Forum

Forum

Tezba kryptomen - v...
 
Notifications
Clear all

Tezba kryptomen - vymena zkusenosti

248 Posts
19 Users
3 Likes
70.8 K Views
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3058
Topic starter  

Vzhledem k boomu cen za bitcoiny, litecoiny a dalsi zvazuju tezbu. Procitam momentalne kde co, od avalon-mineru na bitcoin/litecoin po tezbu etherea pomoci GPU.

Neni tu nekdo, kdo uz se tezbou ve vetsim nez malem mnozstvi zabyva? (tzn ne jen jako sranda projekt na domacim cpu, ale na nejakem dedicated-hw)

Idealne kdyby byl z okoli Brna ci Moravy a chtel by si o tom zajit nekam osobne pokecat? Rad bych ziskal par realnych info a pripadne se i podelil, ale zatim toho neni moc 😉

Krom samotne tezby mam i urcitou vizi, jak odpadni teplo pouzit na vytapeni domu, tzn vyuzit elektriku 2x. Rovnez ve fazi uvah, ale i o tom bychom mohli hodit rec.

Diky a hezky svatky


   
Quote
 Ivo
(@ivo)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 22
 

Ahoj, taky jsem o tom uvažoval a nakonec se do toho pustil (těžba Etherea). I když někdo psal, že "zlato už je vytěžené a my si běžíme koupit lopaty" ? .

Jako SW používám Linux upravenou distribuci viz www.simplemining.net , sice je placená, 2 dolary/měsíc, ale nemusím nic řešit.

Při použití grafických karet RX 570, RX580 můžeš při kurzu Etherea jako je dnes počítat cca 2 dolary/den bez odečtení nákladů za elnu.

ROI vychází, podle kurzu, cca 7 - 9 měsíců (bez nákladů elny).

Hezké svátky.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3058
Topic starter  

Diky za poznatky. Taky prave premyslim o ethereu diky moznosti zacit rovnou na kartach, namisto cekat na totalne vyprodane bitcoin minery.

Ted tu zrovna pokusne zkousim ruzne sestavy na

https://outervision.com/mining-rig-builder/GtTibN

a nejlepe tam vychazi prave ty RX, kdy za par penez muze clovek zacit rovnou. Pri drazsich kartach je sice zisk dalsi rok vyssi, ale navratnost trva cca 200-300dnu, kdy se muze ledasco zmenit.

muzu se zeptat, v cem ty karty mas? jestli to mas v beznem case, navolno, nebo v nejakych tech specialnich ramech?

A pripadne jeste pres jaky pool tezis, jestli si to nejak vic resil.

Diky!

PS: jinak dalsi clanky, kdyby to nekoho zajimalo


   
ReplyQuote
 Ivo
(@ivo)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 22
 

Jinak ZDE je popis nastavení Simpleminingu.

Těžím na DwarfPool, mají rozumné poplatky a vyplácí už od 0,05 Etherea.

Prakticky HW PC nemusí být super výkonné, stačí 4GB RAM, nějaký celeron, důležité jsou 8GB grafiky, protože za cca rok, dva, bude těžba na nižší paměti nemožná.

Základní desku mám tuto ASRock H110 PRO BTC+, může se na to navěsit 13  grafik, ale reálně 12, protože když se tam dají risery, tak port PCI-E 3.0x16 nepůjde použít. (někde jsem četl, že ovladače ve win mají s větším počtem grafik problém, ale nemám s tím zkušenost)

Protože jsem byl nedočkavý, tak jsem to složil na stole a zatím to tak jede, materiál na "klec" už mám, ale prostě není čas. Zatím mi tam běží 5 GPU, je problém je teď v ČR sehnat (za rozumný peníz).

Díval jsem se i na extrémní grafiky (za 12 - 15 tis.kus), ale není tam 2x vyšší těžba, takže vynaložené peníze se vrací pomaleji.

 

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3058
Topic starter  

Diky za supr informace, ta deska mne taky zajimala.

Nektere extremni grafiky se teoreticky vyplati druhy rok az 2x vic nez ty levne. ale prvni rok je tam zisk stejny jak u tech levnych. Konkretne tahle Sapphire 21275-02-20G Grafikkarte, 8GB HBM2  pri 700USD vychazela docela dobre (u nas za cca cca 16k, ale nevim jak je to s dostupnosti).

Ad alza, zajimave, ze uz ma i takovehle clanky, tak to uz se z toho stava hodne masovka 😉

Jinak ted procitam tu diskuzi na  https://bitcointalk.org/index.php?topic=1541084.0. Trochu se u toho simpleminingu bojim toho, ze tam ma autor nejaky backdoor nebo castecnou distribuci vykonu k sobe (puvodne to tak mel). Defakto si diky auto-updatum tam muze kdykoli cokoli nahrat a spustit. 

Z tohodle pohledu by bylo lepsi rozchodit si vse sam. Ale zase to ma hezky pripraveno.

Takze ve finale pujde stejne hlavne o vykonnost, ktera se da zhruba porovnat s referencnima cislama ostatnich.

 


   
ReplyQuote
 Ivo
(@ivo)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 22
 

K tomu Simple jsem šel kvůli jednoduchosti a komplet připravenosti. A dálková správa je taky super, třeba na mobilu se můžu hned podívat jestli je vše OK, kolik se těží, apod.

Trochu se mi tam nelíbí jednoduché přihlášení, představoval bych si alespoň dvoufázové. Ale při samotné těžbě si to může člověk překontrolovat přímo na poolu.

Souhlasím, že vlastní řešení by bylo nejlepší, ale nebyl čas zkoušet linux distribuce, která bude nejlepší. Win bych raději ani nezkoušel. 

Na té Alze mě to taky překvapilo, asi podpora prodeje HW  ? 

K těm drahým GPU, říkám si, že pokud bude ROI do 12-ti měsíců, tak je to OK. A kdyby se těžba nevyplácela, pořád se dají GPU prodat hráčům.   ? 

 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1499
 

Taky jsem nad těžbou uvažoval, hlavně v létě by to byl efektivní způsob jak spotřebovávat vyrobenou elektřinu z FVE 🙂


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3058
Topic starter  

Imho ROI 12mesicu je uz tak dost, protoze kdo vi co bude za rok ;-).  Ale presne jak pises, ty GK se daji pak prodat dal, coz povazuju za plus oproti ten AntMinerum, se kterym pak clovek uz nic neudela.

@Pavel - no FVE je presne pak dalsi krok ;-). Z FVE v lete a v zime pak tim ohrivat bud vzduch, nebo treba solanku do TC 😉

Chci ted zkusit dat dohromady nejaky soupis HW, zkusit to spocitat a zrejme to prubnu. A tu distribuci bych pak mozna zkusil dat nejak dohromady.

Ale jestli to ma i remote dohled a dalsi veci, tak je to zas spoustu prace, co uz udelal nekdo jiny. No uvidim ;-). minimalne by melo jit projit co presne ta distribuce dela a jestli nedela nejakou jinou neplechu


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1499
 

Ví se kolik taková těžební mašina "žere" konektivity do netu?


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3058
Topic starter  

podle toho co sem cetl, tak nula nula prd. Imho treba 1Mbit/sec by mel stacit.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3058
Topic starter  

@ivo: Resil si nejak, ze s vyssima DAG udajne klesa vykonnost RX 570/580 karet?

https://www.techspot.com/article/1438-ethereum-mining-gpu-benchmark/

Neco jsem nasel k tomu tady, ze jsou nejake experimentalni drivery:

 

A co mne jeste prekvapilo, tak ze udajne R9 390X, nebo i R9 390 vypada vykonnove velmi zajimave a ceny nejsou tak hrozne. Ale zrejme i kvuli tomu skoro nikde neni


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3058
Topic starter  

Tak si sem pastnu jeste nejake linky

 

Zatim teda furt vubec nevim, od Radeonu jsem se dostal k 1070nvidii, pak sem zase nasel clanky co nvidii hanej a presel zpet k radeonum, ktere zas nejsou k dostatni a maji teroeticky problem do budoucna. uff. Asi toho uz pro dnesek necham 😉


   
ReplyQuote
 Ivo
(@ivo)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 22
 

Když jsem to skládal a GK mi postupně začaly přicházet, tak jedna karta měla měla za hodinu cca 60 "nalezených bloků", tedy dílčích výpočtů. Když jsem doplnil karty, tak mě trochu zarazil pokles nalezených bloků. Teď při pěti kartách je hodinově 220 - 270 bloků. Přisuzuji to zvýšené obtížnosti těžby, nicméně finanční výtěžnost zůstala stejná  ? 

Jinak karty mám:

  • 4x RX570 - 26,2MH/s
  • 1x RX580 - 27,4MH/s
  • celkem 131,6MH/s

Asi by to šlo ještě více, ale nechtěl jsem dál zvedat frekvenci pamětí.

Řešil jsem podobně zda Nvidii nebo AMD, ale poměr ceny na MH/s rozhodně AMD. Nvidia je na tom lépe se spotřebou a možná v budoucnu při prodeji.

Jinak mám instalováno cca 20kWp FVE, tak je zde jistý potenciál využití denních přebytků  ? 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3058
Topic starter  

20kWp je slusna mrcha, to je velky potencial na tezbu ;-). Spolu s nejakou preklenovaci baterkou pres noc je to uplne idealni.

Jinak ja to ted vyselektoval na tuto  https://www.tsbohemia.cz/sapphire-radeon-nitro-rx-580-8gb-oc_d269822.html?fulltextword=rx%20580

ale nejsou skladem (stejne jako zadna jina 580 ;-( ), tak sem jim psal kdy by mohly byt.

Tady sem na ne nasel docela dobrou recenzi  http://1stminingrig.com/amd-sapphire-nitro-rx-580-8gb-limited-edition-mining-rig-tutorial-190-mhs/

a tady psaly, ze ta nizsi (Pulse, ne nitro, ma o fous mensi takt jadra, 1366 misto 1411) dava v zakladu 24-25Mhs a po uprave az 30Mhs

https://forum.ethereum.org/discussion/12292/sapphire-rx-580-pulse-8gb-hash-rates

Uvidim, jak se mi povedou sehnat karty. Nakonec sem to vymyslel tak, ze to dam do sveho pracovniho pc, ktery stejne cely den bezi kvuli praci. A jelikoz tezba by CPU vytezovat nemela, tak u toho muze i tezit 😉

A az si to overim ze vse jede jak ma, tak bych dokoupil dalsi karty a MB

 


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Ahoj, motám se kolemtoho nejakou dobu ale az ted jsem se rozhoupal. Elektriku a inetrnet nastesti nemusim resit, takze me se tyka pouze prvotní hardware. Take se ted vtom hrabu, kolik do toho asi investuju.

o te 580ce taky uvazuju. Mohl by nekdo prosim udelat kosik na ten pc na  https://www.alfa.cz/ (asi jedinej kde se da linkovat kosik)

diky


   
ReplyQuote
Page 1 / 17
Share: