Jak se nám bydlí – topení (aktualizováno)

Jak se nám bydlí – topení (aktualizováno)

Aktualizace: Z nějakého důvodu z článku vypadly všechny obrázky včetně snímků obrazovek Loxone. Věřím, že s obrázkama bude článek minimálně jednou tolik zajímavější 😉

Ačkoli už poslední dobou není moc co psát o stavění, dostáváme sem tam dotaz jak se nám bydlí s tím a tím. Jak fungují peletky, jak loxone, jak topení….

To nás přivedlo na nápad s novým nepravidelným miniseriálem, kde budeme popisovat naše zkušenosti se vším možným, co jsme si do domu nasadili :). A protože se nám ochladilo a já teď nejvíc řeším topení, začneme s tím.

2016-11-05-16-15-45-medium

Jak už jsme psali dřív, vytápění máme řešené tepelným čerpadlem od Acondu s výkonem 3.6kW (seznam článků tady) a slinky kolektorem, který jsme si sami pokládali (článek tady). K tomu máme interiérová peletková kamna Kalor Ermetica 6 s výkonem 1.5kW – 6kW s hermeticky uzavřená pro pasivní domy.

Zkušenost s obojím máme hodně pozitivní a i když jsme při nutnosti předělat komín dost nadávali a říkali si, že kamna už nikdy, takhle s odstupem už bychom kamna zase chtěli 🙂

2016-09-10-14-51-00

Co se tepla týká, tak dokážou hodně rychle vytopit obyvák s kuchyní a postupně se pak teplo “rozteče” po zbytku domu. Kamna jsme pouštěli jednak ze začátku, když jsme koupali malého, tak aby tu bylo aspoň 25C (což se dalo dosáhnout tak za 30min hoření). Dál si je I. pouštěla, když jí bylo ze začátku chladno, ale hlavně je to super věc na interiérovou atmosféru.

Zatímco od nastěhování jsme ještě ani nezprovoznili televizi, tak kamna jsme si takhle jen tak pouštěli už několikrát :). Na tom plápolajícím ohni a teple z hoření prostě něco je.

Co se pak týká tepelného čerpadla, tak tady jsme spokojeni uplně maximálně. Samozřejmě na úplné výsledky musíme počkat až nakonec topné sezóny, ale i tak už teď vidíme, co má (respektive nemá) čerpadlo za spotřebu a jak se to asi bude vyvíjet.

chrome_2016-11-05_16-05-13

Čerpadlo v základním režimu funguje tak, že kompresor běží na 60Hz. Při těchto otáčkách má spotřebu 700W-900W, při kterých je schopné ohřívat vodu ve výměníku o cca 3C rozdílu mezi teplotou vratky a teplotou odchozí vody do systému. Momentálně topíme na 23C.

Pokud by čerpadlo jelo celý den nonstop, znamenalo by to spotřebu 16kW-22kW denně. V současných podmínkách si čerpadlo bere 10kW-12kW, pokud přes den nesvítí slunce. Pokud zasvítí, spotřeba jde razantně dolů někam k 6kW, protože se dům vyhřeje přes okna.

chrome_2016-11-05_16-06-23

Pokud budou větší mrazy, kompresor umí jet i rychleji a zvedne rychlost na 70Hz a více. Když jsem přes servisní menu nastavil natvrdo 70Hz, spotřeba vzrostla na 900W-1100W, takže by hypotetická denní spotřeba byla cca max 28kW.

Když bych počítal, že topit budeme cca 7 měsíců a vycházel jsem z hodnoty 12kW denně (což ale je myslím přehnané), vychází mi to na 2600KW. To při ceně elektriky 2Kč za 1KW dělá parádních 5200kč za topení ročně (a to je v tom i ohřev teplé vody pro domácnost – denně spotřebujeme cca 0,4 kubíku teplé i studené vody denně, teplá z toho bude by oko polovina).

chrome_2016-11-05_16-07-28

Zbylých 5 měsíců se pak bude ohřívat pomocí TČ jen teplá voda a to podle statistik dělá cca 2KW denně, takže nějakých dalších 310KW, takže cca 600kč.

Co se vytápění týká, tak by se spotřeba navíc měla do budoucna snížit ještě o dalších až 40%. Je to tím, že je v domě stále hromada vlhkosti, která při vytápění polyká teplo o sto šest. Prý zhruba už v půlce topné sezóny by mělo být vidět, jak se spotřeba snižuje. Tak uvidíme, bylo by to fajn 🙂

chrome_2016-11-05_16-08-20

Ještě musím poznamenat, že v současnosti jede čerpadlo i trochu neefektivně. Jsou natvrdo otevřeny všechny okruhy v domě a do čerpadla se počítá průměrná teplota ze všech místností. Do budoucna (čti až bude víc času) si chci pohrát v Loxone s chytrou regulací teplot tak, aby se otevíraly a zavíraly ventily dle teploty v jednotlivých místnostech a do čerpadla se posílaly údaje o teplotě vždy jen z otevřených místností.

chrome_2016-11-05_16-00-16

K tomu mi v Acondu připravili přístup na všechny hodnoty čerpadla přes Modbus, takže jsem schopný z Loxonu ovládat veškeré hodnoty, stejně tak vyčítat, kdy například jede jen čerpadlo, kdy jede patrona (to se mi zatím nestalo), posílat do čerpadla příznak HDO, venkovní teplotu, vnitřní teplotu, … Takže nemusím mít nataženou hromadu dalších drátů do čerpadla, ale stačí ethernet a všechno mu pěkně servíruju, jak potřebuju :).

chrome_2016-11-05_16-25-55

Třetím zdrojem tepla je slunce. Jak už jsem zmiňoval, stačí aby přes den svítilo a čerpadlo se skoro ani nezapne. Když jsme zvažovali velká okna na jih, tak jsme si říkali, že by to na topení mělo být znát. Ale dokud to člověk nevidí na vlastní oči, tak fakt nevěří.

Je opravdu super, když venku je třeba 5C ale slunce svítí, jak je v domě krásně teplo. Sluníčko nám pak svítí na téměř celou podlahu v obýváku a kuchyni, takže se ohřívá nejen vzduch, ale i podlaha a tím pádem i voda v podlahovce, co to pak roznese po celém domě. Co ještě musím doladit, aby se v takovýchle situacích vytáhly samy žaluzie, a to jak dole v kuchyni a obyváku, tak nahoře v pokojích. To zatím dělám ručně, ale mám to na svém TODO listu k udělání.

chrome_2016-11-05_16-25-30

Poslední věc, co bych ještě vyzdvihl, je Loxone a všechny statistiky a grafy, co máme. Je opravdu parádní se moct kdykoli i zpětně podívat, kolik byla teplota na severu, kolik na jihu, kolik svítilo slunce, kolik zrovna byla spotřeba čerpadla, atd.

Bez toho by člověk prostě věřil, že to nějak funguje. Občas možná kouknul na elektroměr, řekl si “Hm” a tím by to haslo. Takhle ale jde krásně sledovat jak se vyvíjí teplota v obyváku vůči tomu, kolik svítí slunce, jak rychle se to ohřeje, kolik pak spotřebuje čerpadlo energie, atd. Prostě datový ráj 🙂

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉

77 thoughts on “Jak se nám bydlí – topení (aktualizováno)

 1. Tak u nás je to podobné. Máme před sebou první topnou sezonu. Tepelné čerpadlo se nám ještě nesepnulo. Občas dám něco do krbu ale spíše pro pohodu. Teploty jsou v rozmezí 21-24°C. Příští týden už ale chci tak jako tak čerpadlo spustit abych věděl jestli to vůbec bude fungovat. Jednofázové TČ 5kW máme od žeravíka, také do zemního kolektoru 3x200m. Ta patrona se vám podle mých zkušeností z jiného NEpasivního domu ani jednou nezapne. I když ve vašem případě to je trošku jiné, protože máte novorozeně a tím pádem budete topit na jinou teplotu. Také přítomnost lidí v domě po celý den se podepíše na spotřebě.
  Já jsem to zatím udělal tak, že mám v každé místnosti pod vypínačem teplotní čidlo a na každém okruhu podlahového topení el. ventil (bez proudu otevřený). V Loxone jsem si udělal značku “Požadavek na topení” která mi presentuje potřebu topit v některé z místností v domě. Pokud je potřeba alespoň v jedné místnosti topit, tak se čerpadlo zapne. Vypíná se až po dosažení požadované teploty v aku nádrži (300l). TČ jede tak dlouho dokud nejsou dosaženy všechny teploty v místnostech. Od TČ mám jeden okruh zavedený do bojleru na předehřev TUV, takže by se teď teoreticky měl změnit počet zapnutí spirály v bojleru (200l).
  Z Loxone mám hroznou radost. Ty statistiky a hlavně souvislosti je fenomenální.
  V podstatě bych celé TČ mohl řídit z Loxone ale zatím si na to netroufám. Takže teď si chci vyrobit alespoň Arduino UDP sender, terý mi bude odesílat stavy TČ do Loxone pomocí UPD. Nap. to zda je TČ zapnuté nebo ne, nebo jestli se náhodou nezapnula pomocná patrona pro pomocný ohřev. Teploty si už monitoruji pomocí 1-wire.
  Na co jsem nejvíce zvědavý? – Jak bude fungovat Loxone chytré vytápění. Už dopředu si myslím že mizerně. Celý jejich systém chytrého topení spočívá ve výpočtu jak dlouho předem zatopit aby bylo dosaženo požadované teploty v požadovaný čas. Žádný vstup teplotního čidla venkovní teploty jsem v daném bloku ale nenašel. Tak nevím podle čeho si vypočítali křivku. No uvidíme. Plán B je takový, že si když tak udělám v loxplanu jednoduchý termostat a dobu kdy se má začít topit si dle zkušeností vyrobím sám (I když u podlahového vytápění s jeho setrvačností asi nemá cenu něco regulovat).
  Jinak mi přišel ten MP3 modul. Takže teď propojit s adruinem rx/tx a pomocí UDP lze spouštět požadovaný mp3 soubor s chybovým hlášením.
  Takže mi zbývá jediné – Najít volný ČAS 🙂

  1. My momentalne topime na 23C (to jsem tam vlastne asi ani nenapsal 😉 ), prave kvuli prckovi. Ja tim padem beham po dome bos a bez ponozek, protoze je mi porad horko, I. pak je spokojena, ze je tu krasne teploucko 😉

   To vypinani/zapinani okruhu je podobne tomu memu reseni. Akorat je jeste potreba pohlidat, aby se nikdy nezavrelo prilis moc okruhu, jinak by obehove cerpadlo tlacilo do zavreneho.

   My mame TC napojene primo do podlahy bez nadrze (nemame AKU, jen boiler). Takze TC bezi bud do te doby, dokud se vraci jina teplota nez se do systemu posila, nebo kdyz teplota v boileru klesne a to se pak prepne okurh do boileru.

   Osobne si myslim, ze take skoncim u ovladani TC sam, jelikoz nyni tam bezi jejich ekviterm, ktery se snazi byt chytry, ma ruzne prodlevy v topeni atd.

   Jenze vzhledem k tomu, ze vim presne teploty ve vsech mistnostech, dokazu uzavirat okruhy, staci mi do TC jen rikat “topit” / “netopit” a s tim si vystacim.

   Stejne tak si pak dokazu ridit ohrev vody TUV, kdy mi nemusi cerpadlo nahrivat bolier nekolikrat denne pri upusteni trochu vody, ale dokazu tam dodelat nejakou chytrejsi logiku na nahrivani. Opet diky tomu, ze mam cidlo nahore/dole v boileru.

   Rozhodne je obrovska vyhoda, ze dokazu teploty z TC nacitat/nastavovat naprimo bez nutnosti nejakych hacku. Za to jsem Acondu fakt vdecny, ze to na zaklade meho napadu implementovali 😉

   Akorat ten cas, to je presne i u mne nejvetsi nestesti momentalne. Rozbehal jsem co sem potreboval, ale od te doby ani tuk. Dokonce jsem se nedostal jeste ani k doladeni nekterych zaluzii, takze je porad rano otviram a vecer zaviram rucne.

   Snad jedine co sem zvladl je 15minutovy casovac na elektricky zebrik v koupelnach, ale zatim jen pres mobil ;-).

  2. Na bloku topeni je aj analogovy vystup, ale jeho vyznam, resp. prepocet na vykon tc asi nebude trivialny. Nemalo by to byt skor tak, ze blok topeni len hovori kedy otvorit/zavriet ventil PT, ale cerpadlo by malo sledovat len teplotu vody podla ekvitermu? Ja osobne budem tc riadit kompletne z loxone (vratane bivalencie a trojcestaku do TUV) a mam to v plane zapojit nejak takto. Obavam sa ale, ze tuto sezonu uz kvoli stavu stavby nestiham, takze realne postrehy asi az za rok 🙁

  3. Jo este dotaz – na kolko Vas vysiel komplet ten Zeravik aj s kolektorom? Idem do vzduch-voda (prestavba klimy) a 6kw dam za nejakych 40 tisic komplet, ale bojim sa otravovania susedov hlukom, tak stale pokukujem po zem/voda. Tam sa ale obavam ze aj s kolektorom tuto cenu minimalne raz znasobim…
   Diky

   1. Vzduch-voda bych po zkusenostech s merenim hluku a hygienou nechtel. Jsem rad, ze jsme se rozhodli pro zeme-voda. Mit vzduchove, musime provadet mereni i u sousedu a presne jak pisete, stejne bych se bal, ze je tim budeme stvat.

    Ten Zeravik by mne taky zajimal, uz jsem na nej narazil na ruznych forech a co jsem pochopil, tak vydal nejakou knizku a TC prodava jako stavebnice.

 2. Od Žeravíka se dá koupit jak stavebnice, tak kompletní TČ. Já jsem TČ kupoval už před třemi lety, protože jsem si myslel, že budu byldet daleko dříve. Ceny si už nevzpomínám ale asi takto:
  TČ : 85.000,-
  Regulace TČ +Směš.Ventil asi 15.000,-
  Zemní kolektor potrubí+výkopy 3x200m asi 40.000,-
  Instalatérské práce, oběhové čerpadla, exp atd.. cca 30.000,-
  Původně jsem měl TČ zapojené také pouze do podlahovky ale nakonec jsem přidal tu taktovací nádrž. Při uzavření poloviny okruhů v podlahovce se mi TČ odstavilo, protože nebyl dostatečný průtok. Nechce se mi to moc psát ale myslím že bohatě stačí ventily na rozdělovači natvrdo nastavit podle potřeby získané v průběhu bydlení a topit konstantně. Nedovedu si teď představit rozumnou regulaci teploty v domě, když bez topení za 24hod klesne teplota o 1°C ! Loni byl dům ještě ve fázi stavby a topil jsem podle teploty v jídelně, kterou jsem nastavil na 19°C, s hysterezií 1,5°C. Zkušenost byla taková, že TČ jelo 2 dny a pak 2 dny stálo.
  To: Dušan – Je to tak jak popisujete, loxone blok vytápění pouze ovládá topné ventily. TČ jede “sólo” tak, že neustále udržuje konstantní teplotu v akumulační (taktovací) nádrži. V regulátoru je pak nastavena teplota, při které se TČ odstaví z provozu – takže přišlo jaro. Podobně to mají nastavený i v loxone pro autopilot.
  Právě proto si myslím, že autopilot v loxone nebude moc spolehlivý. Když totiž nastavím v loxone datum od kterého začíná topná sezona, spustím tím režim učení, který narušuji např. tím že si zatopím v krbu.
  Jinak za posledních pět let máme praxí potvrzenou průměrnou topnou dobu cca 180dnů.
  U toho ACONDu se mi líbí proměnlivý výkon čerpadla.
  Můžu se zeptat jaký máte typ úpravny vody, kolik to zhruba stojí, jaké jsou provozní náklady a jak jste spokojeni? Máme strašně tvrdou vodu.

  1. Aha, tak to ten Zeravik moc levny neni. Ja prave myslel, ze se da dostat jeste niz nez s Acondem 😉

   Jinak od Acondu za 80k je nejen TC, ale i obehovka solanka, obehovka vnitrni okruh (podlaha/TUV), expanzka a ventil na prepinani podlaha/TUV. Vse uvnitr te sede krabice, takze v TM uz nic dalsiho neprekazi.

   Ten kolektor za 40k je taky dost ranec, ale to budou delat ty vykopy ne? 3x200m uz je solidni dira.

   Akorat nerozumim te nadrzi. Chapu to spravne tak, ze jste ji sice pridal, ale takhle zpetne je jednodussi topit nonstop do celeho domu, nez se to snazit zregulovat pres nadrz?

   Ten pokles teploty o 1C je luxusni, nam by to podle me kleslo tak o 2C/24h soude podle obcasnych propadu kdyz TC nejede. Ale to bude urcite tou vlhkosti.

   Ohledne upravny, je to od Viessmanna Aquahome20-N – http://aquahome-info.cz/produkty/aquahome-20-n/

   Ale co mi rikal vodak, tak je to prej uplne stejna skatule jako maji ostatni znacky. Ze to vypada, ze to vyrabi jedna fabrika a oni si na to daji jen vlastni logo.

   Naklady zatim tezko soudit, za tu dobu co jsme to nainstalovali jsme tam nasypali 2 pytle soly, ale uz nevim kolik jsem za ni presne dal (25kg stoji neco kolem 150-250kc).

   U nas je voda prave taky neuveritelne tvrda, tyden jsme jeli bez toho a skla ve sprse byla hned nepruhledna. Ted se zmekcovackou tam sice sem-tam nejaka kapicka zustane, ale jinak jsou porad cista.

  1. zatim jen podle casu. V 8:00 se vytahnou a pri zapadu slunce (udalost v loxone) se zatahnou. Takhle funguji zaluzie v obytnych mistnostech nahore.

   Jinak koupelna/satna se zatim nijak sama nevytahuje, takze si ji rano vzdycky jen otevreme (nevytahneme) a vecer zatahnem. Ale toto chci prave take zautomatizovat.

   A pak jeste vymyslet nejaky rezim dole v pracovne/obyvak/kuchyn. Snazim se “okoukat” jak to pouzivame, ale je to dost individualni. Urcite bude dobre nechat pri vychodu slunce zaluzie odstinit, ale nevytahovat. Pak by bylo fajn pri vysoke svitivosti je nechat vytahnout, aby se obyvak ohral. Ale je otazka co pak s nima vecer, chtelo by to je jen zastiniti, treba i trochu vic natocit aby nebylo dovnitr videt a kdyz slunce zapadne tak asi zavrit uplne.

   A pak jeste to nejak upravit podle rocniho obdobi, aby v zime se chovali takto a v lete zase vice stinili. No bude to na dyl 😉

 3. Zeravik je on/off, preto ta aku nadrz, inak by cykloval podstatne castejsie. Ale za tu cenu – no kriste pane, pocitam teda 170 tisic komplet ?! To uz radsej okapotujem ten vzduchac a furt som na polovici aj s meranim hluku za 10 …

  Nerozumiem preco s pouzitim aku nadrze pri zatvarani servoventilov do podlahy klesal prietok TC? Ved aku nadrz posobi ako anuloid, tzn. voda cirkuluje medzi tc a aku a medzi aku a podlahou, takze zavretie podlahy akurat sposobi rychlejsi ohrev vody v aku a odstavi cerpadlo z dovodu dosiahnutia pozadovanej teploty.

  Uvidim, aka bude u mna akumulacia domu, pokial bude skutocne pokles 1-2 st/24h, tak bude vzduchac v noci stat, pripadne pojde na min.vykon (budem si ho riadit komplet sam, takze neni problem zabezpecit), takze by sa do hlukovych limitov mal v pohode vojst aj bez dodatocnych uprav. Uvidime, tc si kupujem kvoli uspore a navratnosti, strop investicie komplet max. 100k, skor radsej 70, cize zem-voda zjavne pada…

  1. On nejvetsi pokles teplot bohuzel neni pres den, ale prave v noci. Pres den se dum vetsinou natopi slunkem, ale v noci to pada o sto sest. Takze prave nejvetsi vykon to bude chtit pres noc, kdy bude hluk nejvice rusit.

   Jinak stropem 100k se do TC zeme-voda s Acondem vejdete. 80k TC, 12k registr.

   Navic je potreba spocitat usetrene penize za expanzku, obehovky, mene prace vodare,…

   1. Este zasobnik TUV, praca atd atd… Mozno to este zvazim, casu uz moc neni, tak uvidim. Musel by som si nechat ale spocitat plochu na ten register a podla mna to bude hrozne vela. Ani miesto na krabicu od TC uz asi nebude v technickej k dispozicii.

    Inak som si zas precital predosle prispevky a odvolavam co som napisal – taktovacia nadrz bola pridana PRAVE z dovodu nizkeho prietoku – rozumiem – tam ale stacil podla mna nejaky 50-100l anuloid, osobne ho tiez zvazujem (aj s invertorom).

    1. Ten registr Vam spocitaji v Acondu, pripadne v Geratopu (nebo jak se ta firma jmenuje od koho ty trubky jsou), ale to Vam v Acondu zaridi.

     S mistem je to horsi, to znam ;-). Ale proad se da pouzit spajz 😉

   2. Bohužel to s tou cenou TČ od Acondu není tak růžové, jak uvádíte, předpokládám, že se bavíme o ceně s DPH. Na základě Vaší kladné recenze jsem čerpadlo poptal a z nabídky plyne, že i po výrazné slevě je cena samotného čerpadla minimálně 100 tis. s DPH (nelze říci cenu přesně, protože v nabídce je více položek a sleva je poskytnuta na celkovou částku), je jasné, že vy jste měli zaváděcí cenu. Ale ten registr asi stál více – jak jsme to řešili u jiného článku, tak samotné potrubí bylo minimálně 11 tis. s DPH (15%), je nutné připočíst nemrznoucí kapalinu (min. 3 tis.) a výkopové práce (3 tis.). Neberte to jako kritiku, jen jsem chtěl uvést aktuální zkušenost s poptávkou na podobnou sestavu TČ.

    1. Ono mozna jde i o vykon TC, to nase ma vykon 3.6kW a urcite cim vyssi vykon tim vyssi cena. Zalezi co mate za spocitano za vykon.

     Urcite v tom hraje roli i zavadeci cena, ale co mi rikali, tak by mela cena stejneho cerpadla jako mame my byt 80k.

     Registr je jak pisete, resili jsme to pod jinym clankem. 11tis potrubi, vykopove prace 3tis, kapalina uz nevim, ale byl to Termofrost L, 4 barely (ze ctvrteho jen fous, ale nedal se sehnat mensi baleni). Takze http://www.olejecz.cz/termofrost-l-(25l) celkem 4400kc, ale dost zbylo ;-).

     Nevim, jestli se u jinych cen registru do toho zapocitava i kapalina, ale pokud jo, tak stejne jsme na 17tis za registr, zatimco jinde se vetsinou uvadi 100k za registr.

    2. A jeste mne napada, ta cena 100k je jen za krabici TC, nebo i bolier, pripojeni,potrubi,… ?

     Protoze cena co uvadim ja je jen TC, vse ostatni sme si delali sami s vodakem. Od nich jen prijel technik na zprovozneni cerpadla jako takoveho.

     Jeste jsem prohledaval emaily s p. Hanusem, kdyz jsem pro nekoho tady z blogu zjistoval ceny a toto psal:

     >>Pravda je, že zemní TČ 6kW není o tolik dražší než 3,5 kW. Je to nějakých 10- 20 tisíc na stroji a dvojnásobný kolektor. Jinak je všechno prakticky stejné.

     >>No a u pasivu je tam cena za celek, tedy cena za TČ, bojler, kolektor, montáž kotelny, pokládku a plnění kolektoru (asi tam nebudou zemní práce) a také DPH.

     Takze zalezi, co jste u nich poptal

     1. Čerpadlo jsem poptával stejné, jako máte vy, tedy Acond Pasiv-G4 (tepelná ztráta domu dle výpočtu je 2,7kW včetně větrání pro výpočtovou oblast -15°C). V nabídce jsou následující položky:
      – TČ ACOND PASIV-G4 za 120 tis. bez DPH
      – akumulační nádrž OKC 250 NTR/HP (nebo 300l) za 12,5 tis. bez DPH
      – dvoupotrubí 5 bm (v kotelně) za 2,5 tis. bez DPH
      – instalace za 20,7 tis. bez DPH
      Na to vše taková sleva, že výsledná cena je 133,7 tis. bez DPH t.j. 153,8 tis. DPH (15%).
      Ta vaše cena jen za TČ byla 80 tis. s DPH (v tom případě tedy 21%)?

      1. Takze nejakych 15% sleva za komplet, takze cerpadlo cca 102tis bez DPH.

       Co se tyka nasi sazby DPH, tak ja popravde nedokazu rict ;-). Vyuzili jsme jejich nabidky zaplatit cerpadlo az po prvni sezone, takze jsme zatim neplatili nic.

       Kdyz nam totiz tenkrat cerpadlo nabidli, tak jsem byl hodne skepticky k prvnimu “prototypu” vlastne a proto jsem nabidku odmitl. Na to mi nabidli, ze mi cerpadlo namontuji a zaplatim ho az po roce, pokud budu spokojen. Kdyz ne, tak ho vratim.

       Takze ja vim jen finalni cenu, ale nevim, jeslti je to s 15% nebo s 21% ;-). Nevim jak se to chova, kdyz my jsme pripravili potrubi, ale oni cerpadlo privezou a fyzicky rozchodi.

       Kazdopadne cena je urcite vyssi nez co tenkrat rikali. Mozna je o ne byl takovy zajem, ze zvedli cenu 😉

      2. Pre 2.7kW/-15, co znamena vacsinu sezony stratu do 2kW nema ABSOLUTNE ziaden zmysel uvazovat o akomkolvek TC, maximalne tak nejake samo-domo s cenou do 30-40 tisic komplet (nejake som tusim sem na blog postoval, skladal si do nejaky Slovak na modrej streche z beznych chladiarskych komponentov za par supiek).

       TC za 100k bude s navratnostou niekde snad na 20-30 rokoch (nepocital som to, len odhadujem).

      3. No ono asi taky bude záležet na tom, co je uvnitř. Pokud máte čerpadlo s možností regulace výkonu, tak to bude asi také velká výhoda.
       Žeravík je s tou cenou také už hodně vysoko. Má ale různé vychytávky jako např. kontrolu průtoků atd. Prostě vývoj za několik let je vidět. Když člověk spočítá všechno kolem tak nakonec to asi zhruba vychází cena x 2.
       Nicméně u Žeravíka bude asi do budoucna problém s dalším vývojem a servisem vůbec. Prostě všichni stárneme a jednou tu nebudeme. Jestli to po něm někdo převezme, tak to pochybuji. Leda že by někomu prodal své know-how.
       No já jsem o víkendu konečně spustil TČ. TČ zapínám z loxone tak jako kdybych měl v každé místnosti termostat. Takže jen povel topit/netopit. TČ jede podle teploty v akumulační nádrži. Tu mám zatím nastavenou na 37°C. Pokud dosáhne požadované teploty v aku nádrži, tak se vypne. Ještě před oběhovým čerpadlem topení mám 3-cestný ventil, který mi udržuje konstantní teplotu topné vody na 31°C . (vše si můžu libovolně nastavit). Proto mám také teplotu v aku nádrži nastavenou na vyšší hodnotu než do topení. Uvidím jak se vše bude chovat, když tak teploty snížím.
       Co se týče ceny, tak toto je mé první vlastní TČ, takže jsem poučen z nezdarů a už vím jak budu dělat to další. Hlavně zemní registr jsem asi zbytečně předimenzoval (3x200m). Už bych určitě nepoužil bagr ale půjčil bych si drážkovačku – ušetřil bych 15.000,-Kč.
       Hodně záleží na ceně vodaře. Tam také vidím velké rezervy. Hlavně člověk musí vědět jak to přesně chce. TČ určitě nedávat do obytného prostoru atd… Momentálně je takové přechodné období, takže hodně pomáhá krb. Osobně si myslím, že jsem mohl TČ zapnout až další týden ale chtěl jsem mít jistotu funkčnosti.
       Celkovou cenu TČ Žeravík s aku nádrží instalací a kolektorem odhaduji na 200tis.
       Mimochodem dnes vyšla aktualizace Loxone configu a App 🙂

       1. Pro mě regulace výkonu nemá význam, TČ bude nahřívat TUV v bojleru o objemu 400l a z něho se bude přes horní výměník odebírat ta trocha tepla potřebná na topení. Jinak to budu mít hodně podobné tomu vašemu zapojení, jen to směšování by mělo být řízeno ekvitermně. V domě bude Loxone, ale s ovládáním jednotlivých okruhů podlahovky nepočítám, maximálně zavření celého horního patra.
        Co se týká návratnosti, obecně souhlasím s Dušanem, ale vstupují do toho i dotace z NZÚ a pro jejich získání je nutné nějakým způsobem snížit měrnou neobnovitelnou energii, TČ země/voda mně vyšlo jako nejmenší zlo.

        1. Pokial ide len o to znizit v projekte neobnovitelnu, tak by som to riesil instalaciou “TC vzduch-vzduch” (co znamena blbu invertoru klimu, pre barak s 2 kW bude stat do 15 tisic + 5 za montaz, cop 3). Pokial ide o to dotaciami pokryt cenu TC, tak tam to samozrejme zavisi od podmienok NZU. A pokial ide o to skutocne kurit do vodneho okruhu, ale za rozumny peniaz, tak modifikovat klimu do vody.

         Ja som sa osobne na nejake pasivy vykaslal a som s 200m bungalowom na 5 kW, k tomu pridam 50 tisic za klimabastl do vody s cop 2.5 az 3 a som s nakladmi tam, kde by som bol s o milion drahsim pasivom a elektrickymi konvektormi – na nejakych 1.5-2 kW prikonu.

         1. TČ vzduch-vzduch tu neobnovitelnou energii nesníží dostatečně, takže bych místo 550 tis. dostal jen 400 tis. Vodní podlahovku jsem chtěl tak jako tak, ale klimabastl by v NZÚ neprošel.
          Nemyslím si, že při dané velikosti našeho domu (užitná plocha 140m2 dle PHPP) a kompletně svépomocné výstavbě by rozdíl mezi nízkoenergetickým a pasivním domem byl 1 mil., spíš to bude o něco víc než dotace, ale dům bude kvalitnější a provozní náklady budou minimální.

          1. Taky si nemyslim, ze kdybych nestavel pasiv, ze bych usetril jeste dalsi mega ;-).

           Neco urcite jo, ale ono se pak uz dost casto stava ze veci pro pasivni dum tam clovek da stejne, protoze je to lepsi/kvalitnejsi (lepsi okna, lepsi parozabrana, …)

          2. Aha, tak jasne, pokial komplet zeravik s kolektorom vyjde 200 a dotacia pokryje 150, platite z vlastneho vrecka tych istych 50 co dam ja za klimabastl (ja teda skor 60, lebo musim este kvoli [censored] hygiene nechat “premerat” hluk). Tam to logicky nedava zmysel. Platit to cele ale zo svojho *1 nedava absolutne zmysel.

           *1 – aby sme si rozumeli, NZU beriem ako vratku dane, vacsina z nas to ma aj tak uz davno predplatene

       2. Tu drazkovacku byste na ten registr pouzil jak? Nebo vy nemate slinky, ale dlouhe rovne drazky?

        Jinak loxone config testuju a zklamani. Zajasal jsem, ze maji novou komponentu na okna, ale je to nejakej nedodelanej paskvil, co vubec nic nedela ;-). Vubec se to nezobrazuje ve vizualizaci (ani web, ani mobil), nastaveni v konfig obrazovce je primarne jen pro Air veci (nastesti jde rucne pripojit na klasicke vstupy).

        Navic to pouziva tu jejich prasarnu se vstupama, kdy se vice vstupu privede na jeden vstup a “ono to nejak funguje” vnitrni logikou 😉

        V ceske dokumentaci zatim ani slovo, v nemecke je to pro zajemce tady http://www.loxone.com/dede/service/dokumentation/loxone-config/programm/fensterueberwachung.html (a jde tam nakonci videt i to jak privadi 2 vstupy na Iw).

    1. Jedinná nepřesnost co mne napadá, tak občas píšu KW a občas kW, což pokud bychom dotáhli do extrému není správně.

     Jelikož K = 2^10 zatímco k= 10^3.

     Takže pak KW je 1024W zatímco kW je jen 1000W.

     Ale předpokládám, že vzhledem k tomu, že se bavíme o spotřebě a nikoli o datových informacích, můžeme si dovolit tuto drobnou nuanci ignorovat a předpokládat, že všichni víme, že KW/kw je 1000W

     Howgh 😉

      1. Zajímavé. Nějak jsem měl pocit, že aktuální spotřeba jsou kWh, ale celková už pak bez h.

       Navíc jsem našel tuto definici: “Výkon 1,5kW znamená, že za hodinu bude odvedena práce 1,5kWh, za 1sec 1,5kWsec a tak dál. 1kWh = 3600kWsec. ”

       Takže podle této logiky, když mám v textu “spotřeba je 10kW za den”, tak je to vlastně 10kWden, tzn za den bude odvedena práce 10kW.

       Na druhé straně, pokud se napíše “spotřeba je 10kwh za den”, tak to znamená, že během dne byla provedena práce v celkovém množství 10kW.

       Takže mi přijde, že je to vlastně to stejné :-). Ale máte pravdu, v Loxone grafech je kWh.

       PS: Aby to nevyznělo jinak, nepíšu to ironicky, spíš mne to fakt zajíma….

 4. Ahoj.
  Zajímalo by mě, jak je rozměrná vnitřní jednotka tepelného čerpadla (jakou hloubku ke zdi zabírá ta “krabice” v technické místnosti).
  Děkuji

 5. Ahoj,
  Mám ještě otázku.
  Jaké je třeba připravit prostupy na tepelné čerpadlo země/voda. Je tam nějaký rozdíl oproti čerpadle vduch/voda? Chtěl bych připravit prostupy ve fázi budování základové desky, abych nemusel potom nic vrtat zkrz zeď.

  1. nevim jaky je rozdil, protoze vzduch-voda nemam, ale predpokladam ze dost velky ;-). Vzduch voda bude mit prostupy zrejme nekde ve strope nebo u stropu na zdi, zatimco zeme-voda prichazi ze zeme.

   my treba v desce zadnou pripravu nemame a potrubi nam vstupuje do domu tesne nad deskou ve zdi. Dokazu si predstavit,ze by bylo asi lepsi, kdyby to prochazelo deskou, na druhou stranu se to zase bude blbe utesnovat kvuli neprovzdusnosti.

   Pak jeste zalezi, jeslti chcete mit registr venku mimo dum, nebo treba primo pod deskou domu (coz se taky dela, netusim o kolik lepsi/horsi to pak je).

   1. Pod domom je to imho naprd, pretoze sa kolektor nema ako v lete regenerovat slnecnym ziarenim. Trubky na vzduchac idu proste tade, kde ma clovek vrtulu vonku a vymennik vnutri. Niekdo ma vymennik v pivnici a vrtulu na streche, niekto vrtulu na zemi a vymennik pod stropom. Ja budem mat oboje vo vyske kolien, takze pojde jedna 5-7 cm diera priamo cez obvodovku do vrtule.

    U zem/voda predpokladam ze to bude zavisle primarne v tom, kde je “rozdelovac”, tym padom kolko trubiek ide do domu (2 vs x*2). Do dosky by som to nedaval, vzdy sa to da pohodlne potiahnut cez stenu a dole pod vonkajsim zateplenim, nez sa s tym srat v nejakom pravom uhle v dutine v zakladovke…

    1. My jsme v dobe delani desky jeste planovali vzduchovy ;-).

     Do domu se to pak dodatecne navrtalo u desky, diry se ucpaly tmelem, protipozarni penou, kaucukovou izolaci a jeste se to tusim pretiralo lepidlem ;-). A nefuci tamtudy 😉

 6. Děkuji. Je někde tady na vašem blogu popis nebo foto prostupů? Jaký druh trubek a kolik je jich třeba připravit? Registr by měl být venku, zahrada je na to dost velká.

 7. Zdravím,
  přemýšlíme o pasivním domě a pořád hledám optimální řešení pro rekuperaci/ohřev TUV/vytápění – asi to taky znáte:-)))
  Chtěl bych se zeptat na hlučnost kamen na peletky, jsou slyšet nebo vůbec, nebo jen do té míry, že to není obtěžující? Hodí se i do obýváku nebo raději někam jinam. Jo a ještě jedna věc, počítal jste v ekonomické rozvaze pro vaše řešení i s náklady na stavbu komína?
  Díky!

  1. Kamna mame v obyvaku (jak lze videt na fotkach). Jsou naprosto v pohode, slyset jdou, ale nevadi to. Pokud ale budou jedinym vasim zdrojem, je to nesmysl davat si je do obyvaku, to je asi logicke. Pak misto kamen doporucuji kotel.

   Je samozrejme, ze do rozvahy musite zapocitat vschny faktory, takze i komin. Stejne tak jsme ale do toho zapocitavali i faktory ziskani zelene a spoustu dalsiho.

 8. Mě by zajímalo na jaký výkon ty kamna pouštíte když topíte. Jdou regulovat v rozmezí 1,5-6kW. Mě se líbí jedny, ale ty mají nejnižší výkon 3kW tak se obávám jestli to nebude do pasivu moc…

 9. Ahoj,
  nejprve chci poděkovat za tento velmi cenný blog ohledně stavby PD z VPC, kam se hrabe strýček google.
  Zajímají mě kamna na peletky, původně jsem chtěl krbovou vložku bez vody, čistě jen jako alternativní zdroj tepla k TC, když by vypadl proud na delší dobu a pro manželku na romantiku. Víte jakou mají kamna spotřebu při provozu? Bylo by možné je případně živit z UPS?
  Pocitově je to podobné sálavé teplo, jako z krbu? Zatím jsem je neviděl v provozu.
  Děkuji za info.

  1. urcite je to salave teplo. On tam ma navic vetrak, takze fouka to horko vice do prostoru. Kdyz si pred to sedneme, je to jak pred krbem.

   Co se spotreby tyka, tam je to horsi. Diky vsi elektronice, podavaci, fukarum atd, je spotreba o neco vyssi a z UPS to moc dlouho nepobezi.

   Kdyz jsou kamna ve standby rezimu (tzn display+cekani na prikazy z dalkoveho ovladace), zerou 30W. kdyz bezi, je to v extremu az 300W kdyz se rozjizdi, pozdeji pak 150W kdyz aktivne topi a 90W kdyz udrzuji teplo.

   https://www.dropbox.com/s/ufwyq5sfg8z8hp0/2017-04-11_08-39-44.png?dl=0

 10. Zůstává sklo u kamen pořád tak čisté, jako na fotce nebo se musí čistit, jako u krbové vložky?
  Vím, že zatím bydlíte relativně krátkou dobu, ale nepraská Vám už někde omítka atd…?

  1. Sklo cistime jen vysavacem kdyz vysavame i saze. To je tak jednou za 2-3 mesice. Postupne se sklo zatmavuje, ale staci to vzit vysavacem s nastavcem se stetinakama a je to zase ciste.

   Ohlene omitky, praska nam ve spojich zdivo-osb a pak ve spoji VPC-Ytong, ktery mame nad schodama kvuli anhydridu. Jinak vsude naprosto ok, az nas to prekvapuje ;-). Cekal jsem praskliny pod okny nebo mezi strop-zed, ale tam zatim naprosto ok

 11. Z toho co píšete, se mi váš typ kamen do EPD líbí čím dál víc… Na jakou výši podpory ze zelené úsporám jste vlastně dosáhli, B.1 nebo B.2?

 12. Ahoj, předem díky za to množství práce, které tady na blogu visí! Chtěl bych se zeptat na TČ od Acondu. Budou nám dodávat stejný typ a inspiroval jsem se tady ohledně propojení s Loxone přes ModBus. Když jsem dotazoval kontaktní osobu z Acondu, tak mě slušně řečeno poslali někam, že žádnou komunikaci s jinými systémy nepodporují a jediné co mohu ovládat, je spínat HDO (zap/vyp). Popravdě si to mohu obejít vlastními čidly, atd, ale zde však vidím, že to jde elegantněji, tak proč toho nevyužít. Můžu poprosit o info, jaká součinnost byla z jejich strany potřeba? Žádnou dokumentaci (kromě marketingových řečí a základní příručky pro topenáře) mi neposkytli. Nebo zda nemáte ověřený kontakt, se kterým toto v Acondu řešit? Díky moc, Jirka

  1. To se mi nechce verit, ze by po vsi te praci to nejak zazdili. Protoze modbus over ethernet krasne funguje, je to cele hotove (delal jsem s nima na tom, ja daval podnety, oni implementovali vycitani hodnot).

   Resil jsem to primo s majitelem p. Hanusem a konkretni implementaci pak s p. Klimesem.

   Adresy jsou tyto (a navic jsou udelane tak, aby i bitove priznaky meli vlastni sudou adresu, aby se s tim z Loxonu lepe pracovalo). Toto mam primo od p. Klimese a je to seznam veci, ktere Acond podporuje. Jina dokumentace k tomu neni, neni potreba, staci znat adresy a pak uz jen nacitate/nastavujete.

   Nastaveni externich vstupu read-write:
   – Teplota venkovni 40000
   – Teplota vnitrni 40004
   – Priznak HDO 40008

   Nastaveni ovladacich hodnot read-write:
   – Nastaveni typu regulace
   – acondtherm 3000
   – ekviterm 3002
   – standart 3004
   – Rezim cerpadla
   – automatický 3006
   – tepelné čerpadlo 3008
   – bivalence 3010
   – vypnuto 3012
   – Pozadovana teplota v mistnosti 3014
   – Pozadovana teplota vratne vody 3018
   – Teplota konec ohrevu 3022
   – Pozadovana teplota TUV 3026
   – Zohlednovat HDO 3030

   Pokud by slo, tak i vycitani stavovych hodnot (pro statistiky, jen read-only)
   – Aktualni teplota solanky 40012
   – Aktualni teplota vratne vody 40016
   – Aktualni teplota v deskovem vymeniku 40020
   – Rezim Letni/Zimni 40024
   – Zda bezi obehovka TC 40026
   – Zda bezi obehovka solanka 40028
   – Zda bezi kompresor 40030
   – Zda se ohriva TUV 40032
   – Zda bezi patrona 1 40034
   – Zda bezi patrona 2 40036

   Schvalne p. Hanusovi napisu, jak to ted s tim modubsem maji a proc to vice nepropaguji.

   1. Diky za bleskovou reakci, s dovolenim se zkusim odvolat na zminene zastupce Acondu a dam pak vedet, jak to u nas dopadlo. Instalovat bychom meli asi tak za mesic. J.

    1. Uz jsem psal primo p. Hanusovi i s emailem na Vas at se Vam ozve. Prijde mi, ze jste jen narazil na obchodnika, co bud nevi, nebo nechce vedet o modbusu.

     1. Ahoj L,
      Jakou máš verzi FW, já mám aktuálně 90.6? Mě sdělili, že umí přes modbus nastavovat a vyčítat jen teplotu v místnosti a nic dalšího a případně se mám obrátit na obch. zástupce. s kalkulací ceny. Celkem mě to štve. Popravdě jsem to ještě pořádně nezkoušel implementovat do loxonu.

      1. mam 90.1.

       Podle mne to umi i ta tvoje verze, jen to zrejme moc nesiri. Mozna jim do toho nekdo prilis moc patlal a neco poskodil. Ono se tim totiz teoreticky da udelat kde co 😉

       A s tou kalkulaci ceny, to jakoze ti spocitaji, co bude stat pristup res modbus, nebo jak?

       Ale je to divny, protoze jsem s p. Hanusem zrovna nedavno mluvil o dalsi feature (ackoli teda jeste neni hotova), a nic o blokovani modbusu nerikal.

       Muzu pozjistit.

       1. Pochopil jsem to tak. Proto mě to překvapilo a dál jsem to moc nezjišťoval. U mě to bude aktuální až mě zima zažene dovnitř, zatím jsem chtěl mít vše pěkně nachystané, ale možná jsem měl prvně zkusit laborovat sám s Loxone a pak se ptát. Každopádně díky.

      2. Tak odpoved od p. Hanuse je, ze je to plne podporovano a nejspis si jen nejaky servisak zjednodusil sve povinnosti a odmitl te.

       Naopak, stale vidi modbus API jako svou divizu a chteji ji nabizet pro integraci s chytrymi domy.

   2. Dobrý den,

    mohli byste mi prosím poradit, jak vyčítat data přes modbustcp. Zkoušel jsem podle příspěvku různé zadávání parametrů ale nepomohlo. Podpora Acond, že nemají zkušenosti s loxone a poslali mi tabulku, u Loxone to samé. Myslím, že jsem zkusil všechny možnosti ale neúspěšně.
    Co tedy použít? Loxone aspoň přes status hlásí komunikaci ok.
    https://1iq.cz/i/V2r2A/M7UsY.png
    https://1iq.cz/i/V2r2A/gzr9X.png

    Předem děkuji.

    MJ

    1. Bohuzel, Acond z meho pohledu, co se tyka Modbusu rozhrani, udelal dost spatnych rozhodnuti.

     Nejprve zahodil celou modbus podporu, kterou jsem s nimi resil. Udajne byla moc slozita a davala lidem moc velke moznosti monitorovani tepelneho cerpadla.

     Pak tvrdili, ze Modbus zrusili uplne, takze uz neni mozne se na nej pripojit vubec.

     Netusim, ve ktere verzi TC jste vy. Podporu, kterou mam ja, tak ta udajne na jinych cerpadlech neni. Mam pozastaveny update FW cerpadla, aby se mi nerozbilo to, co mi funguje.

     Ve Vasem pripade tak zalezi, co vlastne za FW mate. Je zvlastni, ze Vam poslali alespon nejakou tabulku. Jinym uzivatelum totiz tvrdi, ze modbus nejede vubec.

     Bohuzel, nedokazu Vam rict co spravne nastavit. Zkuste si stahnout nejaky jiny modbus klient a zkuste, zda a co vam to za data vraci. Takto naprimo z Loxone nikdy nic nevyresite. Potrebujete videt, jaka data na jakych adresach jsou.

     1. Děkuji za rychlou odpověď. Verzi čerpadla podle jejich značení TČ.8, firmware nejnovější – 61.9
      Níže posílám pro info, co posílali. Podle datumu úpravy z říjnu pravděpodobně aktuální.
      https://1iq.cz/i/V2r2A/3KrzV.png

      Bylo by možné zaslat Vaše nastavení pro porovnání vyčítání aktuální teploty (jakékoli). Myslím, že jsem zkusil vše a toto je poslední pokus 🙁

      Děkuji.

      1. Jak jsem psal, moje nastaveni Vam vubec nepomuze. Mam prvni prototypovou verzei z roku 2016 , verze se hlasi 90.1 (coz je fakt zvlastni, jestli vy mate 61.9)

       Stahnete si nejakeho modbus clienta pod windows a podivejte se, jaka data Vam to vraci.

       Tady mate vycteni aktualni teploty TUV: https://www.dropbox.com/s/1sauwsggcha3rjk/2020-01-21_15-45-13.png?dl=0

       ale z toho co vim, tak novy modbus ma uplne jine adresy, takze Vam to moc nepomuze. Vy se musite pripojit na data co Vam Vase cerpadlo vraci, podivat se na ne v syrove podobe v nejakem memory-dumpu (prave pomoci nejakeho modbus klienta) a pak z tech hodnot odhadnout ktera je ktera

  2. Mohu se zeptat za kolik vám tč nabízí? Nejnižší cenu mám zatím 130 tis (od p. Hanuse) bez venkovního výměníku.

     1. Tak my to meli jako prvni referencni instalaci.

      Ale bylo to prave bez TUV nadrze, bez instalace, bez materialu na pripojeni. Jen prijelo cerpadlo PPLkou a zbytek sme si zapojili sami.

      Pak jen dorazil technik od nich co to ozivil po IT strance (cca hodka nastaveni).

      Uz jsem se totiz bavil s nekym, kdo se podivoval nad cenou, a pak jsme dosli na to, ze si to nechal all-inclusive napojit od Acondu vcetne napojeni na podlahovku, atd.

 13. Aha já myslel že ste to měli i s instalací a TUV (akorát bez výměníku),. Nabídka zní: Cena za tepelné čerpadlo včetně zásobníku teplé vody 250 litrů a všech potřebných součástí (jako třícestný ventil pro ohřev TUV, pojišťovací ventily, filtry….) a včetně oživení je od 130 000 Kč včetně DPH . Bez materiálu pro kolektor.

  1. Nám to dodává firma současně se vzduchotechnikou, ACOND je v tomto případě subdodávka. Koukám do rozpočtu a vychází nám to cca na 150 tis. Kč vč. zásobníku TUV (250), taktovacího zásobníku, veškerého příslušenství a zapojení. Bez kolektoru a podlahovky.

  2. No a to je prave ono. 80k je jen za tu krabici, ale kdyz k tomu pripocitas vsechny ventily, potrubi, montaz, nadrz… tak to naskace.

   Takze cena 130 000kc za vse mi prijde hodne dobra

   Edit: Jinak nam vsechno delal nas vodak, rozvodu v dome, po podlahovku, kotelnu, rozvadece na podlahovku atd. Takze pak logicky i vse pripojil az k cerpadlu.

  3. Koukám, že budu muset na nabídce ještě zapracovat. Já dostal nabídku od p. Hejpetra: samotné čerpadlo G4 cca 110k s DPH, čerpadlo, bojler, oběhové čerpadlo, dvě expanzní nádoby a práce za 166k s DPH a komplet s kolektory 181k s DPH. To mi zatím vychází lépe čerpadlo od Somathermu.

 14. Ahoj,

  chci se zeptat na TUV. Tč vám nahřívá vodu v nádrži jen na určitou teplotu (jakou?) a zbytek musí dohřát potróna v nádrži. Ve své zjednodušené kalkulaci na spotřebu domu (tuv+vytápění) počítáte jen tč. Máte již nějaké zkutečné spotřeby v četně patróny v bojleru?

  P

  1. jak jsi prisel na to, ze teplo vodu MUSI dohrat patrona?? Nikde jsem nic takoveho nepsal a ani to tak neni ;-).

   TC ohriva vse, jak dum, tak TUV. Tzn nejedna se o zandou zjednodusenou kalkulaci, ale o kompletni kalkulaci. Skutecne spotreby mame, chci z toho udelat clanek, ale az to bude 1 rok dat. A to bude bohuzel az v unoru.

   Graf spotreb je tady https://www.vodnici.net/chrome_2017-11-18_07-56-22/

   Teplota vody TUV se ohriva na 40C, jednou za tyden/mesic pak na 60C kvuli legionele. Vse pomoci TC.

 15. Ahoj,
  chci se zeptat, jakou mas zkusenost s topenim s krbem. Nemas problem ze se ti pri delsim provozu – 3-5hodin zacne obyvak prehrivat?
  Musis jej v zime poustet jako doplnek, nebo to TC v pohode zvladne?

  1. musi bezet jen chvili. je to sice krb s nizkym vykonem, ale i tak zvladne mistnost velmi rychle vytopit. Takze treba vecer si ho hodku dve pustime a dalsi den se nemusi v mistnosti topit vubec 😉

   je to jen esteticky doplnek, nebo kdyz pridjeme z venku a jsme promrzly. nebylo by potreba vubec je mit.

 16. Ahoj, prosím tě, na první fotce to vedle TČ je bojler? Přijde mi celkem malej. Můžu se zeptat, kolik má litrů a zda pro rodinu stačí? A jak je ošetřený ten režim proti Legionelle – to teče z kohoutku jednou týdně voda 60 místo 40, nebo je tam nějaký směšovač? Bych se bála, že zapomenu, že zrovna běží tenhle režim, pustím si teplou, jak jsem zvyklá, a opařím se.

  1. ahoj. to vedle TC neni boiler, to bybyl strasne malickej ;-).

   Je to zmekcovacka vody. Boiler mam velkou kravu 300l, aby stacilo ho nahrivat jen na 40C misto 60C.

   60C se nahriva jednou mesicne kvuli legionele a staci pak jen ten den pouzivat klasicky teplou vodu a ono to v trubkach procisti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Subscribe without commenting