Forum

Forum

Vlastní IoT systém?
 
Notifications
Clear all

Vlastní IoT systém?

12 Posts
6 Users
2 Likes
7,797 Views
(@michalczej)
New Member
Joined: 6 years ago
Posts: 4
Topic starter  

Zdravím, narazil jsem před dvěma dny na tohle fórum/web s velmi zajímavými návody a popisy, jak co probíhá, jak co udělat a tak dále. Rád bych od Vás dostal pár rad, případně i návodu, jak co udělat.

Jsem student střední školy co se velmi zná s Pythonem, PHP a Wiring (C++, přesněji Arduino jazyk) a taky nějaké to elektro. Už asi přes rok stavím svůj vlastní systém na RPi, ESP8266 (Wemos D1 mini a ESP32) kde RPi má vždy přehled o všem a je takový "loxone server", asi blbé přirovnání, ale je to tak a ESPčka momentálně mám jen pro pár blbostí, jako LED pásek za monitorem co mi blikne podle barvy, když mi přijde notifikace na mobil, bezdrátový teploměr, termostat. V budoucnu bych si chtěl na tomhle postavit / zařídit dům. Vše ale drátově, bezdrát jen v nutných případech, kde nejde jinak.

Ovšem mám pár otázek, jak co udělat. Ještě pro upřesnění, všechno si programuji sám, komunikaci mezi zařízeními, integraci na webu, propojení apache (www server) a tím python skripty posílat data na zařízení, Push up notifikace na mobil zatím pomocí IFTTT, protože sám si ještě nevěřím na nějakou aplikaci pro android (Nemám rád iPhone kvůli jeho uzavřenosti, takže bude jen pro android, ps: nic proti iPhonistům, každý má rád své). Nesedl jsem si ani s OpenHab, ani nějaký HAAS (home assistant) nebo domoticz, takže si vše dělám podle sebe tak, jak se mi to líbí a jak to má fungovat, aby mi to ulehčilo práci/život :D. 

 

1. Jak ukládat / jak loxone ukládá data. Na SD kartu je omezený počet zápisů, takže to vylučuji rovnou, ale nikde jsem nezjistil, jak to má loxone udělané, jestli to nechává v RAM, nebo tam má nějaké speciální EEPROM nebo tak něco 😀 Případně pokud má někdo nějaký dobrý tip, jak ukládat data ve stylu, světlo chodba on/off a takhle každé světlo, zásuvky, teplotu, atd....

2. Co loxone udělá, když se odpojí dům od elektřiny na pár minut a u loxone není žádná UPS, tzn. Restart celého systému ? Vypnou se všechny světla tak, jak je to defaultně nastavené, nebo to bude vypadat úplně stejně jako před výpadkem?

3. Je lepší vše mít na jednom místě, nebo třeba ve dvou patrovém domě udělat v každém patře místo, kde se sbíhají kabely do "nějakého" zařízení a tyhle dvě zařízení pak komunikují se serverem, nebo všechny ty kabely mít na jednom místě zapojené v jednom větším zařízení a jen to jedno komunikuje se serverem?

 

Víc otázek mě momentálně nenapadá. Snad nebude vadit, že to není přímo loxone, ale vlastní "systém", jestli se tomu tedy tak dá říkat. 

Za každou radu budu velice rád a vděčný.


   
Quote
(@jzaruba)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 85
 

Ahoj, nyní řeším také své vlastní řešení mimo Loxone. Zatím jsem ve fázi sbírání informací a plánovaní a nějaké testování. Jaký použiji SW i HW (SW i HW bych si dělal některý sám). 

Rady ti ze zkušeností zatím nedám, ale rád se připojím k tématu.  

1. Stavy vstupů a výstupů jsou předpokládám pouze v RAM a po vypnutí napájení jsou všechny data ztracena (Loxone nemám, vycházím ze zkušenosti s PLC). K RPI bych doporučoval připojit UPS nebo superkapacitor, co zajistí napájení při rutině vypínání. Na ukládání historických dat (teploty, vlhkost, meteostanice) použiji klasický server s InfluxDB.

3. Můžeš použít oboje, jak centralizované řešení v jednom rozvaděči s hvězdicovou topologií a nebo decentralizované se sběrnicovou topologií. V obou možností bude řídit jeden hlavní systém. Co je lepší asi bude vždy od případu jaké použiješ senzory/aktory, jaký to bude dům (prostor na velký rozvaděč) apod.

 


   
ReplyQuote
(@kimot)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 80
 

Toho zápisu na SD kartu bych se nebál.

Já používám Domoticz na RPi, který vám nesedl a se zápisem není problém.

Jen třeba koupit aspoň trochu kvalitnější  kartu.

Na jednu jedu už cca 2 roky a i s občasnými výpadky el. sítě vše v pohodě.

Pro jistotu v záloze čeká její dd kopie a databázi občas zálohuji na jiné PC

Po obnovení dodávky systém najede bez problému - jak controller tak čidla.

Komplet vlastní řešení je možná hezká zábava, ale jen do doby než se s vámi nedejbože něco stane.

Použít nějaký open source komunitní projekt je taková střední cesta, i když i tady by asi byl dost velký problém.

Proto je instalace klasická a v místě potřeby tradiční prvky nahrazeny něčím inteligentnějším - třeba Sonoff touch s přehraným fw atp.

Průměrný elektrikář by měl dokázat vše vrátit do původního stavu.

Některá čidla mám ESP8266 s nahraným ESPeasy - hlavně co jsem potřeboval řešit rychle - třeba regulátory el. podlahového topení, jinak MySenssors, která umí jak různé frekvence rádia tak i drátovou sběrnici.

 


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Ahoj, je fajn, ze te to bavi a chces si neco vyzkouset, ale stavet na tom dum je z mejch zkusenosti nesmysl. Dopadne to tak, ze az nebudes doma, neco se stane, prestane to fungovat a rodice/manzelka...... bude bezradná. Realne to nikdo jinej nedá dohromady. To ze bys teoreticky vubec nemel nic delat s elektrinou (230V), pokud nemas 50ku je jen drobnej fakt. 

Kdyz si na tom udelas neco v pokojicku, tak je to asi vpohode, ale kdyby jsi na tom stavel komplet dum, vrata, dvere.... urcite ne. Pouzij Loxone a bude sspokojenej. Pro lidi tothoto fora je to nejlepsi pomer cena/vykon.

 

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

Ja bych to tak cerne nevidel. Je urcite fajn zkusit si neco vyrobit. Kdyz jsem byl v jeho letech, taky jsem si psal vsechno sam, protoze cizi mi prislo spatny/nedokonaly. 

Az casem clovek zjisti, ze pouzivat cizi knihovny/app je casove mnohem vyhodnejsi, protoze dlouhodoba udrzba spousty vlastnich projektu je temer nerealna. Ale to vlastni naprogramovani mu da hodne.

A z toho pak muze vychazet, az bude ohybat Loxone, nebo doufejme casem nejaky lepsi system, ktery Loxone prekona ;-).

Jinak k @michalczej dotazum

1) stavy jsou v Ram, ale lze jim nastavit remanence. Tzn pri zmene stavu se stav ulozi na SD kartu a v pripade restartu se pak nacte z SD karty. Pocitam, ze to bude nejaky xml/json. Je nesmysl to ukladat jinak, je to standarizovany format, dobre se s nim pracuje a vsichni mu rozumi.

2) kdyz jde cely dum off, je vse off. kdyz jde loxone off, tak se povypina to, co loxone drzi (napr relatka, atd.), pokud nejsou rele v opacnem rezimu, tzn pod proudem vyple, bez proudu zaple. Ale to se moc nedela, jen ve specialnich pripadech.

3) urcite vse v jednom miste. maximalne ve velkych domech mit vice rozvadecu, ale drzet to na minimu. nejhorsi je pri hledani chyby behat na tisice mist. Tzn vse natahat do hvezdy do rozvadece a tam to popropojit.

Na zapojeni rozvadece a dalsi veci se mrkni na blog, hledej Loxone, je tam spousta fotek.

L

 


   
ReplyQuote
(@michalczej)
New Member
Joined: 6 years ago
Posts: 4
Topic starter  

Všem díky za rady / informace. Ale především chci říct, že zkusím co to dá, pokud to bude reálné a po nějakém ostrém testu to bude funkční, tak nevidím problém to neudělat na vlastním systému. Samozřejmě chci nějaké nouzové tlačítko, které by přepnulo systém a fungovalo by jen tlačítka / světla / zásuvky a vše ostatní jako web rozhraní, appky atd.. by se odpojily a jelo by vše offline, není problém to udělat, protože můžu napojit klidně 2 např. arduino mega na jedno relé s tím, že u výstupů z arduina bude dioda, takže se nemůže nic stát a bude vše fungovat, horší kdyby se zapnuly obě naráz, což se nikdy nestane.

No to sice nemám 50tku, ale to v dnešní době není problém si doplnit, případně jen pak sehnat nějakého šikovnějšího revizáka. 

@L Máte pravdu, momentálně jsem ve stejné fázi jak vy v těchto letech. Hledám a marně nějakou pěknou web stránku, kterou bych si sám přizpůsobil, nebo aplikaci, kterou bych si sám upravil na tlačítka, který by posílaly UDP nebo TCP pakety, což jsem zatím vůbec nenašel.

Jde mi především o to, jak přesouvat informace z Python na webovou stránku, přesněji jak např. PHP předat informace, co má python v proměnných, momentálně jen uložení přes TXT (slyšel jsem o DJango a podobných knihovnách, ale moc jsem se jich nechytil). Pokud by někdo dostal nějaký nápad, tak rád uvítám 🙂

Váš rozvaděč i ostatních na fóru jsem viděl a líbí se mi, jen trošku upravit někde ten cable management a je to elektrikářské p*rno 😀


   
ReplyQuote
(@jzaruba)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 85
 

Aplikaci si musíš rozdělit do několika vrstev, můžeš se inspirovat již hotovým open source. Jeden si vyber a můžeš si ho upravit jak budeš potřebovat. Pokud se někomu nelíbí jen vizuální stránka, tak to bývá to nejjednodušší co upravit. Tím se naučíš aplikaci psát a i navrhovat. 

Vyber si jazyk, ve kterém budeš mít hlavní aplikaci a pak budeš tvořit API rozhraní na další aplikace (služby). To bude např. webové rozhraní, mobilní aplikace, příjem vstupů apod. 

Kde držet aktuální stavy proměnných použij nějakou databázi co je v RAM, aby to bylo rychlé např. Redis. Ten umí i persistenci s např. 5ti minutovým intervalem na ukládání do souboru. 

Pro důležité proměnné bych použil například relační databází PostgreSQL, MySQL...

Řešit výměnu přes TXT soubory dobré nebude. Řeš to na nějakém standardním protokolu: WebSockety, REST API... V začátku by jsi mohl přistupovat jak v pythonu tak v PHP do stejných databázích (Redis + Mysql).

DJango je framework na psaní webových aplikacích v pythonu. V PHP používám např. Nette. To ti na předávání dat tolik nepomůže, ale určitě frameworky na složitější aplikace používej.   

Je spoustu způsobů jak to udělat, to by bylo na delší povídání..., hlavně bude záležet jaké funkce očekáváš. 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

Jestli chceš vidět elektrikářské porno, tak tady moje fotka z testovací fáze DMX triaků. 

To je aspoň pořádná divočina, žádné uhlazené fotečky navoněných blondýnek. Ale pěkně přírodní masakr :)))))

2017 04 03 16.12.24 (Large)

 


   
Vlada and nksh reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Je tu niekde nejaky posun? Ja som skoncil vo fazi prototypu a dosiel mi cas. Prieskum trhu existujucich rieseni nepriniesol vysledok, nic pouzitelne som nenasiel. Ja mam (relativne hnusny ale funkcny) prototyp kreslitka na logicke diagramy a plne funkcny engine pod tym. Tam to ale skoncilo pre nedostatok casu.


   
ReplyQuote
(@kimot)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 80
 

Zatím nelituji, že jsem znovu nevymýšlel kolo a používám jedno z komunitních řešení.

Konkrétně v mém případě Domoticz ž skoro třetím rokem a to i na tak kritické věci jako je řízení el. podlahovky...


   
ReplyQuote
(@jzaruba)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 85
 

Zrovna topení mi až tak kritické nepřijdou, tam jsem používal Home Assistant pro řízení ventilů v bytě přes Z-Wave. Kritické mi přijdou světla a jejich regulace, zásuvky závlaha apod. i na to používáš Domoticz?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Ja som asi rozmaznany tym blokovym diagramom co ma loxone, pretoze som zatial neakceptoval ziadne riesenie na ktore som narazil. Rad by som loxone casom nahradil, pisat vlastne riesenie from scratch ale nemam cas (skusil som prototyp a nechal ho lezat ladom).

 

 

 


   
ReplyQuote
Share: