Cenové formace – Head and Shoulders.

Cenové formace – Head and Shoulders.

Tento článek je první ze sekce tradingu a ze série teoretických základů technické analýzy. Jak jsme psali zde, jedná se o výpisky a postřehy z různých zdrojů, většinou odborných knih. Pokud by se v článku objevily nějaké nepřesnosti, či chyby, ocením, pokud mě na ně upozorníte. A teď už tedy k prvnímu tématu – cenovému patternu Head and Shoulders.

Hlava ramena je dobře známá bearish cenová formace, která se velmi často objevuje na vrcholu uptrendu. Jakmile se tedy objeví v grafu, všichni předpovídají obrat trhů dolů. Ono to ale úplně takhle jednoduché není. Pojďme se na tento pattern podívat trošku podrobněji.

Head and Shoulders (H&S)  pattern je tvořen třemi vrcholy. První vrchol je nižší a tvoří levé rameno. Druhý vrchol je vyšší, tzv. hlava a třetí vrchol je zhruba na úrovni prvního a tvoří pravé rameno. Dna mezi nimi tvoří krk, takzvanou Neckline.

Head and Shoulders nebo trojúhelníková formace?

Pattern obvykle bývá v grafu pěkně viditelný. To ale ještě automaticky neznamená, že se opravdu jedná o formaci Hlava ramena. Problém totiž nastává v okamžiku, kdy spojíme hlavu a pravé rameno do klesající linie. Ta ve spojení s Neckline vytvoří i klesající triangl a tady je ta potíž. Trojúhelníková formace je totiž continuation pattern, tedy pokračovací. To znamená, že pokud se objeví v uptrendu, po jeho dokončení bude trend pokračovat směrem nahoru. To je v naprostém rozporu s tím, co predikujeme podle patternu H&S.

 

Existuje ale způsob, jak od sebe tyto dva patterny odlišit. Klíč k řešení leží v transakčních objemech. Pro H&S je charakteristické, že nejvyšší objem se objevuje u prvního ramene. Jak se pattern dále formuje, objem klesá. Pro hlavu tedy platí, že ačkoli tvoří vyšší high, tak její vrchol je doprovázen nižším objemem než je tomu u levého ramene. U vrcholu třetího ramene objem ještě více klesne. Obrázek vydá za tisíce slov, z něj je to jasné.

Co se bude dít dál? To vysvětlí analýza následujícího obrázku:

 

Až do proražení neckline (bod 1) se na objemech nic zvláštního neděje. Jakmile ale cena projde skrz, objemy by měly začít růst (malá modrá šipka). Cena se ještě může zastavit (bod 2) a pokusit se vrátit zpět k neckline (bod 3), případně i lehce nad ni.  Tato akce by ale měla být doprovázena klesajícím objemem (malá fialová šipka), a to až do bodu 3, kde nastane odraz dolů. Ten by měl být provázen razantním růstem objemů (růžová šipka). Dodržení těchto pravidel je potvrzením platnosti patternu H&S a měl by následovat větší pád dolů, ke kterému se ještě později vrátíme.

Co když by ale objemy při propadu pod neckline (bod 2) nerostly? Nebo při vytažení zpět k neckline (bod 3) neklesaly, ale naopak rostly (zelená šipka)? Situaci zachycuje další obrázek.

Toto je signál, že nálada trhu se mění opět do býčí. Zde je potřeba se mít na pozoru, je dost dobře možné, že obrat trhu do downtrendu nenastane a naopak budeme pokračovat v uptrendu.

Porovnání H&S s trojúhelníkovou formací

Nyní už víme, jak by se objemy měly chovat v případě H&S formace. Zbývá nám doplnit, co se s nimi bude dít v případě trojúhelníkového patternu.

Hlavní rozdíl oproti H&S formaci je, že nejvyšší objemy se objevují u nejvyššího vrcholu (bod A). To je ten, který bychom v případě H&S považovali za hlavu. Od nejvyššího bodu objemy dále slábnou přes bod B (hnědá šipka) až do proražení trojúhelníku (bod C) směrem nahoru. Zde by mělo nastat oživení trhu a výrazně rostoucí objemy (žlutá šipka) by měly cenu vytáhnout o poznání výše. Trojúhelník nám tedy vytvořil pouze zónu konsolidace a takzvaný pokračovací pattern. Po něm se dá očekávat opět nastartování růstu v rámci uptrendu.

Tyto informace by nám pro rozlišení H&S a trojúhelníku momentálně měly stačit. Trojúhelníkovým formacím se budeme podrobněji věnovat v dalším článku. Nyní zpět k Head and Shoulders.

Dokončení formace H&S

Formace Head and Shoulders je dokončena v okamžiku, kdy cena prorazí neckline. To samo o sobě ale ještě nemusí znamenat, že obrat do downtrendu skutečně nastane. Jak jsme si uvedli výše, i zde se může změnit nálada trhu a cena se může obrátit zpět do uptrendu.

Nás ale zajímá, co je tedy signálem, že trh se opravdu obrací do downtrendu. Tím je u Head and shoulders to, že dosáhne svého minimálního targetu směrem dolů. Velikost tohoto propadu od průrazu neckline by měla být ekvivalentní nejméně výšce hlavy. Opět si pomůžeme obrázkem.

Reálný pokles může být samozřejmě mnohem větší. Je ale důležité, aby dosáhnul alespoň oné minimální hranice. Teprve potom formace splnila svou roli obratového patternu a nyní lze skutečně očekávat downtrend. Bez dosažení této hranice tato formace nedává výrazný signál, kam se bude trh ubírat.

Jak H&S obchodovat

Formaci můžeme obchodovat buď výstupem z longu, nebo nástupem do shortu, a to v následujících bodech:

  1. na vrcholu druhého ramena, v následujícím obrázku bod 1,
  2. při průrazu jeho spodní trendové linie – bod 2,
  3. při průrazu cenové úrovně vrcholu levého ramena, pokud se nalézá pod vrcholem pravého – bod 3,
  4. při průrazu neckline směrem dolů – bod 4,
  5. při pullbacku směrem k neckline bod 5,
  6. při průrazu dna, od kterého nastal pullback k neckline – bod 6 (a tady už by měli zavírat i nejzarytější optimisti).

Výhodou obchodování na vrcholu pravého ramene je to, že s vývojem formace směrem dolů máme větší prostor pro stoploss (viz dále). Pokud ho budeme vhodně posouvat, s velkou pravděpodobností obchod ukončíme v plusu i při nenadálém otočení trhu proti nám. Nicméně z pohledu platnosti formace se jeví jako vhodnější obchodovat až pod neckline, kde je již pattern dokončen a možnost otočení trhu je tedy nižší.

Umístění stoplossu

Ať už obchod uskutečníme v jakémkoli bodě, vždy je dobré si svoji pozici pro případ nenadálého obratu v náš neprospěch zajistit stoplossem. Pokud jsme obchodovali v bodě 1,2, a 3, pak se doporučuje jej umístit nad pravé rameno nebo hlavu. V následujícím obrázku jsou tyto hladiny zaznačeny modře. 

Jak se bude formace dále vyvíjet, je dobré stoploss posunovat směrem dolů. Po proražení neckline stoploss můžeme umístit nad tuto linii (v obrázku zeleně). Na tuto úroveň stoploss umístíme i v  případě, že jsme do obchodu vstupovali v bodě 4 a 5. Následně stoploss umísťujeme nad významné rezistence, které označuje žlutá linie. Stejný stoploss použijeme i v případě obchodování až v bodě č. 6.

Pokud bychom náhodou v bodě 6 měli pocit, že cena už nemá kam padat, použijeme vzdálenost minimálního targetu (viz výše). Ta nám napoví, zda má ještě cenu zde obchodovat.

H&S jako pokračovací pattern

Na závěr je na místě dodat ještě to, že klasický Head and shoulders může být i pokračovací pattern (tzn. nejen obratový), pokud se objeví v downtrendu. Situaci ilustruje následující obrázek.

Po protnutí neckline tedy můžeme očekávat pokračování pádu ceny. Pro tento výskyt patternu platí stejná pravidla o objemech i minimální velikosti propadu, jak jsme si je uvedli výše.

Praktický příklad

Teď jedna praktická ukázka z praxe. V okamžiku psaní tohoto článku máme na páru ONT/BTC krátkodobý rostoucí kanál a v něm potenciální Head and shoulders. Ten by teoreticky značil konec tohoto růstu. Když se ale na graf podíváme pozorněji, vidíme, že nejvyšší objemy se ale objevují u vrcholu hlava.

To indikuje, že se jedná spíše o trojúhelníkovou formaci. Jak již víme, tak ta by měla znamenat pokračování v růstu. 

Vidíme, že opravdu došlo k vystoupení z trojúhelníku směrem nahoru, bohužel cenový růst nebyl doprovázen adekvátním nárůstem v objemech. Tato akce tedy není moc přesvědčivá. Jak jsme si řekli, proražení trianglu by měly doprovázet objemy mnohem vyšší.

Následující den nám do situace přináší už trochu více jasno. Na grafu vidíme, že na růst cen reagují objemy vzestupem a při poklesu ceny se naopak snižují. Navíc se nám vytvořila nová vyšší trendová linie rovnoběžná se spodní linií trojúhelníku.

Díky těmto indiciím (a i aktuálnímu stavu na 1H timeframu na RSI a MACD, ale o tom zase někdy jiny) usuzuju, že by mohl nastat krátkodobý růst zhruba k úrovni 16500 sat, kde se nachází silná rezistence v podobě 4H klesajícího kanálů (na obrázku není vidět). Já jsem vstoupila do longu na dně trojúhelníku a momentálně jsem na této transakci 3,5% v plusu:

Pokud by vás zajímalo, ze které aplikace je screenshot, jedná se o CoinScorer – náš software na hlídání profitability obchodů. Je zdarma a stáhnout si jej můžete na www.coinscorer.com

Závěrem

Původně bylo v plánu rozebrat i obrácené Head and Shoulders, ale i tak už je tento post dost dlouhý. V zásadě je to vše jen otočené vzhůru nohama.

Tenhle článek je první z plánované sekce o obchodování a tak velmi ocením váš feedback. A samozřejmě, pokud se v něčem pletu, nebo máte na pattern jiný pohled, napište mi koment 🙂

Tradingu zdar 🙂

PS: Pokud by někoho zajímalo, jak to dopadlo s praktickou ukázkou, tak graf v následujích dnech vytvořil další trojúhleníkovou formaci, ze které cena vyrazila při vysokých objemech až na 16700 sat. Bylo to v noci a mě se obchod zavřel automaticky na 16480 sat. Tenkrát mi vydělal pěkných 6,8% 🙂

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

8 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
radek polacek
Guest
radek polacek
5 years ago

Skvely clanek. Krasne logicky vysvetleny patern, klobouk dolu, takhle polopate se to clovek snad jinde nedocte

winpes
Guest
5 years ago

Teď se zeptám jako naprostý amatér – krypto neobchoduji – jak v těchto trzích fungují stop-lossy? Ono je to totiž důležité.

U akcií je to tak, že když nakoupím např. za 105 a dám SL na 100, pak se může stát buď
a) Stop-loss je zasažen během obchodních hodin a já prodávám např. za 99.89
b) Stop-loss je zasažen mimo obchodní hodiny a potom se při otevření burzy další den nezbývá než modlit 😉

L
Admin
L
5 years ago
Reply to  winpes

Crypto obchody jedou nonstop, takze tam se hraje vzdy jen a).

U cryptoburz jsou pak v pripade SL nastavitelne 2 hodnoty, trigger a price. V okamziku, kdy cena protne trigger se aktivuje prodej, ktery se da do orderbooku pod cenou “price”. Pokud jsou ceny trigger a price moc blizko sebe a cena pada moc rychle, muze se stat, ze se cena vubec nefillne.

winpes
Guest
5 years ago
Reply to  L

Chápu. Tomu, co popisuješ se na burze říká STOP-LIMIT; pak funguje ještě STOP (market) znamenající “pokud protneš trigger cenu, prodej komukoliv za cokoliv”.

No, stejně bych se trochu bál jak se to bude chovat při nějaké panice. Tu Ti samozřejmě nepřeju zažít; jen se bojím, aby fill price nebyla brutálně níž…

L
Admin
L
5 years ago
Reply to  winpes

jojo, STOP-MARKET je například na Bitmexu, ale třeba takový Binance ho nepodporuje. Záleží kus od kusu :).

máš pravdu, že v případe STOP-MARKET a panice může být cena hodně daleko od toho, kam si člověk stopku dal. Bohužel, když něco letí rychle nahoru, může to pak i rychle padat. Tak to v cryptu je.

Samorost
5 years ago

Je zaujímave sledovať ako sa postupne preorientovávaš na obchodovanie

ja som sa za poslední cca rok dostal z prakticky nulovej finančnej gramotnosti, skrz investovanie akcie a mintoz až ku kryptomenám a postupne až k obchodovaniu na burze (forex) čomu sa vlastne venujem až do terás a asi ešte nejakú chvíli budem pretože je to beh na naozaj dlhú trať 🙂

Som celkom zvedaví či sa časom preorientuješ na burzu alebo zostaneš u krypta.

Ja som sa forexu a burze ako takej začal venovať aby som pochopil grafy v crypte časom ale človek zistí že aj keď tie mechanizmy a vzorce technickej alebo fundamentálnej analýza do istej mieri fungujú aj na krypte pretože je to ako všetko obchodovanie iba o psychologicki a ľudských emóciách. Zásadní problém je v tom je trhy v krypte sú hrozne moc ovplyvnite akciami jednotlivcov a to mi dosť nevyhovuje.

Georgio
5 years ago
Reply to  Samorost

Z nulové finanční gramotnosti za rok až samostatnému obchodování na forexu.. tak to klobouk dolů… 🙂
Taky finančnímu světu pomalu přicházím na chuť.. začal jsem kdysi před mnoha s podílovými fondy, pak p2p, teď mám založen účet na Degiru a zkoumám indexy, do kterých bych vložil to, co nyní investuju v podílových fondech (vysoké manažerské poplatky; většina aktivně řízených fondů stejně nikdy nepřekonají “trh”)…
Krypta se ale kromě Buy&Hold strategie zatím bojím 🙂

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x