Forum

Forum

Notifications
Clear all

Rekuperace  

Page 40 / 45
  RSS

koldavideo
(@koldavideo)
Noble Member Moderator
Joined: 4 years ago
Posts: 1543
24/01/2020 6:35 pm  

No od toho to fórum je ne? 🙂 Hlavní je abychom dosáhli toho co potřebujeme.


ReplyQuote
Cyklonit
(@cyklonit)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 55
24/01/2020 7:00 pm  

Cofa už je doma, včera dorazila, perfektní balení, super. Vývody budou k obvodové zdi, tak nějak to mám zatím vymyšlené. Tedy spodní dva půjdou ven  a ty zbylé propojím s potrubím. Včera jsem řešil průšvih, protože v květnu jsem dělal fasádu a bylo teplo, tak jsem trubky na vstup a výstup z baráku proboural dovnitř a zaházel. Skladba je 25ESP + 30 cihla, no neuvědomil si že to bude promrzat. Což se ukázalo, teď když mrzne, kolem byla vlhá zeď. Zatím máme vlhký barák celkově, omítky se dělali v listopadu a podlahy teď v lednu, naštěstí tedy beton, což není tolik vody, ale i tak mi to ukazuje 95% vlhkost. Tak jsem to zase v cihle kolem vyboural(ca 6cm), ale asi jen 26cm do hloubky, obložil jednou vrstvou armaflexu a dofouk pěnou.

Trubky z baráku jsem vytáhl HT 160, nechtěl jsem pozink trubku a i na začátku jsem řešil, jestli to komplet nenatahat HT celý. Napojovat to mezi sebou jde, ale jen ho hrla, to ale nějak dořešim, parotěsnej tmel.

IMG 20200123 195806
IMG 20200123 190219

 

Z technické jsem vše vyházel, pračka se suškou budou v předsíni ve skříni, tam tedy bude taky dotáhlá zpětka 100mm kvůli sušce. A v technický zbyde jen rozvaděč u obvodový zdi, elektrokotel naproti, bojler v rohu, jednou možná vysavač pod rekuperací a cofa. Změkčovačku nepotřebujeme, voda je u nás dobrá.

Až dodělám rozvody, tak provizorně zprovoznim rekuperaci a až to trochu vysušim tak to předělám. Ve stropě mám 40cm, prostoru k sádrokartonu a stropy budou ca. 260cm, no a v technický můžu jít níž, jen aby se vešel rozvaděč s podstavcem (220cm?), takže prostor pro křížení tam bude. A nebo něco nechám pod sádrokartonem, je to jen technická.

 

 


ReplyQuote
lipus
(@lipus)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 19
26/01/2020 10:43 pm  

Začínám studovat jak zapojit a přes jaký blok ovládat rekuperaci inteligentněji, než jen časovat přímo na bedně...či dle vnitřního cidla vlhkosti..předpokládám, že už se to řešili,ale kdyby měl někdo link,ulehčí mi práci 😁 Dále bych se podělil se svými poznatky s rekuperací a zaměřenými teplotami před a za rekuperatorem a podzemním kolektorem. Při základech jsem si dotáhl do tech.místnosti potrubí KG200 pro sání délky cca 10m a hloubka 1m- 0,5m před přístupem. Čidlo mám 2m od baráku (nyní permanentně min.teplota 7°C při -5°C) a za rekuper. 19,5 - 20,5°C dle výkonu. Vyšší výkon =Vyšší teplota. Kondenzaty žádné nezjištěné,venku trubka ve spadu a jedu takhle 2.sezónu. Za mě spokojenost,ani jsem nečekal takové tep. zisky.. Tak třeba tyhle info se budou někomu hodit.. 😉 Ať se dílko vsem daří...


ReplyQuote
Bery
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 317
27/01/2020 12:49 am  

@lipus
Mám taky kolektor z KG, žádné plísně se nekonají a běží to i v létě. V létě je tam kondenzát, odtéká v nejnižším bodě. Kdysi mi kolektor vytopila spodní voda s bahnem, vyčistil jsem co šlo, zbytek tam zůstal, prach zachytí filtr v reku 🙂 Jeden známý mi řekl že kde je pohyb vzduchu, tam plíseň neroste a asi to tak je, protože kamerou s 10m kabelem jsem nic nenašel. Mám to zatím prvním rokem v provozu.
Každopádně mám 3x 50m 110mm KG v metrových odstupech od sebe v hloubce 1,5-1m a je prakticky jedno jak je venku, teplota je pořád 10-11°C na vstupu do rekuperace. Pokud odsávám vzduch o teplotě 23°C, přívod do místnosti má 21,5-22°C. Taky mi to funguje dobře 🙂 Jen musím mít na rekuperaci s takovýmto kolektorem 2 ventilátory na vhánění. Jeden tlačí z venku a druhý za reku to tlačí do místností. Jeden ventilátor na to prostě nemá koule 🙂 Mám cofu.
Co se týče ovládání rekuperace, ve výsledku skončíš na nepřehledném listu s časovači a obyčejnými logickými prvky (AND, OR atd). Každý si musí vymyslet vlastní 🙂

This post was modified 4 months ago 2 times by Bery

lipus liked
ReplyQuote
lipus
(@lipus)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 19
27/01/2020 8:54 am  

Nooo..tak to je slušná práce 👍 zvažoval jsem delší, větší,  ale jednak mám svah s "lesem" do 10m od domu,šlo by to zalomit, (právě kvůli léta jsem to tam udělal.. ne ni tak kvůli zimě,ale spíše obavy z léta) jenže mě z toho taky zrazovali a protože se pohybuji různě v kolektorech pod zemí v různých obdobích a setkávám se s kondenzací,říkal jsem si, kdyby náhodou, max to nebudu používat. Zastával a zastávám tentýž názor o pohybu vzduchu a asi to tak opravdu je. Kdysi jsem se dostal do office budovy kde je 300m sani pro klimu průměr 2m. Voda tam byla,ale podzemní. Bylo to v zimě. Zatesnily se spoje a bylo sucho..tenkrát to byla má inspirace..(ale ty dimenze se nedají porovnávat navíc to bylo 4m pod zemí..) 

Takže nechat pracovat autonomně ať si zvedá cidlem vlhko.sama výkon? Mám ještě časovač..než přijdeme odpol domů, tak lox.sepne booster a pak co 2h na 10min. Víkend á1,5h..mám novostavba a když vejdu,tak si říkám jestli mi rek. neukradli 😉 Chtel bych vyuzit to analog.ovladani 0-10v s návaznosti na čidlo co2 ale ještě nemám zpětnou vazbu..( to Čidlo co2 😀 ) Řešil jsi nějak?


ReplyQuote
JuraK
(@jurak)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 49
27/01/2020 9:06 am  

@bery

To zní jako hezké řešení, já ty kolektory nakonec zavrhl (nebyl čas se s tím vymejšlet). Kolik máš v domě vlhkost, že se dostáváš na tak malej rozdíl odsávanýho a vyfukovanýho vzduchu?


ReplyQuote
Bery
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 317
27/01/2020 11:22 am  

@jurak

Vlhkost merim stanici z lidlu, takze nevim jak je to relevantni. Je mezi 30 a 40%, zalezi jak je venku. Take ale nevim jake mam prutoky jednotlivych vzduchů v reku. Je mozne ze tam hrnu vice spinaveho vzduchu a mene cisteho, tim se vyvazi ta teplota na vystupu. Co vim ale tak teplota vzduchu co jde z mistnosti a opousti reku ma rozdil k privadene teplote z kolektoru take 1-2stupne.

Mam sice stejny pocet vyustek v dome pro sani/foukani, stejne tak delky potrubi v dome jsou stejny, ale problem dela ten kolektor. Jeste jsem se nedostal k nejakemu kloudnemu mereni rychlosti vzduchu v potrubi. Abych to vyvazil.


ReplyQuote
JuraK
(@jurak)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 49
27/01/2020 1:22 pm  

@bery

hmm, to bych si tipnul, že tam té vlhkosti musíš mít více.Vlhkost vzduchu je to, co umožní mít na výstupu z reku do interiéru teplotu, která je vyšší než je průměr teploty z venku a z interiéru vstupující do reku. Vlhkej vzduch (z interiéru) má výrazně větší množství energie než suchej vzduch co jde v zimě z venku. (a tím jak se ta energie předává, tak pára kondenzuje na vodu)

Taky mám Cofa a k tak malýmu rozdílu z/do interieru se ani nepřiblížím - ale je pravda, že odtah a výfuk jsem taky ještě nevyvážil, teprve mě to čeká.


ReplyQuote
JuraK
(@jurak)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 49
27/01/2020 1:32 pm  
Posted by: @lipus

Začínám studovat jak zapojit a přes jaký blok ovládat rekuperaci inteligentněji, než jen časovat přímo na bedně...či dle vnitřního cidla vlhkosti..předpokládám, že už se to řešili,ale kdyby měl někdo link,ulehčí mi práci 😁

Je otázka, jak moc to chceš přehánět :). U mě nakonec vyhrála varianta, kdy PIR čidla zvyšujou odtah pokud jde někdo na WC (pže mám odtahy i přes WC mísu a aby to fungovalo perfektně, nemůže jet reku na úplný minimum výkonu) a jinak jede na 15% celej den i noc a bohatě to stačí vyvětrat. Mám jediný tlačítko ve vizualizaci, kdy můžu vypnout automatiku a přes radiobutton si vyberu stupeň výkonu - to když se v baráku sejde výrazně více lidí než jen dva dospělí a dvě děti. Čidla vlhkosti už mám jen abych věděl, jak moc suchej vzduch máme - řízení z koupelen jsem odpojil, pže vlhkost je kámoš a je vzácná... i digestoř teď v zimě jede jen když se vaří něco aromatickýho. No a pak teda mám ještě odtah z komory nad krbem, kdy se zavřou některý klapky a jiný se otevřou, aby se mi nepřehříval interiér....


ReplyQuote
Richard
(@richard)
Reputable Member Moderator
Joined: 2 years ago
Posts: 490
02/02/2020 6:05 pm  

kde jste prosim kupovali Lindab material? Diky


ReplyQuote
kofejn
(@kofejn)
Eminent Member
Joined: 1 year ago
Posts: 30
02/02/2020 6:17 pm  

Mám v záložkách tohle. Lindab to není, ale mají i tvarovky s těsněním za rozumnější ceny. Osobní zkušenost zatím nemám


ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Noble Member
Joined: 3 years ago
Posts: 1041
02/02/2020 6:21 pm  
Posted by: @richard

kde jste prosim kupovali Lindab material? Diky

Spiro kupuji v Říčanech u Multivac 


ReplyQuote
Cyklonit
(@cyklonit)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 55
02/02/2020 6:30 pm  

Kupuju u cb-vzduchotechnika.cz. Chce potvrdit jestli mají vše skladem, skladová dostupnost píšou na shopu, ale není aktualizovaná. Čekal jsem jen na 24v klapky a fasádní mřížky, to trvá i měsíc. Ostatní stihaji jak píšou do 48hodin. 


ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Trusted Member
Joined: 1 year ago
Posts: 53
02/02/2020 7:00 pm  

@richard

Priznam se, ze nevim, co je Lindab, ale podle odpovedi jsem pochopil, ze je to spiro. Ja kupoval vetsinu zatim na https://www.spiropotrubi.cz/

S panem Zajickem je vyborna domluva, udela i nestandardni tvarovky. O gumovem tesneni rika, ze nedoporucuje, ze se to stejne prelepuje a s tou gumou se to pozdeji spatne rozebira, kdyz je potreba.


ReplyQuote
kudykam
(@kudykam)
Estimable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 176
11/02/2020 7:06 am  

Tak sem si pořídil anemometr MS6252A abych změřil průtoky s RekuCofa protože se mi to furt nezdálo….
Dle projektu mám mít 50m3/h na místnosti kde se spí a koupelny.. to je většina místností (ty menší nyní zanedbám). Což je při průměru potrubí 125mm rychlost proudění 1,13m/s
Nepodařilo se mi dostáhnout požadovaného průtoku ani při 100% výkonu reku.
Možná ale něco počítám špatně.. Průměr otvoru na anemometru je 65mm, takže se rychlost musí vypočítat podle něj? Udělal sem to tak, že mám redukci spiro 125 na 80 a k tomu sem izolepou přilepil ten anemometr aby ti nikde neprofukovalo.
Tzn počítám s průměrem 65mm takže bych měl mít rychlost proudění 4,19m/s abych dosáhnul průtoku 50m3/hod. Je moje úvaha správná? Nebo se musí počítat s průměrem 125?
Této rychlosti se mi ale nepodařilo dosáhnout. Mám tak 2,4-2,9m/s. U sání je to o něco lepší tam mám dole 4 a v patře 3m/s

Dal sem tedy anemometr hned za rekuperaci opět přes redukci a dosáhl sem rychlosti 20m/s, což při průměru 65mm dělá průtok 240 m3/hod, tedy asi polovinu co by měl rekuperace zvládat. Předpokládám, že asi něco měřím špatně. Zkoušel sem i s otevřenou rekuperací tedy bez vlivu sacího potrubí a rychlosti jsou tam víceméně stejné +1m/s


ReplyQuote
Page 40 / 45
Share: