Forum

Forum

Energetická bilance...
 
Notifications
Clear all

Energetická bilance domu po 3 letech

32 Posts
10 Users
3 Likes
3,806 Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Asi to sem přímo nepatří ale nenašel jsem vhodnější thread. 

Vzhledem k tomu, že plánujeme stavbu FV ostrovní elektrárny, tak jsem si dal dnes práci s tím, že jsem vytahoval ze statistik hlavní spotřebiče domu. Popravdě jsem měl před stavbou trošku jiné očekávání, než jsem zjistil. Hlavně jsem si myslel, že největším žroutem energie bude topení ale spletl jsem se. Největším žroutem je totiž bojler, ale i tady se dá trošku ušetřit i bez FV.

Takže jsem nejprve stáhnul grafy se spotřebami :

1). Nejprve celková spotřeba, která je v roce 2017 zkreslená, protože jsem na bloku měření spotřeby nastavil ofset - tedy hodnotu, která byla na elektroměru před začátkem měření v Loxone. Takže výsledek je 9,2 MWh za rok, přičemž jak v roce 2018 tak i v roce 2019 byla téměř nachlup stejná (zajímavé) :

Spotreba celkem

2). Spotřeba za topení - tedy co sežralo tepelné čerpadlo. Tady to vychází podobně každým rokem cca 1,5 MWh za rok. Zde bych měl podotknout, že občas zatopíme v krbu, takže ta spotřeba by měla být o něco vyšší. Dle mého názoru o cca 0,5-1MWh za rok. Ale i tak je to každým rokem stejné. 

Spotreba topeni

3). Další podíl na spotřebě má vaření. Tady mám bohužel jen statistiku za rok 2019, protože jsem dříve tuto spotřebu nijak nemonitoroval. Tak jako tak to vychází také zhruba na 1,5MWh za rok.

Spotreba vareni

4). Ohřev TUV. Tady je to asi nejzajímavější. Vychází to cca 2,5MWh za rok. V roce 2018 jsem měl bojler zapnutý stále. Jinak ohřev vody řídím plně z Loxone. Pomocí bloku časovače mám nastavenou dobu, kdy se voda může ohřívat a pomocí teplotního čidla a SSR relé spínám spirálu bojleru (kolečko na spirále mám nastavené na MAX). V podstatě jen spínám zásuvku do které je bojler připojený. Funguje to skvěle. Spotřeby klesla. Stejně ale ten rozdíl je podivný. Pro mou analýzu ale budu počítač s roční spotřebou za TUV na hodnotě 2,5MWh.

Spotreba TUV

 

5). Severovna. Tedy zjednodušeně je to elektroměr měřící spotřebu datové skříně. Odtup je napájený Loxone, kamery, switch, NAS server, Zdroje pro orientační osvětlení, alarm, sateletní server atd.... Spotřeba se trošku zvedla od doby, co jsem zapojil Loxone zesilovač a music server. Spotřeba vychází na cca 1,5MWh za rok.

Spotreba serverovna

6). Posledním "odběrným místem" je zahrada. Tady je jednak podružný rozvaděč s komponenty Loxone a Paradox, závlaha, osvětlení pergoly a zahradního domku, nějaké ty kamery ale hlavně je to provoz bazénu. Celková spotřeba vychází cca 1MWh za rok. 

Spotreba zahrada

 

Takže co mi vlastně vychází? 1+2+3+4+5+6= 8MWh. Zbytek tvoří svícení, TV, a další blbinky v domě. Je nutné doplnit, že nijak nešetříme, tzn. spotřebu příliš neřeším, vinotéka jede furt, v zimě občas sauna atd...

Závěr je takový, že mnou navržená FV elektrárna by měla vyrobit cca 3,5 MW za rok. Tedy je schopna tuto energii vyrobit. Otázkou je, kolik jsem schopen reálně spotřebovat, protože většinou když má FV největší výkon, zrovna nejsme doma. Takže např. pro bazén mohu vymyslet logiku, která zajistí že bazénové čerpadlo pojede 6 hodin denně a zrovna když FV bude vyrábět. Docela těžko to jde realizovat se závlahou, protože ta jede většinou v noci, kdy je nejmenší odpar. Můžu nastavit přebytky do ohřevu TUV (jaro, léto). Stálé připojení ale bude do datové skříně (cca 200w stálý odběr). Zároveň tím bude veškerá "jemná elektronika" zálohovaná a při výpadku veřejné sítě to pojede z baterií. Baterie bych chtěl 4-5 ks Pylontech 2,4kW (podle ceny). Takže počítám reálnou úsporu někde kolem 2,5MWh ra rok. Finančně to znamená asi tolik, že pokud jsme letos platili 26.000,- Kč za elektřinu, vychází 1kW zhruba na 2,50 Kč.   Tedy reálná úspora cca 6000,- Kč za rok.

Pokud se někde fatálně pletu, prosím opravte mě. Třeba to ale pomůže těm, kteří tuto statistiku nemají a přemýšlí nereálně. 

Omlouvám se za dlouhý příspěvek ale zřejmě je to jeden z těch cennějších pro širší okruh diskutérů 🙂

 


   
Georgio and L reacted
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

Diky za statistiky, je fajn se podivat i na spotrebu nekoho dalsiho.

Jedine cem nerozumim, pokud budes mit FVE + baterky, proc pocitas usporu jen 2.5Mwh z 8Mwh? Neni tedy lepsi pridat vic panelu? Nebo ti to nevychazi na baterie, ze tolik neuskladnis?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

No je to asi takto, poprvé v životě chci vyzkoušet koupit něco s dotací. Proto abych získal těch 100.000,- Kč je ale pár omezení, tady i množství panelů. Já jich budu mít 12ks na zahradním domku, přičemž se mi jich tam ani víc nevleze. No a dalším omezením je cena. Je ty baterie jsou za 100.000,-. Třeba to ve finále vyjde lépe ale asi je lepší počítat s horším využitím a pak být mile překvapen, než naopak. Baterie i celý FV rozvaděč budu mít v zahradním domku, kde se navíc netopí, takže i s těmi bateriemi může být problém. Moc se jim nelíbí, když je jim zima 🙂 Takže něco musím vymyslet. 

S FV jsem počítal už při stavbě takže jsem natáhl ze zahradního domku CyKy 5x4mm, takže mám k dispozici 3 fázové vodiče. (Datový rozvaděč, Bojler, záloha (svícení). Samotnou logiku přepínání toku spotřeby chci nechat na loxone. 

Přes den ohřívat TUV a čistit bazén a na noc připravit nějakou energii do baterií do pro osvětlení. Pakárna ale bude přepojení rozvaděče. To osvětlení mám teď rozfázované do 3 fází, což budu muset přehodit na jednu a nulovou sběrnu "osamostatnit". Modrý vodič před FV se nesmí propojit s modrým vodičem za FV, stejně jako u proudového chrániče. 

Dalším úskalím bude samotná logika v loxone. 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

V podstatě chci teď na jaře začít se stavbou 1F ostrovní FV, kterou chci nastavit tak abych za dva roky vysledoval její činnost a vymyslel optimální nastavení distribuce energie, abych mohl stejnou FV (ale 3 fázovou) použít na stavbě kterou bych měl začít letos. U firemního objektu bych chtěl docílit toho, aby poměr spotřebované energie z FV byl 60% a odběr od EoN 40% - nebo ještě lepší. U těch firemních prostor ale bude problém hlavně s vytápěním, přece jen je to větší budova a její provoz je úplně jiný než u RD. Určitě tam nebudu dávat stejně kvalitní okna jako mám u RD, páč bychom se nedoplatitli. 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Budeš stavět zase sám? Nebo vše subdodávky a ty si to budeš řídit?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Sám už ne. To bych stavěl několik let a pak šel rovnou do hrobu. Tentokrát budu v roli stavebního dozoru. Snad mně nepošlou do prde..e hned první den 🙂


   
Richard reacted
ReplyQuote
(@kofejn)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 55
 

Přidám jen námět ohledně baterek. Šéf má fotovoltaiku s akumulátorama, ale jsou to vyřazené trakční olověné akumulátory ze skladových vozíků. Pár let mu to už funguje.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Cena asi někde jinde a těmto bateriím zima nebude vadit 🙂


   
ReplyQuote
(@kofejn)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 55
 

@koldavideo

Za nové to byl prý ranec a v domovní aplikaci ještě dobře poslouží. Má to ve sklepě.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Kamarád před měsícem koupil vyřazenou ještěrku za 5.000 Kč a ty akumulátory (1900 kg) dal do sběru, kde dostal 25.000 Kč. Myslel jsem, že mě je*ne, když se mi tím chlubil. Vůbec mu nedošlo, že má doma dvě FVE elektrárny a že si to mohl nechat pro vlastní potřebu. Bohužel tomu vůbec nerozumí a takhle to dopadlo.


   
ReplyQuote
(@kofejn)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 55
 

@kobra23

Tak třeba vůbec nechtěl zálohu. Jinak správně by se mělo za blbost platit 🙂 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Kluci já nevím s tím olovem...Možná pro kutila jako prvotní seznámení se hybridní FVE, ale nakonec stejně skončíte u LiFePO4.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Souhlas.


   
ReplyQuote
(@kofejn)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 55
 

@pa-v-el

Já bych je vůbec nezavrhoval. V režimu UPS, což fotovoltaika v podstatě je,  je energetická hustota Lixx akumulátoru zbytečná. Samozřejmě pokud nenaháním místo.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Myslím, že jsme trošku uhnuli od tématu.

Můžete prosím někdo zveřejnit své zkušenosti s provozem svého domu ?

Je to celkem důležitý parametr pro ty, kteří momentálně staví nebo se k tomu chystají.

Jedním z dalších, podle mně důležitých, parametrů, je klidová spotřeba. Vzhledem k tomu, že Loxone mám ještě i na chatě, mám další docela zajímavé zjištění pro další průkopníky smart home systémů. Klidová spotřeba na naši chatě je asi 37W/h. Běží tam miniserver a alarm Paradox. Tedy kromě srpna - což byl sraz Loxonautů 🙂  ---- asi ten chaďák na pivo 🙂

spotraba chata

Můžete prosím poskytnout své spotřeby?

Jde mi čistě o statistickou hodnotu 🙂

Díky

 


   
ReplyQuote
Page 1 / 3
Share: