X
Forum

Forum

Ovládání elektrokot...
 
Notifications
Clear all

Ovládání elektrokotle + IZT a podlahovky

30 Posts
9 Users
2 Likes
3,397 Views
NorMack
(@normack)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 11
Topic starter  

Ahoj,

omlouvám se jestli to už bylo někde řešeno, ale nepodařilo se mi dohledat...

 

Mám v novostavbě nainstalovanou následujcí topnou sestavu:

Elektrokotel Protherm Ray 6k - který se stará o ohřev užitkové vody a vody do podlahovky.

IZT Dražice 750/200

Na IZT jsou napojená krbová kamna s výměníkem

v IZT je dole patrona 3kW pro zužitkování přebytků z FVE.

Tohle všechno napájí podlahové topení, mám dva rozdělovače, jeden na každé patro, hlavice na jednotlivé pokoje nemám. Myšlenka je takové že když není natopená IZT (což není protože v krbu jsme ještě netopili a FVE se bude teprve montovat) bude topit jen elektrokotel, který vodu posílá rovnou do podlahy. V případě že natopím IZT, pak se pustí oběhové čerpadlo a regulace přes směšovací ventil a budu topit levnou teplou vodou z IZT.

Co potřebuji:

Rozchodit regulaci elektrokotle, abych ho nyní mohl používat, tedy aby loxone fungovalo jako prostý pokojový termostat. Mám si na kotli nastavit ručně nějakou teplotu vody a pak jen spínat přes loxone kdy je potřeba topit, nebo by šlo udělat něco sofistikovanějšího, aby lox říkalo kotli na jakou teplotu vody topit a kdy topení spustit podle ekvitermy?! Mám teplotní čidlo venku, v obýváku a pak nějaká zalitá v anhydritu. 

Nějak nemám tušení co na regulaci kotle použít za funkční blok a jak to obsluhovat. Můžete dát laikovi radu?! Díky moc


   
Quote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Máš hloupý elektro kotel a hloupým bych ho nechal.

V domě už bydlíš? Nebo to chceš pro temperování po dobu stavby.

Každé patro má svoje čerpadlo? Nebo to honíš jedním?

Která místnost bude referenční? Nebo bude v každém patře jedna referenční místnost?

Směšovací ventil máš tříbodový? 

Elektro kotel má svůj stykač? Řešíš nějak HDO?


   
ReplyQuote
NorMack
(@normack)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 11
Topic starter  

Ahoj.

 

V domě už bydlíme a proto bych chtěl to topení už vyřešit.

 

Co se týče HDO a stykace, tak oboje je.

Čerpadlo kdyz budu topit kotlem, tak využívám jen to jedno co je v kotli, pak jak jsem psal mám druhe oběhové čerpadlo pro vytápění z IZT. Referenční je obývák, v tom chci držet nějakou teplotu, tam se tráví nejvice času cela rodina.

Nechci zadneezazraky, ale chtěl bych aby mi lox suplovalo nejaky obycejny pokojovy termostat+aby alespon regulovalo ekvitermou. Vnitrni i venkovni teplotu mam.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Proč ekvitermu? Máš novostavbu s elekto kotlem, zřejmě dobře zateplenou, možná i s dobrou akumulací a topíš do podlahy s dlouhou reakční dobou + s dalším zdrojem tepla v obytném interiéru, to není moc na ekvitermní řízení.

Jinak bych začal tímto  a postupně to můžeš upravovat.


   
ReplyQuote
NorMack
(@normack)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 11
Topic starter  

Diky za tip, jako zaklad je to dobre, ale neni to prece jen moc hloupé?? Chtel bych aby to topeni vedelo prave to ze topeni ma nejakou prodlevu a ze ohrati trva tak a tak dlouho...

Dum je pasiv drevostavba, jedina akumulace je prave ta masa anhydritu v podlaze, ale treba pri soucasnych teplotach zatopim a pak pul dne zdecham vedrem,i kdyz uz je topeni davno vyple


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Už jsem to tu psal v jiném vlakně. Čerpadlo podlahy má běžet 24 hodin denně a má honit co nejnižší možnou teplotu. Takže pokud máš pasiv a chceš mít doma 22°C, tak honíš v tomto počasí v podlaze vodu o teplotě např 23-24°C.

Na nějaké časové řízení zapomeň. A už vůbec zapomeň na to, že by si chtěl mít různé teploty v různých místnostech. Takhle to v pasivu nefunguje.

Ono dost problémů ti přidělá ten krb a IZT. Až v tom zatopíš, tak jsem zvědavý, jak ten dům budeš chladit.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Drevostavba pasiv, s betonovou vodnou podlahovkou, 700l akumulackou, elektrokotlom, fve a krbom. Projektant uz vysi za gule v prievane?


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
 

@msk To třeba můj projektant mi tohle ani není schopnej/ochotnej vyřešit, chce ode mne zadání co tam chci, což já samozřejmě už vůbec nevím. A to není jedinej, se kterým jsem to řešil, vesměs to skončí na hláškách ala "tohle se dává" nebo "já bych dal", ale nějaký porovnání, nacenění, výpočty, odůvodnění, nikde nic... Je to marný, jsou to většinou kresliči/obkreslovači, co navíc neví co si za to říct. Proto spolejhám na vás zdejší kapacity, že mi s tím snad poradíte nebo nasměrujete, až z něj vypadne aspoň něco, podle čeho by se dalo něco spočítat a navrhnout...


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Tak to samozrejme, moj projektant mierne nechapal z mojho zapojenia kotolne, ale zas na druhu stranu ja som ho mal v projekte len pre stavebny urad.

Narazam skor na kombinaciu vsetkych tych technologii v jednom (pasivnom) dome - kazdy aspon trosicku oboznameny projektant mal investora (pokial poziadavka na tuto nezmyselnu kombinaciu vzisla od neho) okamzite zarazit. K dokonalosti tomu uz chybaju len radiatory 😀

Ja mam nizkoenergetak s vodnou podlahovkou, tepelne cerpadlo z prekopanej klimy, vymennik rovno do podlahy, ziadne akumulacne nadrze a podobne picoviny, ziadne radiatory, ziadne ine zdroje tepla (mam zalozny trubkovy elektrokotol pre pripad poruchy klimy). Dali sme za 35 postavit komin s tym, ze kamna dodame casom - po rocnej skusenosti imho nedodame nikdy - nemam rad saunu, nepojde to uregulovat a nechcem mat z obyvacky kotolnu.

Ok, vodna podlahovka do pasivu - preco nie, je to sice dost penazi voci infrapanelom, ale zas je moznost relativne lahkej zmeny zdroja tepla. Neviem ako to bude fungovat v drevostavbe bez akumulacie (ked jedinou akumulaciou bude ta podlaha), ale snad bude. FVE, 700l zasobnik, krb tam nemaju co robit.


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
 

@msk Aj ja mam v planu nizkoenergetak s vodnou podlahovkou, bungalov. Uzitna by mela byt nekde kolem 185m (zastavena 235). Mam k dispozici plyn v pomniku. Doted neni jasno jak to vytapet a energeticky zvladat. Mam velkou spotrebu elektriky, takze urcite bych chtel nějak získat snizeny tarif. Ale porad se placame mezi nazory jak je tamto blbost a todle nejlepsi, ale kazdej kokta neco jineho. Plyn, elektrokotel, FVE, fototermika... každý prosazuje něco a hlásá jak je to jediná správná volba.. Do toho bojujeme s rekuperací, kde opět každej tvrdí opak. Tepelný čerpadlo totéž. Krb jsem původně ani nechtěl, nemám pocit, že bych byl schopnej v něm topit víc jak dvakrát do roka...ale nakonec dle trapnýho hesla "dům bez krbu není dům" ho tam plánujeme. Dilema kdy má a kdy nemá smysl akumulačka taky řeším a moc to nechápu. Co je mi jasný, že čím víc technologií tam budu chtít naplácat, tím to bude samozřejmě dražší a složitější odregulovat, takže bych rád skončil u jedný primární a eventuálně jedné doplňující/záložní, plus ta rekuperace no. K odregulování topný soustavy Loxonem doufám postačí čidla v podlaze, v místnostech, venku, meteostanice a dobře navržené okruhy podlahovky. Jak regulovat zdroj tepla si úplně představit neumím, ale počítám, že i vcelku tupej kotel půjde Loxonem řídit, je-li to vůbec potřeba. Představa, že budu udržovat v místnostech různý teploty u mne je, tak snad to není utopie, ale určitě chci v ložnici chladněji než v obýváku, že jo, dokonce bych rád, aby dopoledne ve většině místností v klidu klesla teplota a zvýšila se pomalu zase až odpoledne. Situace, kdy s rekuperací a regulovaným vytápěním ještě s nádechem romantiky zatopím v krbu, to si neumím představit co z toho vzejde...počítám, že všechna okna dokořán? 😀 Možná že místo krbu taky zbyde jen díra ve zdi a komín 😀

This post was modified 5 years ago by KaZaN

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

V loznici chladnejsie - mozno o pol stupna, zavisi od rozlozenia baraku. Rekuperaciu jednoznacne ano. Na nizkoenergetak sa nevyplati (ani Ti nedovolia) cisto elektricke kurenie. Mna by vysla plynova pripojka (mam v antonicku na hranici pozemku) to co som dal za cele "tepelne cerpadlo" (len pripojka, nie kotol, komin, revizie, picoviny). V nizkoenergetaku budes mat skoro vsade rovnaku teplotu, nema zmysel extra ventil pre kazdy okruh (Kolda by Ti povypraval).

U tepelneho cerpadla pocitaj s nutnostou hlukovej studie - mojmu stavebnemu uradu (alebo hygiene, nepamatam si) nestacil vypocet a chceli realne meranie. To stoji komercne od 10k a pokial sa to ma spravit fakt podla metodiky tak je to neuveritelny oser. Takze som jedneho dna napisal na hygienu arogantne "cerpadlo je osadene a mozete si to prist zmerat - a prisli 😀 zadarmo. Takze sa to evidentne da. Samozrejme tam bola osadena uplne ina vrtula co v projekte (nikto to neskumal) a samozrejme sa ta vrtula netocila na max pocas merania (dokonca tc vtedy ani nekurilo, ale chladilo 😀 pretoze vtedy sa pomalsie toci vetrak a menej huci). Coz by bolo aj tak jedno, pretoze meranie trvalo 10 minut a pocas neho 2x preletel ponad barak nejaky boeing (letisko 10 km). Takze imho to bola len fraska pro-forma.

Co sa tyka riadenia - ja barak riadim z priemernej teploty v dome - v izbach mam dallasy, vysledok priemerujem do "priemernej teploty v dome". Za nou vzorcom prepocitam rozdiel od pozadovanej teploty * 10, cize 1 stupen rozdielu v teplote da 10V na vystupe 0-10V, na ktorom mam pripojenu kondenzacku od Sinclairu. Za tym este hystereziu ze nezapinam TC skor nez je treba 15% a nedovolim prikon viac ako 80% (setrim kompresor - mozno len placebo). Pravdou je, ze teplota v baraku potom ide v zavese pozadovanej (napr. chcem 23.3, mam len 23.1) a s vacsimy mrazmi vonku sa ten rozdiel zvacsuje, ale nepodarilo sa mi to lepsie v tej primitivnej zelenej kokotine naprogramovat. Idealne by bolo pouzit PID regulator, ale ten v loxone som absolutne nepochopil a po nejakej dobe uplne zavrhol ako totalne nepouzitelnu hracku.

Neviem ci maju plynove kotle nejaky 0-10V vstup, ale tym je zas u prdele cyklovanie takze kludne on/off (a elektrokotol takisto), pripadne opentherm.

Pokial nemas TZ 10 kW, akykolvek krb ta usmazi, teoreticky mozno male kamna priskrtene do 4 kW by sa dali v nejakom obrovskom obyvaku zvladnut nejakych par desiatok minut. Vodny vymennik do kamen a pripajanie nejakymi zmiesavacmi do podlahy je TOTALNA PICOVINA, to by davalo zmysel u nejakeho G-cka a nie B-cka. Klucove slova - rosny bod vymenniku. Uregulovat to bude scifi.

FVE ani vodne solary som neuvazoval, takze neviem aky by mali prinos. Kazdopadne ekonomicky (na kurenie alebo TUV) mi nedavali absolutne zmysel, navratnost bola niekde pri 20 rokoch.

U mna zvitazila jednoduchost a nizka cena: rozvadzac podlahovky, z neho ide voda do obehovky, za nou je SWEP, detektor prietoku (vodomer s 3imp/s), za nim trubkovy elektrokotol ako zaloha a bivalencia (zatial nikdy nepouzita, maximum 2 dni -17 st), trojcestak do bojleru (okc ntr hp, dodnes nerozchodene v loxone, ohrievam len patronou) a zase podlaha. Ziadne zasobniky, trilion obehovych cerpadiel, zmiesavacie ventily a podobne kokotiny. Riadenie rozdielom od pozadovanej teploty. Cenovo ~75k (nepocitam loxone, 1wire, relatka atd...). Navratnost cca 3.5 roku. TZ ~5 kW.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Inak bez prace sa to da poriesit okolo 100 kkc (lg, sinclair), ceny dost poskakuju (pojebane dotacie).

Pokial by si trval na plyne a zaroven lacnej elektrike, tak po kolaudacii do najvacsej miestnosti osad klimu s menovitym vykonom kurenia ako mas TZ a poziadaj o tarif na TC.

Jo a este akumulacka - akumulacka dava zmysel pokial mas nestabilny alebo neregulovatelny zdroj tepla (slnko, krb), inak je uplne k hovnu.


   
ReplyQuote
NorMack
(@normack)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 11
Topic starter  

K tomu co mám v domě za technologie - teď už je to v podstatě jedno a technologie jsou osazené. Ale ono pro pasiv není zrovna lehké vyjít s neobnovitelnou primární energií tak aby to člověk neměl trochu přetechnizované. Bohužel je legislativa nějak postavená a komplikuje to. Jo uznávám krb je blbost, ale rozmluvte to ženě když se stěhuje z bytu, tak prostě ten krb chce...i když je to vyhozených 90000 v podstatě k ničemu.

Co se týče podlahovky, původně jsme ji vůbec nechtěl, ale po různých konzultacích s projektantem, i na nějakém školení z centra pasivního domu prostě člověk dospěje k tomu že podlahovku nebo něco čím teče voda mít musí, je to prostě univerzální a člověk k tomu pak připojí jakýkoliv zdroj tepla.

Když jsem to konzultoval s borci co počítali dům na pasiv, tak mi řekli dvě docela zajímavé věci:

čím menší dům, tím složitěji vychází výpočet na pasiv a paradoxně se musí dělat větší opatření než u velkého domu.

pokud bych chtěl tepelné čerpadlo, pak doporučovali nějaký značkovější set, né žádnou přestavěnou klimatizaci, a tam cenovky vycházely také na nehezké peníze. Tak jsem se rozhodl spíš pro FVE abych dostál požadavků na primární neobnovitelnou energii. No a když člověk má tu energii z FVE, tak ji musí někam ukládat. No a vzhledem k tomu že baterie byly zatím cenově úplně mimo, padla volba na IZT jako úložiště energie.

Když bude IZT nahřátá, mohu si energii směřovat do dalších spotřebičů a využít ji, plus v budoucnu bude lépe fungovat tzv. virtuální baterie, tak přebytky pošlu do sítě a pak si ji vezmu (zatím to sice nefunguje, ale v krátkodobém horizontu to už bude dávat smysl).

Teploty nějak dělit nepotřebuji, v podstatě si jen přiškrtím ručně průtoky v pokojích kde chci mít chladněji, ale vzhledem k rekuperaci jsem nějakou složitější zónovou regulaci vyřadil jako nesmysl.

Potřebuji jen najít nějakou smysluplnou regulaci abych dokázal řídit elektrokotel a v případě teplé vody v IZT i oběhové čerpadlo. V podstatě jsem s tím čerpadlem a IZT dál než s kotlem, jelikož u něj si nejsem nějak schopen nastavit na jakou teplotu má vodu ohřívat skrz loxone. Tak přemýšlím, jestli na kotli nenastavím ručně nějakou vyšší teplotu, třeba 32 stupňů a holt loxone bude prostě jen spínat kotel ON/OF podle potřeby tepla. Pak bych ale právě potřeboval, aby loxone zvládlo spočítat, že venku je X stupňů a vodou o teplotě 32 stupňů zvládnu místnost nahřát na požadovanou teplotu Y za takovou a makovou dobu. A tuhle logiku potřebuji nějak zvládnout, aby mi pak kotel dům nepřetopil, když do podlahovky pošlu takhle teplou vodu, protože kdyby vypnul až ve chvíli kdy bude v místnosti teplota Y, tak pak ta setrvačnost mě tam ugriluje... any ideas??

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Mal som za to, ze u pasivu sa primarka neriesi a nepotrebujes kokotiny ako fve, tc, solar a pod. Mozno v medzicase zase pritiahli sroub o trochu viac, uz to nesledujem. To uz by cloveka rovno jeblo, nie ze da o mega viac za pasiv, ale aj tak ho donutia do neho narvat kopec kokotin za dalsie stovky tisic. Hovada skurvene.

Ja nemam TC z prestavanej klimatizacie, ja mam prestavanu klimatizaciu (resp. kondenzacnu jednotku od sinclairu + vymennik do vody + modul na riadenie 0-10V). Vydrz neposudim, bezi to rok, ale SCOP meriam a za minuly rok som na ~3.6. Stalo ma to tak ~75 komplet + trocha vlastneho casu. S Nibe za 250 by ma to stalo menej casu a bolo by to trochu tissie, cop vacsi mozno o 0.2-0.5, v peniazoch tak 1000kc rocne, takze bez navratnosti. LG a Sinclair split alebo Ludkov zemnik sa daju zohnat okolo 110 (7-9 kW) aj s montazou, do pasivu Ti ale staci najslabsia jednotka okolo 4 kW. Ale je to podla mna furt strasne tazko navratne, v nudzi sa to ale da prezit (ked tak sa neda krb a doplati sa 20k 😀 )

Na on/off riadenie elektrokotla mozes pouzit ten debilny blok na topeni co je priamo v loxone, s on/off zdrojmi (snad) dokaze pracovat (s analogovymi vobec). Mal by sa (udajne) naucit krivky nabehu po par dnoch, takze by nemalo hrozit ze prekuri barak. Ale osobnu skusenost nemam, ked som ho skusil pouzit k riadeniu mojho TC, tak kmital medzi 0-100%, tak som ho vyhodil a spravil si vlastne primitivne riadenie popisane vyssie. Pripadne by Ti s tymi vypoctami mohla pomoct ekvitermna krivka. aj ked to imho  bude zbytocne komplikovane - okrem toho raz Ti do pasivu zasvieti slnko a cela regulacia bude tak ci tak uplne k hovnu a nebudes vediet co robit s nabitou podlahovkou.

Byt tebou, zacnem alternativou k tomu co mam ja - primitivnym hystereznym riadenim, pockal/sledoval to jednu sezonu a potom uvidis.


   
ReplyQuote
NorMack
(@normack)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 11
Topic starter  

Jo jo...bohužel předpisy jsou dost utažené a směřovalo to k tomu, že ti pomalu neprojde ani tepelné čerpadlo vzdich voda, pokud to neposílíš ještě nejakou FVE nebo právě krbovkami...

 

Zkusím mrknout na ten blok topení, co se týče slunce, tak bych se moc nebál, mám už namontované venkovní žaluzie a mělo by to loxone zvládat kombinovat aby přetopení zamezilo... uvidíme. Mrknu na ten blok a zkusím to prověřit co to bude dělat.


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: