Růženko, už jdu

Růženko, už jdu

Dneska jsem měl kolečko vyřizování pracovních věcí, a tak jsem to spojil s nákupem nových hraček :).

Původně objednaný křovinořez nedopadl, protože diletanti to jaksi zapoměli poslat. Nakonec ale docela díky bohu, protože při dalším zkoumání jsme došel k závěru, že to bude chtít něco lepšího.

Jednak, aby to nebylo těžké jako kráva. Ta, co jsem původně objednal, vážila 9kg, stejně jako ta potvora, co jsem už měl (ale co přestala fungovat). A když jsem zjistil, že se dají sehnat i 5-6kg těžké, dost jsem o nich začal přemýšlet.

K tomu jsem o původně zmiňovaném křovinořezu našel pár negativních recenzí, k tomu to, že to nebude kde servisovat, a bylo rozhodnuto.

Takže jsem s cenou začal od 2500 stoupat výš. Nejprve k 5000kč, až se to nakonec zastavilo na 7000kč. Ale je to značkové, je to z obchodu v brně, kde se to dá i servisovat, je to firma spadající pod makitu a váží to 6kg (na netu se sice dá sehnat levněji, ale chtěl jsem to kvůli servisu). Výrobce je Dolmar, což je nějaký podznačka Makity a typ je to MS34U

A protože jsem věděl, co nás stejně čeká a nemine, vzal jsem rovnou i motorovku. Tu jsem vzal Ryobi RCS3835T. Opět o cca 500kč víc, než se dala sehnat na netu, ale nelituju. Motorovku jsem nikdy neměl a dostal jsem takové školení, že to těch 500kč hodnotu učitě mělo. Už se toho bojím o něco míň 🙂

Vybaveni novýma hračkama jsme se vydali na zahradu. Kupodivu byla ve stejném stavu, co jsme ji včera nechali. Zcela nečekaně nikdo jiný s čištěním nepokračoval 🙂 (Na druhou stranu je to ale asi dobře, to by totiž nejspíš znamenalo, že pán pozemek prodal i někomu jinému :)))

Na seznámení se s křovinořezem jsem se pustil do šípku u pravého stromu na začátku zahrady. Sice je potřeba pořád některé stonky přestříhnout ručně, ale většina šla křoviňákem jak po másle. Koupil jsem k tomu lepší trojzubou hlavu přímo na nálety a očividně se to vyplatilo.

Postupně jsem vysekal docela velkou část trávy a menších šípků. Křoviňákem jsem schopný přeseknout tak 2cm silný šlahoun, co je větší, beru nůžkama nebo pak pilkou.

Byli jsme tam cca 3h a probojovali se k dalším 6ti stromům. Během toho jsme vygenerovali neuvěřitelné množství větví. Stále to taháme na roh zahrady, ale postupně se to rozrůstá do všech stran.

Když se to pročistí, vypadá to parádně. Akorát se pak bude muset hlína ještě celá nějak zorat (traktorem nebo bagrem), protože je to samý pařez.

Taky jsem prozatím došel k závěru, že ten Vari Hurrican zatím brát nebudu. Ten to prostě nedá. Ten bude dobrý v druhém kole na celkové dočištění, ale teď bych s tím neujel ani metr v kuse.

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

22 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jano
6 years ago

Super! Obdivujem ta, ze si sa do toho pustil aj ked papiere podpisujete az zajtra :). Inak Dolmar je fajn… mam odskusane, tiez som sekal “stromceky”.

Lamak
6 years ago

Ty jo L, pořiď si brejle, zvlášť s tím nožem na křoviňáku, to je o oči. Rukavice máš epesní, chápu priority ale rukám se většinou moc nestane 🙂

Jinak krásná zahrada a parádní investice, blahopřeju. Taky mám na jednu políčeno 🙂

Juraj
Guest
Juraj
6 years ago

S čištěním mého pozemku jsem byl v podobné situaci a ze zkušenosti vám můžu poradit jednu věc. Když šípek odříznete, tak za půl roku tam bude růst znovu, protože odříznout nadzemní část neznamená zlikvidovat celou rostlinu. Osvědčilo se mi ihned po odříznutí štětečkem na čerstvé rány nanést koncentrovaný herbicid. A pokud šípek znovu vyrašil, chvíli jej nechat růst a pak postříkat.

Lamak
6 years ago
Reply to  Juraj

Můžu potvrdit z vlastní zkušenosti, likvidovali jsme tak šeřík, kterej je podobná potvora. Jen byl po uřezání obrostlej novýma výhonkama, takže prvně postřik na list, aby to natáhl do kořenů a pak novej řez a dokud nezaschl, tak potřít neředěným roztokem.
Mě tehdy doporučoval u nás v prodejně tuším Dominator, že zabírá i na drobný keře a dřeviny a na první pokus byl pokoj…

Lamak
6 years ago
Reply to  L

Nechali jsme to nějakej měsíc, pak se jen vykopl pařez a už to znova nevyrazilo, protože ten herbicid zabil kořeny. Šeřík je potvora, podobná je třeba líska, na tu se chystám letos.

Druhá pomoc je i pravidelný sekání, protože i kdyby se tam něco snažilo znova vyrazit, tak jak to pravidelně usekneš, tak ten kořen se vysílí a časem taky chcípne…

Lamak
6 years ago
Reply to  L

To asi není nic proti ničemu, ale prvně bych to fakt postříkal a chvíli nechal, ať si to ten herbicid natáhne do kořenů, ty odumřou a vyhnijou.

Pak bych to klidně vykopl, protože ty kořeny fakt nevytaháš všechy a některý ty plevele jsou úporný…

Lamak
6 years ago
Reply to  L

Já měl zahradu taky šílenou, samej keř, strom, nálet, prostě džungle.

Nakonec to dopadlo tak, že jsme to jeden rok vytrhali a vykáceli, menší věci se vykoply krompáčem. Stromy se řezaly těsně pod rozvětvením, aby zůstal dlouhej kmen a daly se vyvrátit. Trhalo se to ven hubcukem (lano se uvázalo u jednoho stromu u kořenů a u druhýho, co se trhal, tak za vršek pahýlu). Až na jednu obří pannenskou jabloň, kterou trhal traktor, tak to šlo dobře.

Další rok se zahrada sekla a čekali jsme, až si to trochu sedne, pak přijel bagr a trochu to srovnal a rozvezl. Už je to cca 2 roky a chtělo by to zas, jak si to sedá, ale na sad by to bylo OK.

Problém s kořenama je, že jsou mnohdy hluboko a časem znova obrazí. Třeba ta líska, co jsme vykopali bez pořešení herbicidem, tam obráží furt. V místě co se neseče, protože tam je hromada železa, tak už solidně narostla.

Lamak
6 years ago
Reply to  L

Řešíme to samý na 2 místech 😀

Taky jsem se o tom radil – máme ve městě slušnou prodejnu, patří to rodině, co se tady těm věcem věnuje už druhou generaci. Tehdy mi doporučil Dominator a ten zabral, ale v pohodě bude i Roundup (ten zrovna neměli). Však mrkni třeba sem
https://www.agromanualshop.cz/totalni-herbicidy/

S těma stromama to nenapadlo mě, ale můj táta takto vykácel už několik zahrad. Když to uřízneš u země, tak to jinak než bagrem nebo takovou tou frézou ven nedostaneš.

Lamak
6 years ago

Ještě k těm kořenům – říká se, že co má strom nad zem má zhruba to stejný pod zemí….

Třeba ta líska vyrazila o 3 metry dál a když jsem kopal v místě, kde byl šeřík, tak měl kořeny zarostlý asi 4m daleko do stěny a střechy sklepa (cca 1m nad zemí mimo barák) – byla tam prosívka a na ní ipa jako izolace. Jak se tam dostala vlhkost, tak v té prosívce byly rozjetý kořeny toho šeříku přes celej ten sklep, kterej má tak 3,5×3,5m

Lamak
6 years ago
Reply to  L

Ale to se stejně nikdy nedělá. Třeba u těch ovocných stromů to jen vyvrátíš, kořeny pod zemí na kterých to třeba drží tak odsekneš a necháš je v zemi, to už neplechu nedělá, časem to shnije…

Jen některý druhy jsou mrchy a z těch kořenů, který mají okolo vyrážejí nový šlahouny (klidně několik metrů od původního stromu/keře).

Návodů jak na to je plnej internet a v zásadě je to vždy stejný – uříznout nebo navrtat a nalít Roundup/Dominator/Garlon (někdo uvádí ředění až 1:3). Jde o to, aby to bylo v době, kdy proudí míza do kořenů a na čerstvý řez. Ty kořeny to zabije.

Jabloně atd. není třeba řešit, klidně ti pošlu fotky zahrady před a po a stromy jsme jen vyvraceli, kořeny zůstávaly. Jediný co u mě dělalo problém byl ten šeřík a ještě líska…u tebe to budou asi ty planý růže.

Fakt bych se toho nebál, rozrýt to celý bagrem mě přijde zbytečně invazivní a asi i zbytečný…

Jinak aby ti nerostla tráva bezprostředně kolem stromů a ještě se trochu pohnojí, tak u sebe na zahradě dávám při sekání tak jeden koš trávy kolem kmenu – drží to u stromu vlhkost a tráva tam neroste. Když vyhrábneš tu seschlou rozloženou trávu, tak tam je fakt jen hlína. Tohle jsem pro změnu okoukal v sadu u dědy na vysočině. Nevím jestli je to ale dobrý ke všem ovocným stromům, mám tam už jen jabloně…

Tady je několik podobných dotazů na to hubení…
https://www.zahrada.cz/forum/plevele/likvidace-seriku-73763/?kotva=likvidace-seriku-79834
https://www.zahrada.cz/forum/listnace/potrebuji-se-zbavit–3443/?kotva=potrebuji-se-zbavit–1937
https://www.zahrada.cz/forum/plevele/jak-zlikvidovat-porost-ostruziny-lesni-plazive-202089/?kotva=jak-zlikvidovat-porost-ostruziny-lesni-plazive-205577

Quenty
Guest
Quenty
6 years ago
Reply to  Lamak

K tomu mohu přidat svoji zkušenost (spíš jako perličku). Když u mě bagr zajel do země uprostřed pozemku cca 0,5m hluboko, vytáhnul něco jako kabel (8cm) v průměru. V bagristovi i mně se na vteřinu krve nedořezal, než nám došlo, že tu přece žádný takový silnokabel nemůže být. Byl to kořen ořechu od sousedů cca 15 metrů daleko.

Damyen
Guest
Damyen
6 years ago

Roundup můžu taky doporučit. Navrtat kmen a hned to tam nalejt. Necelé dva týdny od “očkování” je vidět že švestka usychá. Je dobrý i na plošnou aplikaci třeba kvůli drobným keřům, plevelu, trávě atd., jen tam pak chvíli nic neroste.

Jan Rambousek
Guest
Jan Rambousek
6 years ago

Ahoj, naradi-vesely je opravdu super firma, sam tam nakupuji pravidelne. Co se tyka krovinorezu, tak jsem si poridil tento – https://www.naradi-vesely.cz/krovinorez-rbc18x20b4.html a jsem nadmiru spokojeny

22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x