Vodníci v betonu

Vodníci v betonu

Jak dnešní den vypadal v našich představách:

Ráno poladíme poslední dodělávky, ve 12 přijede mix s betonem, rourou nám to nasype doprostřed desky, odkud se to samo rozteče do celých základů, kam se to nerozteče, tam to nažene brigádník, pak lehce přeběhneme po desce s vibrační latí podpíraje ji jedním prstem a druhým se šťouraje v nose, opláchnem holínky a během hodiny je vše hotovo a pak už si jen válíme šunky pod jabloní na dece a jen semtam beton pokropíme, aby nepopraskal. Piece of cake, chtělo by se říct (snadné jako facka).

Jak se dnešní den skutečně odehrával:

Ráno jsme poladili poslední dodělávky, ve 12 dojel první mix s betonem, rourou nám to nasypal doprostřed pracovny, odkud se to nikam nerozteklo, takže jsme pádlovali jak vzteklí. Provázkem z obou stran přetaženým přes šalování jsme kontrolovali rovinu a stále pádlovali jako při sjíždění Baťova kanálu (totální volej). Brigádníka jsme museli buzerovat víc než kdy jindy, protože se víc než kdy jindy opíral o lopatu, případně blbě čuměl kolem, ale práce mu dneska nějak smrděla.

2015-08-06 12.02.29

První mix odjel asi po 45 minutách a L nastoupil s vibrační latí. Do nosu mu žádný prst nezbyl, protože jak se ukázalo záhy, vibrační lať je pěkná potvora. Funguje jen v určitém specifickém úhlu, jinak dělá rýhy, případně se rovnou potápí. Za vydatného funění tedy L uhladil první část vylité plochy a přijel druhý mix.

2015-08-06 12.43.00

Řidič nás hned na úvod seřval, že jsme ho objednali pozdě a že se s náma už nijak zdržovat nebude, natož pak s nějakou trubkou, takže nám to z desky poslal hezky rovnou korytem do obýváku, kde my opět pádlovali a pádlovali. Během 15 minut bylo hotovo s tím, že nerovnosti si poladíme u posledního mixu. Řidič ještě na závěr poznamenal, že třetí míchačku by objednal plnou, čili dalších 9 kubíků betonu. To nám úplně neštimovalo do našich výpočtů, podle kterých chybělo kubíků jen 6, ale nechali jsme si poradit a objednali plnou.

Třetí mix byl největší porod. Nejen, že trubka dosahovala jen do poloviny  základů, takže se muselo pádlovat jako o život, ale navíc jsme museli dorovnávat nerovnosti z předchozích dvou mixů, což byla dost drbačka. Brigádník se navíc stále držel hesla, že práce neuteče, protože nemá nožičky, takže jsme museli zvýšit level buzerování na nejvyšší stupeň.

Nakonec se ukázalo, že řidič mixu č. 2 nám sice úplně nepomohl, když nám to všechno fiknul k okraji desky, ale na druhou stranu nám dobře poradil, protože těch 9 kubíků z posledního mixu padlo do desky skoro beze zbytku.

2015-08-06 17.41.08

Po kompletním vylití L opět nastoupil s vibrační latí. A jelikož bylo asi 35 stupňů, beton nám stihnul pěkně zatuhnout a než se mu to povedlo celé zvibrovat, funěl jak kůň a podle jeho pozdějšího prohlášení měl sto chutí lať přerazit (nebo aspoň zohnout) přes koleno, zahodit ji někam hodně daleko a plácnout sebou až na dno desky. Nakonec přežil, ale deska zkrátka není na 1 s hvězdičkou, semtam je nějaká rýha, semtam prohlubeň. Inu zkrátka vylívat desku v tomhle parnu asi není nejšťastnější nápad, ale kdy jindy, když i na celý příští týden hlásí teploty přes 30.

Celá akce nám nakonec asi 4 hodiny a deska nakonec sežrala 26 kubíků betonu oproti námi vypočítaných 23 kubíkům (a 17 projektovaným 🙂 ). Nejsme si úplně jistí, kde udělali soudruzi z NDR chybu, protože jsme dopoledne pečlivě přeměřili všechny výšky, šířky, délky i hloubky, které šly, a stejně jsme se sekli o 3 kubíky 🙂

Po betonování jsme opláchli nejen holiny, ale i ruce, nohy, vlasy, ksichty a téměř všechen oděv vodou, aby z nás opravdu nakonec nebyli vodníci v betonu 🙂

2015-08-06 11.51.31

A pak už jsme si opravdu váleli šunky na dece a jen semtam pokropili 🙂

2015-08-06 16.47.33

A samozřejmě jsme si desku náležitě podepsali.

2015-08-06

A tady ještě dnešní time-lapse video opět s nějakou pěknou písničkou pro dobrou náladu.

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

12 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tom B
Guest
Tom B
8 years ago

Nevšimnul jsem si, jestli máte na staveništi nějakou nádobu s vodou…nebo berete od souseda? Na time lapsu jde krásně vidět jak povrch vysychá, kolik vody jste cirka spotřebovali na kropení pásů a pak vásledné desky?

L
Admin
L
8 years ago
Reply to  Tom B

Viz nase prvni clanky. Jako prvni jsme delali projekt + realizaci vodovodni pripojky. Takze pouzivame bezne vodu z radu. Ohledne kropeni, to teda opravdu netusim. Nevim ani kolik jsme spotrebovli vody nebo elektriky za celou stavbu.

L
Admin
L
8 years ago
Reply to  L

Jeste mne napada, pokud Vas dotaz smeruje k tomu, ze na pozemku nemaete vodu a budete ji dovazet, tak se pripravte na poradny vydaj. To co spotrebujete vody na zacatku je jen nicotne minimum. Behem cele stavby budete vodu potrebovat temer kazdy den na omyvani vsech nastroju, michadla, na rozdelavani lepidel. Pozdeji pak obrovske mnozstvi vody na omitky, podlahy.

Tom B
Guest
Tom B
8 years ago
Reply to  L

Presně tak, vodu na pozemku zatím nemáme (elektro ano), tak jsem si říkal, že by v počáteční fázi stavby základů stačila nádoba na vodu (řekněme 1m3), než čekat s celou stavbou až bude vodovodní přípojka. Vidím, že se asi vyplatí přípojku popohnat a ušetřit si starosti.

Tom B
Guest
Tom B
8 years ago
Reply to  Tom B

Předpokládám správně, že máte tím pádem ve vodoměrné šachtici za vodoměrem nějaký provizorní ventil a na něm na prudko hadici?

Radek
Guest
Radek
7 years ago

Jak se osvědčilo hlídání roviny pomocí provázku?

L
Admin
L
7 years ago
Reply to  Radek

V nasem pripade smisene pocity. Kdyby na to mel clovek vice casu a nebylo venku 40C, tak by si s tim dalo vyhrat, provazek vzdy poradne natahnout a vse srovnat. Bohuzel nam beton tvrdl strasne rychle, takze jsme provazkem vyresili jen nejvetsi nerovnosti a pak uz s tim neslo moc delat.

Martin
Guest
Martin
6 years ago

Zdravím, chtěl jsem se zeptat jak jste postupovali u bednění základové desky OSB deskami? Jak jste je přidělávali, protože vidím, že jste neměli žádné zapření OSB desek.

L
Admin
L
6 years ago
Reply to  Martin

Desky se prosroubovali a prichytili primo do ZB a na nekolika mistech se jeste pomoci vazaciho dratu pritahli ke karinam. Predpokladam, ze to asi bude videt na nejakych fotkach.

Marek
Guest
Marek
4 years ago

Dobrý den, půjčil by jste si znovu vibrační lať když v článku píšete, ze se s ní obtížně pracovalo?
Nebo by jste si udělal vlastní (např. ze dřeva) a “vibroval ručně”? Nad půjčením taky uvažuji ale na koupi je docela drahá na 1 den práce a půjčovné taky neni zrovna levné. děkuji. Jinak super články!

L
Admin
L
4 years ago
Reply to  Marek

uz je to opravdu dlouho, ale co si pamatuju, tak prace s tim byla hrozna, ale bez toho by to bylo asi jeste horsi.

kofejn
4 years ago
Reply to  L

To je výstižně řečeno :-). Já si taky lať půjčil (360Kč/den), protože nebyli lidi, co by udělali hrobeček na strhnutí laťí běžnou. Fakt to chce dělat na čerstvém betonu, jak začne tuhnout, jde to blbě a navíc jsem zanechal nějaké ťápoty. Každopádně když si firma přebírala desku, tak prý je udělaná nadstandadně. Snad ani nechci vědět, jak vypadá deska od “profíků”.

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x