Forum

Forum

Navrh smarthome kom...
 
Notifications
Clear all

Navrh smarthome komponentov

11 Posts
9 Users
1 Likes
3,084 Views
(@jereminius)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 48
Topic starter  

Ahojte,

dostal som sa do fazy v rekonstrukcii domu, kde musim zacat tahat kabelaz a mam par otazok k rieseniu celeho systemu. Aby ste vedeli o co ide, tak to skusim rozpisat. Mam dom v rozlohe cca 110m2, LOXONE bude ovladat osvetlenie, kurenie, zabezpecenie a nejake media.

Kurenie

Kurenie bude riesene DEVI kablami, 8 zon dokopy. Na Miniservry je presne 8 rele vystupov, tie by to mohli spinat cez pomocne relatka. Meranie teploty v miestostiach by sa riesilo cez Faradite vypinace, otazka je, ci musim mat cidlo teploty aj v podlahe alebo nie je to potrebne?

 

Osvetlenie

Cca 10 obvodov, vsetko cez DALI. Chcel som to kvoli tomu, lebo vo firme mame uz skusenosti s DALI a chcem pouzivat klasicke 230v ziarovky stmievatelne LEDkove.

 

Zabezpecenie

To je tema, kde niesom uplne rozhodnuty v prevedeni celeho systemu. Kupil som okenne magneticke senzory, ktore sa zavrtavaju priamo do okien a dveri, tie sa napoja na digital inputy. Pohybove senzory pravdepodobne dam tieto:

https://www.faradite.com/collections/motion-sensor-360/products/motion-sensor-360

Na pohyb sa pouziju takisto digital inputy + 0-10V na LUX. Vec, ktoru neviem ako riesit je Keypad. Chcel by som to mat riesene tak, ze vonku pri vstupnych dverach hned bude Keypad od Loxonu, pre pripad ze by som v buducnosti riesil nejaky elektricky zamok na otvarenie dveri + by to fungovalo ako zvoncek. To je asi jediny komponent, ktory si vyzaduje Tree extension, ktory stoji 108 eur +313 eur za Keypad. Mate nejake ine rozumnejsie riesenie na to? Alebo nemam vymyslat a si mam kupit to Tree a ten Keypad?

Mohlo by to takto byt alebo mam nieco uplne inak riesit? Diky.


   
Quote
(@jereminius)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 48
Topic starter  

ok, tak mi aspon povedzte ci z vas niekto ma kurenie riesene vykurovacimi kablami a ci ste davali cidlo aj do podlahy, diky.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Mam vodnu podlahovku a cidla mam len vo vypinacoch. Rozdiel oproti tebe je v tom ze teplotu podlahy dokazem odhadnut od teploty vratky. Neviem ci elektricka podlahovka nevyzaduje cidla v podlahe z bezpecnostnych dovodov. Tam by ale bolo dobre vymysliet aby to cidlo bolo vymenitelne.

O dali neviem nic takze neporadim. Predpokladam ze je to obdoba dmx, takze k skupine svetiel privedies napajanie 220 a potom ich riadis digitalne jednotlivo. Asi by to mohla byt cesta, najma ked uz s tym mas skusenosti.

Loxone by som ako alarm nepouzival. Zaprve to neuzna poistovna, zadruhe nemas poriesene zalozne napajanie. Daj si normalny alarm a prepoj to s loxone. Ja mam v jablotrone len pohybace a poziarne, okenne idu do loxone kvoli zaluziam. Tie zatial nemam takze neriesim...


   
Aleq reacted
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

Trochu off-topic kdyz jsme u toho alarmu a pojistovny?

Kolik je ta udajna sleva na pojistnem, kdyz mam "certifikovany" alarm ? Podle me to stejne bude zanedbatelna castka.


   
ReplyQuote
(@jereminius)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 48
Topic starter  

Diky za odpoveď. Tie čidla riešia väčšinou tak, že sa zaleju aj s káblami s poterom. Dávajú ich kvôli tomu, aby sa podlaha nezohriala na viac ako 28 stupňov, len tiež s tým zatiaľ nemám skúsenosť, či bez cidiel by ta podlaha nebola veľmi tepla alebo ci by sa kábel nepoškodil po čase. 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

U topných kabelů se dává čidlo i do podlahy, většina "komerčních" termostatů má na čidlo z podlahy vstup a důvod jsi si odpověděl sám 🙂

Já to vyřešil krabičkou na zdi a husím krkem na konci zaslepeným a zalitým v potěru. Do něj jsem pak zastrčil čidlo.


   
ReplyQuote
(@brudo)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 11
 

Teplotny senzor do podlahy je hlavne z dovodu ochrany podlahy 

pri drevenych a laminatovych podlahach je odporucane max 28 stupnov a pri dlazbe moze ist az 40 stupnov.

napr. podlahy z.n. kährs maju v sebe integrovanu blombu na prekrocenie temploty a v pripade skrutenia,praskania  podlahy toto kontroluju ako prve ci nebola prekrocena max teplota danej podlahy. 

Kabel vydrzi vela (poznam jednu instalaciu kde slo vkuse kurenie cez 2 mesiace a nic sa nestalo iba ucet za elektrinu bol bolestivy) 

ak ides do kabloveho kurenia tak odporucam 2 zilovy kabel a nie 1 zilovy v cene za kurenie na barak je to minimalny roziel ale viem ze 2 zilak vydrzi urcite viac. 


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 

Původně jsem viděl zabezpečovačku přes Loxone jako dobrý nápad, ale před realizací jsem dospěl ke stejnému názoru, jako tu zazněl. Zabezpečovačku samostatnou a s Loxone jen propojit. Důvodem byl mimo jiné počet čidel s tím související cena vstupů. Navíc zapojení čidel s vyvažovacími odpory mi přišlo lepší a spolehlivější.

Ohledně zálohování napájení není problém i Loxone pověsit na zdroj s baterkou, chce to ale zvážit jak dlouho udrží baterka zařízení v provozu.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Já volil zabezpečovačku zvlášť, protože věřím, že bude mít delší životnost než Loxone a pokud by šel Loxone z domu, nemusím se zabezpečovačkou zabývat.

Samozřejmě, že i cena za vstupy a výstupy je u zabezpečovačky výrazně lepší. 

A pokud do zabezpečení vidíte více než kluci v Loxone, tak je vám jasné, že u Loxone se o plnohodnotném alarmu nedá moc mluvit. Byť už mají i Loxone sirénu na fasádu za luxusní peníz.

This post was modified 5 years ago by kobra23

   
ReplyQuote
(@kimot)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 80
 

Já bych naopak dvoužilový nedoporučoval právě z důvodu spolehlivosti.

jedna žíla plus izolace plus opletení mi přijde spolehlivější než dvě žíly ve společné izolaci vedle sebe a opletení navrch. Jen se to líp pokládá.

Sonda v podlaze je nutnost jednak kvůli bezpečnosti, jednak  je mnohem praktičtější regulovat v závislosti na venkovní teplotě teplotu podlahy místo teploty místnosti.

Používá se husí krk zalitý do podlahy mezi smyčky spolu s kabely, čidlo se zasune později.

U dnešních dobře zateplených místností totiž při konstantní teplotě podlahy a změně venkovních teplot třeba v rozmezí 10 st. kolísá teplota místnosti o 0.5 st


   
ReplyQuote
(@juraj)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 74
 

@attiii
Ahoj, máš podobné riešenie ako ja.

Kúrenie:
Mám použité grafitové fólie, ktoré sú ovládané priamo z Relay extension relátok. Len obývačka je kvôli výkonu fólií rozdelená na 2 okruhy (ovládaná prostredníctvom 2 relátok).

  • Meranie teploty vzduchu v izbách je zabezpečené prostredníctvom Touch vypínačov (ovládam nimi rovno aj žalúzie a merajú mimo teploty aj vlhkosť).
  • Taktiež meriam teplotu podlahy (ochrana podlahovej krytiny), pričom som cez husí krk previedol 1-wire teplomer z krabice na stene asi 1m do priestoru a pri vyústení krku zasekol do betónu na povrchu pred finálnym položením krytiny. Všetko som nafotil a odmeral presné miesto kde sa čidlo nachádza, v prípade, že by sa pokazilo tak otvorím konkrétne miesto a cez husí krk privediem nové čidlo. Na chodbe a v kúpeľni som potiahol čidlá 2 (v prípade, že sa jedno pokazí tak tam je záloha, nechcelo by sa mi sekať dlažbu, prípadne na chodbe mať po dobu opravy rozbitú podlahu - v izbách to vydržím).

Osvetlenie:
Mám skoro ku každému svetlu vedený 5žilový kábel a osvetlenie ovládam cez DALI. (230V, D+, D-)
Väčšina svetiel sú LED panely, kde som vymenil pôvodný predradník za DALI ( http://www.tci.it/en/products/led-drivers/5012/dc-maxi-jolly-hv-dali/ )

  • U zavesených LED svetiel v obývačke som použil CV DALI predradník ( https://www.e1.cz/produkt/1579595-led-stmivac-dali-1-10v-12-24v-144-288w-a40dali110pb?t=popis ), pričom to asi zruším a použijem DALI relé. Pri stmievaní svetlá blbnú (pri intenzite nižšej ako 100% prestanú svietiť a náhodne sa po určitej dobe zapnú, inokedy zasa fungujú a stmievajú).
  • U jedného prisadeného LED panelu som použil TCI CC DALI predradník ako inde, ale tu asi kvôli konštrukcii svetlo bzučí, asi vymením predradník za DALI relé a vykašlem sa na stmievanie.
    Všeobecne to funguje pekne:
    Len sa mi zo začiatku stalo, že systém zobrazil, že je napr. svetlo vypnuté, ale svetlo svietilo. Neviem či to bolo spôsobené výpadlom el. napájania, alebo reštartom miniserveru. V poslednej dobe som si nekonzistenciu medzi systémom a svetlami nevšimol, ale keď bude viac času tak sa to budem snažiť navodiť a zistiť v čom je problém. Myslím že DALI ma iba jednosmernú komunikáciu.
  • U LED panelov som si ešťe všimol že v úplnej tme panel trochu svieti, asi predradník niečo prepúšťa aj keď je intenzita na 0%. Možno by sa dalo zasa dodatočne poriešiť cez DALI relé.

Ak by si mal tip na lepšie DALI predradníky, alebo väčšie skúsenosti s DALI tak daj prosím vedieť. Inak mi príde, že možno jednoduchšie ako ťahanie DALI zbernice mohla byť Tree zbernica a použitie na svetlá Loxone RGBW 24V Compact Dimmer (cenovo sa to skoro vyrovná DALI predradníku a konfigurácia by bola jednoduchšia).

Zabezpečenie:
Zabezpečenie som riešil cez Loxone (nepotrebujem extra super zabezpečovačku - prakticky mi nemajú čo ukradnúť, mám hypo a aj keď niečo našetrím tak najbližšie roky budem riešiť plot, záhradu, závlahu, terasu….)
Taktiež mám magnetické kontakty na oknách, vstupných dverách, garáži. V celom dome mám použité Loxone pohybové senzory. Využívam ich mimo zabezpečenia hlavne na komfort:

  • Merajú intenzitu osvetlenia a podľa toho pri súmraku pri vstupe do izby nastavia scénu príchodu.
  • Tak isto pri režime domu “Noc” automaticky rozsvietia pri pohybe domom svetlá na cca 10%

Vstupné dvere majú priamo v sebe zabudovaný elektronický zámok (KFV Genius) Ovládam ich cez aplikáciu a cez klávesnicu pri vchode - Loxone NFC Code Touch. Taktiež cez ňu ovládam garáž a bránu.

Čakám ešte na nový videovrátnik, niečo čo bude podobné ako súčastná klávesnice s NFC. Dúfam že Loxone zjednotí prístup a že nový produkt nebude tak drahý ako súčastný videovrátnik (neponáhľam sa, uvidíme kedy to bude)

Prakticky som Tree zbernicu využil na pripojenie pohybových senzorov a vypínačov.

Juraj


   
ReplyQuote
Share: