CO2 senzor na báze SCD30

CO2 senzor na báze SCD30

How Can We Help?

Categories

CO2 senzor na báze SCD30

You are here:
< Zpět

Tento článok predstavuje jednoduchý návod ako uviesť do prevádzky senzor CO2, ktorý som predstavil na fóre. Samotný senzor SCD30 je doplnený o elektroniku ktorá rieši jednoduché ochrany napájania a komunikačnej zbernice, prevod z pwm na analog signál a realizuje rozhranie RS485, ktoré využíva aj Loxone modbus extension.

Datasheet k samotnému senzoru kde je popísaná komunikácia možno nájsť TU. Odporúčam ho naštudovať.

Krabička:

Krabičku na senzor som navrhol a následne vytlačil na 3D tlačiarni z materiálu PLA s hrúbkou jednej tlačenej vrstvy 0.2mm. Samotná krabička pozostáva z dvoch dielov, ktoré do seba zacvaknú, takže žiadne lepidlá a celé to ide bez problémov rozobrať a opätovne znovu zložiť.

Modely na stiahnutie: (doplním neskôr)

 

Pripojenie:

Zariadenie obsahuje tri svorkovnice. Prvá zľava slúži na napájanie pomocou 5V. V druhej sú signály A a B modbus zbernice na RS485. Tretí konektor do ktorého sa dajú pripojiť tri vodiče slúži na prípadné pripojenie analógového výstupu.  Prvý s označením DR sa zapájať nemusí. Je to iba vyvedený signál senzora SCD30 Data Ready. Prostredný vodič je analógový výstup s rozsahom 0V-3V kde 0V reprezentuje hodnotu 0 ppm Co2 a 3V reprezentujú 5000 ppm CO2. Analógový výstup je lineárny. Pre zábudlivých je väčšina svorkovníc označených aj z druhej strany plošného spoja.

ďalej sú cez šachtu prístupné dva piny, ktoré po prepojení (napríklad jumprom) pripoja na zbernicu RS485 terminačný odpor, ktorý sa používa v prípade,že by senzor bol posledným zariadením pripojeným na zbernici.

Oživenie:

Tý čo si kúpili senzor odomňa ho majú už oživený a po pripojení napájania začne senzor automaticky vykonávať meranie každé 2s. Toto meranie je možné prečítať potom cez modbus alebo na svorke analogového výstupu.

Samotný senzor po pripojení napájania je pripravený ako modbus slave zariadenie na adrese 0x61 kde čaká na jednotlive príkazy. Zariadenie môžeme cez vodiče A a B pripojiť priamo na loxone modbus extension, alebo pomocou usb -> RS485 prevodníka (aliexpress) pripojiť k PC.

 

To, že senzor príma alebo odosiela dáta môžeme vidieť cez štrbinku na boku krabičky kde počas spracovania údajov blikajú dve diódy červená ako Tx a zelená ako Rx.

Pre úplne nové senzory SCD30 priamo od výrobcu treba najskôr senzor uviesť do módu kontinuálneho merania až potom senzor začne merať koncentráciu co2 (na mnou dodaných senzoroch je tento krok už realizovaný). To, že senzor práve robí meranie možno vidieť podľa presvitajúceho oranžového svetielka z tela senzoru. Toto svetlo je dosť slabé preto je ho vidno iba v úplnej tme.

Aj keď samotný senzor SCD30 je veľmi presný a merane hodnoty kompenzuje podla nameranej teploty a vlhkosti, pre ešte väčšie zvýšenie presnosti je dobre nastaviť presnú nadmorskú výšku senzora. Nadmorská výška sa zapisuje pomocou modbus rozhrania ako funkcia 6 adresa 0x0038 a výška v metroch.

Takisto je možné upraviť frekvenciu merania (základne je nastavená na 2s) pripadne nastaviť offset teplomera a podobne. Všetky jednotlive registre sú podrobne popísane  TU aj s príkladmi.

Čítanie dát:

Všetky merané veličiny (co2, teplota, vlhkosť) sú prenášané ako 4 bajtový float vo formáte big endian. Veličiny možno nájsť na nasledovných adresách:

co2 – 0x0028

teplota – 0x002A

vlhkosť – 0x002C

Ja som údaje so senzora prečítal pomocou PC a prevodníka na RS485, keďže momentálne nemám k dispozícii miniserver. Ako program som použil modbus pool, ale sú aj iné free alternatívy ako napríklad comtest.

Program modbus pool umožňuje logovať údaje priamo do excelu. Ak niekoho zaujíma ako rastie koncentrácia co2 v spálni 16m2, 2 osoby a otvorené dvere do obývačky môže sa pozrieť do priloženého súboru test_co2_sob. Je tam vidno ako postupne narastala koncentrácia co2 a následne ráno sme spravili nárazové vetranie a ďalej spali pri zavretých dverách.

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
Table of Contents

3 thoughts on “CO2 senzor na báze SCD30

  1. Ja som meral nejakym Co2 loggerom koncentraciu v spalni- 25 m2, strop 2.55 m, dve dospele osoby, jeden maly clovek- tusim mal vtedy 4 roky. Zatvorene dvere, vecer vyvetrane na 400 ppm, do rana koncentracia vystupala na 5000 ppm.
    Ked som to zbadal hned som isiel objednavat rekuperaciu- mali sme v dome len rozvody, jednotku sme dokupili po tejto informacii…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *