X
Forum

Forum

ESP Easy - diskuze ...
 
Notifications
Clear all

ESP Easy - diskuze k článku

68 Posts
14 Users
4 Likes
7,848 Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ad 1 - nemam najmensie tusenie, kazdopadne olimex ma tie ich dosky ako opensource, tak mozes pozriet ako to maju spravene oni. EDIT - co dokazem interpretovat je ze esp32 ma RMII, takze nestaci len trafo.

Ad 2 - espeasy nepoznam, ale ano, videl som ze je nejaka univerzalna moznost z neho ovladat to mcp-cko. Nemam ale paru ci to pojde cez udp a aka by bola syntax tych prikazov, ale asi by to slo. Ja kazdopadne staviam firmware nad mongoose-os, to espeasy by mi nestacilo, pouzivam tam rozne ochrany a timeouty a to sa musi proste naprogramovat. Zaroven to chcem casom rozsirit o mqtt, spravit lepsie logovanie, nic z toho moj firmware pre arduino nema a mat uz ani nebude, nemam silu do toho stareho kodu znovu vrtat. Dosku pre ten olimex mam uz nakreslenu a doma prvy prototyp, ale vo vysledku je to to iste co s arduinom - len napajanie, distribucia i2c cez konektory, signalizacne ledky a tlacitka.

Tym ze to pobezi nad mongoose os nad vyrazne silnejsim hw, bude mozne ten masterboard nejak uzivatelsky konfigurovat, napr. nastavovat timeouty pre jednotlive porty, bude moznost kombinovat input a output boardy na jednom masterboarde (pre mensie instalacie, ja napr. v zahradnom dome potrebujem len jeden input a jeden output board). Bude vyrazne jednoduchsia diagnostika (vie to logovat po sieti), vyrazne jednoduchsi upgrade (po sieti, ziadne flashovanie v rozvadzaci). Moznosti je vela, casu malo ...


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@dusanmsk 
ad1. neviem ci som dobre pochopil to PHY, ale ten olimex je presne zapojenie ktore som pouzil, inak povedane EspEasy sa da dat do olimex.
Olimex pouziva ten cip LAN8720 alebo 8710.

ad2. plan je super, budem cakat ked to dotiahnes.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

ad1 Hej tiez na to cumim a dumam ci nekecam kraviny a nemylim si pojmy a dojmy 😀


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

No je to tam.
Pridal som NEXTION displej. Ak tam najdete nejaku blbost dajte vediet opravim.

Ako bonus Senzor CO2 Senseair S8.
Inak nahoda, ze ho niekto dnes spomina v inom vlakne.


   
ReplyQuote
(@juraj)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 74
 

@smotek7 si ma inšpiroval tak som si kúpil NodeMCU a nahral som tam ESP Easy fw.

Mám k tomu 2 dotazy:

  1. Asi nie je podpora vo FW aby si to pamatalo stav GPIO (pripojené na relé) aj po reštarte. Rozmýšlal som či by mal Loxone dotazovať stav GPIO (cmd=status,gpio,13).
    Inak po reštarte to nevráti žiadny stav (žiadny json) musí sa najprv nasgaviť GPIO a až potom to už vracia korektne stav pinu.
  2. Písal si, že si skúšal prietokomer, tak som pozeral na Ali (hľadal som niečo na 24V že by som to dal rovno do Loxone) ale nechápem ako to počitaš.
    Píšeš, že má tvoj prietokomer charakteristiku F = Q*6,6 a potom do Loxone posielaš %value%*6.6 čo by mala byť hodnota aktualneho prietoku "Q", nie? Nemal by si tam posielať %value%/6.6 čiže Q = F/6.6 aby si získal aktualny prietok v L/s?
    Inak je lepšie posielať do Loxone Q alebo rovno inpulzy? (tvoja motivácia bola v prenesení vypočtového výkonu na ESP že?)

Juraj


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@juraj 
1. neviem o tom ze by si to pamatalo.
Jedine spravit nejake pravidlo v ESP aby poslalo, ze bol restart a z loxone poslat znovu stav.
Pri input je moznost Send Boot state:, ale neskusal som, pouzivam len tlacitka.

2. mam to uz odpojene. S tym vypoctom si ma dostal, fakt si nepamatam.
Ale na wiki je obrazok, ze som to mal tak.
Pamatam si ze hodnotu som urcil experimentovanim.
Od tych prietokomerov sa nejak neda ocakavat presnost, linearita.
Motivacia bola nezahlcovat UDP komunikaciu zbytocne impulzami.


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

@juraj Kdyby te to zajimalo, tak ja mam tento prutokomer na 24V zapojeny primo do MS.


   
ReplyQuote
(@juraj)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 74
 

@jakub Ďakujem. Objednal som jeden kde písali, že je na 24V ale po dotaze mi obchod napísal, že to je len do 18V (stornoval som, ešte som zvažoval dokupiť down stepper čo majú na Ali a konvertovať 24V). Pozrem sa na ten tvoj.

Ako máš nastavený blok merania spotreby u tvojho prietokomeru pri charakteristike:
Flow Pulse: F(Hz)=(5*Q-3) +/- 10% Q: L/min

Inak padajú z toho rozumné čísla (napr: spotreba litrov), alebo si to musel ladiť na približný počet pulzov na liter a je to skôr informatívneho charakteru?


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

@juraj Zprovoznil jsem to teprve vcera, zatim pouzivam tech 225 pulzu na litr, pak si to zkalibruju. Je to jen orientacni, bude to slouzit pro hrubou kontrolu ruznych veci a pro detekci uniku vody.


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

Ahoj, nevíte někdo o relé boardu, který by měl alespoň 2 výstupy, podporoval by EASY ESP a zároveň byl do sítě připojen po běžném ethernetu, tzn s konektorem RJ45

mám nějakou vlastní implementaci arduino + rj45 modul + rele board, ale jednou za pár dní to vytuhne a chce to reboot;

díky za tipy


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

@Mira nepouzivas tam nahodou I2C sbernici?


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

@l-adamek čau, nee, mam to na ovladani cerpadla z vrtu + cerpadla z retencky, ted to mam tak, ze tam honim jednoduche udp prikazy. to ze to tuhne je podle me dano levnym ethernet modulem. v zavlahovem rozvadeci mam drazsi a jede to tretim rokem v kuse i pres zimu, kdy to realne nic nedela.

ale uz se mi to nechce moc bastlit

toto by bylo idealni: https://www.alza.cz/shelly-pro-2pm-spinaci-modul-2x-16a-na-din-listu-mereni-spotreby-lan-wi-fi-a-bluetooth-d7330646.htm#popis

ale nikde jsem nenasel popis komunikace; melo by to byt ESP32, kdyby to slo flashnout bylo by to super


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@mira hotove riesenie s RJ45 v krabicke asi nebude.
Jedine zobrat napriklad Olimex a dat tam dosku s 2 rele.
Inak k tomu Shelly nepotrebujes ho ani flaschnut , podporuje rovno http.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
 

@mira Ty nemáš v domě tree? Pokud máš, tak bych nevymýšlel náhradu, ale použil Nano 2 Relay Tree a k tomu připojil výkonnější relé. Tedy jestli nepotřebuješ měřit spotřebu...


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

@_petr_ nemám doma tree 🙂 moje elektro-instalace vznikla v době, kdy tree nebylo nebo se možná sotva dostávalo na trh...

@smotek7 - nepotřebuju to v krabičce, potřebuju ale něco, co už je vymyšlený a "jednoduchý". krabičku si klidně vy3Dtisknu  ; pokus Shelly umí http tak do toho jdu; čumím do manuálu a nikde to není popsáno; někde popisují webhook, jinde ne, mqtt sice popisují , ale to řešit nechci, já asi jedno koupím a otestuju


   
ReplyQuote
Page 3 / 5
Share: