Forum

Forum

Arduino a LoRa
 
Notifications
Clear all

Arduino a LoRa

22 Posts
6 Users
2 Likes
5,584 Views
(@kimot)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 80
 

S těmi NRF24L01 ať už se zesilovačem nebo bez mají lidi v reálných podmínkách právě problémy s dosahem a přechází na RFM69.

Knihovny pro RFM69 také dokážou automaticky snižovat výkon na minimální dostatečnou velikost.

Na druhou stranu na 2,4GHZ můžete komunikovat jak je libo, u pásma 868 MHZ už byste měli dodržovat maximální povolený klíčovací poměr.


   
jzaruba reacted
ReplyQuote
(@michalczej)
New Member
Joined: 6 years ago
Posts: 4
 

1. Wifi  žere oproti NRF asi 10x tolik, takže na baterce + soláru vychází logicky lepší NRF. Kdosi dokázal s Atmega328, NRF a knoflíkovou baterií vytáhnout více jak rok, takže tady jde vidět ta spotřeba, lora to má však ještě lepší, ale je tu ta cena. Vlastní gateway pro loru musíte taky programovat, takže tady rozdíl není.

2. Wifi pásmo je zarušené a NRF24L01 nepracuje v pásmu co má WiFi, je kousek nad ním. Navíc musíš zaručit, že WiFi bude všude, kde budeš mít nějaké to MCU, tímhle vlastně ušetříš, když tohle zkompletuješ za +/- 300Kč (MCU, NRF, nějaké ty čidla) a pořádné AP oproti tomuhle stojí trošku více. Pokud teda ale někdo nutně potřebuje na celou zahradu WiFi, tak tam použije určitě přenos po WiFi, ale napájení už je složité, když MCU dokáže v zátěži při komunikaci přes WiFi až 400 mA. To vycucne baterku po pár odesláních, pokud to není nějaká extra dobrá, ale to už se dostáváme zase k ceně...

3. Vzdálenost jsem nepsal "1km přes několik železobetonových baráků", ale stačí, když to projde jedním celým barákem na druhý konec zahrady. 

4. Bezpečnost bych až tak moc neřešil, šlo by to možná vyřešil nějakou "šifrou" na obou stranách a musela by se přeložit a splňovat nějaký pattern, tak by se daly pěkně zabezpečit. 

5. RFM69 znám, dokonce i tomu příbuzné co pracují taky okolo frekvencí WiFi. Záleží co vše posílat a intervaly... protože RFM má užší šířku pásma a nižší rychlost. Ale taky díky nižší frekvenci pronikaji lépe různými překážkami. 


   
ReplyQuote
(@kimot)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 80
 

ad3 - mají problémy v přenosu přes jednotky metrů v domě. Rozdíl výkonu bez zesilovače a s ním není příliš znatelný. Vycházím z diskuzních fór, kde kvůli dosahu nahradili obyčejné moduly za ty se zesilovačem ( PA ) a výsledek skoro stejný.

Musí se řešit složitější sítí s retranslací nebo přejít právě na nižší frekvence.

ad4 -RFM69 má hw AES šifrování.

 


   
ReplyQuote
(@jzaruba)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 85
 

ad1 Vlastní GW u LoRa stačí "jen" nahrát SW, cena s koncentrátorem od $120 + RPI, jednokanálová s RFM95 za $5 (nebo) + ESP/RPI. Potom zapojit do TTN nebo nainstalovat LoRa Server. Plzeň má například postavenou LoRa síť zdarma, není nutné mít GW. Stačí se zaregistrovat a přijímat zprávy přes MQTT nebo Callback na vlastní URL. Má podporu i parseru, tak je možné vyčítat rovnou teplotu v °C apod.

ad4 Dokud se daty nic neřídí tak to bezpečné bude. Šifrou se zabezpečí jenom přečtení, stačí aby zachytil zprávu a poslal ji občas znovu. Větší dosah sítě znamená i větší bezpečnostní riziko. Pro meteo stanici je zbytečné zabezpečení řešit, stačí pak SW vyhodit anomálie. 


   
ReplyQuote
(@petras125)
New Member
Joined: 5 years ago
Posts: 1
 
Za Sigfoxem mám zkušenosti také, ale s Lora žádné a nedaří semi najít "nějaký "startovací návod ideálně s Arduinem". Připojovat bych se chtěl na České radiokumunikace. Mohl bych požádat o konzultaci ? Děkuji, Petr
 
Posted by: jzaruba

Narazil jsem na toto staré vlákno, ohledně IoT sítí mám zkušenosti, jak IQRF, Sigfox tak Lora. Kdyby jste něco potřebovali, tak se na mě můžete obrátit. Nevím jak jste pokročili a zda to někoho ještě zajímá. Jinak Lora a Sigfox se v ČR provozuje na 868 MHz, moduly s 433 MHz nekupujte.

Radia pro Lora jsou licencovaná, cenově tedy bude vždy levnější ESP8266, ESP32. Spotřeba je daleko nižší a vzhledem frekvenci i lepší dosah oproti wifi. Používají se hlavně na baterie s omezením počtu zpráv za den.

GW na Loru se nechají koupit, nebo udělat s RPI. SW licencovaný není, lze zapojit do nějakého cloudu, nebo si rozchodit vlastní. Můžete se také kouknout na okolní ISP, kteří IoT sitě pod Lora provozují. 

Oproti Sigfoxu není licencované radio, ale zpoplatněn "cloud" a nelze mít vlastní řešení. 

IQRF funguje úplně odlišně oproti Lora a Sigfox.

 


   
ReplyQuote
(@jzaruba)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 85
 

Odpověděl jsem na PM. Jinak pro ostatní kdyby někdo chtěl pod Arduinem s LoRaWAN, tak mám vyzkoušeno knihovnu arduino-lmic s HW například LoRa32u4 II. 

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
Topic starter  

Chtel bych poprosit, pokud neco resite, reste to zde verejne. At si to muzou precist i ostatni. Diky moc.


   
Aleq reacted
ReplyQuote
Page 2 / 2
Share: