Forum

Forum

Reálné výhody Loxon...
 
Notifications
Clear all

Reálné výhody Loxone

5 Posts
3 Users
1 Likes
1,428 Views
(@lukma)
New Member
Joined: 5 years ago
Posts: 2
Topic starter  

Zdravím všechny,

v poslední době, se jako elektrikář občas setkávám s různými systémy chytrých domů, tak jsem si řekl, že je čas, abych do tohoto začal malinko strkat nos, ať nejsem úplně za okurku.

PLC znám, takže přibližně si dokáži představit jak systém od Loxone a podobné fungují.

Co by mě ale zajímalo, jestli i dnes, v době různých smart řešení od Googlu, xiaomi, applu a pod. má smysl využívat centrální řídící systém, který je nainstalován v rozvaděči a kterému podléhá celá elektroinstalace v bytě. Přeci jen, sběrnicový a řídící systém morálně zastárne, firma která ho vyrábí třeba skončí a co pak dál?

Není lepší řešení provádět konzervativní instalace typu jistič-cyky-spotřebič a případné chytré řešení instalovat až na konec sítě (do zásuvky, na konec drátu světelného okruhu) a ovládat pouze koncová zařízení pomocí některé z aplikací od Googlu, Xiaomi atd.... a případně využít nějaké bezdrátové vypínače, které můžou přes tyto systémy ovládat pžímo světelné zdroje?

Bojuji s myšlenkou, že celé tyto chytré řešení jsou těžce servisovatelné, v případě že Vám odejde Váš instalační partner, nebo firma ukončí činnost a že nejjednodušší řešení v takovéto situaci je zbořit dům a postavit nový, trochu přehnaně 😀

Snad jsem to napsal alespoň trochu srozumitelně a snad jsem nepsal úplné blbosti, jestli ano, tak se předem omlouvám. Není to myšleno jako útok na tyto systémy, jen bych rád pochopil, jestli je ještě dnes efektivní nad nimi přemýšlet.

Lukas

 


   
Quote
(@jzaruba)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 85
 

Také zdravím,

do bytu na jednu zásuvku, žárovku, termostat a nějaký ten teploměr proč ne 🙂

V případě nové instalace RD je drátové spojení lepší. Bezdrátové řešení bude vždycky horší (baterie, spotřeba, dosah, zahlcení sítě, rušení, bezpečnost - každá má díry). Stačí dát více modulů blízko sebe a rádia se zaruší apod. 

Vendor lock-in je u zmiňovaných řešení ještě větší než u centralizovaného v rozvaděči, které se nechá jednodušeji vyměnit .. i kdyby se nahradil řídící systém relátky tak to stále bude fungovat jako klasická elektroinstalace 🙂 

Musíte kupovat všechno od jedné firmy a nebo budete mít na každý spotřebič jinou aplikaci, jiný ovladač a jinou gateway (pokud nechcete složitě servisovat vlastní univerzální gateway).

Nedovedu si představit navést kabel trvale napájený ke světlu a zapínat/vypínat bezdrátovým tlačítkem. V případě změny by to opravdu znamenalo zbourat a postavit barák nový 😀

Pokud si pročtěte pozorně fórum, tak zjistíte že je tu většina nadšenců co si většinou servis dělají sami. 


   
Georgio reacted
ReplyQuote
(@lukma)
New Member
Joined: 5 years ago
Posts: 2
Topic starter  

Děkuji za odpověď,

je pravda, že řídící systém se dá vyměnit za jiný, případně za relátka - ale při použití sběrnic "Tree" už asi problém může nastat, nebo ne ? 

Jasně, kabel je kabel, a ještě že tak, jinak bych byl bez práce 😀 Já si jen trochu naivně myslel, že v dnešní době, kdy se na jakýkoli low router připojují desítky telefonů, tabletů, nas, televize a všechno možné, tak s použitím bezdrátových komponentů v chytrém domě - za předpokladu dobré síťařiny "třeba nějaké unifi" by už neměl být problém. Přeci-jen, různé bezdrátové protokoly se používají při komunikaci už i v průmyslu a tam jsou trochu jiná kritéria... Ale je asi pravda, že když by to mělo být takto slušně bezpečné a stabilní, tak by to stálo asi malinko jiný peníze.

Furt přemýšlím, jestli pro mě, jako elektrikáře má smysl se začít těmahle smart řešeníma zabývat "nákup startovacích balíčků, školení, atd...), nebo jestli je to cesta do pekel....

Jinak fórum je super, od včerejška tu hltám diskusi za diskuzí a je mě jasné, že místní komunita jsou spíš zapálení nadšenci než běžní uživatelé.


   
ReplyQuote
(@jzaruba)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 85
 

S Loxone Tree je to pak už horší. Musely by se všechny komponenty vyměnit za jinou sběrnici se stejnou topologií. Případně použít rovnou KNX, kterou využívá více výrobců.

Routry jsou jen na wifi s 2,4 / 5 GHz. Každý smart řešení využívá úplně jinou frekvenci a protokol - ZigBee, Z-Wave, IQRF, Bluetooth i Wifi. 

Některé Bluetooth žárovky mají univerzální heslo, tak stačí podle jména stáhnout aplikaci do mobilu a ovládáte sousedovi světlo :). V průmyslu se moc bezdrátové spojení taky nepoužívá a neřeší bezpečnostní problém, v případě zachytávání komunikaci lze zjistí váš denní režim (kdy nejste doma, kdy jdete spát apod. a pak stačí přijít na "návštěvu" 🙂 Stačí malá krabička schovaná u vašeho plotu. 

Pro elektrikáře je podle mě zbytečné tyto smart řešení nakupovat co popisujete. Ty jsou určený pro koncový uživatele, co si je koupí sami, strčí do zásuvky a fungují. Mít však přehled co je nyní na trhu bude mít určitě výhodu 🙂


   
ReplyQuote
(@vlada)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 99
 

Co se týká Tree, tak to mám natahané tak, že z rozvaděče vede sólo utp ke každému tree prvku. Jasně, stálo to nějaký ten kabel navíc, ale zase mám zajištěno, že když to budu chtít nahradit za jinou technologii, tak nebude problém. Pokud tedy dané technologii bude stačit utp cat. 5e.


   
ReplyQuote
Share: