Forum

Forum

Osvětlení - jak to ...
 
Notifications
Clear all

Osvětlení - jak to máte řešený?

19 Posts
5 Users
7 Likes
3,848 Views
 Pepe
(@pepe)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 91
Topic starter  

Ahoj

předělávám po 2 letech fungování celý program Loxone a chtěl bych se zeptat, jak máte řešené vy osvětlení.

Mám na všechny světla krátkocestné spínače - nahoru-dolů (od Obzoru)
Mám ve všech místnostech čidla
Chtěl bych mít jinou intenzitu osvětlení u různých světelných zdrojů v jiný čas (např do 22 hod to jede naplno, pak už jen nižsí intenzita osvětlení, popř po 24 hod jen minimálně na průchod pro prostatiky :-))
Dělali by jste - popř dá se to řešit tím novým modulem osvětlení ?
Většina světel doma je stmívatelná

Nyní to mám tak že po průchodu se světla rozvsítí na nějakou intenzitu která je kompromis mezi časy, při dvojkliku to svítí naplno, podržení nahoru zvyšuje intenzitu, podržení dolů snížuje intenzitu. Je ale problém, že když se v pracovně déle nehýbu, tak mě to světlo zhasíná. Je problém, že když dvojkliknu na plnou intenzitu později, než na mě zareaguje PIR čidlo, tak mě to za "Doba MT Automatické vypnutí osvětlení při konci pohybu (mám nastaveno 2 min)" uplně vypne i když se hýbu.

Takto to mám nyní: (jsou tam 2 světla 48W tak aby to vydrželo musel jsem to zapojit na 2 výstupy DMX)

Osvetleni pracovna

V kuchyni jsem si s tím dal práci a nastavil intenzitu různých zdrojů na základě doby před západem slunce a pak později podle časů spaní. Je to ale masakr blokový diagram a myslel jsem že se to dá řešit nějak lépe.

Děkuji za rady!

Tomáš Š.


   
Quote
 Pepe
(@pepe)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 91
Topic starter  

Nikdo tedy nemá stejný systém jako já ? (že si tam dal tlačítka nahoru a dolů 🙂 )


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Já teda používám jedno tl. na místnost. Používám origo bloky od Loxonu, tlačítkem jen přepínám scény, pokud je v místnosti (pokojíčky) jen jedno světlo, tak funguje i jako 1-tlačítkový stmívač. Jinak co se týká osvětlení po setmění, tak to řeší pohybové senzory, který po setmění aktivují scénu se sníženou intezitou.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

A nevadí ti na tom přepínání scén to, že když chceš zapnout třeba jen 1 malé světlo,které je třeba na 3. scéně tak než se tam problikáš tak děláš v tom pokoji takovou blikavou diskotéku?

Já si tohle řešení neumím doma představit.

Porot mám pro každé světlo samostatný vypínač (popř. pro ty méně používaná dlouhý stisk).


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Ani ne, už jsme i manželka a dítě si na to zvykli, mám scény seřazené podle intenzity a podle četnosti používání. Třeba v obývacím pokoji je nejnižší intenzita (jen podovky v průchodu na 40%), kterou má pohybovka je první a nedá se ani vyvolat tlačítkem, další je průchot na 100%, další je hlavní světlo a průchod 50% a třetí všechno naplno. když ráno vstanu, pohybovka udělá světlo tak abych si nevypálil oči a abych se o něco nepřezazil a když se pak rozkoukám 1 klikem si rozsvítím na plno průchod, což mi ráno stačí. Večer na dvě kliknutí rozsvítím hlavní světlo a když náhodou potřebuju ještě víc,  což nebývá často tak rozsvítím dalším klikem všechno. A dvou-klikem zhasínám. To samí ložnice a jedna koupelna. Chotby, WC, druhá koupelna a zádveří mají jen jedno světlo, takže pohybovka útlum, tlačítkem naplno, víc není potřeba, navíc pohybovka zhasne sama. V pokojíčcích zase nejsou pohybovky a je tam jen jedno světlo, takže tam používám 1-tlačítkový stmívač s pamění, když chci změnit intenzitu tak jen chvilku podržím tlačítko i naše 3 leté dítě se stím hravě zžilo.


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

Jaká pohybová čidla používáš ? 


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Používám PIR8  https://www.aliexpress.com/item/12V-24V-Body-Infrared-PIR-Sensor-LED-Dimmer-Switch-Motion-Timer-Function-Sign-Control-PIR8-Cotroller/32799218300.html když se mu malinko seřízne krabička tak pasuje do sádrokartonářský instalační krabice. Do víčka (záslepky) vyvrtám díru na tu čočku a je hotovo, celkem malý a nenápadný. Odpoledne klidně přidám foto. Jinak ještě budu zkoušet ještě jiný číňany, ale zatím nato nebyl čas.


   
Georgio reacted
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

V té chodbě je dáváš v jaké vzdálenosti od sebe?

Jak jsi spokojený s reakcí?

Cvaká hodně slyšitelně? Nebo nemá  v sobě relé a je tiché?


   
ReplyQuote
 Pepe
(@pepe)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 91
Topic starter  

Ahoj
já mám toto:
http://www.magneticontacts.com/en/product.php?id=174
(verze na 24V - ten modrý plošňák)

Necvaká, funguje 2 roky spolehlivě, ani jedno čidlo neodešlo, design který je v pohodě...

Můžu za sebe doporučit.

Na firmu budeme objednávat v půlce roku velké množství na novou stavbu, kdyby někdo potřeboval, napište.

Mají i Smoke detektory na 24V HC-87B, ty bych naopak nedoporučil... Některé divně chrčí.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Kolik bude asi cena za kus při hromadné objednávce?


   
ReplyQuote
 Pepe
(@pepe)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 91
Topic starter  

Nepamatuji si kolik to tenkrát stálo ale bylo s dopravou něco mezi 5-10USD/ks


   
ReplyQuote
 Pepe
(@pepe)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 91
Topic starter  

Spíš potřebuji aby někdo doporučil jak to řešit když už to řešení spínače nahoru-dolů mám a chtěl bych použít časové "okna". Asi to ničím standardním nepůjde co ?


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

@kobra23 - Mám jedno na chodbu/místnost, ve výšce cca 2,4m zabírá asi 3m na každou stranu. Jinak mě ta mrcha brala i z galerie do přízemí na gauči v obýváku 5,5m vysoko 4m daleko, tak jsem ho musel malinko vymaskovat bílou barvou. C

Citlivost je velmi vysoká, když sedím na záchodě prakticky teda pod ním tak stačí lehký pohyb hlavou nebo záěstím a bere.

Je to tranzistorový výstup, takže to nevydává žádný zvuky, jen je to NPN, ale to sem hravě vyřešil opťákem ve smršťovačce.

@Pepe - na tyhle jsem taky koukal, ale mě se nelíbí že je přisazený, já jsem chtěl nějakou zapuštěnou věc.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
Posted by: Skadra

Je to tranzistorový výstup, takže to nevydává žádný zvuky, jen je to NPN, ale to sem hravě vyřešil opťákem ve smršťovačce.

Co to prosím obnáší? Prosím vysvětlení pro laika. 

Dáš sem pak i ty fotky?


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Nic moc, optočlen a odpor, třeba tohle  https://www.gme.cz/ltv817c-dip4-lite-on a odpůrek, celý jsem to smrsknul do smršťovačky. Až přijedu domu tak to nafotím.


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: