X
Forum

Forum

Nový blok Optimaliz...
 
Notifications
Clear all

Nový blok Optimalizátor spotových cen

264 Posts
30 Users
8 Likes
19 K Views
(@juraj)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 74
 
Posted by: @kudykam

BTW zobrazuje aWATtar správně ceny i pro čr? NanoGreen zobrazí jen dvě nejvyšší a dvě nejnižší, což je naprd....

Pozri ich API: https://moje.nanogreen.cz/api/prices/daily
Máš tam ako ich prepočítané ceny (s cenou služby) tak oficiálne hodinové ceny prepočítané na CZK (bez DPH)


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Aha, tak v šabloně nemají všechno. v Datech mají až (nejlevnějších) 6  hodin a hodinové ceny. Ty jsou ale v poli, jak vyčtu např druhou hodnotu?

A ty nejlevnější hodiny se berou jako na sebe navazující nebo různě z celého dne? Tzn např 10,11,12,13 nebo 9,12,18,20?


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 
Posted by: @kudykam

A ty nejlevnější hodiny se berou jako na sebe navazující nebo různě z celého dne? Tzn např 10,11,12,13 nebo 9,12,18,20?

Mely by byt ruzne z celeho dne. Proste ty nejlevnejsi za den.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

hm a jakej je pak rozdíl u " jedna ze dvou nejlevnějších" a "druhá nejlevnější"

viz https://github.com/nanogreencz/homeassistant-integrations


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Potřeboval bych tohle nějak zobrazit v loxone, jak na to?

image

   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Jinak fungují vám výstupy z tohoto modulu? Já tam má stále vypnuto, ikdyž nastavím Demand na třeba 20 hod (tr je zaple). Stejně tak vHigh je vypnuto ikdyž mám nastaven Max price na 6 kč a nyní je 11


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

@kudykam Napada me pouzit k vizualizaci blok Schema systemu. 

 

Jinak ja to api neznam. Jen jsem videl rozhovor s clovekem z Nanogreen a tam o tom trochu mluvil. Detaily bohuzel nevim.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Už sem přišel na to proč se mi nezobrazují hodnoty, na vstup tr se musí poslat pouze impulz. Já  měl trvale zapnuto.

Jinak stropy na ceny  spotového trhu se počítají z ročního průměru, tzn aby se spot vyplatil tak by průměrné ceny za rok 2023 musel být aspoň tak 5,5 kč. Takže asi zustavam dal u čezu a uvidíme jak se ceny ustálí na jaře. Pak by to začít mohlo dávat smysl.


   
ReplyQuote
(@juraj)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 74
 
Posted by: @kudykam

Jinak stropy na ceny  spotového trhu se počítají z ročního průměru, tzn aby se spot vyplatil tak by průměrné ceny za rok 2023 musel být aspoň tak 5,5 kč. Takže asi zustavam dal u čezu a uvidíme jak se ceny ustálí na jaře. Pak by to začít mohlo dávat smysl.

Myslíš vládou stanovený strop (6 050 Kč vč. DPH / MWh)? Lebo ten platí do konca roka 2023 a tipujem, že potom 2024 (rok pred voľbami) asi ostane.

Inak ja som poslal PRE výpoveď (zdvihli mi cenu v NT na 10,16 za kWh - prakticky strop, tak chcem skúsiť bezDodavatele). Tak mi PRE poslalo novú ponuku na 2 ročný fix na 4,50 za kWh bez DPH VT aj NT (prakticky úspora 0,60 kč na kWh voči stropu).

Či sa to oplatí netuším, otázka je ako píšeš či padnú ceny počas roka pod vládny strop.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
Topic starter  

V loxone library je nová šablona pro spotové ceny z OTE

 

https://library.loxone.com/detail/spot-prices-from-ote-czech-republic-1092/overview


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

Teď jsme to dost probírali na Master školení, není to tak jednoduché, doporučuji zkouknout to video s pánem z Nanogreen, tam je to vysvětleno. Ve zkratce: Je třeba mít patřičný elektroměr, bez něj vám stejně naúčtují defaultní průměr pro celou ČR, i když odebíráte v nejlevnějších hodinách.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
Topic starter  

Hod link


   
ReplyQuote
(@juraj)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 74
 

@vary @kubrt_cz asi myslel rozhovor s NanoGreen kde sa hovorí o tom že optimalizácia dáva zmyslel ak máš "chytrý elektromer" (meria spotrebu min. po hodinách - ich článok s porovnaním elektromerov).

V prípade že máš FVE tak tento "chytrý elektromer" máš od distribútora, ak FVE nemáš tak sa dá požiadať distribútora o výmenu klasického za "chytrý" (je tam myslím mesačný poplatok), alebo možeš počkať keďže od 2024 by sa mali začať tieto elektromery povynne montovať všetkým čo majú ročnú spotrebu nad 6 MWh.


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

Ahoj všem. 

Předem sorry zapreklepy. Píšu z mobilu. Ležím vedle nemocného syna v posteli 🙂

Moje zkušenosti. Nebot mě pan Kretinsky/EPET (cti zmrd) zvedl cenu od 7.12. že 4,2kc na 10,5kc - ano na 3 týdny než začne platit strom, musel jsem začít řešit co dál (listopad). ČEZ nabídl 13,9 za kWh :))) funny

Mám fve (9kWp, 10kWh baterka), tepelko a termicke panely. Plyn 5 let odpojen. Jsem tedy total závislej na ceně elektřiny. Mám druhý Ean prodávám od srpna Entri.  

Podal jsem.tedy výpověď a odešel k bezdodavatele. Bylo to koncem listopadu.

Baterií samozřejmě nabíjím v noci abych pokryl ranni cenovou špičku. Asi záleží na pořizovací ceně baterie (dělal jsme si to skoro celé sám a jen kámoš a firmou me to "zlegakizovali") takže mám amortizaci někde kolem 40hal/kWh

Vše vypadalo krásně než začalo být -12 a cena přes 500€ za MWh 🙂 se stropem to bude easy. Ale i tak. Může by taky -16 dva týdny. V Německu nebude foukat. Ve Švýcarsku nebude pršet. Ve Francii budou řešit bůh ví co s jádrem a cena bude 1000€+ za MWh....

je třeba přemýšlet že v létě člověk něco prodá (je otázka za kolik...) ale něco asi jo což řekněme pokreje ty zimní extrémy. Ano pokud nebude výkup za 100€ MWh. Pak je to v háji 🙂

Chtěl jsem začít řešit ceny z OTE a udělat si v nodered to co loxone vydal v bete - super!

Ale betu doma v produkcnim prostředí jet nemůžu :)))

Takže jedině co jsem udělal je vypínání TC na pár nejdražších hodin denně. 

Strašně se na ten blok těším. Jak budu v X nejlevnějších hodinách pretapet akumulacku. A v X nejdražších hodinách naopak vypínat to co nemusí běžet neboť se to pak dozene. 

Jedine co mi na bloku chybí (aspoň jsem to v představení nepoxhytil) je nastavení nějakých absolutních hodnot. Aby se třeba otopná spirála v akumulacce zapla fakt je tehdy Kdyz bude cena pod 50€ za MWh.

K té energii a loxone. Za mě za mnoho let naprosto top blok - měření toku energie. Naprostá nádhera. Pokud má člověk podruzne měření kde čeho je fakt Lahoda se na to koukat. S fve baterkou a panelama o to víc. Fakt pecka!

Šťastný a veselí. Pa!

 


   
ReplyQuote
(@milan53)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 64
 

Na jaká adrese čtete hodinové ceny?


   
ReplyQuote
Page 2 / 18
Share: