Forum

Forum

Notifications
Clear all

Dešťovka - dotace

38 Posts
13 Users
0 Likes
7,793 Views
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
Topic starter  

Vláda schválila dotace na vybudování jímky pro zalévání zahrady a splachování.

Více zde: http://www.destovavoda.cz/dotace-na-nadrze.html

Nemáte někdo zkušenosti s budováním systému na využití deštové vody pro splachování? Vzhledem k tomu že jímku mám dle stavebního uřadu povinnou, na zahradu stejně budu potřebovat čerpadlo tak sem uvažoval že s dotací bych mohl mít i splachování s 50% slevou. Otázkou jestli se to stále vyplatí.


   
Quote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Uz jsem to studoval. Bohuzel pro novostavbu neni mozna dotace pro samotnou retenci,ale pouze pro vyuziti vody z ni.

Melo to nekolik ale - melo by jit oblasti kde bylo opakovane vyhlášeno sucho a k ditaci budou chtit potvrzeni o odborne montazi a mozna i projekt.Pak je otazka,jes tuk i se cenove vyplati.

Ja mam kazdopadne pripraveny oddelene rozvody na wc+zahradu a pripravenu trubku od retence do technicke mistnosti.

Porad ale nevim,jestli jit radeji cestou domaci vodárny(kdy bude cela technologie v tech.m.), nebo cerpadla v retenci, ktere bude podle tlaku ovladat ventil v tech.m


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
Topic starter  

Míněno tak, že musím mít všechny wc napojeny na přívod vody z retenčky, ale náklady na retenčku se také počítají ne?

Pokud by to mělo být pouze na zahradu tak podmínky nesplnuji s nedostatkem vody v obci, takže tuto variantu neuvažuji.

Jestli čerpadlo do technické místnosti s tlakovou nádobou (většinou 15 l) nebo přímo čerpadlo do nádrže také nevím.

Má to své výhody i nevýhody. Čerpadlo s tlakovou nádobou je dražší a bude mi hučet v domě, čerpadlo v nádrži je levnější ale bude se spínat častěji, otázkou je jak dlouho takové čerpadlo potom vydrží (počet sepnutí)


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
Topic starter  

Kompromisem mezi oběma řešením čerpadel je použít ponorné čerpadlo (dle prodejce je doporučený limit 20 sepnutí za hodinu)

https://obchod.remont-cerpadla.cz/systemy-pro-vyuziti-destove-vody/raintronic-sada-pro-hospodareni-s-destovou-vodou

Do technické místnosti si instalovat jen přetlakovou nádobu pro použití wc:

https://obchod.remont-cerpadla.cz/tlakove-nadoby/global-water-pwb24lh-lezata-tl-nadoba-24l-10bar-1-90st-c

Problém je pokud je porucha čerpadla nebo výpadek proud tak si nespláchnete. Ikdyž je možné připojit pitnou vodu na řád (což se nesmí) a přepínání řešit ventily:

Tři ventily vedle sebe (přívod špinavé, přívod pitné a odvodňovací ventil). V případě potřeby uzavřít všechny přívody, odvodňovacím ventilem vypustit špinavou vodu z potrubí, otevřít přívod pitné vody. Ale není to blbuvzdorné řešení.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Podle mého názoru přinese splachování WC dešťovou vodou více starostí než užitku. 

Já také používám retenční nádrž. Koupil jsem betonovou 6-ti kubíkovou od poláků viz: http://betonovazumpa.cz/cenik

K tomu domácí vodárnu Grundfoss plus utrazvukové měření hladiny a využívám ji pro automatickou závlahu.

6-kubíků je ale málo 🙁


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
Topic starter  

Jaké starosti podle tebe přinese splachování dešťovou vodou? Jak máš velkou zahradu že 6m3 je málo?


   
ReplyQuote
(@jendyss)
New Member
Joined: 7 years ago
Posts: 3
 

Vodní hospodářství s dešťovou vodou mám letos čtvrtým rokem a mám s tím poměrně dost nabytých zkušeností. Jak píše koldavideo, pokud i na zalívání tak těch 6m3 skutečně málo - alespoň dvojnásobek a stejně to není na každodenní kropení angl. trávníku. Investice do celého zařízení jsou tak velké, že se to při současných cenách vody nemůže reálně do 10-ti let vrátit. Za předpokladu kompletního systému sběru dešťové vody, její upravy a tlakového rozvodu.

 

J.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Nedovedu si představit, jak bych filtroval vodu aby spolehlivě fungoval ventil splachování. Zavlažovaná plocha zahrady je v mém případě cca 700m2.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
Topic starter  

Dešťová voda pro splachování nemusí být filtrována proč by měla?

Kalkulace (opravte mne jestli se pletu):

  • nádrž na vodu cca 20-30 tis
  • čerpadlo se systémem doplňování pitné vody do nádrže: 15 tis
  • akumulační nádrž 24 litrů: 1 tis
  • ventily a potrubí nepočítám: celkem 36-46tis
  • minus dotace 50% sme na 18-23 tisíc

Návratnost bych moc nepočítal protože nádrž stejně musíte mít na odvod deštové vody a něco na zalívání, takže beru jen navíc připojení k wc


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
Topic starter  

Schema zapojení rozvodu (v technické místnosti)

IMG 20170428 122256

Vodovod by se připojoval ručně hadicí přes rychlospojku v případě potřeby nějak takto (uzávěr 4 a 3):

obr2

Možné situace:

• Vypuštění vody z trubek na zimu: uzavřít ventil 2, otevřít ventil 3

• Vypuštění vody z tlakové nádrže: uzavřít 1, otevřít 2 a 3

• Přepnutí na vodu z vodovodu: uzavřít 1, otevřít 2 a 3, po vypuštění špinavé vody připojit hadici s pitnou vodou, otevřít 4

Uzávěr 5 je elektrický zapojený do loxone pro zavlažování trávníku, vedle dva vývody na zahradu a do garáže.


   
ReplyQuote
(@jendyss)
New Member
Joined: 7 years ago
Posts: 3
 

Ano, to připojení k vodovodnímu řadu je naznačeno správně, jak má být. Nesmí být trvale a pevně připojeno společně s dešťovku ani přes uzavírací ventily.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

ty tesnení a ta mechanika v geberitu je tak náchylna na nejaky necistoty, ze se to okamzite ucpe nebo bude protejkat záchod. Je stim tolik starostí, že se to nevyplatí. Kubíkvody stojí kolik 70 korun - = 200 spláchnuti ? = mesic a pul splachování = vubec nema cenu resit  a pridelavat si problémy


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
Topic starter  

hm tak to by asi opravdu chtělo nejakej filtr, mě to zaujalo hlavně z duvodu dotace protože by mi to zaplatilo část drahé jímky, bez dotace bych do toho nešel.

Jaké máš zkušenosti s tím ucpáváním ty Jendys?


   
ReplyQuote
(@jendyss)
New Member
Joined: 7 years ago
Posts: 3
 

Tak hlavně filtrace začíná už na začátku - v korytě mám hrubou síťku, dále pokračuji svodem Ø50 pokračuji do sifonu Ø110 s odkalením ve spodní části, zde se odloučí těžké části ( písek, drobné kamínky ...), dál jedu do první nádrže 1000L, kde by mělo dojít k uklidnění hladiny, usednutí sedimentu, pak teprve voda letí  zhruba ze 2/3 výšky nádoby do dvou jemných síťových filtrů ( propiratelných ), následuje filtr 20micronů propylenový nepropiratelný, následně voda směřuje do úložního prostoru, tedy jímky 4m3 pod zemí kvůli udržení nízké teploty vody a tím snížení kazivosti vody. odtud už čerpám povrchovým čerpadlem do tlakového zásobníku přes 10-ti micr. filtr. Pak se vedení rozdvojuje - jednak do zalévací větve dále nefiltrované, a do větve k záchodům a pračce na černé prádlo ( modráky apod. ) a tato větev je filtrovaná ještě filtrem s propustností 1 micr. Záchody máme GEBERIT a doposud nebyl problém ( zatím jen 3 roky ).

Bohužel toto řešení musím na zimu odstavit a vypustit.

Ještě jednu připomínku mám - na začátku deště, po delším období sucha se mi osvědčilo cca 15 - 30 min. vodu nechat protéct do vodoteče, abych si zbytečně nezanášel filtry.

Tolik ve zkratce u mě.

J.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

I když to někomu může sloužit léta, pro mě by to byla "další starost". 

S dotací nebo bez je to jedno. Navíc každý z nás už asi zná výpočty na papíře a v realitu. Tím ale nechci někoho odradit. Je to asi jako se vším. Taky jsem dával pod dům pěnosklo, jehož investice se mi nikdy nevrátí. Chtěl bych fotovoltaiku u které taká vím že je návratnost v nedohlednu. 🙂


   
ReplyQuote
Page 1 / 3
Share: