P2P – CurrencyFair a ViaInvest

P2P – CurrencyFair a ViaInvest

Tento měsíc vydávám nejprve před-článek ;-). Původně jsem měl tento text dohromady v článku s informacema o ziskách z platforem, ale protože byl článek už příliš dlouhý, oddělil jsem to zvlášť sem.

CurrencyFair

Na tuhle službu, která je velmi podobná TransferWise, jsem narazil vlastně náhodou.  Zajímavé na ní je, že slibují převod za fixní poplatek 3EUR převod kamkoli. To na první pohled vypadalo dobře a levněji než práce zmiňnovaný Transferwise.

A tak jsem udělal pokus. Na SavingStream a Mintos jsem si poslal ve stejný den stejnou částku přes obě služby :-). Pro porovnání vezmu převod na SavingStream ze dne 18.1.2017

Transferwise provedl převod klasicky do druhého dne. Za převod si vzal 42CZK a převod provedl v kurzu 0.032196. Z 5000Kč tak převedl 4958,- Kč na 159.63GBP

CurrencyFair provedl převod až třetí den. Za tento převod si nevzal nic (vysvětlím níž) a na účet připsal 159.75GBP. Takže kurz z 5000Kč vychází na 0.03195.

Takže, sice se na službu nevztahoval poplatek, ale kurz byl o fous horší a ve finále poslaná částka byla téměř identická. Důvodů proč nebyl poplatek účtován je zřejmě více. Jednak, na stránce pricingu je vysvětleno, že jsou různé poplatky podle toho, jestli je s kým vyměnit peníze. Druhý důvod bude možná nízká částka pod nějakým limitem, Když jsem totiž měnil eura (jako první transakce za 10.000kč), tak mi to naůčtovalo 3EUR, ale bohužel nemám srovnání v ten den s jinou službou.

Když jsem to zkoušel propočítávat, přes službu by se vyplatilo posílat větší množství peněz. Tam pak vyjde o něco levněji než transferwise. U menších částek je to jedno.

Nevýhoda služby je, že má z mého pohledu horší UI a je pomalejší. Naopak výhoda je, že si tam člověk může poslat peníze a stanovit, za jaký kurz chce nakoupit, různě s měnou obchodovat a celkově dělat mnohem více než v případě Transferwise.

Já osobně zůstanu asi u Transferwise a jen pokud bych posílal něco většího, tak ji možná zkusím. Na druhou stranu, Transferwise mám vyzkoušený a věřím mu a je otázka, jestli stejně budu posílat nějaký větší objem pěněz najednou.

ViaInvest

Druhý pokus tohoto měsíce je platforma ViaInvest. Vizuálně vypadá jako kopie Twino před jejich nesmyslným redesignem. To považuju za velké plus platformy. Stejně tak je pěkně přehledná, nabízí investice s BuyBack garancí za 12%. Takže supr.

Na platformu jsem se zaregistroval a rovnou se jal vyplňování a zasílání požadovaných dokumentů, abych vyzkoušel jak rychle reagují a případně našel rizika.

Support platformy funguje pěkně, odpovídá rychle a vše šlo dobře. Takže jsem poslal 5000 kč. Bohužel, záhy sem zjistil nepříjemnou věc.

Platforma trvá na nesmyslném papíru o doložení daňové rezidence v našem státu, jinak budou provádět danění příjmů oni a vy pak u nás ještě jednou. Argument o dohodách na zamezení dvojího zdanění u nich nepochodil a dál trvali na svém. Původně jsem myslel, že takový papír vůbec neexistuje, protože o něm u nás nikdo neví a weby státní správy nemluví.

Nakonec ale Lubo pod minulým článkem postoval toto info

http://www.penize.cz/svetova-ekonomika/18700-danova-poradna-prijmy-ze-zahranici

http://www.penize.cz/15838-prehled-platnych-smluv-o-zamezeni-dvojiho-zdaneni

Podle informace GFŘ se daňový domicil prokazuje následujícím způsobem:

– u fyzických osob, které jsou za rezidenty ČR považovány z důvodu bydliště na území ČR, zejména platným průkazem totožnosti,
– u právnických osob, které jsou za rezidenty ČR považovány z důvodu sídla firmy na území ČR, zápisem v příslušném veřejném rejstříku,
– u poplatníků, kteří jsou rezidenty smluvního státu, platným průkazem totožnosti.

Výše uvedené důkazní prostředky lze nahradit čestným prohlášením, v případě pochybností může správce daně požadovat prokázání některých dalších skutečností. Pokud poplatník uplatňuje výhody plynoucí ze smluv o zamezení dvojího zdanění či jiných právních předpisů, musí skutečnost, že je rezidentem konkrétního druhého státu, prokázat postupem podle Pokynu D-286 Ministerstva financí.

V České republice vydávají finanční úřady oficiální tiskopis (formulář č. 25 5232) za správní poplatek 100 Kč.

Takže až bude chvilka, zkusím si o papír požádat. Sem zvědav, jak se na mne budou koukat. Každopádně prozatím mi peníze na účtě leží nerozinvestované, abych je mohl v případě potřeby stáhnout.

Teoreticky bych je asi mohl i rozinvestovat a lepší 2x zdaněné peníze než nula, ale zase bych je nemohl hned vyndat. Uvidíme co na to naše státní správa.

 

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

6 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jj
Guest
jj
7 years ago

ten domicil ti na “tvojem” (tam kde mas nahlaseny pobyt ) financaku vystavi za 2 – 3 dni to je aspon moje zkusenost z Prahy
automaticky to vystavi v AJ a v CZ

Martin
Guest
Martin
7 years ago
Reply to  L

Já o tohle žádal přes datovou schránku a správní poplatek platil převodem. FÚ Brno 4.

trackback

[…] L on P2P – CurrencyFair a ViaInvest […]

Vojta
Guest
Vojta
7 years ago

Ohledně toho CurrencyFair, to jsi mě překvapil že ten rozdíl je tak malý. Já teď docela nelibě nesl, zvýšení poplatků u mého oblíbeného RoklenFX, teďka už jsou na tom stejně jako TW. Zkusím si někdy v příštím měsící porovnat kdybych třeba převáděl 1000EUR->GBP, kolik bych na každé platformě dostal a kolik by mě to stálo na poplatcích a doba převodu. Ten limit 10000CZK, kde není poplatke, to jsi vyčetl prosím kde?
Jinak chtěl bych zahrnout do toho srovnání: RoklenFX,TransferWise,CurrencyFair,AkcentaCZ,CurrencyCloud,EasyChange. Ještě nějaký jiné platformy?

Jelikož mám platby v rámci Eurozóny zdarma, tak mě jde primárně o převod do GBP.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x