Forum

Forum

1-Wire / Loxone / A...
 
Notifications
Clear all

1-Wire / Loxone / Arduino UDP

70 Posts
12 Users
4 Likes
16.2 K Views
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
Topic starter  

Ahoj,

Odisiel mi Loxone 1-wire modul na nom cca 30 senzorov, takze vlastne nemozem nic riadit/automatizovat. Co je celkom problem kedze mam na tom vodne chladenie rigu, kurenie... zatial som to vyriesil casovymi prechodmi ale budem to muset co najskor vyriesit.

Moznosti:

1. Poslat do loxone na nejaku analyzu za 15-20e to mi zaberie cca 10-14d predpokladam a mozno sa to ani nebude dat opravit , teda budem muset kupit novy.

2. Rovno kupit novy cca 4k+

3. Rozbehnut / zmigrovat vsetky senzory na Arduino ale je tam limit 10x senzorov na zbernicu. Mam svoj kod ktory este potrebuje upravu aby slo viac zbernic alebo docasne pouzit ten od sedo.cz. Ale asi naj moznost ked sa mi odpali doska za 5e , tak mozem mat zasobu a len vymenim kus za kus

----

Troska popis co tomu predchadzalo loxone mam asi 4-5r a senzory nikdy nevypadavali (nebol som si vedomy) , myslim ze ked som zmigroval z v8 na v10 tak mi raz zahlasilo ze 1-wire modul vypadol ale po restarte to bolo ok, takze som tomu nevenoval pozornost. zase niekolko tyzdov slo bez problemu ale vypadlo to znova tak som dal opat restart siel som pozret k rozvadzacu a celkom bolo citit teplo z toho modulu.

Tak som to odkrytoval a cievka 101 celkom dost "piekla" mohla mat tak 60-70C pretoze som si na tom spalil prst. Skusil som teda odpojit senzory komplet , restart a uz to malo normal teplotu 20-30c. Tak som senzory zapojil znova, priebezne chodil kontrolovat teplotu a vsetko sa zdalo ok.

1wire

Zmenil som aj obnovovacie casy senzorov na 120s , len 2x som nechal na 60s par dni to slo ok, az to vypadlo uplne a modul uz ani nesvieti 🙁

Komunikoval som to aj s Loxone a poradili mi ze v Diagnostika - Status zariadeni - Loxone 1-Wire   Dat prave tlacitko mysi a vybrat "Info o zariadeni" alebo ""Detailne Info o zariadeni" vysledok bude rovnaky.

lox13

Vygeneruje Vam to takyto nejaky report ako ktore senzory meraju (skoda ze nepriradi aj meno ale len adresu) a CRC chyby ktore mozu jednotlive senzory mat. Report sa drzi/generuje po restarte

 

Name: Loxone 1-Wire Extension - Type: 1-Wire Extension

Extension-Info:
Serial: XX, Firmware Version: 10020305, Hardware Version: 1
ExtStatistics:

1-Wire Serial 28.F4.A5.68.05.00.00.E8: 956 Packet Requests, 0 CRC Errors, 0 85 Degree Problems

1-Wire Serial 28.0C.4F.71.04.00.00.5C: 956 Packet Requests, 0 CRC Errors, 0 85 Degree Problems

1-Wire Serial 28.A9.5E.71.04.00.00.5A: 956 Packet Requests, 0 CRC Errors, 0 85 Degree Problems

1-Wire Serial 28.B5.7F.71.04.00.00.49: 968 Packet Requests, 0 CRC Errors, 0 85 Degree Problems

1-Wire Serial 28.75.01.68.05.00.00.19: 956 Packet Requests, 0 CRC Errors, 0 85 Degree Problems

1-Wire Serial 28.4D.F4.68.05.00.00.21: 956 Packet Requests, 0 CRC Errors, 0 85 Degree Problems

-------

Problem ale je ze ani nikto o tejto zasitej funkcii netusi a pochybujem ze to niekto pravidelne pozera, cize ak sa nejako stane nieco s kabelazou, senzorom tak sa o tom asi ani nedozviete pokial 1-wire modul nevypadne.

4. Celkom ma to serie pretoze nejaky "info monitoring kazdeho senzoru" nebude nic narocne a usetrilo by to problemy, napr vypadok vo vykurovacej sezone je celkom pruser. Taktiez aj nezapojeny/vypadnuty senzor v systeme ukazuje nejaku poslednu hodnotu, cize je vobec sposob ako zistit ze senzor prestal merat?

5. senzory maju jemne kable a mam to pospajane s cat5e kablami a zaklapovacie wago svorky u ktorych som zistit ze niekedy seknu drat, takze aj to mohlo sposobit zly kontakt.

Ako mate riesene spojenie XX senzorov nejake svorky, cokolady?

 

dik

PS: Ak som netrafil kategoriu tak prosim prehodit 😉


   
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

Diky za post. O te diagnostice jsem uz slysel, ale jak pises. je zasita a neumi sama notifikovat.

ohledne spojeni, mne se osvedcil system vsechny jemne kabely smotat dohromady, nacpat do dutinky a slisovat. Cele pak nacpat do horkovzdusne buzirky a zatahnout.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

k 4. , je mozne si zapat chybovy vystup a cez neho zistis ci ma senzor odozvu.

Niekde sme to tu uz rozoberali, v V8xxx neviem v ktorej je bug ze to nefunguje uplne spravne. Co mam otestovane vo V10 to funguje spravne.

Inak mne tiez zomrel jeden 1W ext. pred cca 2 rokmi, mam podozrenie ze to bolo nejake prepetie zo strechy , kedze mam cidla aj tam. Kedze bol po zaruke za 50€ mi ho vymenili kus za kus.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
Topic starter  

dik za info, 50e by som este prezil...:) uvidime co odpisu

 

ten chybovy vystuo mas ako nastaveny? viem ako to aktivujem ze budem mat zo senzora 2x vystup...ale to mas potom na Virtual status ci jak?


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

Treba nastavit cas za kolko sa aktivuje ak nenacita, tam treba 2-3 x taky cas ako mas dotazovanie.
Vystup ako potrebujes, status, mail, zmena farby led niekde, text2speech ....


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
Topic starter  

dik, no asi sa uklikam kym to vsade pridam, ale ine mi neostava , lepsie ako kupovat modul znova.

Vo v10 maju uz "monitoring" jednoduchy takze by to tam mohli dat do zakladu. Inteligentna jednotka a vsetko aby sme vymyslali sami...


   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 641
 

@killeriq

Kdyby nahodou nevysla vymena 1-wire extensinu, tak zkus UDP 1-wire, co je ve wiki. Osobne ho pouzivam uz delsi dobu a naprosto spokojen. Mam u neho nastavene 4 sbernice(piny) a funguje na 100%, detekce problemu s cidly, kde misto teploty prijde ERROR je velke plus.

 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
Topic starter  

tak modul je KO a 4500kc za novy sa mi davat nechce, ak sa to moze zopakovat tak nech sa to stane na arduine za 200kc, jediny minus ze musim prehadzat cidla aby som sa vosiel do 10ks na zbernicu


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

@killeriq pricina neznama?


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
Topic starter  

" bylo objeveno poškození vnitřního napájecího zdroje a obvodů pro 1-wire komunikaci přepětím nebo přetížením na svorce VDD. Oprava bohužel není možná,nebo by nebyla ekonomická."

keby maju monitoring tak sa tomu da asi predist...no co uz :/

Neviem ci sa casom nejako neulomil kablik a nejako sa spojil alebo co...pri tom ako sa kabluju tie senzory je to tiez mozne.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

A ten vymenny sposob za znizenu cenu uz neponukaju?


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
Topic starter  

nic len toto mi odpisali


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Oprava neekonomicka do pice? Jedna upalena cievka na dc menici (pravdepodobne kvoli skratu niekde na zbernici)? Nasrat im do krku. Pokial je to len ta cievka, alebo nieco v napajacej vetvi, tak mam cloveka co by to vymenil (bez zaruky, uz tam nepracujem, musim overit).

V medzicase zober 5V zdroj, pripoj na zbernicu a multimetrom zmeraj aky tam tecie prud, ci nemas nejake cidlo KO. Takisto sa mi pocas testovania stalo, ze ked som dal blbu polaritu na jednom cidle, stalo sa z neho vyhrevne teliesko a (asi) slo do skratu.

Inak pokial Loxone nema na napajani 1wire zbernice ziadnu ochranu proti skratu tak si hovorim WTF,  WTF a este raz WTF ! A to za tuto cinsku mrdku s vyrobnymi nakladmi 200 Kc chcu 4k5 ?! Nemam slov.

Dotaz - ten limit 10 cidiel na zbernicu na arduine mas odkial? Ked som vyvijal novy firmware pre Railduino, tak som to nijak sw nelimitoval, ale uz sa fakt nepamatam kolko cidiel max som tam mal pripojenych.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
Topic starter  

no tiez ma to sere ze vlastne kvoli ich neschopnosti nejako lepsie monitorovat system ti nieco odide a si v <>, tiez som sa nad tym nezamyslal predtym az ked to nastalo.

Modul maju to niekde v rakusku, tak neviem ci to vobec planuju poslat spat, spytal som sa uvidime - ale aby aj to nechceli spoplatnit 😀

Keby ten ich modul nema limit 30 senzorov, cize v dome som s tym uz na hranici, zaplatim a na dalsie veci mi treba dalsie senzory, tak to radsej vyriesim s Arduinom a mam klud

https://robotdyn.com/nano-v3-industrial-5v-logic-ch340c-atmega328-soldered.html tieto by mali byt lepsia kvalita, nez bezna cina, uz od nich nejake dosky mam.

Limit 10 - ci som uz skusal moj kod alebo ten od Jiriho, tak ked zapojis 11 senzorov na zbernicu tak to prestane detekovat vsetky senzory.

U railduina to pise v popise " komunikace 1-wire - max. 10 ks teplotních senzorů Dallas DS18B20, DS2438 (Unica 1wire senzor. moduly)"

https://sedtronic.eu/cs/railduino/6-27-railduino-20.html#/3-typ_rele-12x_klas_rele_max_7a


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Sedtronic tam mal limit na 10 ks ale softwareovy, tusim to nejak suviselo s casovanim zbernice pri vyhladavani. Ja ked som mu ten firmware prekopal tak som tento limit odstranil, ale nepamatam sa ci som to testoval (myslim ze hej s 20ks, ale nerucim, su to 2-3 roky). Zober tvrdy 5V zdroj, pripoj do neho priamo 1wire zbernicu, zmeraj prud ci je skrat/nadodber alebo je to ok, zober nejake arduino, pripoj a testni nejakym primitivnym 5 riadkovym kodom co len vyhladava cidla. Pripadne zapoj a s kodom pomozem. Ono ani zapajat 1wire data priamo do arduina nie je uplne ideal a chcelo by to izolaciu, ale pokial cloveka v pripade problemu neserie vypadok tak v peniazoch je to 00hovno. Ja by som sa trochu bal ked budem na zimnej dovolenke vypadku, aby mi nevymrzol barak, ale zas na druhu stranu pokial origo extension tiez nie je nijak odolna tak na tom voci arduinu moc lepsie niesom.


   
ReplyQuote
Page 1 / 5
Share: