Forum

Forum

Bazén - dávkování c...
 
Notifications
Clear all

Bazén - dávkování chemie- pH, Redox

19 Posts
8 Users
1 Likes
4,976 Views
(@loxuser)
New Member
Joined: 5 years ago
Posts: 4
Topic starter  

Zdravím všechny,

řešil jste někdo dávkování chemie do bazénu ? Díval jsem se, že za to chtějí okolo 40k a při tom to jsou to dvě peristaltická čerpadla v hodnotě cca 3000,-  sondy na chlor a měření pH, který se dají taky koupit např. z Aliexpressu na cca 2000,- A o to mi jde, jestli máte někdo tyto čínské, nebo raději koupit něco asi kvalitnější třeba z Revexu. Řízení samozřejmě Loxone. Vše pod kontrolou a v jedné app, žádná další ikona....

Díky

P.


   
Quote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Protože tomu nerozumím, pořídil jsem hotové řešení od albixonu, tedy solničku Hidrolife a celé to pak propojil s Loxone. Hidrolife pak řídí celý bazén od osvětlení přes cirkulaci vody, dávkování pH-, protiproud, ohřev atd... Možná bych měl jednu jednotku na prodej.


   
ReplyQuote
(@frank)
New Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1
 

Tak ono na tom právě nic není. REDOX je schopnost dezinfekce vody tzn nějaký obsah chloru ve vodě. Má se to držet na hodnotě 750 mV a dávkovat chlor. Pak pH, který se spíš přirozeně zvyšuje voda se stává zásaditou a rostou řasy, tak se dávkuje kyselina sýrová, která snižuje pH voda je kyselejší. Hodnoty mám ze sond, reguluju čerpadla, který to posílají do vody. Už mám vše vybrané, půjdu do tuzemských výrobců. Kvalitní sondy a převodníky stojí cca 10.000,- Vše sem pak napíšu.

P


   
ReplyQuote
(@loxuser)
New Member
Joined: 5 years ago
Posts: 4
Topic starter  

Tak ono to není složitýho, regulace jako každá jiná. Sonda pro pH dávkuje kyselinu sírovou, sonda pro REDOX dávkuje chlor. Už mám vše vybrané, koupil jsem kvalitnmí věci žádný Aliexpress. Jak to bude hotové dám to sem. Myslím, že to je 100x lepší než řešit integraci krámů třetích stran a stojí to čtvrtinu. Celkem mě překvapuje, že to tu už dávno někdo neřešil.

P.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

Loxone mám na časování filtrace , měření tepelného spádu před a za tepelným čerpadlem a tím i teploty vody v bazénu. Kyselinu dávkuje italské čerpadlo a nebudu mu do toho kecat takže akorát je hladinové čidlo v kanystru když dojde kyselina napojené na Loxone.Chlór nepoužívám místo toho stříbro a dávkovač mi přišel taková darda, že to tam liju podle ručního měřáku jednou za týden. Voda je na úrovni pitné vody a tím že místo chlóru je stříbro je bez jakéhokoli zápachu. No a elektroměry mám na celý bazén a TČ je zvlášť .


   
ReplyQuote
 MiH
(@mih)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 35
 

Já mám taky řešení od Albixonu - solničku Hidrolife. Problém je v tom, že mi to prodali jako bazén s automatickou úpravou kvality vody, ale to platí jen pro pH. Hydrolýzu musím nastavovat manuálně a pomocí tablet hlídat hladinu chloru. Na Hidrolife lze připojit RedoX sondu, tak jsem ji poptal (stojí cca 3500 Kč). A k mému překvapení jsem se dozvěděl, že ta solnička to nepodporuje, že by se musel vyměnit nějaký čip v solničce. Cena 12000,- Kč. No ti mě nas.... Proto přemýšlým nad jinou možností, jak přes jiné čidlo a Loxone měřit hladinu chloru. Pokud byste o něčem věděli, dejte vědět. Díky.


   
ReplyQuote
jimyjims
(@jimyjims)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 97
 

Řeším aktuálně úpravu vody, došel prosím někdo zdárně do stádia plně automatické úpravy vody? 


   
ReplyQuote
 MiH
(@mih)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 35
 

@jimyjims

Vzhledem k tomu, že jsem nenašel v Číně nic kloudnýho, co by šlo na Loxone jednoduše napojit (a taky k nedostatku času), jsem upgradoval solničku Hidrolife o další čip na Redox (cena 4k), nainstaloval jsem sám, Redox sondu jsem měl už z Ali doma, tak jsem ji na to napojil a vše funguje naprosto bez problémů, plná automatika. Cenově je tato sonda řádově jinde, bez origo od Albixonu. Jediné, o co se musím starat, je automatický vysavač bordelu. 😁


   
jimyjims reacted
ReplyQuote
jimyjims
(@jimyjims)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 97
 

Takze si sel cestou Koldy a jeste si vylepsil solnicku, ze umi reagovat na redox? Protoze udajne kdyz ji pripojis bez toho jineho cipu, tak to cist hodnoty umi, ale neumi na to reagovat.... puvodne si uvadel, ze ten cip stoji 12k, ale 4k je uz zajimavejsi! Kupoval si primo pres albixon?

Mohl bys mi prosim hodit odkaz na to cidlo redox z ali? 


   
ReplyQuote
 MiH
(@mih)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 35
 

@jimyjims

JJ, 12k byla nabídka od Albixonu i s instalací a sondou. Čip jsem objednal tady: https://eshop.bazeny-hk.cz/?dod=albixon&id=BXNDSAL023 tehdy byla cena 4100,-. Do solničky lze nainstalovat velice snadno - je tam na to slot, do kterého se zasune. Je to ukázáno zde: https://www.youtube.com/watch?v=Uqr4Tcx3lck. Pochopil jsem, že to je stejný čip, který už v solničce je, je na něm pH/Rx, ale aby to měřilo oboje, musí být čipy dva, každý v dedikovaném slotu. Sondu mám tuto: https://www.aliexpress.com/item/32956613825.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4danHvQI, šachtu pro sondu mi dolepil borec, co mi původně instaloval technologickou šachtu, to taky vyšlo na pár stovek. Ale za výsledek to stálo. Solnička podle hodnoty redoxu automaticky zapíná a vypíná hydrolýzu. Do té doby jsem to řešil logikou z Loxone podle teploty vody a používání bazénu, ale nedala se vysledovat závislost, podle které by se nadávkovalo definované množství vyrobeného chloru. Měl jsem nakonec nastavenou jen maximální denní dávku, po které se hydrolýza vypla, a tabletama testoval vodu. Byl to opruz. Jinak solničku ovládám přes modbus, ale mám i AquaStar od Loxonu, přes kterej řídím všechno, vč. vytápění, solnička se spouští s čerpadlem. AquaStar má i relátka a 1-wire, který taky využívám, kromě teploty vody měřím i teplotu ve stěně bazénu u potrubí. Během posledních dvou zim tam neklesla pod nulu, stejně jako v technologické šachtě, takže poslední zimu jsem bazén ani nevypouštěl. Byla to darda, ale teď toho nelituju, do šachty prakticky nelezu. Pozn.: víko šachty jsem polepil 5 cm polystyrenu, aby byla "zateplená". V případě, že by teplota u potrubí klesala k nule, pustí se čerpadlo na 5 min každou hodinu.


   
ReplyQuote
jimyjims
(@jimyjims)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 97
 

@mih

Díky moc za info! Ja mam naplanovano solnicku hidrolife a chtel bych integrovat pres modbus dle Koldy do Loxonu. Jeho bazen je pro mne velkou inspiraci! Urcite bych rad doplnil i o redox!

Stavim skimmerovou variantu:

1) Ridit to chci podruznym miniserverem 1. generace, co jsem koupil z druhe ruky (zatim neni na jejich sesticestnej ventil - premyslim o homemade variante).

 

2) chci automaticke dopousteni vody, takze pres tlakove cidlo budu snimat hladinu a pres elmg. ventil budu dopoustet.

3) Snimani teploty bych chtel resit 1-wire ve skimmeru a pak pred tepelnym cerpadlem a za tepelnym cerpadlem. 

4) tepelny cerpadlo: urcite pujdu do rady rapid od vagnerpoolu, ale resim jak odvladat toto cerpadlo pres loxone. Nemas s tim nejake zkusenosti? Jde mi o to, ze bych rad cerpadlo zapinal pouze nekdy - za urcitych podminek. Predstava je, ze by mi stacilo spinat pres rele, ale nevim zda kdyz zapnu napajeni, zda se to cerpadlo rovnou spusti a nacte puvodni hodnoty, nebo se cerpadlo spusti jen do pohotovostniho rezimu a stejne budu muset k nemu prijit a pres ovladaci panel ho spustit. 

 


   
ReplyQuote
 MiH
(@mih)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 35
 

@jimyjims

ad1) já celej barák, zahradu i bazén řídím jedním MS 1. gen, je fakt, že už běží na hraně. Kvůli tomu aquastaru mi dělali z Albixonu šachtu na zakázku, jinak mají hotový na skladě - aquastar toiž potřebuje filtraci s bočním výstupem trubek. Dodatečně by to byl dost problém. Ale automatiku jako takovou lze řídit čistě přes Loxone a solničku - dle Koldy.

ad2) já jsem použil ke snímání hladiny tohle: http://www.dinel.cz/novinky/flexibilni-hladinovy-snimac-meduza, mám to nalepený zvenku na skimru, ale funguje to na hovno, resp. brzo to přestalo fungovat, asi je stěna skimeru moc tlustá.... právě hledám jinou variantu - to tlakové čidlo budeš dávat kam?

ad3) já mám teplotní čidlo 1-wire nalepený zvenku na trubce v šachtě, která vede od skimeru a mám to obalený izolací, funguje velmi dobře. Druhé teplotní čidlo od solničky je v šachtičce v trubce v šachtě opodál, to mi letos odešlo do věčných lovišť. Nevidím smysl v dalších čidlech před a za čerpadlem. Snímání teploty ve skimeru za mě taky není šťastné řešení, za prvé je tam třeba dotáhnou dráty, za druhé tam teplota dost kolísá v závislosti na svitu slunce.

ad4) mám invertorové čerpadlo Rapid IPHC26 s chlazením (obj. na bazenonline.cz), spokojenost. Toto na Loxone napojené nemám, ale spínám, jak píšeš, jednoduše relátkem na solničce. Při vypnutí a zapnutí se vrátí do původního stavu a není na něm třeba nic přenastavovat. Mám na čerpadle nastavenou teplotu 32 st., ale spínám je v závislosti na požadované teplotě vody a aktuální teplotě vody. Obvykle mám nastaveno v Loxone 31 st. TČ se spustí jen v případě, že je aktuální teplota nižší. Jakmile dosáhne požadované, TČ se vypne. Jediné, co je třeba zajistit, je chod oběhového čerpadla alespoň 5 min po vypnutí TČ, jinak se zkracuje jeho životnost. Teplotu vody, která jde "do" a "z" TČ vidím na displeji TČ, nemám potřebu to vidět v Loxone. Jinak TČ má výkon 10,5 kW, je do objemu bazénu 45m3, můj bazén má 33m3, pokud je venku pod 10 st., tak má co dělat, aby udrželo teplotu v bazénu kolem 28-29 st. Ale mám vysoké zastřešení, tak ta teplota se tam více ztrácí.... Jinak známý si koupil TČ odtud a je spokojen, podrobnosti neznám, ale vypadá to dobře.


   
ReplyQuote
jimyjims
(@jimyjims)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 97
 

@mih

2) jelikoz jsem z Ceskych Budejovic, tak jsem se dostal na kontakt primo v Loxonu a ten mi to poradil. Je jedno kam tlakovy senzor umistis, ale musi by byt pod urovni hladiny a snimat muze jen kdyz nebezi cerpadla. Senzor musi byt v rozsahu 0-0,3 baru, ja sehnal na ali 0-0,35 baru v nerezu AISI 316, coz je podminkou pro slanou vodu. Jelikoz technologickou cast budu mit v garazi nad hladinou, tak dam cidlo do potrubi pred pruchodem do domu. 

3) kvuli absenci spodni vypuste a predejiti teple vody na hladine a studene u dna jsme navrhli technologii se dvemi cerpadly. Mensi cerpadlo bude v pravidelnem intervalu protacet vodu do trysky, co je v nizsi casti bazenu a tim bude dochazet k cirkulaci vody. Navic toto cerpadlo bude i spojene s tepelnym cerpadlem. Druhe cerpadlo bude klasicky fungovat pro filtraci. Kdybych mel pouze jedno cerpadlo, tak mi ta spodni tryska bude zvedat usazeniny pri vysavani a nikdy bych nedokazal bazen vysat. Pokud se mi podari nastavit, aby snimani teploty probihalo pouze v dobe kdy bude probihat cirkulace, nebo pobezi cerpadlo, tak by k zadnemu zkreslovani nemelo dochazet. Ale to se uvidi vsechno az v praxi a pokud budu mit v technologii vice jimek na teplomery, ktere ve vysledku nebudu pouzivat, tak je to jedno. Horsi by bylo naopak, kdybych nemel pripravu a pak to slozite dodelaval...

 

4) presne nad timto cerpadlem uvazujeme! Takze se to pokusim shrnout, jestli to chapu dobre: ja bych mohl spinat hlavni privod tepelneho cerpadla miniserverem spolecne s obehovym cerpadlem. Kdyz tohle probehne, tak se automaticky cerpadlo spusti (aniz ych musel k ovladacimu panelu) a zacne topit na prednastavene teploty. Muzu mit nastaveno treba 32 stupnu na ovladacim panelu cerpadla, ale kdyz v loxonu nastavim, ze chci vodu pouze 29 stupnu, tak by se vypnul hlavni privod tepelneho cerpadla v momente kdy voda dosahne pozadovane teploty, obehove cerpadlo by jeste 5 minut bezelo a pak by az vyplo. A takhle jednoduse by to slo ovladat pres loxone a vic neresit?

Resis nejak tu vykonost toho cerpadla, nebo jedes porad na plny vykon? Na tehle by se melo dat nastavit jak rychle ma natapet atd. 


   
ReplyQuote
 MiH
(@mih)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 35
 

@jimyjims

2) můžeš prosím hodit odkaz na Ali?

4) přesně tak to je, TČ jednou nastavíš a pak jen spínáš on/off. Výkon mám nastavenej naplno, to neřeším. Stejně, když je venku hodně chladno, jede 24h. Mě se jen přehazuje v aquastaru 6-cestný ventil z filtrování na cirkulaci a zpět. Jinak koukám, že jsem tam nehodil ten odkaz na to čerpadlo, co má známý, je to od mrsilence.cz. To lze ovládat i na dálku. Ale bližší zkušenost s tím nemám.


   
ReplyQuote
jimyjims
(@jimyjims)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 97
 

@mih 

2) mam doma tohle a zatim jsem ve fazi vystavby, takze neni vyzkouseno. https://www.aliexpress.com/item/32909708726.html?gps-id=pcStoreJustForYou&scm=1007.23125.137358.0&scm_id=1007.23125.137358.0&scm-url=1007.23125.137358.0&pvid=7e8eba9c-783d-455c-9b91-f8ff6e524ddd&spm=a2g0o.store_home.smartJustForYou_868713683.17

Poslali to myslim z Belgie, ted si nejsem jistej.  Nicmene ten prodejce tam ma strasne variant a urcite se to bude hodit i na dalsi veci. 

4) to cerpadlo co mas, tak jde ovladat i pres aplikaci ne? Ma to uz wifi modul ve standardu, jestli se nepletu. 


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: