Závlaha, dějství druhé

Závlaha, dějství druhé

Je to výmrd. To zas byl nápad…..

Ne, vážně. Fakt jsem si zase naivně myslel, že to dám za pár dnů, že to bude brnkačka a že to bude hned hotové. Já fakt nevím, že jsem z téhle naivity ještě nevyrostl.

Jsou to další dva dny a já jsem zhruba v půlce všech prací. Sice postupuju, ale jde mi to pomalu. Každá další část závlahy znamená najít nový postup, jak co dělat. A to trvá.

Tak například navrtávací objímky. Je to super nápad a když se to naučíte, jde to rychle. Jenže. Musíte přijít na to, jak to dělat. Mě se nakonec osvědšila cesta: udělat malou dírku pomocí prorážecího toolu z Aliexpressu na závlahy, pak to aku-vrtačkou vyvrtat největším možným vrtákem (tuším 12ka) a pak to ručně pomocí 16tky (na železo) zvětšit do požadovaného rozměru.

Jenže, u toho je potřeba být šikovný a nenechat spadnout odřezky z vrtáku dovnitř do hadice, jelikož by mohly ucpat trysky. A když už tam spadnou, tak pěkně pinzetu a vyndat. A než se to člověk naučí, dělá to 20 minut na jednu díru.

A pak přichytit navrtávací objímku, přišroubovat. Jenže, pak zjistíte, že našroubované koleno Vám po dotažení čučí na opačnou stranu než potřebujete. Tak to zkusíte rozebrat, jenže ono už to nejde, jelikož se to do sebe zařízlo. Takže do toho mydlíte vším, co máte po ruce, aby to povolilo. A co byste řekli, nepoučíte se. Za další cca tři objímky to uděláte zase blbě.

A tak ubíha den. Když vyřešíte jeden problém, řešíte další. Do toho neustále kopete další a další díry v zahradě, která už vypadala docela pekně. A finále v nedohlednu.

V koridorech, kde jde více trubek, pak musíte při zasypávání postupovat pomalu, protože jste si navíc vymysleli, že u plotu dáte pak do horní vyrstvy štěrk a dlažbu, aby se to dobře sekalo. Takže ještě měříte výšku, k tomu rovnáte a nastavujete nopku. Bomba.

A neustále se plazíte po kolenou. A jelikož je už horko, tak jste v bermudách, takže posun po čtyřech v rozhrabané hlíně ku..va bolí. Jenže, z podřepu to neuděláte, protože u toho musíte pořád bojovat s těma debilníma objímkama.

A pak všechny ty kolena, téčka a redukce. Abyste je poskládali, musíte to dělat bez rukavic. Potřebujete na to cit, protože jsou tam ty debilní malý gumičky, co mají izolovat, ale co tak strašně rády vypadávají. Jenže, když už to do sebe zastrčíte, utahování holýma rukama je další blbej nápad. Po dni utahování vypadají Vaše ruce jakoby měly lepru. Opravdu něco, co chcete.

Takže k tomu všemu ještě neustále nasazujete a sundaváte rukavice jak debil. Tohle vědět, tak si to asi nechám od někoho nainstalovat. Teda asi do toho momentu, než by mi řek cenu. Ale aspoň bych věděl, že si v tom vedru sebeubližuju za nějakou konkrétní cifru. Takhle? Vim prd a jen tam dělám otroka v 50C.

Ale má to i světlé chvilky. To, když po vykopání výkopu, položení a připravení trubek ho zase zakopete. Pak je na to hezký pohled. Že je konečně něco hotovo.

Takhle hotovo mám momentálně část trávy na jih od domu a dvě ze tří větví za domem na velkém place. Zítra mne čeká usazení dvou boxů na rozvaděč a jeho zapojení na natahané hadice. Pak začnu dodělávat poslední výkop přes celou zahradu, dodělám poslední tři trysky, dotáhnu a zapojím závlahu na budoucí záhony.

Pak mne čeká otestování. Zatím nechávám všechny spoje nazahrnuté a zahrnuju jen hadice. Až bude vše zapojeno, začnu s testováním. A kdyby někde něco vyloženě teklo, můžu to pořád opravit.

Počítám, že je to ještě tak na dva dny. Další dva dny utrpení v 50C. Dám vědět, jestli to přežiju.

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉

12 thoughts on “Závlaha, dějství druhé

 1. A neměl jsi porovnání kolik by tě stála instalace odbornou firmou ? Je teda pravda, že to máš hodně členité, ale někdo psal, že ho to přišlo +20% k maloobchodním cenám materiálu.

  1. Hledal jsem to pak vcera kdyz jsem dopsal clanek. A uvadi se 150-300kc/m2 bez dph za beznou zavlahu. Tzn jen zavlaha by me stala 45-90tisic bez DPH.
   Jenze to jsou defakto jen 3 okruhy (2x zona trava, 1x travnik). K tomu dalsi okruh brest, truhliky, pred domem v budoucnu asi nejake vino a k pergole privod vody.

   Takze pocitam, ze by si na mne smsly tak 150-200tisic.

   Pocitat sem to primo nikde nenechal, ale kdyz vemu, ze uz to delam 5 dnu od 8 rano do 8vecer, do toho jeden brigos co mi pomahal kopat cast za domem a jeste to neni hotovo, tak +20% nad cenu materialu moc neverim.

 2. Hezky jsi realizovat nápad 🙂 Pak jen hlavně všem v rodině řekni, kde se nachází trubky, aby to nedopadlo jak u nás, že aktivní babička nezačne někde rýt a naruší trubku jako u nás 🙂

  1. Ja jsem to dal vsechno na hloubku 2 rycu, takze obyc ryti by to nemelo poskodit.

   Ale presne to mne napadlo, kdyz jsem vedl trubky k zahonum. Ze se nekdo rozjede a bude nestesti 😉

 3. “Jenže, u toho je potřeba být šikovný a nenechat spadnout odřezky z vrtáku dovnitř do hadice, jelikož by mohly ucpat trysky. A když už tam spadnou, tak pěkně pinzetu a vyndat.”

  Vraj sa má postupovať tak, že posledný postrekovač v okruhu sa nepripojí a celý okruh sa prepláchne. Takže netreba vyberať odrezky pinzetou, ale mala by ich pekne vyplaviť voda. Až po dôkladnom prepláchnutí sa zapojí aj posledný postrekovač a potom by to malo byť OK. Nemám to ale ešte prakticky overené, zatiaľ len študujem a pripravujem sa na realizáciu.

  1. No to mne tenkrat taky napadlo. Jenze ja to mam do Ecka. tzn od privodu mam nekolik odbocek. A nechtel jsem, aby se to nekde treba zaseklo. Ale asi by to taky vytlacilo, akorat by byl vsude dost vodotrysk 😉

 4. Ahoj, ty zavlazovace maji na sobe proplachove zatky, takze nez se osadi tryskama, vsechny se proplachnou a vyplavi se nejen spony ale i treba zemina ktera se tam muze pri instalaci dostat. Docela sem se u cteni zasmal. Ale jinak sis poradil a snad vse funguje. Dobra prace.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *