Forum

Forum

Notifications
Clear all

[Sticky] Preco Smart House

108 Posts
20 Users
13 Likes
16.4 K Views
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

@msk - ja to porad beru tak, ze na to kolik veci to resi je tech chyb relativne malo. Navic nemusim toho tolik resit ja a maximalne par veci ohnu/upravim.

Kdybych resil cele samo-domo, musel bych resit programovani cele sam, webovou appku zvlast, komunikaci s externima vecma zvlast, vsechny protokoly co loxone ma v sobe (modbus,1-wire,...) atd.


   
ReplyQuote
(@kimot)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 80
 

Ale všechny ty věci, které píšete, už vyřešili jiní. Existuje spousta tzv. sw. controllerů, většina opensource, stačí si jen vybrat podle toho co umí, podporují, s čím dokáží komunikovat nebo v čem jsou napsané. Nějaký seznam třeba zde:

https://www.mysensors.org/controller

I ten vámi zmiňovaný Turris má v repozitářích třeba právě Domoticz.

Stejně člověk většinou zjistí, že potřebuje něco přiohnout a skončí u node-red, tak jak podle jiného příspěvku i vy s Loxone.

A používat poměrně drahý systém jen jako vstupy a výstupy je docela luxus.

Je pravdou , že jde o solidně udělaný HW, ale myslím, že budoucnost "inteligentních domů" bude spíš v decentralizaci akčních členů a snímačů. Protože jen tak to půjde prodat i lidem, kteří už mají postaveno.

Takže se sundá vypínač a do krabičky pod něj se vloží akční člen s relátkem  či stmívačem a tlačítkem. Nemusí nic moc předělávat a kdykoliv se může vrátit ke klasické elektroinstalaci.

Pro příklad třeba moduly Sonoff

150 Kč z Číny nebo 480 při koupi v Čechách i s dvouletou zárukou.

Některé typy už mají i CE certifikát ( skutečný, ne China Export )

Běží na EPS8266, takže do nich nahrajete cokoliv potřebujete.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

Domoticz jsem znal. Jenze stejne jako spousta jinych bohuzel nema to co loxone. Tam totiz nejde jen o HW, ale hlavne i o SW. A ackoli ma sve limity (ktere se daji prekonat prave NodeRED), tak zakladni IDE pro vyvoj, stejne tak UX pro mobil/web je zatim ostatnima systemama neprekonane.

Pokud na neco mam koukat kazdy den nekolikrat, chci aby to vypadalo moderne. A to bohuzel treba prave Domoticz nema. Ano, je to opensource, jenze to neznamena ,ze to musi byt takhle hnusne. S takovou by mi to pritelkyne z domu rovnou vyhodila.

Stejne tak IDE na vyvoj. Zakladni veci v tom naklikam za minutu. Zmena vypinace, zapnuti rekuperace, tlacitko na vanocni stromecek,... U ostatnich SW budu muset slozite programovat kdo vi v cem, pak to slozite flashovat, ...

On ten HW od Loxone totiz neni nejaka extra slava. Ale jejich sila je v tom, ze vsechno (HW, SW vyvojove, SW ovladaci) delaji na lepsi urovni nez ostatni.

Ano, maji tisice chyb, ano, dost casto je nesnasim. Ale porad je to to nejlepsi co je.

PS; s tou decentralizaci senzoru naprosto souhlasim. Jenze, zase potrebujete nejake robustni a hezke UX. A to tu stale chybi. EPS8266 je krasna hracka, ale necim to cele musite zapouzdrit.


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

Pridam svuj pohled proc ano/ne:

- uplne prvni motivace byla tak jako u msk uvaha nad tim, jak budu krizovymi vypinaci resit ovladani svetel ve spojenem prostoru predsin-chodba-schodiste-obyvak-kuchyn

- pak jsem si taky predstavil nezavisle "inteligentni ovladaci panely" ke kotli, rekuperaci atp. vedle sebe na zdi ...

- a co se mi fakt libi je odchodovy spinac. Chci ho udelat tak, aby na me houknul, kdyz budu odchazet a zustane otevrene nejake okno (coz se mi u HS portalu nekolikrat stalo)

- kdyz uz budu mit v mistnostech PIR cidla na rozsveceni svetel, bylo by pekne to vyuzit i jako zabezpecovacku

- ostatni automatizacni libustky beru jako nice to have: dopousteni retencky ze studny, zavlaha podle vlhkosti pudy, meteostanice, atp.

 

Co se mi na smart home nejvic nelibi je proprietarnost takoveho reseni ... predpokladam, ze za 15 let tu vetsina dnesnich smart-home startupu nebude a co potom, az mi prestanou svitit svetla? Prechazet komplet na jiny system?

Proto by se mi nejvic libilo nejake otevrene reseni typu Arduino, ktere neni tolik zavisle na konkretnim vyrobci HW. A diky nizke cene si pro jistotu vsechen HW koupit 2-3x a v pripade poruchy ho proste jen vymenit a pak resit co dal.

Zatim ale hledam nejaky rozumny SW, ktery by na to sel napasovat ... protoze psat to cele sam od podlahy, k tomu se porad nemuzu rozhoupat.

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
Topic starter  

Sam to asi nenapises, je to hrozne vela roboty a najma ladenia. Ja budem mat cast domu na loxone a cast na 'arduino-like', rozmyslam ze do toho zapojim node-red, ale este uvidim. Myslim si, ze postupom casu sa nieco a-la loxone ale opensource vyvinie, bohuzial treba pocitat s tym, ze to bude bezat nad nejakym OS, pravdepodobne linux, takze to bude o (poruchovostny) level vyssie ako riesenie zalozene na jednoucelovom PLC. Aj ked o jednoucelovosti a jednoduchosti loxone mozeme polemizovat, podla mna to nie je ziaden rtos ani nic vlastne, urcite nieco priohli.


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

No jak pises, mne by se taky libilo nejake jednoduche PLCcko. Kdybych byl vetsim priznivcem OS, koupim si UniPi a mam vyreseno. Ten jejich HW se mi fakt libi - staci mi dva moduly (kazdy 12 DIN pozic) a mam 68 digitalnich vstupu a 56 releovych vystupu a spoustu dalsich rozhrani. Jenze s tim taky ziskam 8 procesorovych jader a to je na muj vkus fakt moc:-)


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
Topic starter  

Ja to nechcem hanit, lebo s tym nemam osobnu skusenost. RPi mi roky bezalo ako HTPC a bez problemov. Ale v 24/7 kritickom systeme som to nikdy neprevadzkoval.


   
ReplyQuote
(@mafraf)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 43
 

Čaute, dneska mě na Stavotechu v Olomouci zastupitelka Tecomatu  lámala na systém Foxtrot - tak bych se chtěl zeptat, jestli s tímto má někdo zkušenosti, případně jestli dokáže porovnat. Můj plán je (zatím) postavit chytrou domácnost na Loxone + Papouch OpenCollector + relé/SSR.

Díky za názor, Martin


   
Georgio reacted
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 
Posted by: mafraf

Čaute, dneska mě na Stavotechu v Olomouci zastupitelka Tecomatu  lámala na systém Foxtrot - tak bych se chtěl zeptat, jestli s tímto má někdo zkušenosti, případně jestli dokáže porovnat. Můj plán je (zatím) postavit chytrou domácnost na Loxone + Papouch OpenCollector + relé/SSR.

Díky za názor, Martin

Prohledej fórum, porovnání s jinými systémy se už řešilo, dokonce myslím na více místech...


   
ReplyQuote
IamDanielDinner
(@iamdanieldinner)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 21
 

@ptr-dvorak

Líbí se ti HW nebo obal? Reálně jsem ještě nikde neviděl Unipi rozebrané a fakt by mě zajímalo co se skrývá pod kapotou 🙂 


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

@iamdanieldinner Ja to rozebrane taky nemel a uprimne receno se ani necitim dost odbornikem na to, abych kvalitu navrhu/komponent/provedeni posoudil. Takze se mi libi spis obal:-)

Ale co zatim muzu posoudit z vic jak 3leteho provozu, tak navenek se to tvari super. Musim zaklepat na drevo, ale nemel jsem jediny problem.

Ja nikdy nechtel do rozvadece vendor lock, mel jsem v rozvadeci 100 vstupove Quido a releove desky, ze s tim budu komunikovat pres Modbus a ridici system muzu zvolit jakykoli a kdykoliv ho vymenit. I tak mi z toho nejlepe vyslo UniPi, takze jsem ho poridil jako tu centralni ridici jednotku.

No - Quido uz je pryc a naopak jsem doplnil sestavu o dalsi dve krabicky od UniPi a jsem spokojeny. Byl jsem s tim Modbusem docela mimo - na kriticke veci typu svetla je to moc pomale. A taky se mi to Quido v rozvadeci proste nelibilo. Ted mam kompletni obsluhu baraku ve trech peknych krabickach o velikosti 28 DIN modulu a hotovo - jednoduche na integraci, nemusel jsem k tomu ladit mapy modbus registru atp.

Bal jsem se pustit si do rozvadece operacni system, ale asi jsem se bal zbytecne - zatim to ani jedinkrat nespadlo, proste to funguje dobre. Uklidnilo me i to, ze jsou to vlastne nezavisle moduly postavene na ESP32, ktere se pres interni Modbus bavi s rPI. I kdyz cele rPI umre, kriticke veci jako svetla mi porad pojedou, to je natvrdo obsluhovane ESP32.

Kdyz k tomu pripocitam variabilitu vstupu a vystupu (AI umi treba fungovat jako proudovy vstup 4-20mA, takze tam rovnou pripojim tenzometricky snimac hladiny atp), pratelskou cenu a fakt, ze se to vyrabi tady v Brne, tak za me dobry.

Doufam, ze mi to za hodinu cele neshori, po takove oslavne ode:-D


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
Topic starter  

Jak maju poriesenu klasicku slabinu rpi - sdkartu? Predpokladam ze len nejakou slc sdkartou. Tymi esp32 v rozsirujucich moduloch si ma prekvapil. No a modbus sa mi nikdy nepacil, tym ako je to master-slave komunikacia som ho prakticky hned zavrhol. Vo fabrike v kilometrovom subehu s 22 kV vedenim dajme tomu, v rodinnom baraku strasny overkill. Podla mna je strasne lowlevel, adresy registrov a podobne hnusy minuleho tisicrocia ... fuj.


   
ReplyQuote
(@mafraf)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 43
 

No, zrovna ESP32 bych si nedával do ničeho, co má běžet spolehlivě roky v režimu 24/7. Stačilo mi, když kolegové chtěli přidávat wifi featury do jednoho zařízení - málem si s tím vylámali zuby - spousta věcí nedořešených, náhodné chyby, špatné ladění...

Na druhou stranu Modbus je sice jako z devadesátek, ale jde tím propojit cokoli s čímkoli (pokud rychlost není důležitá). Já jedu na CAN a ještě lepší.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
Topic starter  

Mozes to ESP32 rozviest? Ja bezim 3 roky v rozvadzaci s arduino nano a arduino mega a mam v plane prejst na ESP32 (wired, nie wifi). Tak by som nerad spravil krok nespravnym smerom ...


   
ReplyQuote
(@mafraf)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 43
 

Stačí se kuknout na errata - trochu z toho až mrazí, kolik je tam berliček a workaroundů i u základních věcí...

https://www.espressif.com/sites/default/files/documentation/eco_and_workarounds_for_bugs_in_esp32_en.pdf

Roky používám STM32 a ještě se mi nestalo, že by byl vadný MCU. Navíc - mají moduly kompatibilní s Arduinem, případně moduly, co přímo nahradí třeba Arduino nano. Debugování a ladění - přes vestavěný STLINK na všech demoboardech rovnou na USB. Konfigurátor HW - STM32Cube, STM32Cube IDE na vývoj a jedem 🙂


   
ReplyQuote
Page 2 / 8
Share: