Forum

Forum

Barva/Lazura na dre...
 
Notifications
Clear all

Barva/Lazura na drevo v extrerieru

19 Posts
6 Users
0 Likes
2,154 Views
 mikk
(@mikk)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 66
Topic starter  

Ahoj,

chystam se letos na stavbu zahradniho domku a plotu s drevenou vyplni, tak zacinam resit otazku jakou lazuru/barvu na drevo nejlip pouzit aby to vydrzelo - vodoureditelna vs. syntetika, tenko, stredne nebo silnovrstva. Jaky vyrobce, atd?

Poradite s cim mate dobrou zkusenost?

 


   
Quote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Nevydrží bez pravidelné údržby nic a s pravidelnou údržbou tomu pomůžeš jen trochu.

Optimální je použití dřeva se vyhnout. To bylo první, než jsem začal plánovat dům, že jsem si stanovil, že nikde kde působí slunce a povětrnostní podmínky nesmí být nic dřevěného. 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1895
 

Najlepsia lazura je fasada. Nijaka nevydrzi viac ako 2 roky a znovu natierat.
Od suseda Alubond.


   
ReplyQuote
 mikk
(@mikk)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 66
Topic starter  

Zase tak tragicky to s tou zivotnosti jak zminujete neni. Pocitam s tim, ze to nebude naporad a nater po cca peti letech budu opakovat, ale odmitame byt obklopeny jenom betonem a fasadou. Kazdej tu estetiku citime jinak 🙂


   
ReplyQuote
Solcik
(@solcik)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
 

Já mám krokve a pohledový palubky natřený voskovym olejem OSMO. 

je to top povrchová úprava. Na horách (Klínovec) s tím máme natřenou chatu a plot, je to 6let a pořád to vypadá dobře.. Je dražší ale perfektní


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

chlapi jakou metodou natíráte venkovní dřevo ? myslím jestli na aplikaci tenkovrstvé lazury ( Lazulor ) použít štětec na lazury / váleček / stříkací pistoli ??

Když odhlédnu od toho že dřevo ze své podstaty není "forever" ale při délce plotu 180 m není šance to dělat z umělého dřeva. Takže díky ceně zaplatím za 1 m stavebních desek výšky 1,7m zhruba 180 Kč ( sám si zakrátím a sám ohobluji ) mám teď před sebou 36 m délky ( tj cca 62 m2 ) desek a těch je skoro 280 kusů. Mám sice nachystanou klasickou štětku jako dřív ale .... to budu natírat zase týden když dobře :-(((  ( dvě vrstvy mimimálně ) ... nějaká zkušenost s pistolí / válečkem by nebyla ??

díky


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1895
 

Pri tom mnozstve a rovnakej dlzke skus zvazit aj namacanie.


   
ReplyQuote
 mikk
(@mikk)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 66
Topic starter  

@dalibor

Tak jsem taky skoncil u Lazorulu Topdecor jako asi nejlepsi kompromis mezi kvalitou a cenou v tenkovrstvych lazurach. Mam toho taky dost.

Natirani me ceka pristi tyden, co jsem zjistoval, tak doporucena/zarucena aplikace je jenom stetcem (aplikace tenke vrsvy, ktera se nebude loupat a bude zarucena dalsi moznost pretrit bez nutnosti restaurovat/brousit starou lazuru) na cisty rozbrouseny dreveny povrch. Pripadne slo to i jinak a pouzival jsi impregnacni zaklad?


   
ReplyQuote
 koci
(@koci)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 64
 

Olej jsem zkoušel válečkem a šlo to hodně dobře. Byl to tento:

https://www.remmers.cz/cs/barvy-laky-na-drevo/natery-na-drevo/lazury-barvy-a-dalsi-natery-na-ochranu-dreva/ochrana-udrzba-dreva-nejen-v-zahradach/top-terasovy-olej/p/000000000000265010

Tenkovrstvou olejovou lazuru (níže) se mi ale válečkem nedařilo nanášet tak, abych byl spokojený. Musel jsem použít štětec. Stejně mi ale tahle lazura vůbec nevyhovovala, i když jsem ji roztíral jak chtěl, stejně se mi tvořily kapky a nevypadá ti finálně pěkně. Příště asi vezmu klasickou syntetickou lazuru. 

https://www.remmers.cz/cs/barvy-laky-na-drevo/natery-na-drevo/lazury-barvy-a-dalsi-natery-na-ochranu-dreva/lazury-s-ochranou-dreva-exterier/hk-lazura-grey-protect/p/000000000000225710

Bral jsem ji, protože se mi líbil odstín Fenstergrau


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

Ahoj,

no já jsem skončil s natírám, celkem to bylo 240 m desek s tím že šířka byla v průměru 12 cm kupoval jsem to jako stavební řezivo a všechno jsem to musel taky nejdřív na hoblovat. K tomu ještě 26 ks trámů 8x12 cm délka 3 m rovněž hoblováno doma. Natíral jsem to Lazurol 0021 s tím že spotřeba byla 20 kg barvy. Ničím jsem nepenetroval. Nátěr proveden dvakrát štětcem jinak to nešlo. Mezi nátěry jsem to ještě o brousil tak, aby vylezla léta po prvním nátěru byla “stržena” .

S manželkou jsme to natírali zhruba dva týdny ne samozřejmě 8 hod. denně.

Plotu je 36 m viz foto:

image
image
image

   
ReplyQuote
 mikk
(@mikk)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 66
Topic starter  

Pekne

btw - Co je to za masivni litinovou masinu hoblovka, protah, pila i dlabacka? Ja na hoblovani poridil Promu z druhe ruky a zkousel jsem protahovat zatim jenom late a bez zhoblovani spodni strany mam problem s podavanim v protahu - obrobek se zasekne. 


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

SMC mini C3 ( Itálie litina ) / protah / hoblovka / pila s pojezdem / spodní frézka / čepovačka - dva motory 2,7 kW
Je to stroj starý víc jak 30 let ale ta firma existuje dodnes a dělá dobré mašiny . Pracoval jsem jako technik na Státní zkušebně 202 a několikrát schvaloval stroje i od nich pro dovoz ( funkce / bezpečnost ) .

Tyhle uni strojky dělá v podstatě každý .. ale pokud je pila s bočním pojezdem tak už nové za 120 tis a více ...

Protahovačka by měla mít pro pohon alespoň 2 kW / 250 mm to je minimum ale víc jak 3 mm to nevezme ze smrku lépe 2,4 - 3,5 kW . Takové ty přenosné hračky jsou fajn abys je mohl vytáhnout před dílnu ale to je tak přetáhnot pár prkýnek na stavbě ne hoblovat 2m2 jako na ten plot např. Dělat pak hrany na hoblovce na těch krátkých stolech když máš prkno víc jak 1,5 m bych teda nechtěl . No a válec 3 nože samozřejmě .
Co od nich máš za typ ?

P.S. ty horní pohony protahu chtějí občas vyčistit a podle toho čím to ženou i seřídit... co píšou v návodu ?

P.S. Kdybych kupoval já tak staré mašiny od Rojek ( tradiční česká firma ), ale to SCM jsem konkrétně zkoušel a byla slušná cena i stav.  Osobně jsem znal starého Rojka a to byl PAN technik !


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
Posted by: @dalibor

Osobně jsem znal starého Rojka a to byl PAN technik !

Škoda že synové se nepotatili.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@kobra23 

Ono to tak ze začátku vypadalo, ale jen do té doby když vládne pevná ruka... pak vlivem touhy po svém životě, změněné a násobené aktuálním životním partnerem ... dochází k rozpadům nejdříve na sféry vlivu ve firmě a později skrze ně na parcelaci firmy. Původní firemní vize zakladatele částečně nebo úplně mizí nahrazena často vizemi po jednoduchém životě užívání si původních zdrojů ( dojdou dříve či později ).

Tento průběh mám z doby od 1997-2017 vypozorován následovně:

80% nových firem vzniklých z “rodinné” zakladatelské se ztratí jako “no-name” v propadlišti businessu

12% nově vzniklých se udrží na variantě původní vize ( a jména ) a je schopno dalšího rozvoje

8% nových firem v následnických rukou díky převzaté píli zakladatele vytvoří naprosto nové pojetí v odlišné sféře businessu a je velice úspěšných 

PS: nemohu jmenovat ale ve strojírenství ( obrábení ) je to zkušenost od více jak 700 firem ( ne všechny rodinné samozřejmě )  s ročním obratem 20mil +  . Všechny osobně navštěvované ( ČR ) pouze samozřejmě  ( SK, Rusko, Ukrajina Bělorusko nepočítám 🙂 to je jiná mentalita )


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

@dalibor

Jj, znám. Taky jsem měl syna ve firmě a po 2 letech musel jít, jinak by to šlo do kopru.


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: