Jak se nám bydlí – topení (aktualizováno)

Jak se nám bydlí – topení (aktualizováno)

Aktualizace: Z nějakého důvodu z článku vypadly všechny obrázky včetně snímků obrazovek Loxone. Věřím, že s obrázkama bude článek minimálně jednou tolik zajímavější 😉

Ačkoli už poslední dobou není moc co psát o stavění, dostáváme sem tam dotaz jak se nám bydlí s tím a tím. Jak fungují peletky, jak loxone, jak topení….

To nás přivedlo na nápad s novým nepravidelným miniseriálem, kde budeme popisovat naše zkušenosti se vším možným, co jsme si do domu nasadili :). A protože se nám ochladilo a já teď nejvíc řeším topení, začneme s tím.

2016-11-05-16-15-45-medium

Jak už jsme psali dřív, vytápění máme řešené tepelným čerpadlem od Acondu s výkonem 3.6kW (seznam článků tady) a slinky kolektorem, který jsme si sami pokládali (článek tady). K tomu máme interiérová peletková kamna Kalor Ermetica 6 s výkonem 1.5kW – 6kW s hermeticky uzavřená pro pasivní domy.

Zkušenost s obojím máme hodně pozitivní a i když jsme při nutnosti předělat komín dost nadávali a říkali si, že kamna už nikdy, takhle s odstupem už bychom kamna zase chtěli 🙂

2016-09-10-14-51-00

Co se tepla týká, tak dokážou hodně rychle vytopit obyvák s kuchyní a postupně se pak teplo “rozteče” po zbytku domu. Kamna jsme pouštěli jednak ze začátku, když jsme koupali malého, tak aby tu bylo aspoň 25C (což se dalo dosáhnout tak za 30min hoření). Dál si je I. pouštěla, když jí bylo ze začátku chladno, ale hlavně je to super věc na interiérovou atmosféru.

Zatímco od nastěhování jsme ještě ani nezprovoznili televizi, tak kamna jsme si takhle jen tak pouštěli už několikrát :). Na tom plápolajícím ohni a teple z hoření prostě něco je.

Co se pak týká tepelného čerpadla, tak tady jsme spokojeni uplně maximálně. Samozřejmě na úplné výsledky musíme počkat až nakonec topné sezóny, ale i tak už teď vidíme, co má (respektive nemá) čerpadlo za spotřebu a jak se to asi bude vyvíjet.

chrome_2016-11-05_16-05-13

Čerpadlo v základním režimu funguje tak, že kompresor běží na 60Hz. Při těchto otáčkách má spotřebu 700W-900W, při kterých je schopné ohřívat vodu ve výměníku o cca 3C rozdílu mezi teplotou vratky a teplotou odchozí vody do systému. Momentálně topíme na 23C.

Pokud by čerpadlo jelo celý den nonstop, znamenalo by to spotřebu 16kW-22kW denně. V současných podmínkách si čerpadlo bere 10kW-12kW, pokud přes den nesvítí slunce. Pokud zasvítí, spotřeba jde razantně dolů někam k 6kW, protože se dům vyhřeje přes okna.

chrome_2016-11-05_16-06-23

Pokud budou větší mrazy, kompresor umí jet i rychleji a zvedne rychlost na 70Hz a více. Když jsem přes servisní menu nastavil natvrdo 70Hz, spotřeba vzrostla na 900W-1100W, takže by hypotetická denní spotřeba byla cca max 28kW.

Když bych počítal, že topit budeme cca 7 měsíců a vycházel jsem z hodnoty 12kW denně (což ale je myslím přehnané), vychází mi to na 2600KW. To při ceně elektriky 2Kč za 1KW dělá parádních 5200kč za topení ročně (a to je v tom i ohřev teplé vody pro domácnost – denně spotřebujeme cca 0,4 kubíku teplé i studené vody denně, teplá z toho bude by oko polovina).

chrome_2016-11-05_16-07-28

Zbylých 5 měsíců se pak bude ohřívat pomocí TČ jen teplá voda a to podle statistik dělá cca 2KW denně, takže nějakých dalších 310KW, takže cca 600kč.

Co se vytápění týká, tak by se spotřeba navíc měla do budoucna snížit ještě o dalších až 40%. Je to tím, že je v domě stále hromada vlhkosti, která při vytápění polyká teplo o sto šest. Prý zhruba už v půlce topné sezóny by mělo být vidět, jak se spotřeba snižuje. Tak uvidíme, bylo by to fajn 🙂

chrome_2016-11-05_16-08-20

Ještě musím poznamenat, že v současnosti jede čerpadlo i trochu neefektivně. Jsou natvrdo otevřeny všechny okruhy v domě a do čerpadla se počítá průměrná teplota ze všech místností. Do budoucna (čti až bude víc času) si chci pohrát v Loxone s chytrou regulací teplot tak, aby se otevíraly a zavíraly ventily dle teploty v jednotlivých místnostech a do čerpadla se posílaly údaje o teplotě vždy jen z otevřených místností.

chrome_2016-11-05_16-00-16

K tomu mi v Acondu připravili přístup na všechny hodnoty čerpadla přes Modbus, takže jsem schopný z Loxonu ovládat veškeré hodnoty, stejně tak vyčítat, kdy například jede jen čerpadlo, kdy jede patrona (to se mi zatím nestalo), posílat do čerpadla příznak HDO, venkovní teplotu, vnitřní teplotu, … Takže nemusím mít nataženou hromadu dalších drátů do čerpadla, ale stačí ethernet a všechno mu pěkně servíruju, jak potřebuju :).

chrome_2016-11-05_16-25-55

Třetím zdrojem tepla je slunce. Jak už jsem zmiňoval, stačí aby přes den svítilo a čerpadlo se skoro ani nezapne. Když jsme zvažovali velká okna na jih, tak jsme si říkali, že by to na topení mělo být znát. Ale dokud to člověk nevidí na vlastní oči, tak fakt nevěří.

Je opravdu super, když venku je třeba 5C ale slunce svítí, jak je v domě krásně teplo. Sluníčko nám pak svítí na téměř celou podlahu v obýváku a kuchyni, takže se ohřívá nejen vzduch, ale i podlaha a tím pádem i voda v podlahovce, co to pak roznese po celém domě. Co ještě musím doladit, aby se v takovýchle situacích vytáhly samy žaluzie, a to jak dole v kuchyni a obyváku, tak nahoře v pokojích. To zatím dělám ručně, ale mám to na svém TODO listu k udělání.

chrome_2016-11-05_16-25-30

Poslední věc, co bych ještě vyzdvihl, je Loxone a všechny statistiky a grafy, co máme. Je opravdu parádní se moct kdykoli i zpětně podívat, kolik byla teplota na severu, kolik na jihu, kolik svítilo slunce, kolik zrovna byla spotřeba čerpadla, atd.

Bez toho by člověk prostě věřil, že to nějak funguje. Občas možná kouknul na elektroměr, řekl si “Hm” a tím by to haslo. Takhle ale jde krásně sledovat jak se vyvíjí teplota v obyváku vůči tomu, kolik svítí slunce, jak rychle se to ohřeje, kolik pak spotřebuje čerpadlo energie, atd. Prostě datový ráj 🙂

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

77 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Petr kolařík
Guest
Petr kolařík
7 years ago

Tak u nás je to podobné. Máme před sebou první topnou sezonu. Tepelné čerpadlo se nám ještě nesepnulo. Občas dám něco do krbu ale spíše pro pohodu. Teploty jsou v rozmezí 21-24°C. Příští týden už ale chci tak jako tak čerpadlo spustit abych věděl jestli to vůbec bude fungovat. Jednofázové TČ 5kW máme od žeravíka, také do zemního kolektoru 3x200m. Ta patrona se vám podle mých zkušeností z jiného NEpasivního domu ani jednou nezapne. I když ve vašem případě to je trošku jiné, protože máte novorozeně a tím pádem budete topit na jinou teplotu. Také přítomnost lidí v domě po celý den se podepíše na spotřebě.
Já jsem to zatím udělal tak, že mám v každé místnosti pod vypínačem teplotní čidlo a na každém okruhu podlahového topení el. ventil (bez proudu otevřený). V Loxone jsem si udělal značku “Požadavek na topení” která mi presentuje potřebu topit v některé z místností v domě. Pokud je potřeba alespoň v jedné místnosti topit, tak se čerpadlo zapne. Vypíná se až po dosažení požadované teploty v aku nádrži (300l). TČ jede tak dlouho dokud nejsou dosaženy všechny teploty v místnostech. Od TČ mám jeden okruh zavedený do bojleru na předehřev TUV, takže by se teď teoreticky měl změnit počet zapnutí spirály v bojleru (200l).
Z Loxone mám hroznou radost. Ty statistiky a hlavně souvislosti je fenomenální.
V podstatě bych celé TČ mohl řídit z Loxone ale zatím si na to netroufám. Takže teď si chci vyrobit alespoň Arduino UDP sender, terý mi bude odesílat stavy TČ do Loxone pomocí UPD. Nap. to zda je TČ zapnuté nebo ne, nebo jestli se náhodou nezapnula pomocná patrona pro pomocný ohřev. Teploty si už monitoruji pomocí 1-wire.
Na co jsem nejvíce zvědavý? – Jak bude fungovat Loxone chytré vytápění. Už dopředu si myslím že mizerně. Celý jejich systém chytrého topení spočívá ve výpočtu jak dlouho předem zatopit aby bylo dosaženo požadované teploty v požadovaný čas. Žádný vstup teplotního čidla venkovní teploty jsem v daném bloku ale nenašel. Tak nevím podle čeho si vypočítali křivku. No uvidíme. Plán B je takový, že si když tak udělám v loxplanu jednoduchý termostat a dobu kdy se má začít topit si dle zkušeností vyrobím sám (I když u podlahového vytápění s jeho setrvačností asi nemá cenu něco regulovat).
Jinak mi přišel ten MP3 modul. Takže teď propojit s adruinem rx/tx a pomocí UDP lze spouštět požadovaný mp3 soubor s chybovým hlášením.
Takže mi zbývá jediné – Najít volný ČAS 🙂

Dusan
Guest
Dusan
7 years ago
Reply to  Petr kolařík

Na bloku topeni je aj analogovy vystup, ale jeho vyznam, resp. prepocet na vykon tc asi nebude trivialny. Nemalo by to byt skor tak, ze blok topeni len hovori kedy otvorit/zavriet ventil PT, ale cerpadlo by malo sledovat len teplotu vody podla ekvitermu? Ja osobne budem tc riadit kompletne z loxone (vratane bivalencie a trojcestaku do TUV) a mam to v plane zapojit nejak takto. Obavam sa ale, ze tuto sezonu uz kvoli stavu stavby nestiham, takze realne postrehy asi az za rok 🙁

Dusan
Guest
Dusan
7 years ago
Reply to  Petr kolařík

Jo este dotaz – na kolko Vas vysiel komplet ten Zeravik aj s kolektorom? Idem do vzduch-voda (prestavba klimy) a 6kw dam za nejakych 40 tisic komplet, ale bojim sa otravovania susedov hlukom, tak stale pokukujem po zem/voda. Tam sa ale obavam ze aj s kolektorom tuto cenu minimalne raz znasobim…
Diky

Petr kolařík
Guest
Petr kolařík
7 years ago

Od Žeravíka se dá koupit jak stavebnice, tak kompletní TČ. Já jsem TČ kupoval už před třemi lety, protože jsem si myslel, že budu byldet daleko dříve. Ceny si už nevzpomínám ale asi takto:
TČ : 85.000,-
Regulace TČ +Směš.Ventil asi 15.000,-
Zemní kolektor potrubí+výkopy 3x200m asi 40.000,-
Instalatérské práce, oběhové čerpadla, exp atd.. cca 30.000,-
Původně jsem měl TČ zapojené také pouze do podlahovky ale nakonec jsem přidal tu taktovací nádrž. Při uzavření poloviny okruhů v podlahovce se mi TČ odstavilo, protože nebyl dostatečný průtok. Nechce se mi to moc psát ale myslím že bohatě stačí ventily na rozdělovači natvrdo nastavit podle potřeby získané v průběhu bydlení a topit konstantně. Nedovedu si teď představit rozumnou regulaci teploty v domě, když bez topení za 24hod klesne teplota o 1°C ! Loni byl dům ještě ve fázi stavby a topil jsem podle teploty v jídelně, kterou jsem nastavil na 19°C, s hysterezií 1,5°C. Zkušenost byla taková, že TČ jelo 2 dny a pak 2 dny stálo.
To: Dušan – Je to tak jak popisujete, loxone blok vytápění pouze ovládá topné ventily. TČ jede “sólo” tak, že neustále udržuje konstantní teplotu v akumulační (taktovací) nádrži. V regulátoru je pak nastavena teplota, při které se TČ odstaví z provozu – takže přišlo jaro. Podobně to mají nastavený i v loxone pro autopilot.
Právě proto si myslím, že autopilot v loxone nebude moc spolehlivý. Když totiž nastavím v loxone datum od kterého začíná topná sezona, spustím tím režim učení, který narušuji např. tím že si zatopím v krbu.
Jinak za posledních pět let máme praxí potvrzenou průměrnou topnou dobu cca 180dnů.
U toho ACONDu se mi líbí proměnlivý výkon čerpadla.
Můžu se zeptat jaký máte typ úpravny vody, kolik to zhruba stojí, jaké jsou provozní náklady a jak jste spokojeni? Máme strašně tvrdou vodu.

Petr kolařík
Guest
Petr kolařík
7 years ago

Ještě bych se rád zeptal podle čeho regulujete náklon nebo vytažení žaluzií?

Dusan
Guest
Dusan
7 years ago

Zeravik je on/off, preto ta aku nadrz, inak by cykloval podstatne castejsie. Ale za tu cenu – no kriste pane, pocitam teda 170 tisic komplet ?! To uz radsej okapotujem ten vzduchac a furt som na polovici aj s meranim hluku za 10 …

Nerozumiem preco s pouzitim aku nadrze pri zatvarani servoventilov do podlahy klesal prietok TC? Ved aku nadrz posobi ako anuloid, tzn. voda cirkuluje medzi tc a aku a medzi aku a podlahou, takze zavretie podlahy akurat sposobi rychlejsi ohrev vody v aku a odstavi cerpadlo z dovodu dosiahnutia pozadovanej teploty.

Uvidim, aka bude u mna akumulacia domu, pokial bude skutocne pokles 1-2 st/24h, tak bude vzduchac v noci stat, pripadne pojde na min.vykon (budem si ho riadit komplet sam, takze neni problem zabezpecit), takze by sa do hlukovych limitov mal v pohode vojst aj bez dodatocnych uprav. Uvidime, tc si kupujem kvoli uspore a navratnosti, strop investicie komplet max. 100k, skor radsej 70, cize zem-voda zjavne pada…

Dusan
Guest
Dusan
7 years ago
Reply to  L

Este zasobnik TUV, praca atd atd… Mozno to este zvazim, casu uz moc neni, tak uvidim. Musel by som si nechat ale spocitat plochu na ten register a podla mna to bude hrozne vela. Ani miesto na krabicu od TC uz asi nebude v technickej k dispozicii.

Inak som si zas precital predosle prispevky a odvolavam co som napisal – taktovacia nadrz bola pridana PRAVE z dovodu nizkeho prietoku – rozumiem – tam ale stacil podla mna nejaky 50-100l anuloid, osobne ho tiez zvazujem (aj s invertorom).

Tazi
Guest
Tazi
7 years ago
Reply to  L

Bohužel to s tou cenou TČ od Acondu není tak růžové, jak uvádíte, předpokládám, že se bavíme o ceně s DPH. Na základě Vaší kladné recenze jsem čerpadlo poptal a z nabídky plyne, že i po výrazné slevě je cena samotného čerpadla minimálně 100 tis. s DPH (nelze říci cenu přesně, protože v nabídce je více položek a sleva je poskytnuta na celkovou částku), je jasné, že vy jste měli zaváděcí cenu. Ale ten registr asi stál více – jak jsme to řešili u jiného článku, tak samotné potrubí bylo minimálně 11 tis. s DPH (15%), je nutné připočíst nemrznoucí kapalinu (min. 3 tis.) a výkopové práce (3 tis.). Neberte to jako kritiku, jen jsem chtěl uvést aktuální zkušenost s poptávkou na podobnou sestavu TČ.

Tazi
Guest
Tazi
7 years ago
Reply to  L

Čerpadlo jsem poptával stejné, jako máte vy, tedy Acond Pasiv-G4 (tepelná ztráta domu dle výpočtu je 2,7kW včetně větrání pro výpočtovou oblast -15°C). V nabídce jsou následující položky:
– TČ ACOND PASIV-G4 za 120 tis. bez DPH
– akumulační nádrž OKC 250 NTR/HP (nebo 300l) za 12,5 tis. bez DPH
– dvoupotrubí 5 bm (v kotelně) za 2,5 tis. bez DPH
– instalace za 20,7 tis. bez DPH
Na to vše taková sleva, že výsledná cena je 133,7 tis. bez DPH t.j. 153,8 tis. DPH (15%).
Ta vaše cena jen za TČ byla 80 tis. s DPH (v tom případě tedy 21%)?

Dusan
Guest
Dusan
7 years ago
Reply to  Tazi

Pre 2.7kW/-15, co znamena vacsinu sezony stratu do 2kW nema ABSOLUTNE ziaden zmysel uvazovat o akomkolvek TC, maximalne tak nejake samo-domo s cenou do 30-40 tisic komplet (nejake som tusim sem na blog postoval, skladal si do nejaky Slovak na modrej streche z beznych chladiarskych komponentov za par supiek).

TC za 100k bude s navratnostou niekde snad na 20-30 rokoch (nepocital som to, len odhadujem).

Petr kolařík
Guest
Petr kolařík
7 years ago
Reply to  Tazi

No ono asi taky bude záležet na tom, co je uvnitř. Pokud máte čerpadlo s možností regulace výkonu, tak to bude asi také velká výhoda.
Žeravík je s tou cenou také už hodně vysoko. Má ale různé vychytávky jako např. kontrolu průtoků atd. Prostě vývoj za několik let je vidět. Když člověk spočítá všechno kolem tak nakonec to asi zhruba vychází cena x 2.
Nicméně u Žeravíka bude asi do budoucna problém s dalším vývojem a servisem vůbec. Prostě všichni stárneme a jednou tu nebudeme. Jestli to po něm někdo převezme, tak to pochybuji. Leda že by někomu prodal své know-how.
No já jsem o víkendu konečně spustil TČ. TČ zapínám z loxone tak jako kdybych měl v každé místnosti termostat. Takže jen povel topit/netopit. TČ jede podle teploty v akumulační nádrži. Tu mám zatím nastavenou na 37°C. Pokud dosáhne požadované teploty v aku nádrži, tak se vypne. Ještě před oběhovým čerpadlem topení mám 3-cestný ventil, který mi udržuje konstantní teplotu topné vody na 31°C . (vše si můžu libovolně nastavit). Proto mám také teplotu v aku nádrži nastavenou na vyšší hodnotu než do topení. Uvidím jak se vše bude chovat, když tak teploty snížím.
Co se týče ceny, tak toto je mé první vlastní TČ, takže jsem poučen z nezdarů a už vím jak budu dělat to další. Hlavně zemní registr jsem asi zbytečně předimenzoval (3x200m). Už bych určitě nepoužil bagr ale půjčil bych si drážkovačku – ušetřil bych 15.000,-Kč.
Hodně záleží na ceně vodaře. Tam také vidím velké rezervy. Hlavně člověk musí vědět jak to přesně chce. TČ určitě nedávat do obytného prostoru atd… Momentálně je takové přechodné období, takže hodně pomáhá krb. Osobně si myslím, že jsem mohl TČ zapnout až další týden ale chtěl jsem mít jistotu funkčnosti.
Celkovou cenu TČ Žeravík s aku nádrží instalací a kolektorem odhaduji na 200tis.
Mimochodem dnes vyšla aktualizace Loxone configu a App 🙂

Tazi
Guest
Tazi
7 years ago
Reply to  Petr kolařík

Pro mě regulace výkonu nemá význam, TČ bude nahřívat TUV v bojleru o objemu 400l a z něho se bude přes horní výměník odebírat ta trocha tepla potřebná na topení. Jinak to budu mít hodně podobné tomu vašemu zapojení, jen to směšování by mělo být řízeno ekvitermně. V domě bude Loxone, ale s ovládáním jednotlivých okruhů podlahovky nepočítám, maximálně zavření celého horního patra.
Co se týká návratnosti, obecně souhlasím s Dušanem, ale vstupují do toho i dotace z NZÚ a pro jejich získání je nutné nějakým způsobem snížit měrnou neobnovitelnou energii, TČ země/voda mně vyšlo jako nejmenší zlo.

Dusan
Guest
Dusan
7 years ago
Reply to  Tazi

Pokial ide len o to znizit v projekte neobnovitelnu, tak by som to riesil instalaciou “TC vzduch-vzduch” (co znamena blbu invertoru klimu, pre barak s 2 kW bude stat do 15 tisic + 5 za montaz, cop 3). Pokial ide o to dotaciami pokryt cenu TC, tak tam to samozrejme zavisi od podmienok NZU. A pokial ide o to skutocne kurit do vodneho okruhu, ale za rozumny peniaz, tak modifikovat klimu do vody.

Ja som sa osobne na nejake pasivy vykaslal a som s 200m bungalowom na 5 kW, k tomu pridam 50 tisic za klimabastl do vody s cop 2.5 az 3 a som s nakladmi tam, kde by som bol s o milion drahsim pasivom a elektrickymi konvektormi – na nejakych 1.5-2 kW prikonu.

Tazi
Guest
Tazi
7 years ago
Reply to  Dusan

TČ vzduch-vzduch tu neobnovitelnou energii nesníží dostatečně, takže bych místo 550 tis. dostal jen 400 tis. Vodní podlahovku jsem chtěl tak jako tak, ale klimabastl by v NZÚ neprošel.
Nemyslím si, že při dané velikosti našeho domu (užitná plocha 140m2 dle PHPP) a kompletně svépomocné výstavbě by rozdíl mezi nízkoenergetickým a pasivním domem byl 1 mil., spíš to bude o něco víc než dotace, ale dům bude kvalitnější a provozní náklady budou minimální.

Dusan
Guest
Dusan
7 years ago
Reply to  Tazi

Aha, tak jasne, pokial komplet zeravik s kolektorom vyjde 200 a dotacia pokryje 150, platite z vlastneho vrecka tych istych 50 co dam ja za klimabastl (ja teda skor 60, lebo musim este kvoli [censored] hygiene nechat “premerat” hluk). Tam to logicky nedava zmysel. Platit to cele ale zo svojho *1 nedava absolutne zmysel.

*1 – aby sme si rozumeli, NZU beriem ako vratku dane, vacsina z nas to ma aj tak uz davno predplatene

mira
Guest
mira
7 years ago

Prosím prosím ujasněte a opravte si jednotky příkon/výkon a spotřeba. Ale jinak díky za články.

Dusan
Guest
Dusan
7 years ago
Reply to  L

Ja osobne v blogu ziaden problem s jednotkami nevidim a to som ho prechadzal 2x …

mira
Guest
mira
7 years ago
Reply to  L

Ach jo. Spotřeba musí být v kWh, máte to tam na několika místech v kW. V grafech z loxone je to správně.

Tomáš
Guest
Tomáš
7 years ago

Ahoj.
Zajímalo by mě, jak je rozměrná vnitřní jednotka tepelného čerpadla (jakou hloubku ke zdi zabírá ta “krabice” v technické místnosti).
Děkuji

Tomáš
Guest
Tomáš
7 years ago

Ahoj,
Mám ještě otázku.
Jaké je třeba připravit prostupy na tepelné čerpadlo země/voda. Je tam nějaký rozdíl oproti čerpadle vduch/voda? Chtěl bych připravit prostupy ve fázi budování základové desky, abych nemusel potom nic vrtat zkrz zeď.

Dusan
Guest
Dusan
7 years ago
Reply to  L

Pod domom je to imho naprd, pretoze sa kolektor nema ako v lete regenerovat slnecnym ziarenim. Trubky na vzduchac idu proste tade, kde ma clovek vrtulu vonku a vymennik vnutri. Niekdo ma vymennik v pivnici a vrtulu na streche, niekto vrtulu na zemi a vymennik pod stropom. Ja budem mat oboje vo vyske kolien, takze pojde jedna 5-7 cm diera priamo cez obvodovku do vrtule.

U zem/voda predpokladam ze to bude zavisle primarne v tom, kde je “rozdelovac”, tym padom kolko trubiek ide do domu (2 vs x*2). Do dosky by som to nedaval, vzdy sa to da pohodlne potiahnut cez stenu a dole pod vonkajsim zateplenim, nez sa s tym srat v nejakom pravom uhle v dutine v zakladovke…

Tomáš
Guest
Tomáš
7 years ago

Děkuji. Je někde tady na vašem blogu popis nebo foto prostupů? Jaký druh trubek a kolik je jich třeba připravit? Registr by měl být venku, zahrada je na to dost velká.

Juraj
Guest
Juraj
7 years ago

Zdravím,
přemýšlíme o pasivním domě a pořád hledám optimální řešení pro rekuperaci/ohřev TUV/vytápění – asi to taky znáte:-)))
Chtěl bych se zeptat na hlučnost kamen na peletky, jsou slyšet nebo vůbec, nebo jen do té míry, že to není obtěžující? Hodí se i do obýváku nebo raději někam jinam. Jo a ještě jedna věc, počítal jste v ekonomické rozvaze pro vaše řešení i s náklady na stavbu komína?
Díky!

kudykam
7 years ago

Mě by zajímalo na jaký výkon ty kamna pouštíte když topíte. Jdou regulovat v rozmezí 1,5-6kW. Mě se líbí jedny, ale ty mají nejnižší výkon 3kW tak se obávám jestli to nebude do pasivu moc…

Millan
Guest
Millan
7 years ago

Ahoj,
nejprve chci poděkovat za tento velmi cenný blog ohledně stavby PD z VPC, kam se hrabe strýček google.
Zajímají mě kamna na peletky, původně jsem chtěl krbovou vložku bez vody, čistě jen jako alternativní zdroj tepla k TC, když by vypadl proud na delší dobu a pro manželku na romantiku. Víte jakou mají kamna spotřebu při provozu? Bylo by možné je případně živit z UPS?
Pocitově je to podobné sálavé teplo, jako z krbu? Zatím jsem je neviděl v provozu.
Děkuji za info.

Georgio
7 years ago

Moc hezké, že umíš hned vytasit statistiku 🙂

Millan
Guest
Millan
7 years ago

Zůstává sklo u kamen pořád tak čisté, jako na fotce nebo se musí čistit, jako u krbové vložky?
Vím, že zatím bydlíte relativně krátkou dobu, ale nepraská Vám už někde omítka atd…?

Juraj
Guest
Juraj
7 years ago

Z toho co píšete, se mi váš typ kamen do EPD líbí čím dál víc… Na jakou výši podpory ze zelené úsporám jste vlastně dosáhli, B.1 nebo B.2?

JiriD
Guest
JiriD
7 years ago

Ahoj, předem díky za to množství práce, které tady na blogu visí! Chtěl bych se zeptat na TČ od Acondu. Budou nám dodávat stejný typ a inspiroval jsem se tady ohledně propojení s Loxone přes ModBus. Když jsem dotazoval kontaktní osobu z Acondu, tak mě slušně řečeno poslali někam, že žádnou komunikaci s jinými systémy nepodporují a jediné co mohu ovládat, je spínat HDO (zap/vyp). Popravdě si to mohu obejít vlastními čidly, atd, ale zde však vidím, že to jde elegantněji, tak proč toho nevyužít. Můžu poprosit o info, jaká součinnost byla z jejich strany potřeba? Žádnou dokumentaci (kromě marketingových řečí a základní příručky pro topenáře) mi neposkytli. Nebo zda nemáte ověřený kontakt, se kterým toto v Acondu řešit? Díky moc, Jirka

JiriD
Guest
JiriD
7 years ago
Reply to  L

Diky za bleskovou reakci, s dovolenim se zkusim odvolat na zminene zastupce Acondu a dam pak vedet, jak to u nas dopadlo. Instalovat bychom meli asi tak za mesic. J.

Petr
Guest
Petr
5 years ago
Reply to  L

Ahoj L,
Jakou máš verzi FW, já mám aktuálně 90.6? Mě sdělili, že umí přes modbus nastavovat a vyčítat jen teplotu v místnosti a nic dalšího a případně se mám obrátit na obch. zástupce. s kalkulací ceny. Celkem mě to štve. Popravdě jsem to ještě pořádně nezkoušel implementovat do loxonu.

Petr
Guest
Petr
5 years ago
Reply to  L

Pochopil jsem to tak. Proto mě to překvapilo a dál jsem to moc nezjišťoval. U mě to bude aktuální až mě zima zažene dovnitř, zatím jsem chtěl mít vše pěkně nachystané, ale možná jsem měl prvně zkusit laborovat sám s Loxone a pak se ptát. Každopádně díky.

Mario
Guest
Mario
4 years ago
Reply to  L

Dobrý den,

mohli byste mi prosím poradit, jak vyčítat data přes modbustcp. Zkoušel jsem podle příspěvku různé zadávání parametrů ale nepomohlo. Podpora Acond, že nemají zkušenosti s loxone a poslali mi tabulku, u Loxone to samé. Myslím, že jsem zkusil všechny možnosti ale neúspěšně.
Co tedy použít? Loxone aspoň přes status hlásí komunikaci ok.
comment image
comment image

Předem děkuji.

MJ

Mario
Guest
Mario
4 years ago
Reply to  L

Děkuji za rychlou odpověď. Verzi čerpadla podle jejich značení TČ.8, firmware nejnovější – 61.9
Níže posílám pro info, co posílali. Podle datumu úpravy z říjnu pravděpodobně aktuální.
comment image

Bylo by možné zaslat Vaše nastavení pro porovnání vyčítání aktuální teploty (jakékoli). Myslím, že jsem zkusil vše a toto je poslední pokus 🙁

Děkuji.

kudykam
7 years ago
Reply to  JiriD

Mohu se zeptat za kolik vám tč nabízí? Nejnižší cenu mám zatím 130 tis (od p. Hanuse) bez venkovního výměníku.

kudykam
7 years ago
Reply to  L

To samé co máte vy za 80 tis, stejný výkon, včetně kompletní instalace

kudykam
7 years ago

Aha já myslel že ste to měli i s instalací a TUV (akorát bez výměníku),. Nabídka zní: Cena za tepelné čerpadlo včetně zásobníku teplé vody 250 litrů a všech potřebných součástí (jako třícestný ventil pro ohřev TUV, pojišťovací ventily, filtry….) a včetně oživení je od 130 000 Kč včetně DPH . Bez materiálu pro kolektor.

JiriD
Guest
JiriD
7 years ago
Reply to  kudykam

Nám to dodává firma současně se vzduchotechnikou, ACOND je v tomto případě subdodávka. Koukám do rozpočtu a vychází nám to cca na 150 tis. Kč vč. zásobníku TUV (250), taktovacího zásobníku, veškerého příslušenství a zapojení. Bez kolektoru a podlahovky.

Oliver
7 years ago
Reply to  kudykam

Koukám, že budu muset na nabídce ještě zapracovat. Já dostal nabídku od p. Hejpetra: samotné čerpadlo G4 cca 110k s DPH, čerpadlo, bojler, oběhové čerpadlo, dvě expanzní nádoby a práce za 166k s DPH a komplet s kolektory 181k s DPH. To mi zatím vychází lépe čerpadlo od Somathermu.

Petr
Guest
Petr
6 years ago

Ahoj,

chci se zeptat na TUV. Tč vám nahřívá vodu v nádrži jen na určitou teplotu (jakou?) a zbytek musí dohřát potróna v nádrži. Ve své zjednodušené kalkulaci na spotřebu domu (tuv+vytápění) počítáte jen tč. Máte již nějaké zkutečné spotřeby v četně patróny v bojleru?

P

Jirka
Guest
Jirka
6 years ago

Ahoj,
chci se zeptat, jakou mas zkusenost s topenim s krbem. Nemas problem ze se ti pri delsim provozu – 3-5hodin zacne obyvak prehrivat?
Musis jej v zime poustet jako doplnek, nebo to TC v pohode zvladne?

Baysha
Guest
Baysha
5 years ago

Ahoj, prosím tě, na první fotce to vedle TČ je bojler? Přijde mi celkem malej. Můžu se zeptat, kolik má litrů a zda pro rodinu stačí? A jak je ošetřený ten režim proti Legionelle – to teče z kohoutku jednou týdně voda 60 místo 40, nebo je tam nějaký směšovač? Bych se bála, že zapomenu, že zrovna běží tenhle režim, pustím si teplou, jak jsem zvyklá, a opařím se.

Baysha
5 years ago
Reply to  L

Ahá, jsem si říkala, že je ta piksla hrozně mrňavá – tím se to vysvětluje 🙂 Díky!

77
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x