X
Forum

Forum

Co použít k stmíván...
 
Notifications
Clear all

Co použít k stmívání - noční osvětlení

23 Posts
9 Users
3 Likes
5,475 Views
(@honza)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
Topic starter  

Dobrý den,

prošel jsem všechny možné vlákna v této diskuzi a stejně mne není jasné jak docílit bezproblémové stmívání na 0-10%. Jak jsem pochopil může docházet při stmívání na takto malou hodnotu k tomu, že buď to nesvítí vůbec, nebo to může blikat, nebo to bude fungovat.  Rád bych použil osvětlení na 220v t.j. tahat k jednotlivým světlům CYKY 3x1,5 a pak použil LED světla na 220, případně třeba někde klasické žárovky.

Máte někdo otestovaný nějaký DMX dimmer, který  bude fungovat? Nebo je to ještě složitější? Co jsem tak hledal tak mne například zaujal tento typ -  https://www.aliexpress.com/item/4-key-Ac90-240v-dmx-dimmer-output-3-channel-signal-0-10v-dimmer-controller-for-lamps/1492216628.html

 

Děkuji

Honza


   
Quote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Zaprvý si myslím že 0-10% stejně nikdy nepoužiješ, protože většin zdrojů v tomto rozmezí nesvítí vůbec nebo strašně málo. Já mám noční osvětlení (LED pásky) většino kolem 25 - 35%.

 

Doporučovat konkrétní DMX dimmery od číňana je těžký, protože od něj nikdy nevíš co dostaneš.

Mě třeba vše funguje bezproblémově, stmívám na 20% bez potíží ale jinejm lidem se stejným dimmerem to dělá problémy - viz. jiná vlákna tady. Těžko teda radit...


   
ReplyQuote
(@juras)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 306
 

ak chces realne stmvievat 0-10% tak skus RGBW tree dimmer - ten je ale na 24V, ja stmvievam od 1% a neblika. svetla ti vyrobia na mieru u ledsviti.cz

 

 


   
ReplyQuote
(@vitaddd)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

Tree dimmer, ostatně stejně jak AIR spolehlivě funguje i na 12V, vyzkoušeno,a ne jednou,ale psss! 🙂


   
ReplyQuote
(@vitaddd)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

Já mám noční osvětlení přes slave dimmer od FINDER, se žárovkou z Lidlu v lustru funguje jíž od 8%, řízený 0-10V, ale bodovký od T-LED  v jiném okruhu každá funguje od jiné hodnoty, rozptyl 4-5%


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Jak mas prosimte nastavenej ten Finder stmivac? Na takhle nizky hodnoty se mi to  nepodarilo vyladit


   
ReplyQuote
(@vitaddd)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

Sorry, ted jsem se díval do konfigu, ta Lidl žárovka funguje až od 12%, tak to mám nastavený.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

A jakym zpusobem stmivas 230V LED zarovku dimmerem?

Nebo to mas triak a stmivas pres PWM?


   
ReplyQuote
(@vitaddd)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

https://www.lidl-shop.cz/LIVARNOLUX-Stmivatelna-LED-zarovka/p100227058

Tuto mám vyzkoušenou, funguje s Finderem, pak mám ještě stmívatelné GU10 od T-LED, ale při stmívání  ve spodních hodnotách funguje každá jinak


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Uz jsem asi pochopil - predpokladam ze pises o tomhle Finderu  https://www.tme.eu/cz/details/15.11.8.230.0400/instalacni-rele/finder/

To vypada pekne, jen teda ta cena 🙁

Ale pro stavajici instalace dobry reseni bez zasahu so stavajicich rozvodu.


   
ReplyQuote
(@vitaddd)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

Vzhledem k tomu, že obsadí 1 modul, k řízení potřebují analogový kanál, které jsou jinak neosazené, a dá se použít jen CYKY ke světlu,tak ta cena není tak strašná.

Kupoval jsem to přes velkoobchod za 960kč bez


   
ReplyQuote
(@honza)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
Topic starter  

Děkuji,

za info, každopádně nebráním se samozřejmě ani použití 24V RGBW tree dimmer nebo něco podobného, ale chtěl bych nechat veškeré prvky v rozvaděči.

K několika světlům je vzdálenost kabelu 25m, pokud tedy bude maximální zatížení t.j. těch 50W tak bych musel používat nějaký větší průměr vodiče? Tím, že bych světla udělal na 220 bych se tomu vyhnul.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
 

Úbytek napětí je ideální vypočítat, tím dostaneš potřebný průřez vodičů.

Uvádí se, že do úbytku 1V je to OK.

Úbytek napětí lze vypočítat dle následujícího vzorce:
ΔU = I · R = I · ((2 · L · ρ) / A)

I … Proud [A]
L … Délka vedení [m]
A … Průřez vodiče [mm²]
ΔU … Úbytek napětí [V]
ρ … Specifický odpor materiálu [( Ω*mm²)/m]

ρ= Konstanta (0,0172 u mědi)

 


   
ReplyQuote
(@honza)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
Topic starter  

Jasně to jsem počítal, jen sem nechtěl k světlům tahat 2.5  a ani sem nenašel žádný výběr LED 12/24V proto ten dotaz na 220v stmívač.

Nicméně ještě takový dotaz ohledně typu osvětlení. V případě použítí stmívatelných LED 12/24V je výběr docela dost omezen.

Jak tedy vlastně řešíte "hlavní" osvětlení t.j. například světlo nad jídelním stolem, nebo osvětlení dětského pokoje, kuchyně atd. Tam předpokládám není možné použít ledku 12/24v protože  jedna by neměla dostatečný výkon a dávat jich tam třeba 5 když by stačili dvě na 220 se mne nechce. t.j. tam dáte klasickou žárovku nebo ledku a v případě použití stmívání dáte loxone dimmer nebo nějaký DMX, jen pak není možné to regulovat uplně od 0-100%, ale defakto dle typu (kvality) DMX třeba od 30%?

Prostě výsledek by měl být ten, aby v noci když se zapne světlo, v případě, že jde někdo na záchod, nebo vstává dříve tak aby světlo nesvítilo naplno, a třeba spolu spící nevzbudilo. 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Ja sem treba tahal 2.5 ke vsem svetlum.Vzdycky to pak muzes u svetla nasvorkovat na mensi vodice, ale pokud pres to budes chtit jednou protahnout 12/24V tak ti nic jinyho nezbyde.


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: