Forum

Forum

Notifications
Clear all

Okenní kontakty

17 Posts
10 Users
0 Likes
7,683 Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Předem se omlouvám za zřejmě duplicitní téma. Hledal jsem to snad 20 minut a nenašel. 

Napadlo mě, že dodělám detekci otevřených oken. Háček je ale v tom, že to musím vymyslet tak aby to nebylo vidět a kabel (UTP) mám k oknu přivedený zvenku, v kastlíku pro žaluzii. No a teď je otázkou, jak to udělat? 

Okna jsou dřevo-hliník, takže zvenčí hliníkový obal a rámy ze dřeva. Okna jsou předsazené, v izolaci 35cm. Kastlík pro žaluzie nad oknem a mezi kastlíkem a zdí mezera 12cm v podobě PIR izolace. 

Napadá mě akorát myšlenka, z venku dát magnetický kontakt (z velkým pracovní mezerou 5-7cm) a dát ho až k rámu okna a do okenního křídla navrtat magnet. Nic jednoduššího mně zatím nenapadlo.

Nějaký fígl ???


   
Quote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

To bych si předem vyzkoušel, jestli ti magnet bude spolehlivě fungovat i přes dřevěný rám.

Dodělávat do hotovýho okna e vždycky naprd, mě nic lepšího nenapadá...


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3060
 

Nema nahodou Loxone nejake ty svoje bezdratove bazmeky na okna? Sice by to asi bylo trochu videt, ale mohlo by to fungovat.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Jo to asi má ale jen když slyším bezdrát tak mám takový divný pocit. Asi protože jsem kdysi studoval radiotechnické zabezpečení 🙂

No asi to zůstane jen jako nápad. Jinak teď chystám mini smart home - no spíše homeček. Před 7-mi lety jsem ho postavil, tak si ho teď chci přestěhovat na do nového bydlení. Jen přemýšlím jestli se mi při převozu nerozpadne a co za technologie do něj dám ? :-)Dcera se už nemůže dočkat 🙂

IMG 1271

   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3060
 

No ja to mam stejne, bezdrat, a pak jeste tree technologie ;-). Ale kdyz by bylo nejhur a bylo by potreba, tak by ten beztrat daval smysl.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Jo jo, tree jsem si taky koupil na otestování a popravdě další instalace bude založena převážně na tree technologii. Jen ještě váhám zda to bude Loxone.

Ano máš pravdu, když už nic jiného nezbývá tak ten bezdrát je řešení.


   
ReplyQuote
(@petr86)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

Navážu tady s okenními kontakty - jak jste u drátových řešili napojení na vodiče? Klasická elektroinstalační kulatá krabice pod omítku mi přijde trochu velká. Napojení nejspíš plánuju řešit krimpovací spojkou. Díky.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

nech si dat kontakty, co maji drát 8 nebo 10m. mě to dosáhne do kabelového roštu, kde budu mít sbernici od jablotronu- tam bude modul na 8 oken (2x). má to vllastní svorkovnici


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Mám krabičku těsně u stropu, do ní 1x UTP a kabel od kontaktu.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3060
 

ja to mam v klasickych instalacnich krabicich, ale mam treba jendu krabici na dve okna. Kabely ke kontaktum jsem mel hodne dlouhe


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

já mám přípravu mikrotrubičku na optickej kabel vyvedenou v dolním rohu špalety na straně pantů. trubička vede do krabice ve zdi, kde se případně sbíhá více periférií (např. PIR) a odtud po stropě trubka do žlabu směr rozvaděč. zatím stavíme, konkrétní magnety zatím nemám

pro inspiraci ... někdo mi říkal, že místo detekce otevření křídla spíše detekuje pohyb kování (tj. otočení klikou). lišty kování jsou totiž po celém obvodu okna a jsou v něm závity na zamykací kameny. některé kameny osazeny nejsou ... tam by šel elegantně přišroubovat magnet a k němu spínačovej protikus


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

Ja mm kazdy drat od oken/dveri svedeny do nejblizsi krabicky KU68 ktera je urcena pro vypinac. Za vypinacem mam napojeni takovym zpusobem ze tam mam pripraveno UTP - spojeni jsem udelal tak ze jsem jednotlive zily spakel mikropajkou a zatahl smrstovaci buzirkou. 


   
ReplyQuote
MartinB
(@martinb)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 132
 

oživím téma, máte nějakej typ na konkretní kontakt drátový ale aby nebyl uplně obludnej ? Potřebuji to na hlídání oken s provazaností na topení. https://eshop.eurosat.sk/product/48731/USP-1200SP

Něco v tomto stylu ulomit pacičky našroubky, nalepit 3M paskou a drát schovat pod nejužší lištu do špalety trubičku do krabičky.


   
ReplyQuote
(@kotrmelec)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 58
 

Zdravím pánové, omlouvám se předem zda můj dotaz bude hloupý, nicméně k čemu všemu okenní kontakty lze využívat? Respektive k čemu všemu je využíváte?

Mě napadá jen pár možností použití:

  1. Zabezpečovačka - nevidím to jako nejspolehlivejší způsob(nejspíš se to musí kombinovat s pohybovejma senzorama) pokud zloděj rozbije okno, tak to stejně nezachytí.
  2. Vytápění - Loxone mám tucha v nějakým promo videu nebo někde uvádělo, že když je otevřené okno, tak se vypne okruh topení pro dannou místnost, to mi přijde jako nějaká utopie takhle regulovat něco, vzhledem k tomu, že většina z nás tu má podlahové topení a VPC takže tento krok postrádá smysl pokud se větrá max 5 min. Navíc Většina má i rekuperaci, tudíž proč vůbec otevírat okno?
  3. Detekce otevřeného okna když jsem mimo domov - tady vidím jedinej užitek, nicméně pokud je okno jen na ventilačku tak to nutně nemusí znamenat něco zlého, ale víceméně ano tady si dokáži představit využití když by se to propojilo například se srážkovým senzorem, tak by mi to hlásilo, že jsou tam a tam uzavřená okna.

Nějaké další nápady a rady? Stojím ted před rozhodnutím, zda si okenní kontakty dát či nedát respektive zda s nimi počítat, ale popravdě vzhledem k rekuperaci se ty okna budou otevírat podle mě minimálně nebo se pletu?

 

Díky moc za podněty a rady.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3060
 

ad "mam rekuperaci = "nevetram" je nejvetsi kravina, kterou neustale slycham dokola. To je proste bullshit.

Rekuperaci mam, abych mel neustale cisty vzduch. Ne, abych zil v dome jak rybicka v akvarku. Kdyz je pekne => cely dum je komplet otevreny (a rekuperace jede stejne, protoze zere nula-nula-prd). Rekuparaci nikdy nevypinam, aby se mi v trubkach nesrazel bordel.

Jinak hlavni dalsi pouziti je "mam otevrene dvere/HS portal na terasu" => "nezavirej mi zaluzie"


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: