Ulanzi TC001
Ahoj, tak dneska si dáme jeden gadget článek. Dorazila mi z Aliny další hračka, která je vlastně fakt jen pro radost, ale zato pro velkou radost :).
Jde o chytrý budík (dá li se tomu vlastně tak říkat), který jde flashnout lepším firmwarem a pak napojit na MQTT nebo REST API, takže pak ve finále z něj vlastně budík ani hodiny být nemusí :). Zařízení se jmenuje ULANZI TC001 a je fakt skvělé. Narozdíl od jeho dražšího (a zřejmě původně originálního) bráchy stojí jen 50usd (originál 200usd) a přitom podle mě funguje stejně skvěle (ale originál nemám, viděl jsem jen videa).
Zařízení se dodává s originálním čínským firmware, který sice také jde nějak někam napojit,ale cílová apka už není dále vyvíjená a jelikož je potřeba zařízení připojit do vlastní sítě, doporučuju raději flashnout pomocí open source firmwaru. Alternativní firmware se jmenuje AWTRIX 3, informace o něm najdete zde, a samotný flash pak probíhá plně automaticky z prostředí webové stránky pomocí připojeného USB kabelu do zařízení.
Flasher najdete na této stránce https://blueforcer.github.io/awtrix3/#/flasher (pro toto zařízení použijte první zmíněnou metodu na stránce)
Po naflashování Vám zařízení ukáže svou IP adresu a vytvoří wifi síť. Na tu se připojíte, nastavíte wifi credentials do Vaší sítě a hotovo. Zbytek už budete konfigurovat v rámci vlastní sítě přímo na zařízení.
Se zařízením se dá komunikovat buď přes MQTT nebo napřímo přes REST API. Dokumentace je detailně popsaná zde: https://blueforcer.github.io/awtrix3/#/api?id=switch-to-specific-app.
ULANZI TC001 má jednak 4 zabudované vlastní apky, a to čas, kalendář, teplotu a vlhkost, která se může střídat s Vašimi apkami, které mu nahrajete přes API, případně je můžete přes zařízení vypnout a nechat ukazovat jen Vaše data.
Možnosti jsou opravdu impozantní, jde se zařízením dělat spousta psích kusů. To hlavní je, že buď do zařízení nahrajete aplikaci pod nějakým jménem, pod kterým ji pak zas můžete odebrat, a nebo tam pošlete jen notifikaci, která se zobrazí jednorázově a pak zmizí. To se dělá pomocí příkazů /api/custom a /api/notify
Samotná zpráva pak může obsahovat (odhadem) tak 50 nastavitelných parametrů od barev, pozic, ikonek, progres barů, animaci, či třeba i vlastního kreslení po pixelu atd.
Na testování jsem zařízení narychlo propojil s NodeRED, kde jsem si udělal pár pokusů a rovnou začal sepisovat tento článek :). Proto jak vidíte je i samotný NodeRED dost ohavný, navíc v němčině, protože jsem si na první nastavení pomohl z repozitářů příkladů zde: https://flows.blueforcer.de/search?provider=node_red
Samotný kód není nijak složitý. Pomocí funkce se připraví datový balík a ten pak pomocí REST api odešle:
Takto můžete své drahé udělat na valentýna radost. To prostě musí ocenit :))).
A to je vše. Až bude o víkendu (nevím teda kterém) trochu víc času, pohraju si s tím víc. Pokud někoho zařízení zaujalo a budete kupovat, pošlete pak fotky co všechno na něm zobrazujete :).
Mas to nejake rozbite. Video neni, ale najviac by ma zaujimalo, ako sa vyraba taketo pololomitko https://ibb.co/PZYznBxb
zvlastni, mne se to tvari, ze funguje. zkusim to vic testnout. Ad to lomitko, easy, to prvni neni v tagu em jakozto kod a ten zbytek jo, a proto ma jinej styl 🙂
V chrome mi to funguje, edge se tváří, že hraje, ale nic nevidím a ff hlásí nepodporovaný formát
Osobne jsem se radeji inspiroval tady a honim vse pres MQTT:
https://github.com/larknafets/evcc-awtrix-node-red-flow
O téhle hračce se tu kdysi někdo zmínil v diskuzi. Sice to nepoužívám na navrhované “dělání radosti”, ale jako infopanel to funguje dobře. Hlavně informační diody fungují jako spolehlivá notifikace. Ovládám to z Loxone přes status.
Tohle me zajima. Mel by’s k tomu nejake detaily? Pouziti bych videl jen na nejaky Loxone status + nejake info, ale nechci do toho tahat jeste NodeRED – jak to tim statusem ovladas/posilas udaje? Ma to nejake http api?
Ahoj, má to nějaký stmívač, aby mi to večer nevypálilo oči?
bohuzel ne, v 8 vecer tam posilam off a v 8 rano zas on 🙂
Můj panel má na horní straně čidlo světla a intenzitu mění podle toho.
zajimave, neco jako cidlo tam mam taky, ale tu intenzitu to nemeni. Mozna se to musi nekde nastavit, tim ze to ovladam pres ten alternativni firmware.
Už si ti nepamatuju, ale asi jsem to nastavil podle tohoto popisu: https://blueforcer.github.io/awtrix3/#/onscreen
No predpokladam, ze na originalnim FW to neprovozuje nikdo 😀 Tedz vsichni asi mame AWTRIX 3.
Je to hned prvni polozka menu – podrzet stredove tlacitko cca 2s, potom potvrdit BRIGHT a je tam AUTO. Ulozit pres zase podrzeni stredniho tlacitka.
Nicmene jde to pomerne dobre ovladat i pres MQTT. Nicmene i ta uroven 1 procenta v noci pomerne dost zari.
diky, jojo, uz sem to nasel jak Petr psal, ze to jde. v defaultu je to na max zrejme, ale jde to prepnout na auto, kdy je to o dost prijemnejsi. Ale stejne jsem tam to vypinani na noc nechal, nemusi to svitit furt 😉
A jak rikas, nechat si tam origo FW a pripojit do site, to fakt ne 😉