

Ja som zacal najskor pozerat  advanced_settings.h a tam som to nenasiel kde sa nastavuju piny. Uz to chapem, je to v UI.


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Samotná I2C (A4 a A5) je fixní. Jednotlivé BH1750 senzory jsou identifikované svými ADDR piny. Jako ADDR pin si můžeš vybrat cokoliv kromě fixních pinů SPI a I2C sběrnice ("Available" ve screenshotu). ADDR piny není potřeba nikde definovat (ani ve skeči, ani ve web UI), arduino je detekuje samo. V JSONu pak dostaneš:

{"Type":"BH1750","Pin":"9","Illuminance":20}

To samé u SPI senzorů. SPI senzory (např. MAX31865) budou sdílet SPI sběrnici, jednotlilvé senzory jsou (budou) identiikované svými CS piny. Opět, chci Arduino naučit, aby je samo identifikovalo (work in progress...).

Co se týče 1-wire senzorů, ty jsou primárně identifikované svojí ID, ale zároveň i svým DATA pinem. Jako DATA pin můžeš opět použít jakýkoliv pin s nálepkou "Available". JSON:

{"Type":"DS18x20","Pin":"3","Id":"28FF8F347918010F","Temperature":26.937}

Co se týče názvů, moc se mi nechce dávat "1Wire" do toho levého menu. Ale možná by nebylo od věci dát "1WIRE" místo "DATA" do toho přehledu pinů.

Pokud to teda shrnu:

Samotné SPI a I2C jsou fixní. Flexibilní jsou tyto piny. Ty se pak ukazují v JSON a slouží k identifikaci jednotlivých senzorů. Zároveň je nemusíš nikde nastavovat, Arduino pozná, jestli je daný pin použit jako DATA (pro 1-wire senzory), ADDR (pro I2C senzory) nebo CS (pro SPI senzory):

  • DATA (resp. 1WIRE) pro DS18x20 (více senzorů může sdílet jeden pin, k jejich rozlišení slouží ID)
  • ADDR pro BH175
  • CS pro MAX31865

Nová verze bude vypadat takto (zatím není na githubu):

obrazek

 

Qj9xYm3543KO9yu1

   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

Skusal som to skompilovat a mam hlasku.
"Málo dostupnej pamäte, môže nastať problém so stabilitou."
Mam to ignorovat? Kompilujem pre NANO.

vyriesil som to v advanced_settings.h
takto 
//#define ENABLE_LIGHT
zatial light sensor nepotrebujem


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Čau, zveřejnil jsem novou verzi své Arduino brány na senzory. Včetně obsáhlého readme:

settings 2

 

https://github.com/budulinek/arduino-sensors-udp-gateway


   
ReplyQuote
Page 5 / 5
Share: