Forum

Forum

Kreslení elektrosch...
 
Notifications
Clear all

Kreslení elektroschéma

10 Posts
7 Users
0 Likes
4,967 Views
(@franta)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 67
Topic starter  

Ahoj,

chci si nakrelit definitivní stav rozvaděče a rozvodů. Prosím o doporučení programu + jestli nemáte nějaký váš příklad. Stáhl jsem si ProfiCAD, ale nikdy jsem schéma nekreslil, tak nevím jak začít. 

Děkuji


   
Quote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

pro nakreslení osazeni rozvaděče je dobré  https://navrh-rozvadece.cz/

 

když použijete prvky od Bonegy (aspon v tom navrhu), tak je to i zdarma..


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
 

jeste je toto...

http://www.eatonelektrotechnika.cz/cz/e-config-verze-3.html

Ale pokud chapu, tam jen davam rozmisteni veci v rozvadeci...

 

je neco jako treba byl na plosne spoje Eagle, kde by byla moznost udelat schema, pak udelat osazeni v rozvadeci, zachovalo by to propojene body a treba spocitalo kolik kabelu bude nutneho a nebo neco takoveho? 

Rozvadec bych asi nakreslil, ale chybi to chcema a to mi prijde dulezitejsi...

Neumim ale v CAD, musel bych se naucit


   
ReplyQuote
Michael
(@miches)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 23
 

Propojení schématu a rozvaděče umí Eplan, SEE Elektrical, PCSchematic.

Zvládají spočítat délku vodičů, navrhnout optimální tažení k minimalizaci délek, generovat seznamy svorek, vodičů a mnoho dalšího. Už si nepamatuji, pokud toto vše uměli všechny zmiňované. V Eplanu jsem nepracoval, ty další dva jsem v práci testoval, nakonec jsem stejně zůstal radši u CADu. 

Pracovat v CADu není nic složitého. Jen tam nejsou ty výše zmíněné funkce bez použití některé nadstavby pro kreslení elektro. Značky schémat, chráničů, jističů, relé se dají stáhnou od výrobce, tak se pak kreslí jen čáry, obtáhne se to obdelníkem, přidají nějaké písmenka a je to.

Pro schéma silové části je dobrý použít i Sichr, který se jednoduše používá. Pak to lze exportovat do DWG a navázat na to v CADu.


   
ReplyQuote
(@franta)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 67
Topic starter  

Schéma rozvaděče mám v CADu, to bylo snadné, ale teď chci udělat elektroschéma, jak je co propojeno a nevím jak do toho. Neposlal by jste někdo nějaký příklad?

Děkuji


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

Také jsem ve stadiu výběru SW pro zkreslení dokumentace.

Zkoušel jsem free Autodesk Design Review, který pracuje s .dwf ovšem je to primárně opravdu pro připomínkování dokumentace ve formě šipek s bublinami, na seriózní tvorbu dokumentace určitě ne. 

Někdo dříve zmiňoval ProfiCAD: zde jsou ukázky nicméně mě program nezaujal.

Ovšem přes tento web, kde jsou také hezké příklady vč. Loxone prvků, jsem se dostal na Schémata CAD. Není zadarmo (5.900 + DPH) a rozhraní je jak z 90-tek a Windows 3.11, ale půdorys v .dwg od architekta mi načetl v pořádku, umožnil povypínat vrstvy, případně si založit nové, je v něm spousta el.značek a doplňkových komponent od výrobců ke stažení

Máte s ním prosím někdo více zkušeností? Dost o něm uvažuji.

Díky

PS: Loxone nabízí svou knihovnu v .dwg (adresář je sice 2017 ale .dgw uvnitř je z 2020 a obsahuje aktuální prvky). Bohužel je to vše v jednom souboru, ing.Meisner z ELMERu mi právě přislíbil rozdělit na jednotlivé komponenty a aktualizovat knihovnu Loxone ve svém programu SchémataCAD.


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

Ještě doplním odkazy na SW výrobců rozvaděčů a prvků:

Schrack design

EATON E-config

PS: S tím SchémataCAD nikdo nic nedělal?

 


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Já si schémata dělám v kicad. 


   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

@blaf: koukal jsem na to, ale to mi prijde spis na elektronicky schemata... umi to to elektro-schemata ?


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

@acter primárně je to asi na návrh PCB, ale elektro schéma v tom udělat jde. Jistič tam je, pojistky taky. Nějaké svorky taky. Relé taky. Rcd jsem si udělal nové komponenty úpravou jističe. Loxone komponenty jsem musel udělat z nuly, ale je to jednoduché. 


   
ReplyQuote
Share: