Forum

Forum

Papouch 2/16 verze ...
 
Notifications
Clear all

Papouch 2/16 verze s OC výstupy

97 Posts
23 Users
19 Likes
15.1 K Views
(@juras)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 306
 

info ze 4.1.2018 o 2/16 OC eth verzi od pana Poucha: "Toto Quido je již téměř navrženo, příští týden půjde do výroby prvních pár kusů. Dostupné by mělo být v únoru."

info k cene: "zatím ještě cena není stanovena, ale rozdíl bude podobný, jako ,ezi jinými verzemi Quido RS a ETH, tj. kolem 1000 Kč"


   
orlik80 and Georgio reacted
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

tady jen doplňuji co jsem zjistil ... v plánu je i 2/32 ETH, předpokládaná dostupnost duben 2018 (info z 12/2017). Quido 2/16 OC vznikne dříve, protože se pouze přidá ethernet do již existujícího Quida RS. Quido ETH 2/32 OC je vývoj komplet nové desky, proto to bude chvíli trvat.


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

upřímně...

Když už p. Poucha investuje do vývoje nového produktu, přijde mi škoda, že nešel cestou upgradu Quido ETH 2/16, aby byl schopný spínat 230V.

  1. Quido 2/16 OC bude de facto polotovar, který sám o sobě není moc použitelný, protože se předpokládá, že si k němu zákazník dokoupí relátka.
  2. Po ethernetových relátkách na 230V je poptávka, mnohem větší než po OC relátkách. Koneckonců vy sami ve skutečnosti poptáváte 230V relé (a ne OC).
  3. Nabídka a konkurence je omezená a navíc chybí konkurence z Číny. Na Alim je několik eth. relé v podobě holých desek s nejasnou spolehlivostí. Ethernetové relé v krabičce na DIN lištu na Alim nenajdete.
  4. V Evropě jsou pokud vím jenom dva výrobci 230V ethernetových relé - hotového produktu v krabičce na DIN lištu (bavím se o čistě relátkovém modulu a ne o hybridech jako jsou Railduino nebo Neuron). Oba evropští výrobci eth. relé jsou v Bulharsku ( http://denkovi.com/smartden-lan-ethernet-16-relay-module-din-rail-box a https://sigma-shop.com/product/121/udp-lan-ethernet-ip-eight-channels-relay-controller-with-clips-for-din-mount-rail.html ).

Quido ETH 2/16 OC není z byznysového hlediska dobrá cesta. Dobrá cesta by byla upgrade Quido ETH 2/16 na 230V, dát to do nějakého standardního DIN boxu (viz Denkovi) a udělat k tomu dokumentaci v němčině.

Toš tak.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja si dovolim drobne nesuhlasit, mam uplne vsetky silove rele externe v paticiach, dovody sa na fore rozoberali v inych threadoch. Jedine ze by aj v tej krabicke na DIN boli rele v paticiach/lahko vymenitelne.


   
Georgio reacted
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1892
 

@budulinek s casti mas pravdu, ale vsetko ma svoje "ale".

Zamer OC je tan ze mozes na vystupe dat SSR, 5A, 16A rele, ake potrebuejs. Aj za cenu kablovania. Dalsia vyhoda je patica, pri vymene rele za 5-10 rokov, pri dnesnych LED aj za 1-2 roky, vytiahnes vymenis a frcis dalej.

 


   
Georgio reacted
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
Topic starter  

@Budulínek

Já si tedy myslím naprostý opak.

1. Tohle tady ale všichni víme, smysl OC výstupů je to co tady stejně dělá každý. Tj exxterní relé.

2. Po ethernetových relátkách je poptávka jen do doby, než se zjistí že 99% relé použitých na DPS Papoucha/Loxone prostě nemůže spínat dlouhodobě zátěže vyžadované v našich domácnostech.

Z důvodu spolehlivosti a spínání všeho co chceme (hlavně spínané zdroje) je vždy lepší mít externí relé, důvod? Prostý, v případě spečení kontaktů je ext. relé vytrženo z patice, otevřena krabička s novým a to nové je vraženo zpátky do patice i za provozu celého systému. Tahle operace stojí ve výsledku 60-100kč a trvá 30 vteřin.

Nějakej pátek se pohybuju okolo různých simaticů, mitsubishi a dalších dospělých systémů a opravdu velice zřídka se setkám s integrovaným relé přímo na výstupu systému. Podle toho co jsem měl možnost vidět tak nejpoužívanější verze od Siemense s reléovými výstupy 230V byla stará velká S5, přičemž karta s 16 výstupy měřila cca 30x20x5cm 😀 To je ale věc, která v určitých podnicích funguje už 20-30 let bez poruchy a tak by to mělo být.
?v=1459601155 

Cesta ke Quidu 230V je samozřejmě možná, ale modul by neskutečně narostl na velikosti, izolační mezery na plošném spoji by museli být větší než je vzdálenost mezi kontakty relé. Problém je v testování zařízení třeba 1-3kV, bez tohoto atestu se zařízení nemůže prodávat. Pokud se pletu, tak mne opravte.

Jinak Quido samozřejmě zvládá spínat 230V. Ovládám s tím minery na mojí vzdálené farmičce. Nezbylo mi místo v rozvaděči, nebylo jiného řešení 🙂 Stačí malá úprava. Ale záruka je fuč a s bezpečností je to taky nic moc.

Edit: než jsem to sesmolil tak už tady naskákali další příspěvky... 🙂


   
Georgio reacted
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Nechtěl jsem flamovat ...

S elektrem nemám žádné profesionální zkušenosti, živím se věcma, které s elektrem nemají vůbec nic společného a Loxone a související věci jako ethernetové relé řeším jenom proto, že stavím barák a že mě to jako laika zajímá.

Nezpochybňuji, že z technického hlediska je externí relé nejlepší řešení. Psal jsem, že Quido 2/16 OC nedává smysl z byznysového hlediska (ostatně sám p. Poucha si nebyl jistý, jestli po tom bude poptávka). Koneckonců úspěch Loxone stojí na tom, že existuje poptávka po integrovaných řešeních, že máte vstupy i výstupy (relátka) pěkně v krabičce. Lidi si miniserver i extension s relé kupují. A pokud si někdo extension nekoupí, tak důvody nejsou technické (obava z životnosti relé), ale kvůli tom, že extension je předražený.

Co se týče rozměrů, 16 relé Denkovi má na délku 210mm. Porovnejte to s Quido 2/16 OC + 16 externích relé na DIN liště.


   
ReplyQuote
(@juras)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 306
 

ake relatka su idealne k Quido 2/16 OC?


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1501
 

Vhodná relé se tu mnohokrát řešila, stačí hledat.


   
ReplyQuote
MartinB
(@martinb)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 132
 

ja budu dávat od schraka pro klasická svetla RT31L024 a pro led RTS3T024 na patice RT7872P, ale již mám nakoupené a ušetřené WAGO 788-304 a taky phoenix contact RIF-1-RPT-LDP-24DC/2X21 pro jiné učely rozvaděč bude opravdu pestrobarevny ? 


   
Georgio reacted
ReplyQuote
(@juras)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 306
 

@martinb dekuji za info - hodne mi to pomuze 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@budulinek opat nesuhlasim. Ja som povodne chcel davat vsetko od loxone. Potom som na loxone fore narazil na chlapika co sa mu spieklo rele a zacal som to trosku studovat. A preto som skoncil na externych rele. Z dovodu uspory miesta v rozvadzaci (10 extension + dve dinlisty rele) a financii som si vyvinul vlastne open collector riesenie. Mimochodom 128 rele obsluzim z cca 30 cm priestoru - to len na margo kompaktnosti loxone allinone riesenia 🙂


   
Georgio reacted
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

@msk Ahoj, a jak to vypada s tvym resenim postavenym nad arduino nano?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

U mna to bezi od augusta produkcne, Pavel to ma tiez par mesiacov, pred vianocami som dodal dalsich par kuskov. Mam v plane prerobit masterboard na arduino nano kvoli zjednoduseniu a oprave par nezavaznych chyb v navrhu (adresny dip switch), zatial na to nebol ale cas a ktovie ci nejaky vobec bude. Nejaku dobu som to prevadzkoval na tcp, pred vianocami som presiel znovu na udp. Za mna spokojnost, bal som sa dlhodobej prevadzky a planoval som moznost vzdialeneho resetu cez loxone, ale za tie mesiace som to musel len 2x resetnut, pricom to bolo este na tcp socketoch a vzdy to suviselo s nejakou pracou na lan-ke alebo switchi ktoru loxone nezvladol prezit.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1501
 

Ano, mohu potvrdit bezproblémovou funkčnost. Zatím nebyl jediný zádrhel.


   
ReplyQuote
Page 4 / 7
Share: