Forum

Forum

Macotronic okenní k...
 
Notifications
Clear all

Macotronic okenní kontakt

16 Posts
8 Users
3 Likes
1,929 Views
(@bulva)
New Member
Joined: 3 years ago
Posts: 2
Topic starter  

Instalují mi okna a na všech je macotronic čidlo otevření/zavření. Vede od něj čtyřžilový kabel. Nemám ještě úplně dořešen způsob ovládání chytrého domu (zřejmě bude Zigbee). Kam natáhnout tento kabel od macotronicu? Stačí do krabičky ovládání žaluzií, kde mám připravený UTP kabel a pak se vše propojí? Nebude mi pak zbytečně zabírat žíly na UTP, které hodlám využít pro tlačítkové ovládání rolet? Mám v každé krabičce UTP +třížilový do rovzaděče a třížilový ven k motoru rolety.  Tam kde nebudou rolety, bych nechal macotronic kabel vést po fasádě, pod polystyrenem a pak po podlaze do rozvaděče.

FOTKA KABELU


   
Quote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

V kabelu jsou dva dráty na tamper a dva jsou od čidla. Já je mám do krabičky kam mám přivedeny dva UTP.


   
ReplyQuote
(@bulva)
New Member
Joined: 3 years ago
Posts: 2
Topic starter  

@pa-v-el Diky, ja mam v krabicce jen jeden UTP. Asi bude lepsi vsechny tyto draty tahnout podhledem do rozvadece a tam uz se to propoji se zabezpecovackou ci pres rozhrani s necim co mne bude upozornovat na otevrena okna.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 

V RD je to asi jedno, ale obecně bych řekl, že co nejblíž u čidla by měly být vyvažovací odpory a dál už by vedly jen dva dráty ke sběrnicovému modulu nebo do ústředny. Pak je totiž hlídané že nikdo nenarušill vedení.


   
ReplyQuote
(@semba)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 54
 

Já magnety připojují přes modul

JA-111H TRB Sběrnicový modul připojení drátového detektoru
 
který mám umístěný v PIR detektoru.Jen je potřeba vždy vodiče od magnetů nadpojit😢, 

   
ReplyQuote
vita_k
(@vita_k)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 59
 

Jak prodlužujete drátky od magnetů? normálně pájením? Nic lepsiho me zatim nenapadlo :). 

 


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

Mám z Ali 2-pólové konektory (a la Wago, ale průběžné), které se vejdou do 25mm husího krku (tahám vše v nich), takže když je prostor, spojím takto a přejedu smršťovací bužírkou. Když není, pájím + bužírka.


   
vita_k reacted
ReplyQuote
vita_k
(@vita_k)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 59
 
image

Jsem si vzpomnel, ze existuji i tyto buzirky. Mate nekdo vyzkouseny? 


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Dlouhodobě a na rychlost práce je nejlepší použít 3M Scotchlok UY-2 nebo UR-2. Neni potřeba ani holit vodiče, prostě to nacvaknout.


   
vita_k reacted
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

No jo, jenže to má nevýhodu, že spojované vodiče přicházejí i odcházejí jedním směrem... Do krku špatně použitelné, resp. jeden vodič ohyb o 180°. V jiných případech souhlasím, dělá se s tím dobře, ale nevýhoda je, že je to na jedno použití. 


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Do krku se to taky vejde, každopádně dávat jakýkoliv spoj do krku mi nepřijde uplně jako vhodný nápad.


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

A jak bys řešil "bezspojově" (pájení je taky spoj) prodloužení třeba magnetického kontaktu? Tahám vše  v podlaze, není jiná možnost (nemám podhledy - bude pohledový beton a zdi jsou přerušeny okny od podlahy po strop) a některé originál kabely od magnetů v oknech/dveřích jsou holt krátké...  Krky používám nikoliv pro to, abych třeba časem něco protahoval znovu, ale abych měl jednotnou tloušťku "kabelové" vrstvy. Dávám EPS 50mm, na to krky, mezivrstva 30mm XPS a záklop opět 50mm EPS. (ten XPS proto, protože byl skladem a v jednu chvíli stará skladová zásoba dokonce levnější než vyhajpovaný EPS). Má to jiný rozměr desek, takže to hezky řeší i přeplátování spojů (nikdy nemám spoj na stejném místě => nejsou tepelné mosty atd.). A taky se super řeže na cirkulárce, na rozdíl od EPS.

image

   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

Tady jsou ty spojky, v provizorním zapojení. Oranžový/bílý jsou 1,5mm2, TP je CAT6A, jsou poměrně subtilní a do krku se vejdou.

image

   
vita_k reacted
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Pokud k tomu už nikdy nebude přístup, tak bych to raději kvalitně zapájel než spojoval konektory.


   
ReplyQuote
(@kofejn)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 55
 

Já dal ke každému oknu krabici a v ní to napojil "wagovkami" z alíka. Některá okna mají dva magnety, tak už je sloučím v krabici a do TM vede jen UTP.

Doufám, že okna už měnit nebudu, ale kdyby k tomu došlo, je to pod víčkem pro strýčka příhodu.


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: