Rekuperace – rychlonáčrtek a proč vlastně nakonec asi jo

Rekuperace – rychlonáčrtek a proč vlastně nakonec asi jo

Tak jsme si na dnešek domluvili schůzku s člověkem z Centra pasivního domu. Chtěli jsme znát názor na náš projekt od někoho třetího a zároveň se poptat na věci kolem spotřeby domu, ideálního materiálu, vhodné technologie stavby atd. Ostatní poznatky sepíšu později, teď jen o rekuperaci.

Ačkoli sme ji původně chtěli, tak po tom, co jsme narazili na internetu na několik různých informací, jsme ji zase zavrhli. Vypadalo to moc složitě i draze (150k jen rozvody). Po dnešní schůzce jsme tomu opět ale zase nakloneni. Podle všeho je 150k horní hranice včetně zařízení, montáže a všeho ostatního, když se to dělá firmou na klíč. Takže když si to pořešíme sami, případně v kombinaci s nějakým šikovným řemeslníkem, nemuselo by to být až tak hrozné.

Důvody, proč jsme změnili náš názor, jsou defakto tři. Jedním z hlavních byla otázka pracnosti. Oproti tomu, co jsme si mysleli, tak není vůbec potřeba dělat rozvody ve zdech nebo v podlaze, dokonce ani v obytných místnostech. Bohatě stačí udělat cca 20cm podhled v chodbě a do každé místosti udělat nad dveřma průduch. Tím pádem ani toho materiálu není zas tak moc.

Druhý důvodem je lepší vzduch v domě. Ačkoli budeme větrat, jak to jen bude podle počasí možné, tak přece jen jsou dny, kdy musí být okna zavřená (a co si budeme nalhávat, s I. v pokoji je těch dnů více, protože i jí je jako každé ženské pořád zima 😉 ). Díky rekuperaci bychom mohli mít v pracovně, kde trávíme většinu času, čerstvý vzduch pořád, což by se mohlo podepsat i na našich vyšších výkonech a tím pádem schopnosti splatit celou tuhle akci co nejdřív ;-).

Třetí důvod je úspora za vytápění, ačkoli tady ještě nemáme přesná čísla (ale snad díky centru pasivního domu i na tohle odhad mít budeme). Jde o to, že místo klasického větrání v zimě se větrá jen rekuperací, takže se teplo z domu nevyhání pryč okny. Otázka je, kolik je reálná úspora vůči pořizovacím nákladům, takže proto je tenhle důvod poslední a nejmíň důležitý.

Předběžně jsme si označili, jak by asi rozvody vypadaly. Jsou to defakto dvě větve, jedna co žene čerstvý vzduch dovnitř a druhá, co odvádí špinavý. Do obytných místností se žene jen čerstvý, ze záchodů/koupelen + kuchyně se jen odvádí špinavý. A to je vše, žádné další trubky, zbytek výměny se řeší sám škvírama pod dveřma.

Báli jsme se ještě výměny filtrů a nákladů na ně. I tato naše obava byla rozpoštěna, když nám bylo vysvětleno, že nyní se již filtry prodávají za 500 Kč za balení 10 kusů a mění se maximálně 2x za rok.

Takhle nějak to snad bude vypadat:

Navrh rozvodu rekuparace 1NP

Navrh rekuperace 2NP

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉

5 thoughts on “Rekuperace – rychlonáčrtek a proč vlastně nakonec asi jo

 1. Dobrý den,
  zaujali mě Vaše stránky. A čerpám poznatky. Chtěl bych se zeptat jestli jste k nivelačnímu přístroji dostali i stojan a nebo si ho dokoupili. A další otázky jestli už máte vybranou značku výrobce rekuperace. Děkuji

  1. Jestli myslite k laseru co jsme kupovali na Aliexpressu, tak bohuzel ne. Bylo ho potreba zakoupit zvlast, a na to ze stal $20 tak je dost vachrlaty a plastovy.

   Ohledne rekuperace porad tapeme. Predbezne jsme chteli Brink renovent sky 300 plus s tricestnym ventilem. Ale dost nas odrazuje cena, ktera v Ceske Republice je 60.000 bez dph a pritom v zahranici (Holandsko) se da sehnat za 20.000. Takze zvazujeme, ze si ji nechame nejak dovest, pripadne koukame po jinych vyrobcich. Ale jsou bud mnohem horsi, nebo jeste drazsi.

 2. teď už s tím asi nic neuděláte, ale kdyby jste přehodili kuchyň s obyvákem tak by jste měli na veškeré rozvody vsš blíže 🙂

  1. Ani bychom to nechteli ;-). Takto nam to navrhovali puvodni architekti a hned jsme to zamitli. Obyvak jsme chteli mit takto situovany, aby z nej slo vyjit primo na zahradu a terasu, zatimco kuchyn je na vychode k silnici.

   Navic treba rozvody vody/odpady jsou mnohem vic logicke takto, jelikoz se cela voda pak resi jen na vychodni strane.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *