Forum

Forum

Kompaktní dimmer od...
 
Notifications
Clear all

Kompaktní dimmer od Loxone

8 Posts
4 Users
0 Likes
2,480 Views
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
Topic starter  

Tenhle produkt hodně změnil můj pohled na plánování světel. Možná to někomu také pomůže. Určitě bude i někdo nesouhlasit, tak budu rád za názory dalších. Neřešme, jestli je potřeba světla stmívat či ne nebo jestli mají RGBW pásky smysl.

Moje vize je kompaktní dimmer lokálně v každé místnosti ve stropě.

Díky tomu stačí do každé místnost natáhnout cysy 2x1,5mm (v pohodě do 10m délky) - tím neřikám, že to tak udělám,  pro jistotu uvažuji o 2,5 nebo 4mm CySY + může být záložní kabel pro 100% sichr na možnost jiného světla kdykoliv v budoucnu.

Předělám/koupím LED panely na 24V, spousta dalších (design) světel lze předělat na 24V a mnohdy lépe než panely, kde není moc místa na pásek.

Výhody:

- díky zapuštěným panelům celkem snadný přístup k dimmerům -> ušetření místa v rozvaděči

- při full 24V osvětlění ušetříte něco za jističe a chrániče, relátka, výstupy 

- brutální ušetření za kabeláž ke světlům a starosti s nimi v rozvaděči - hlavně co se týče RGBW pásků

- v každé místnost 4x50W kanály na jeden dimmer, v rámci místnosti kdykoliv možnost změn - ten pocit, že v místnost máte 4x50W a nemusíte přemýšlet o kabelech do rozvaděče je k nezaplacení

- nebudu z baráku dělat radioústřednu s PWM modulací v drátech po celém domě -> eliminace rušení

- plánuji zálohování cca 30% výkonu 24V zdrojů -> při blackoutu budu svítit

- hodně vzdálená světla, můžou mít lokální 24V zdroj - např. terasa, bazén, venkovní osvětlení. Lze koupit kompaktní dimmer i ve verzi air, který je o 250,- dražší

 

Nevýhody: 

-úbytek napětí na vedení při velké zátěži ( max. 200W), nutno dobře spočítat nebo pro jistotu předimenzovat vedení, aby se nemuselo napětí kompenzovat zdrojem

- jištění jen celé větve (na druhou stranu je možnost osadit pojiskou každý kabel kanálu, ale budou ve stropě)

Budu rád za názory a kritiku. Já jsem po dlouhé době zase nabyl pocitu, že světla mám vyřešená a můžu se soustředit na další věci.


   
Quote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
 

Jako mně se taky tohle provedení dost zalíbilo a už mám od minulýho tejdne objednaný pokusný králíky, výhod je mnoho a v týhle velikosti už si umím představit to někam zakamuflovat do stropu. Úbytek napětí nevidím jako větší strašák než u tahání extra kabeláže pro každý světlo, beztak bych to pro obě varianty bych raději předimenzoval 😀


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Kluci a jaká je výhoda oproti "klasickému" DMX ?

Pokud se nepleti tak je to "koncové" zařízení, kde musím tahat jak 230V tak datový kabel. 

Navíc toto stojí přes 2000kč a koncové dmx pár dolarů ???


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
 

No @koldavideo to je dobrá otázka, jedinej rozdíl pro mne, nikoliv automaticky výhoda, je, že mám pár těchhle RGBW dimmerů už nasazenejch, zatímco na DMX jaksi se ještě nedostalo....a to mám Loxone DMX extension   😝 . Jo, já vím, jsem marnej 😀


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
Topic starter  

@koldavideo

1) já osobně se chci držet co nejvíce loxone produktů, mám na ně jiné ceny, DMX extension je ale docela drahý - vyjde to samé co 3,5 kompatního dimmeru

2) nemám takovou velkou důvěru v čínské věci, abych si zadělal do stropu dimmer z Číny, evropská výroba stojí o dost více

3) v místnostech už mám tree kabel, nemusím nic dalšího tahat - DMX se zapojuje do serie, pro mě kabely navíc


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

@cybermole 

Souhlasím.

ad. 1). - Pokud máš jiné ceny. I tak ale kdybych měl dělat na svém domě vše v loxone produktech, asi bych se nedoplatil. Navíc Tree technologie od Loxone v době kdy jsem stavěl ještě nebyla, ba co víc - v té době Loxone stavělo právě na tom, že se jedná o hvězdicovou technologii, která má určité výhody. Dnes je samozřejmě doba trošku jinde, a naše zkušenosti hovoří o něčem jiném. 

ad. 2). . Bydlíme v domě třetím rokem a jediné co mi odešlo, je relé v loxone extensionu. Všechny čínské komponenty zatím fungují bez problémů. (třikrát ťukám na dřevo :-))

ad.3). - Kabely jsou to nejlevnější na elektroinstalaci, takže jsem je dával i tam kde nedávaly smysl. Teď se mi vše v dobrém vrací.

No i já se chystám na další stavbu, kde samozřejmě využiji Loxone tree. Hlavně ale vše bude v 99% postaveno na KNX a Loxone bude sloužit jako vizualizace.

Takže tak asi 🙂

Jinak ale máš ve všem pravdu. 


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
Topic starter  

@koldavideo

Ohledně KNX/EIB ... máš nějaké reálné ceny nebo seznam zajímavých komponent? Když jsem viděl pár produktů, najednou mi loxone přišlo levné.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Co něco takovýho? MDT prvky nejsou cenově až tak hrozný (tady vychází výstup na cca. 500,-). Mají hodně široký výběr - např. prvky, které kromě spínání (až. 16A nebo možná i 20A) umí rovnou i měřit spotřebu - tady.

Jako kdybych se rozhodoval teď , asi bych šela taky do KNX, ty možnosti jsou u něj o mnoho širší a máš to otevřený protokol, který můžeš zkombinovat z více výrobců.


   
ReplyQuote
Share: